Vysokohorské sjezdy v Tatrách

Vysokohorské sjezdy v Tatrách
Traverz pod jižní stěnou Javorového štítu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Vysoké Tatry jsou kapesní zmenšeninou opravdových velehor. Všechno je tu nižší, užší a bližší než v Alpách. Pro lyžaře, kterému ke štěstí nestačí jen urolbované sjezdovky a běžecké areály, však mají mnoho půvabů.

Jak na to

Doprava

Z Čech do Popradu jezdí několik nočních lehátkových rychlíků, dále se pokračuje tramvají (Tatranská elektrická železnička), která projíždí pod celými horami. Při jízdě autem je třeba zaplatit deset eur za dálniční známku a parkovné pod horami může v přepočtu až dvě stě korun českých.

Ubytování

Nejkrásnější jsou večery na horských chatách a navíc je to od nich blízko na vrcholky hor nebo do sedel: Sliezsky dom, Téryho a Zbojnická chata, chata Pri Zelenom plese, Na Popradskom plese, Pod Rysmi a dvě malé chaty Solisko a Skalnatá.

Doporučené vybavení

Skialpinistická výzbroj (lyže, hůlky, boty)
Lavinové vybavení (pípák, sonda, lopata)
Horolezecké vybavení (mačky, turistický cepín, přilba)
Batoh 40 l
Teplé a nepromokavé oblečení
Náhradní oblečení
Převlečení do chaty včetně bačkor
Lékárnička
Mobil
Tmavé brýle
Čelová lampa
Mapa, průvodce, busola

Všechny přírodní krásy Vysokých Tater jsou nahuštěné na necelých třiceti kilometrech. V jednom dnu se dá stihnout výstup i sjezd z každého štítu. V Tatrách navíc nejsou ledovce, a tak nehrozí pád do trhliny.

Výstupy na chaty

Největší atrakcí a zároveň dobrým sportovním výkonem jsou výstupy k horským chatám. K chatě na Popradském plese (dříve Kapitána Morávky) a na Slezský dům se dá vyjet na běžkách.

Po cestě k chatě U Zeleného plesa (dříve Brnčalova) je místy tak prudké stoupání, že je rychlejší hodit lyže na ramena a jít pěšky. Téryho a Zbojnickou chatu lze dobýt jen v pohorkách a s lyžemi připnutými na batohu nebo na skialpinistických lyžích s nalepenými stoupacími pásy.

Nejobtížnější výstup vede k chatě Pod Rysy (dříve Váha), kam se dokonce kvůli jednomu skalnímu prahu s nataženým lanem obouvají stoupací železa.

Prošlápnuté cesty

Všechna stoupání k tatranským chatám jsou si dost podobná. Hodinu až dvě vede cesta lesem a teprve na hranici kosodřeviny se náhle objeví horní patro doliny i s chatou. Tam je pro mnoho turistů nastává okamžik pravdy. Zatímco v lese bývá tvrdý sníh a klid, najednou začne foukat a unavení lyžaři se boří do hlubokých návějí nebo naopak rozmoklé sněhové břečky.

Nejméně příjemné chvíle prožívají výletníci, kteří vyrazí k Zelenému plesu. Po výstupu z lesa se ještě hodinu kličkuje podél potoka, než je vidět chata.

Sjezdy od chat si mnozí lyžaři triumfálně vychutnávají, protože cesty bývají projeté od rolby nebo aspoň sněžného skútru. Zatímco výstupy trvají dvě až tři hodiny, návrat se dá zvládnout podle odvahy za dobu od čtvrthodiny do jedné hodiny.

Kuba Turek pro Radio Beat
AUDIO Tatranské sjezdy
(22 MB, WAV, 4:46 min)

Královské sjezdy

Vrcholem všech zážitků, které si může lyžař ve Vysokých Tatrách užít, je některý z vysokohorských sjezdů žlaby nebo strmými pláněmi, kde se kromě občasných lyžařů objeví nanejvýš dvojice horolezců či zatoulaný kamzík. Převýšení takového sjezdu může být až patnáct set metrů a délka přes deset kilometrů, což se klidně vyrovná mnoha alpským trasám.

K tomu je ovšem potřeba mít alpskou turistickou výzbroj - skialpinistické nebo telemarské lyže, stoupací pásy a za tvrdého sněhu i stoupací železa a cepín. Na vysokohorské sjezdy by se měli vydávat jen ti, kdo své lyže ovládají za každé situace.

Na lyžaře v terénu bývá mnohdy komický pohled, protože balancování na jedné lyži, nechtěné záklony, hluboké předklony a ruce s hůlkami připomínající větrný mlýn nejsou nic neobvyklého. Na ledových plotnách, hlubokém prašanu či mokrém sněhu totiž není nic platná vytříbená technika carvingových specialistů či sjezdovkových elegánů s nohama u sebe.

Přechod celých hor

Romantici, kteří nechtějí za zády nechat jen upravené tratě, ale i celou civilizaci, přecházejí během několika dní celé hory jen s batohem na zádech. Vysoké Tatry se dají přejet za dva až tři dny, ale jedná se o obtížný podnik. Je při něm nutné mít s sebou horolezecké zkušenosti i vybavení.

Proto jsou na lyžařské přechody oblíbené především vedlejší Západní Tatry a Roháče. Centrální část hor je sice skalnatá, ale je možné ji obejít přes boční hřebeny. Přechod celého pohoří se dá stihnout za tři až pět dní. Za tu dobu lyžař nepotká jedinou chatu a musí spát ve sněhových záhrabech nebo stanu. Když má štěstí, narazí na jednu či dvě skupinky podobných turistů jako je on.

Nejkrásnější lyžařské túry v Tatrách

Baranie sedlo (převýšení 1500 m) - velkolepý sjezd nabízí všechno, co Tatry umožňují. Začíná prudkým kuloárem, který mnozí lyžaři raději scházejí. Pokračuje obrovským asi kilometr dlouhým kotlem do úzkého žlebu, kterým v létě protéká vodopád. Na jaře v něm bývá až dva metry vysoký ledový práh. Prudkou strání se sjíždí na zamrzlé Zelené pleso a k chatě na jeho břehu. Potom už zbývá jen sjezd lesem k autobusové zastávce Biela Voda. Výstup a sjezd si naplánujte na celý dlouhý den.

Prielom (převýšení 1300 m) - dlouhý, ale nepříliš obtížný sjezd. Ze sedla Prielom se sjíždí prudkým svahem ke Zbojnické chatě. Kosodřevinou a lesem stále mírně dolů na horní stanici kolejové lanovky Hrebienok. Sáňkařskou dráhou na vlak do Starého Smokovce. Pozor na nebezpečí lavin z Prielomu.

Východná Vysoká (převýšení 1400 m) - sjezd pro odvážné s třemi prudkými stupni začíná ve Studeném sedle vzdáleném deset minut chůze od kamenitého vrcholu. Nejprve se sjíždí širokým, ale strmým žlabem k úpatí Guľatého kopce. Okolo něj vlevo nad sráz, který končí kamennou bariérou. Nad ní se nesmí upadnout. Dále dolinou nad další stupeň, kterým se sjíždí ke Slezskému domu. Po značené a většinou prošlapané cestičce lesem na vlak do Tatranské Polianky. Nelze podnikat za lavinového nebezpečí.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: http://www.hzs.sk/info/lavinyprehlad.php
Jezis, to je zase recyklovany stary clanek! Ani to nectete...
  • Autor Kamzik
  • Datum a čas 17.2.2012 09:13
Reaguj
http://www.hzs.sk/info/lavinyprehlad.php
Vo Fatrách lavíny dnes na chvíľu za 2, stačí to JT
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 15.2.2006 12:55
Reaguj
Re: Re: Re: nedate si povedat
Omlouvám se, že odmítnu Tvoje pozvání, ale budu na víkend na Malé Fatře. Jasně, že Valentýn byla legrace - taky jsem si musel rejpnout :-) Víš proč jsem měl v televizi nezdravou barvu? Protože mě brali venku pod mrakem. Jo, obrazovka dělá divy :-) Jinak mi ale ani pudr nebo dokonce rtěnka nepomáhá, prostě nejsem výrazný tip :-)
Reaguj
Re: Re: nedate si povedat
Ani ja to neslavim, a ani moja frajerka - "americke" sviatky nam nic nehovoria. Mimochodom, bolo to myslene ako zart. Takisto by som ti mohol napisat: "Prajem ti prijem den!" Kubo, tento tyzden su na Cervenci (Zap Tatry) skialpove preteky (sobota). Budem tam uz od stredy - pomaham so zabezpecovanim trasy. Ak mas chut - prid. Porozpravame sa o horach, ludoch, dievcatach... Ak prides, zoberiem ti pivo a frtana. Raz som ta videl v telke - mal si nezdravu farbu. Poviem ti, ten frtan by ti fakt pomohol... :-) A k Tatram: Tanap: Vych a Zap Tatry. Vych Tatry: Vysoke a Belianske. Zapadne - 37,5km, Vysoke - 26km a Belianske - 14km. Ked to vsetko scitas, tak jeto cca 75km. Prajem prijemny den!
  • Autor Palino
  • Datum a čas 14.2.2006 13:14
Reaguj
Re: Re: Zmenšenina ?
Nevadí, je lavínová 4, přijď pobejt !
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.2.2006 12:39
Reaguj
Re: Re: nedate si povedat
A ještě jedna drobnost, aby nedošlo k mýlce - hřeben Vysokých Tater je opravdu dlouhý 27-35 km (podle toho, jaký autor to uvádí). Sedmdesát kilometrů mají spojené Západní Tatry - Roháče - Červené vrchy - Vysoké Tatry - Belianské Tatry.
Reaguj
Re: nedate si povedat
Palino, děkuju za blahopřání k Valentinu (nezní to nějak divně mezi chlapama?). Mojí ženě stále zdůrazňuji, že Santaklause a Valentýna slavit nebudu :-)
Reaguj
nedate si povedat
V celku celkom zaujima clanocek, ale cosi mi tam chyba. Toto vsetko sa da zistit aj z turis mapky - zadna strana, resp NP Tanap-u a pod. Ak uz hovorime o zjazdoch v Tatrach, potom je asi potrebne upresnit, ze lyzovat mozeme jedine v skialp area - Vychodna Vysoka tam nepatri... Samozrejme, ze tu nechcem nejako zasahovat do svedomia kazdeho z nas. "Zatulany kamzik..." v texte. Nesuhlasim! Zatulany je tam clovek. Pre kamzika je to povodne a prirodzene prostredie. Fakt nechcem konflikt, ale teraz fakty (tie mi v clanku najviac chybaju): Celkova dlzka hrebena Tatier je cca 75 km. Za jeden den je prakticky dostupny kazdy vrchol a dolina Tatier (aj s cestou naspat). A to tak v lete ako aj v zime. V Tatrach mame niekolko skialp area: Spalena, Cervenec, Ziarska, Solisko, Mal a Vel Studena dol atd (vid NP Tanap). Myslim si, ze je to dost. Znamena to, ze ak sa na Slovensko dostane turista - skialpinista, co i len na tyzden, tak ma kazdy den postarane o to, ze to vzdy moze skusat na inom mieste. S Kubom vsak v jednej veci suhlasim: "Tatry nie su Alpy..." Tatry su miniatura(!) V sucasnosti tiez prebiehaju rokovania zo Slovenskou skialpovou asociaciou (www.skimountaineering.sk). Z najvacsou pravdepodob bude v Tatrach viac skialp area ako je tomu teraz (taktiez nektore povodne budu vacsie). Mozno to bude uz v sezone 2006. Preto si myslim, ze citatelov by skor zaujimali urcite perlicky z existujucich area. Viem, ze parametre o zjade si mozu (mozem) vycitat aj z mapy, vrstevnice a tak. Ale bolo by super napisat cosi autenticke - atmosferu tej lyzovacky (ako sa lyzuje v prasane, ako na firnoch, ktore useky treba preskakat a pod) - samozrejme tam kde to je povolene(!) Pravdepodobne toto je sposob ako predchadzat nestastiam v horach a nie neustale nabadanie na zakazane veci. Kubo, zelam ti prijemneho Valentina.
  • Autor Palino
  • Datum a čas 14.2.2006 11:03
Reaguj
Re: Zmenšenina ?
Honzinova opravna omylů: pod Ostrvou leží leda sníh. na SYMBOLICKÉM hřbitově nejsou horolezci pochováni.
  • Autor Honzin
  • Datum a čas 14.2.2006 09:10
Reaguj
Zmenšenina ?
Zopár ľudí, čo verí prvej vete,už bivakuje pod Ostrvou
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.2.2006 08:46
Reaguj
Celkem 21 příspěvků v diskuzi


Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Hrady a zámky ve středních Čechách nachystaly pro návštěvníky řadu novinek. Speciální prohlídky, přednášky a bohatý program připravili kasteláni už na Velikonoce. Na své si o velikonočních svátcích přijdou hlavně děti. Hlavní sezona... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Přírodní atrakce zadarmo v Nassfeldu

Přírodní atrakce zadarmo v Nassfeldu

Jestli znáte lyžařské středisko Nassfeld-Hermagor v zimě, vězte, že si ho můžete v létě užít zadarmo. Všichni ubytovaní hosté dostávají k dispozici kartu na vstupné do lanovek, na bobovou dráhu, do lanového parku
Jak se obléct na ryby?

Jak se obléct na ryby?

RADY DO OBCHODU Letošní teplé počasí již vylákalo ortodoxní rybáře k vodě. Na pstruhové potoky a řeky vyrazí v polovině dubna. Je proto nejvyšší čas na kontrolu rybářského vybavení, oblečení a obutí. Co chybí, je
Milovníci sportu, je sázení na sporty v Nomini casino a dalších kasinech náročné?

Milovníci sportu, je sázení na sporty v Nomini casino a dalších kasinech náročné?

Jste sportovní nadšenci? Sport rádi praktikujete i sledujete? Pokud jste do nějakého sportu opravdu zbláznění a vyznáte se v něm, dost možná vás už napadlo vyzkoušet sportovní sázení. Sázet na výsledky zápasů je
Raspberry Pi jako monitorovací a bezpečnostní nástroj

Raspberry Pi jako monitorovací a bezpečnostní nástroj

Raspberry Pi, malé a levné zařízení, způsobilo revoluci v mnoha aspektech DIY technologií, včetně monitorování a zabezpečení. Díky své všestrannosti a snadnému programování se Raspberry Pi stal oblíbenou volbou pro amatérské uživatele i profesionály, kteří
Jarní sjezd ze Zbojnické chaty do Tatranské Lesné

Jarní sjezd ze Zbojnické chaty do Tatranské Lesné

SKI GUIDE Do Vysokých Tater přišlo jaro velmi brzy. Ze Zbojnické chaty tedy sjíždíme na lyžích jarní trasou. Nahoře projíždíme Generál Šús, ve středu kličkujeme Húpačky a dole jdeme pěšky podél

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 26.3.
Rychlebské stezky - začátek sezony Černá voda Horská kola 29.3.
Šemberské stezky - otevření Tuchoraz 29.3.
Velikonoce Turnov, Dlaskův statek 30.3.
Lužnice - odemykání
Suchdol 30.3. 10:00
Chrudimka - splutí Seč 30.3.
Pool Party Špindlerův Mlýn, Svatý Petr 8.-9.12. 31.3.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 31.3.
Island - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  3.4. 19:00
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00

Diskuse

strašná rychlost Skiák, 26.3.2024 17:25, 1 příspěvek
INU Horydoly - Andrea Černá, 25.3.2024 13:57, 2 příspěvky
INU Honza, 25.3.2024 13:26, 2 příspěvky
Nebudeme přece poukazovat... Michael Beranek, 25.3.2024 9:42, 5 příspěvků
INU Pišišvor, 24.3.2024 23:21, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 16:35, 5 příspěvků
re kladivo, 23.3.2024 14:08, 2 příspěvky
O otázku jak se nám všem ... Michael Beranek, 23.3.2024 13:49, 6 příspěvků
Holandsko - země byciklů Michael Beranek, 23.3.2024 13:15, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Karel IV. Horydoly , 28.3.2024 15:06
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:46
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:45
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:42
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:40
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:37
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:36
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:35