Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení

Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení
Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Lyžaři používají téměř výhradně kontaktní čočky místo dioptrických brýlí. Lyžování ve všech podobách je totiž velmi rychlý sport, často ve velmi špatných klimatických podmínkách. Sjezdaři, běžkaři, skialpinisté, snowboardisté a konec konců u obyčejní turisté na lyžích se vydávají do studeného počasí, očekávají sněžení, někdy i déšť, ostré slunce a vítr.

Jízda na lyžích se při tom všem velmi rychle mění nejen co do počasí - skialpinista chvíli stoupá v rozpálené sluneční výhni po sněhové pláni, aby za pár minut sjížděl studenými mraky do údolí - ale také co do dynamiky jízdy - ze strojově upravené stopy se běžkař dostane do strmého vydřeného koryta během pár okamžiků, o sjezdařích ani nemluvě, jak se musejí adaptovat během vteřin a ve velkých rychlostech na změny směru i sklonu  tratě. A ještě o třídu výš jsou snowboardisté, kteří létají vzduchem, předvádějí triky na překážkách a stále musejí vidět, co a jak dělají.

Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.

To všechno lyžaři a snowboardisté vnímají především zrakem. Oči jim umožňují orientaci v prostoru.

Kdo špatně vidí, nemůže lyžovat. Dioptrické brýle lze samozřejmě nasadit a jezdit s nimi, ale není to pravé ořechové. Při rychlých pohybech nedrží na nose, mohou se po pádu rozbít, nevejdou se pod lyžařské brýle a černé sluneční brýle přes ně umístíte jen těžko.

A to ještě vynecháváme běžné "radosti" obrýlených lidí. Brýle se mlží, někdy se odřou, fouká pod ně, kapičky od deště nebo od potu znemožňují výhled a lepí se na ně sníh.

Překvapivě odolné čočky

Všechny tato nectnosti odstraňují kontaktní čočky

Někteří lidé se bojí používat své kontaktní čočky v zimě a mrazu. Obavy jsou ovšem zbytečné. Kontaktní čočky, které máte nasazené na očích, nezmrznou. Nezmrzne ani fyziologický roztok, který se k čočkám používá.

Čočky totiž vydrží v podstatě jakýkoliv myslitelný mráz. Roztok na čištění čoček se sice má uchovávat v pokojové teplotě, ale snáší i nulovou teplotu a krátkodobě je odolný vůči mrazu do -10° C. Pokud ho nosíte v kapse nebo v batohu, tak nízké teploty obvykle nedosáhnete. Snad pouze skialpinisté nebo zimní táborníci musejí počítat s tím, že roztok i čočky, pokud je na nos sundavají, patří do kapsy, kde jim nehrozí velký mráz. Ve spacím pytli je dost teplo, i když spíte ve stanu nebo rovnou pod na sněhu.

Při nízkých teplotách roztok nezmrzne, ale může se znehodnotit. Mohlo by dojít ke snížení jeho dezinfekčních účinků. Čočky by tak mohly po nasazení do očí pálit nebo řezat.

Periferní vidění je na sjezdovkách životně důležité

Kontaktní čočky neomezují periferní vidění oproti dioptrickým brýlím. V rychlé jízdě je to velmi důležité. Na sjezdovce je nutno vždy vědět, kdo jede vedle vás, kdo vás předjíždí, nebo koho předjíždíte vy a co přesně děláte. Srážky ve velké rychlosti jsou velmi nebezpečné, a proto na pravidla předjíždění i souběžné jízda po trati pamatují pravidla FIS (Mezinárodní lyžařská federace). Tato pravidla jsou platná i v Česku a řídí se jimi soudy, pokud někdo z lyžařů či snowboardistů zaviní úraz někomu jinému.

Horydoly.czBEZPEČNOST: Pravidla na sjezdovkách 

Špané světlo na zimních túrách

Běžkaři a skialpinisté potřebují vidět co nejlépe i za velmi špatných podmínek. Čočky s takzvanou asférickou plochou jim k tomu pomohou. Zlepšují ostrost vidění a člověk díky nim vidí ještě lépe, než přirozeně.

Každý, kdo vyrazí do divoké a opuštěné velehorské přírody to zná: buď pálí oslepující jarní slunce, nebo se valí černé lednové mraky plné sněhu, ráno a odpoledne jsou sněhové tvary nezřetelné, případně padne difuzní světlo, které úplně znemožní orientaci a ještě navíc se něm vypne spojení mezi očima a vnitřním uchem, což vyústí v naprostou zmatenost, zvracení a ztrátu orientace.

Pěší turisté, vyznavači sněžnic a zimního táboření nemají problémy s rychlostí, nebo orientací v prostoru, ale řeší jiné nepříjemnosti. Dlouhé hodiny nebo dokonce dny pobytu na sněhu jim znepříjemňuje vítr, zvláště pokud unáší drobné částečky sněhu či ledu. Vítr sám o sobě vysušuje oči, ale zhoršuje to ještě mráz, který způsobuje, že vítr je suchý, a sníh či led v něm rozptýlený. Přirozená reakce očí potom je, že slzí, aby se samy zvlhčily. Tuto nepříjemnost odstraňují kontaktní čočky.

Pro turisty je také nepříjemné, když v brýlích vstoupí ze zimy do tepla. Známe to všichni: Obrýlený člověk přijde v zimě do restaurace, na horskou chatu, nastoupí do autobus nebo do vlaku, a brýle se mu okamžitě zamlží. Kapesníkem si je potom musí otřít, jinak by přes zarosená či zamlžená skla nic neviděl. I tomu odpomohou kontaktní čočky, protože na nich se žádná mlha neusazuje.

Latemar.

Čočky a k tomu lyžařské brýle 

Kontaktní čočky mají pro sportovce mnoho výhod zvláště v zimě, ale nelze kvůli tomu zapomínat na bezpečnost. Na slunci je třeba nosit tmavé brýle s UV filtrem a na ledovcích dokonce speciální ledovcové brýle s krycími bočnicemi a vysokým stupněm ochrany proti UV záření. Na sjezdovku a do snowparku je nutné nasazovat lyžařské brýle, které slouží nejen pro lepší vidění za jízdy, ale také k ochraně zraku před odstřikujícím sněhem zpod lyží či snowboardu a před sněhovými vločkami. Lyžařské brýle je vhodné nasadit i při freeridovém ježdění a při skialpinistických túrách, neboť hromady sněhu někdy doslova zavalují celou tvář. Nebezpečné jsou také větve a stromky, pokud lyžujeme v lese. Dokonce i běžkaři ve vánici nebo při mokrém sněžení nadsazují platový štít jako chránič celého obličeje včetně očí.

INFO: Kontaktní čočky na Kontakto.cz

Latemar Obereggen.

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2020

Plechové garáže a zahradní domky StalConcept

2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 

2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

gqzgumia order, 18.5.2024 22:51, 15 příspěvků
hvpsyqzh purchase, 18.5.2024 22:37, 17 příspěvků
DavdidIcelp DavdidIcelp, 18.5.2024 22:30, 21 příspěvků
lgrysxvw pharmacy, 18.5.2024 22:28, 172 příspěvků
SOLanebal Stephenjense, 18.5.2024 22:18, 172 příspěvků
rodmfhsq pills, 18.5.2024 21:20, 30 příspěvků
xijpgnpx zithromax 500mg for sale, 18.5.2024 21:17, 172 příspěvků
quvruqgo pills, 18.5.2024 20:50, 172 příspěvků
iafqyfgus cheap, 18.5.2024 20:50, 17 příspěvků
vnrlavde order, 18.5.2024 20:45, 172 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20