Via ferraty, jištěné lezení

Via ferraty, jištěné lezení
Königsjodler Hochkönig.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Všichni, kdo lezeme, to máme stejně: s partou celou zimu hledáme terény a ferraty, na kterých jsme ještě nebyli, sestavujeme itineráře, řešíme výbavu a na jaře pak netrpělivě čekáme jen na počasí. Letos jsme měli jako první v plánu loňskou novinku v oblasti Kaprun - Zell am See, feratu Mobo 107. Vede netradičně po betonové přehradní hrázi Mooserboden Stausee. Na to se těšíme, máme v partě stavaře, co si na beton sáhnou rádi.

Horolezec čeká úraz. Ale nemoc?

Jenže jsme to neplánovaně museli odložit. Tenhle víkend jdeme s klukama místo lezení stěhovat Máru. Je to trochu šok, protože couvá zpátky k rodičům. Nevěděli jsme, že je to s jeho nemocí až tak vážné, navíc rozhodnutí prodat v sedmadvaceti letech vlastní novou garzonku a vrátit se k rodičům se nedělá ze dne na den, nejspíš už má tedy Mára potvrzené od lékařů, že se do práce nevrátí.

Mára začal před pár lety trochu vrávorat, zakopával a my si z něj utahovali. Jenže se ukázalo, že to nebyla kocovina. Je to roztroušená skleróza. Prostě nemoc, nedá se vyléčit a Márovi se dost rychle zhoršuje. Na lezení už prý může zapomenout, ale co je hlavní – v truhlárně, kde dřív pracoval, už toho taky moc neudělá. A teď jsme se dozvěděli, že splácet hypotéku z invalidního důchodu nezvládne, navíc nemůže už ani bydlet sám. Takže v neděli si tréninkově trochu zavzpíráme a odvezeme Márovi věci do rodičovského hnízda 60 km za Prahu. Mimochodem tohle je největší průšvih – bude to mít všude daleko, musí nějak jezdit k doktorům a tak, potřebuje auto a pořádný invalidní vozík… má a bude mít velkou režii, přitom jen invalidní důchod.

Samozřejmě, že jsme se ptali, jak to má Marek s pojištěním.

"Já jsem zaměstnanec, myslel jsem, že stát platí nějakou nemocenskou nebo tak a taky jsem vůbec netušil, že je invalidní důchod tak nízký. A jinak jsem měl od dětství úrazovou pojistku, to mi připadalo pro lezení na skalách akorát."

Hm.

Průměrné trvání nemoci.

Pravidlo dvou P: prevence a pojištění

Chytli jsme teď všichni záchvat zodpovědnosti. Jasně, že jsme na lezení vybavení. Bez pořádného jištění bychom nelezli, tihle zase nejsme. Nemáme v partě žádného pojišťováka, ale trochu jsem teď po tom šoku s Márou začul, že se tím kluci začínají zabývat. Dost mě překvapilo, že víc než 90 % invalidit není po úrazech, jak jsme si mysleli, ale po nemocech!

Takže pojistit si zlomeninu ok, ale opravdový problém má člověk v jiných situacích. A v těch je uklidňující, že pojištěný smolař má alespoň z čeho zaplatit lázně, může doplatit hypotéku a nemusí prodávat garzonku a má případně na její přestavbu, když začne potřebovat invalidní vozík. A taky mu pojištění každý měsíc přispěje další částkou k nízkému invalidnímu důchodu.

Königsjodler Hochkönig.

Nejlepší dárek pro mimino

Pavel plánoval jen začátek sezony, neb se v létě stane otcem. Koupili prckovi už kde co, jeden by neřekl, co všechno se prodává pro mimina. My s partou sháníme pro malého ferratový set v batolecí velikosti. Jen co udrží hlavu, dostane přilbičku.

Ale vážně: po zkušenosti s Márou je najednou zřejmé, co je nejdůležitější – aby se živiteli rodiny nic nestalo. Manželka logicky nebude pracovat, peněz bude míň... Opatrnost je na místě. Ale úplně přestat lézt?

Trochu jsme počítali a dospěli k tomu, že přehnaně se omezovat nemá význam, navíc jsou tu také nemoci a člověka mohou potkat nejrůznější lapálie nezávisle na sportu. Dává nám smysl rizikové životní pojištění. Dítě bude vydělávat nejdříve za 19 let a do té doby bude potřebovat z Pavlova platu nejméně 10 tisíc měsíčně, tj. 10000 x 12 x 19 = 2 280 000 Kč. Takto se vypočítává optimální suma, na kterou je potřeba se pojistit pro případ smrti živitele dítěte. Nejlepší dárek pro mimino je totiž pojištěný tatínek. A pojištěný nejen na smrt – invalidita může být finančně nakonec ještě horší než smrt, protože živitel najednou neživí, ale ještě spoustu věcí potřebuje. A hodně dlouhá neschopenka taky. Zatímco s penězi z pojištění může být i postižený taťka dál pro dítě důstojným vzorem v mnoha věcech.

Ale tu helmičku dostane taky. ;-)

Fledermausgrat Vordernberger Griesmauer.

Jak pojistit OSVČ

Mára byl zaměstnaný, tak měl aspoň nějaké nemocenské pojištění a teď má ten malý invalidní důchod. Ale někteří kluci z naší party jsou OSVČ, ze sociálního pojištění si platí jen povinné minimum, ani chřipku si nemohou dovolit – a těm došlo, že by v podobné situaci byli úplně nahraní…

Nechci nikomu křivdit, ale určitě málokdo má čas myslet na to, co by bylo, kdyby z toho kolotoče musel třeba na půl roku vyskočit. Měl by si asi spočítat, kolik bude měsíčně potřebovat peněz na udržení domácnosti, zajištění rodiny atp. a uzavřít životní pojištění NA PŘÁNÍ, pro svou konkrétní situaci. Ano, vím, volné prostředky investujete. Všichni to tak děláme. Ale kdo má z investic ihned k dispozici tak vysokou částku, abys z ní dlouhodobě pokryl absolutní výpadek příjmů? Zatímco z pojistky, kdyby došlo na nejhorší a něco se stalo, dostanete peníze už třeba hned první měsíc po jejím uzavření. 

Příští akce: Dolorock, lezecký festival

O Máru se samozřejmě postaráme, bylo by mu bez nás smutno. I kdyby si na skálu už netroufl, bude jezdit s námi. Stejně potřebujeme vždycky někoho na všechen ten servis okolo a Mára umí dobře německy, to se v Alpách hodí. Nebude mít pocit, že je nám na obtíž.

A pokud máte jako on úrazové pojištění sjednané před desítkami let, v žádném případě ho nerušte! Najděte pojistnou smlouvu, dojděte s ní někam na přepážku a tam ji upgradujte na něco použitelného. Neplaťte co nemusíte, soustřeďte se na to podstatné.

A sejdeme se třeba na Dolorocku. Program a podrobnosti tady.

Fledermausgrat Vordernberger Griesmauer.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Se skutečnými mistry horaly na vytouženou horu Schneeberg

Se skutečnými mistry horaly na vytouženou horu Schneeberg

Láká již z dálky, a kdo v sobě pociťuje touhu po horském dobrodružství, musí se na ni prostě jednou vydat. Schneeberg, nejvyšší hora Dolního Rakouska, je pro dobrodružství jako stvořená. Nejlepší volba pro... celý článek

Jak horolezci stavěli mrakodrap Lachta

Co je to artróza (osteoartróza)?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Divoký a krásný Lammer

Divoký a krásný Lammer

RIVER GUIDE Propadám se do bílé zpěněné vody, přepadávám přes kamenné prahy, prorážíme vodní válce a po dlouhých desítkách vteřin vyplouvám na klidnou vodu. To jsou okamžiky, které si každý vodák
Vysoké Tatry: kde můžeme létat?

Vysoké Tatry: kde můžeme létat?

Vyhradené trasy pre lety na závesných klzákoch a kĺzavých padákoch.
Perseidy: padá hvězda, něco si přej!

Perseidy: padá hvězda, něco si přej!

Největší meteorický roj Perseidy vyvrcholí v nedělní noci od půlnoci do čtvrté hodiny ranní. Uvidíme padat hvězdy jednu za druhou. Astronomové uvádějí, že v nejlepším bude vidět 70 svítících meteorů za hodinu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dačická řežba Dačice 13.-18.8. Setkání řezbářů 13.8.
Rasokros Praha, Krčský les Běh 15.8. 18:00
Flora léto - veletrh Olomouc 16.-19.8. 16.8.
Agrosalon - veletrh Nitra, Agrokomplex 16.-19.8. 16.8.
Skotské hry Sychrov, zámek 17.-18.8. 17.8.
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
Slavnosti Zachariáše z Hradce Telč 17.-18.8. 17.8.
O-See Challenge Xterra Gemany Německo, Žitava 17.-19.8. Terénní triatlon 17.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 17.-19.8. 17.8.
Letní den astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 17.8.

Diskuse

Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků
Hodinky Jiří, 11.8.2018 15:04, 23 příspěvků
tragická událost v poelbr... Pata, 11.8.2018 10:47, 1 příspěvek
Nic moc Skiák, 10.8.2018 22:05, 2 příspěvky
Nic moc Karel, 10.8.2018 11:27, 2 příspěvky
nabídka půjčky Jeff Michael, 9.8.2018 9:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11
GPS accuracy problems on ... ricardo brooks, 8.8.2018 8:09
Problem ? ricardo brooks, 8.8.2018 8:07