Via ferraty, jištěné lezení

Via ferraty, jištěné lezení
Königsjodler Hochkönig.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Všichni, kdo lezeme, to máme stejně: s partou celou zimu hledáme terény a ferraty, na kterých jsme ještě nebyli, sestavujeme itineráře, řešíme výbavu a na jaře pak netrpělivě čekáme jen na počasí. Letos jsme měli jako první v plánu loňskou novinku v oblasti Kaprun - Zell am See, feratu Mobo 107. Vede netradičně po betonové přehradní hrázi Mooserboden Stausee. Na to se těšíme, máme v partě stavaře, co si na beton sáhnou rádi.

Horolezec čeká úraz. Ale nemoc?

Jenže jsme to neplánovaně museli odložit. Tenhle víkend jdeme s klukama místo lezení stěhovat Máru. Je to trochu šok, protože couvá zpátky k rodičům. Nevěděli jsme, že je to s jeho nemocí až tak vážné, navíc rozhodnutí prodat v sedmadvaceti letech vlastní novou garzonku a vrátit se k rodičům se nedělá ze dne na den, nejspíš už má tedy Mára potvrzené od lékařů, že se do práce nevrátí.

Mára začal před pár lety trochu vrávorat, zakopával a my si z něj utahovali. Jenže se ukázalo, že to nebyla kocovina. Je to roztroušená skleróza. Prostě nemoc, nedá se vyléčit a Márovi se dost rychle zhoršuje. Na lezení už prý může zapomenout, ale co je hlavní – v truhlárně, kde dřív pracoval, už toho taky moc neudělá. A teď jsme se dozvěděli, že splácet hypotéku z invalidního důchodu nezvládne, navíc nemůže už ani bydlet sám. Takže v neděli si tréninkově trochu zavzpíráme a odvezeme Márovi věci do rodičovského hnízda 60 km za Prahu. Mimochodem tohle je největší průšvih – bude to mít všude daleko, musí nějak jezdit k doktorům a tak, potřebuje auto a pořádný invalidní vozík… má a bude mít velkou režii, přitom jen invalidní důchod.

Samozřejmě, že jsme se ptali, jak to má Marek s pojištěním.

"Já jsem zaměstnanec, myslel jsem, že stát platí nějakou nemocenskou nebo tak a taky jsem vůbec netušil, že je invalidní důchod tak nízký. A jinak jsem měl od dětství úrazovou pojistku, to mi připadalo pro lezení na skalách akorát."

Hm.

Průměrné trvání nemoci.

Pravidlo dvou P: prevence a pojištění

Chytli jsme teď všichni záchvat zodpovědnosti. Jasně, že jsme na lezení vybavení. Bez pořádného jištění bychom nelezli, tihle zase nejsme. Nemáme v partě žádného pojišťováka, ale trochu jsem teď po tom šoku s Márou začul, že se tím kluci začínají zabývat. Dost mě překvapilo, že víc než 90 % invalidit není po úrazech, jak jsme si mysleli, ale po nemocech!

Takže pojistit si zlomeninu ok, ale opravdový problém má člověk v jiných situacích. A v těch je uklidňující, že pojištěný smolař má alespoň z čeho zaplatit lázně, může doplatit hypotéku a nemusí prodávat garzonku a má případně na její přestavbu, když začne potřebovat invalidní vozík. A taky mu pojištění každý měsíc přispěje další částkou k nízkému invalidnímu důchodu.

Königsjodler Hochkönig.

Nejlepší dárek pro mimino

Pavel plánoval jen začátek sezony, neb se v létě stane otcem. Koupili prckovi už kde co, jeden by neřekl, co všechno se prodává pro mimina. My s partou sháníme pro malého ferratový set v batolecí velikosti. Jen co udrží hlavu, dostane přilbičku.

Ale vážně: po zkušenosti s Márou je najednou zřejmé, co je nejdůležitější – aby se živiteli rodiny nic nestalo. Manželka logicky nebude pracovat, peněz bude míň... Opatrnost je na místě. Ale úplně přestat lézt?

Trochu jsme počítali a dospěli k tomu, že přehnaně se omezovat nemá význam, navíc jsou tu také nemoci a člověka mohou potkat nejrůznější lapálie nezávisle na sportu. Dává nám smysl rizikové životní pojištění. Dítě bude vydělávat nejdříve za 19 let a do té doby bude potřebovat z Pavlova platu nejméně 10 tisíc měsíčně, tj. 10000 x 12 x 19 = 2 280 000 Kč. Takto se vypočítává optimální suma, na kterou je potřeba se pojistit pro případ smrti živitele dítěte. Nejlepší dárek pro mimino je totiž pojištěný tatínek. A pojištěný nejen na smrt – invalidita může být finančně nakonec ještě horší než smrt, protože živitel najednou neživí, ale ještě spoustu věcí potřebuje. A hodně dlouhá neschopenka taky. Zatímco s penězi z pojištění může být i postižený taťka dál pro dítě důstojným vzorem v mnoha věcech.

Ale tu helmičku dostane taky. ;-)

Fledermausgrat Vordernberger Griesmauer.

Jak pojistit OSVČ

Mára byl zaměstnaný, tak měl aspoň nějaké nemocenské pojištění a teď má ten malý invalidní důchod. Ale někteří kluci z naší party jsou OSVČ, ze sociálního pojištění si platí jen povinné minimum, ani chřipku si nemohou dovolit – a těm došlo, že by v podobné situaci byli úplně nahraní…

Nechci nikomu křivdit, ale určitě málokdo má čas myslet na to, co by bylo, kdyby z toho kolotoče musel třeba na půl roku vyskočit. Měl by si asi spočítat, kolik bude měsíčně potřebovat peněz na udržení domácnosti, zajištění rodiny atp. a uzavřít životní pojištění NA PŘÁNÍ, pro svou konkrétní situaci. Ano, vím, volné prostředky investujete. Všichni to tak děláme. Ale kdo má z investic ihned k dispozici tak vysokou částku, abys z ní dlouhodobě pokryl absolutní výpadek příjmů? Zatímco z pojistky, kdyby došlo na nejhorší a něco se stalo, dostanete peníze už třeba hned první měsíc po jejím uzavření. 

Příští akce: Dolorock, lezecký festival

O Máru se samozřejmě postaráme, bylo by mu bez nás smutno. I kdyby si na skálu už netroufl, bude jezdit s námi. Stejně potřebujeme vždycky někoho na všechen ten servis okolo a Mára umí dobře německy, to se v Alpách hodí. Nebude mít pocit, že je nám na obtíž.

A pokud máte jako on úrazové pojištění sjednané před desítkami let, v žádném případě ho nerušte! Najděte pojistnou smlouvu, dojděte s ní někam na přepážku a tam ji upgradujte na něco použitelného. Neplaťte co nemusíte, soustřeďte se na to podstatné.

A sejdeme se třeba na Dolorocku. Program a podrobnosti tady.

Fledermausgrat Vordernberger Griesmauer.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vinařství Lednice Annovino a Valtické podzemí

Vinařství Lednice Annovino a Valtické podzemí

Oblast Valtic a Lednice mnozí milovníci vína považují za srdce moravského vinařství. Operují s několikasetletou historií vinohradnictví a vinařství pod patronací slavného rodu Liechtensteinů.... celý článek

MAPA: Pivovary v Čechách, na Moravě i ve Slezsku

Koloběžky jely naposledy ve Stromovce

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy
Kuba Turek: opravdu dlouhé alpské trojky

Kuba Turek: opravdu dlouhé alpské trojky

VIDEO Na 12 významných alpských vrcholů vás vyvede Kuba Turek lehkými horolezeckými cestami. Trojkové skalní túry mají slavnou historii, legendární pověst a velehorskou atmosféru.
15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

AKTUALIZACE Ať už si notujete v rytmu country, nebo se vyžíváte v tónech tvrdší muziky, může vás na festivalu mnoho věcí zaskočit. Strašákem mohou být rozmary počasí, špatné hygienické zázemí, přehřátí, ale i obyčejný
Sella: pohádkové lezení

Sella: pohádkové lezení

AKTUALIZACE Sedím na štandu ve čtvrté délce Malého Micheluzziho a čekám, až dvojice Švédek před námi odleze. První z nich trochu bojuje s celkem lehkou délkou, jistička trpělivě jistí zády ke stěně a rozhlíží
Reisten, víno od Templářských sklepů

Reisten, víno od Templářských sklepů

ROZHOVOR Butiková vína pro vrcholnou gastronomii vyrábí vinařství Reisten v Pavlově pod malebnou siluetou Dívčího hradu (Meidenburg). Produkcí pouhých 120 tisíc lahví neoslňuje, ale naopak přísně dodržuje koncept vysoce kvalitních vín.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den obětí komunistického režimu Příbram, Vojna 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 21.-24.6. 21.6.
Cyklovíkend Sobenský rybník, Kymevo 22.-24.6. 22.6.
Kanada a Patagonie - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Tomáš Mähring 22.6. 19:00
Moravia Sport - veletrh Olomouc, Flora 22.-23.6. 22.6.
Tálínský cyklomaraton Tálín 22.-24.6. Horská kola 22.6.
Zlatá koloběžka Plzeň 22.-24.6. 22.6.
Bloody Walk - dogtrekking Čistá v Krkonoších 22.-24.6. 22.6.
Lanšperským panstvím Ústí nad Orlicí, Cakle Cykloturistika, cyklistika, inline brusle 22.6.

Diskuse

nabídka půjčky armstrongholdingsplc, 20.6.2018 19:33, 6 příspěvků
doplnění Jarda, 20.6.2018 10:04, 2 příspěvky
Koloběžka Horydoly , 19.6.2018 15:30, 7 příspěvků
Helma na kolo Kuba Turek, 19.6.2018 15:22, 15 příspěvků
Koloběžka Mirek, 19.6.2018 12:50, 7 příspěvků
Helma na kolo Tomik, 19.6.2018 12:48, 15 příspěvků
Cestovní pojištění na hory Andjey, 19.6.2018 12:37, 4 příspěvky
doplnění Army-Store.net, 19.6.2018 10:51, 50 příspěvků
mapa Martin, 19.6.2018 9:01, 1 příspěvek
Vyjádření mluvčího PČR Franta, 18.6.2018 10:20, 100 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Zdravá strava Horydoly , 19.6.2018 0:10
Re: Šumava Horydoly , 19.6.2018 0:04
Safe Footwear Michael Smith, 16.6.2018 10:44
Job: Showman na veletrh v... Horydoly , 7.6.2018 11:21
Kurz lezení na pískovcový... Horydoly , 5.6.2018 13:26
Bikesraz na Vysočině 2018 Horydoly , 4.6.2018 12:18
AVON Pochod Horydoly , 31.5.2018 2:17
Otevření cyklostezky Horydoly , 27.5.2018 16:48