registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Poznávací turistický zájezd

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
6.9.2023 08:59

Pro španělsky mluvící turisty je letos klíčové, co na cestách zažijí

Zážitek. Právě ten při cestování aktuálně nejvíc vyhledávají Španělé a obyvatelé Latinské Ameriky. Nejdůležitější tak už není místo, ale to, co hosté poznají a co na výletu, dovolené či při jiné formě turismu zažijí. Týká se to nejen gastronomie, která je letos v létě zásadní pro Španěly, ale také měst, kultury a nákupů, doplněných aktivním turismem a tradicemi. Právě ty totiž preferují obyvatelé Brazílie, Mexika a dalších latinskoamerický zemí. Vše, a ještě podrobněji, zaznělo na workshopu, který nedávno nejen pro odbornou veřejnost zdarma uspořádala Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. 

Zatímco ze Španělska se letos v létě chtělo na cesty určitě vydat 69 % lidí, poznat Evropu ve stejné době plánovalo 52 % Brazilců. Zájem o návštěvy zahraničí rostl také v Mexiku, Argentině, Kolumbii a Peru. Mezi nejžádanější lokality tamních obyvatel patří Španělsko, u Brazilců pak Portugalsko. Dlouhodobě však platí, že jak Španělé, tak lidé z Latinské Ameriky, mají rádi Česko a v souvislosti s cestováním je pro ně velmi důležité profesionální poradenství. 

„Letos ve Španělsku, ale i jinde ve světě, dochází k návratu role cestovních kanceláří. Cestovatelé vítají, když se jim věnuje konkrétní člověk, když na on-line poptávku přijde rychle odpověď a za nespornou výhodu považují místního zástupce v zemi či regionu, kam cestují. Často přitom dovolenou poptávají na poslední chvíli, o to víc jsou včasné reakce profesionálů v oblasti turismu důležité,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „U zážitkové a luxusní turistiky navíc významnou roli hraje program ideálně připravený na míru individuálního cestovatele či menší skupiny. Pokud přinese autentický zážitek, španělsky mluvící turisté jsou zpravidla spokojení, či ještě lépe: úplně nadšení.“ 

„Nejvíc Španělů, konkrétně 40 %, chtělo letos cestovat v srpnu. I když převážně doma, do zahraničí se chystalo na 32 % obyvatel dané země. Převážně cestují s partnerem (76 %), dopravují se autem (57 %) a bydlí zejména v hotelech (49 %),“ říká ředitelka zahraničního zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism pro Španělsko Markéta Lehečková a dodává: „Po pandemii covidu-19 je vidět hlad po cestování a nárůst čísel, která s turismem souvisí. Také změna zdrojů informací, na základě, kterých se lidé vydávají na cestu. Proto jsme mimo jiné uspořádali akci zaměřenou na tvůrce digitálního obsahu. Právě on-line zdroje s poutavým vizuálem, osobním sdělením a autentickými emocemi hrají čím dál tím větší roli.“ 

„Z obyvatel Latinské Ameriky aktuálně nejvíc cestují Brazilci, Mexičané a Argentinci. Zejména ti se středními a vysokými příjmy, na věku nezáleží. Preferují cesty v párech nebo v menších skupinkách přátel či rodiny s pobytem o délce 10 a víc dnů. Víc, než to bývá u Španělů, Latinoameričané vítají luxusně-zážitkovou turistiku a ubytování ve 4 až 5 hvězdičkových hotelech, ale i přes Airbnb,“ říká ředitel zahraničního zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism pro Latinskou Ameriku Petr Lutter a dodává: „Z Česka je nejvíc zajímá Praha s výlety. Ty nejčastěji podnikají do Českého Krumlova, Karlových Varů, Kutné Hory či do Terezína. Počty turistů z těchto zemí do Evropy rostou i díky tomu, že už dříve byla z velké části obnovena letecká spojení.“ 

Do Česka však zatím z Latinské Ameriky nelétá žádný přímý spoj, tamní turisté se tak zpravidla do Prahy dostávají přes Paříž, Amsterdam, Frankfurt, Madrid, Lisabon či Zürich. Hosté ze španělsky mluvících zemí se tak víc zajímají o cestování vlakem nebo autobusem, v kurzu mají také lodní zájezdy po řekách. Aktuální rok většina tamních tour operátorů a cestovních kanceláří zatím považuje za velmi úspěšný. Poukazuje však na možné negativní vlivy nestabilních měn v Latinské Americe, inflaci, stagnaci ekonomiky a v některých zemích i volby. 

Štěpánka Filipová
tisková mluvčí CzechTourism

Počet příspěvků: 1094

Lenka Veselá

avatar
7.10.2019 09:28

Re: Poznávací turistický zájezd

Ahojky, zajimavý průzkum, už delší dobu plánuju vyrazit osamotě někam, kde mě to bude nutit bavit se s místními. Vždy, když jsem vycestovala s nějakým parťákem, nikdy mě to k tomu nenutilo. Bohužel, jsem trochu trdlo a ráda bych, aby mi někdo pomohl s plánováním celé cesty a taky abych měla asistenci někoho, kdo v destinaci je. Proto nejspíš na svou první sólo cestu vyrazím ne tak úplně sama ale s podporou cestovky.

Jsem teď ve fázi, kdy hledám tu správnou cestovku, která takové cesty nabízí. Obvykle jsem na internetu našla bohužel jen takové, které nabízí buďto průvodcované dovolené nebo válečku na pláži což vůbec nechci. Jediné stránky, které se mi s takovou nabídkou podařilo najít byly tyto: dovolená Srí Lanka. Máte s nimi nějakou zkušenost, popřípadě, víte o nějaké cestovce, která tento druh dovolené v nabídce má?

Moc díky za odpověď, Lenka.

Počet příspěvků: 2

Horydoly

avatar
6.1.2018 18:43

Ženy se přestaly bát cestování na vlastní pěst

Začaly objevovat Asii, mnohé z nich vyjedou úplně samotné 

Čím dál více žen jezdí na dovolenou na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Pasivní dovolená v blízkosti hotelových resortů je pro ně málo atraktivní, namísto toho dávají přednost aktivnímu cestování a autentickému poznávání kultury země a tamních obyvatel. Ženy jsou sebevědomější, více nezávislé, finančně zabezpečené a umí jazyky. V současné době roste obliba jihovýchodní Asie, která láká turistky svojí exotikou, kulturou i bezpečností. K populárním zemím patří například Indie, Thajsko nebo Bali. 

Ženy jsou sebevědomější než dříve

Průzkum serveru 101 Holidays zanalyzoval 100 tisíc rezervací a odhalil, že ženy cestují samy dokonce častěji, než muži a představují 58% cestovatelů-sólistů. Mnohé z nich pak vyrazí do ciziny s kamarádkami a bez partnerů. „Jsme sebevědomější, umíme jazyky, ekonomická situace je příznivá a ceny letenek jsou nižší, než kdy dříve. Děje se tak díky zvýšené konkurenci mezi leteckými dopravci, velké kapacitě míst a stále ještě levné ropě. Například letenka do Bangkoku letos stála méně než 10 tisíc korun, ještě před několika lety to byl dvojnásobek,“ komentuje tento trend Šárka Litvinová z portálu Letuška.cz. 

Sólo dovolená přinesla paradoxně více přátel než ve dvou

V přípravě na první sólo dovolenou není rozdíl od dovolené s partnerem, její průběh se ale může výrazně lišit. „Když se vydáte do ciziny na vlastní pěst, vykročíte ze své bezpečné zóny, získáte možnost poznat sama sebe, své schopnosti a vrátíte se sebevědomější,“ říká pětadvacetiletá cestovatelka Ilona Bartošová a pokračuje: „Na samotné cestě je nejlepší svoboda. Když se mi zamlouvalo zůstat v potápěčském městečku Amed na Bali a vynechat plánovaný sousední ostrov,  nemusela jsem se s nikým dohadovat. Ačkoli jsem cestovala sama, přivedlo mi to více nových přátel, než během minulých cest s přítelem nebo kamarády.“ 

Lákadla jihovýchodní Asie

Právě Bali patří mezi nejoblíbenější destinace, v kurzu je však také Thajsko, Maledivy, Srí Lanka, Vietnam, Austrálie, Mauritius nebo Spojené Arabské emiráty. „Země Asie mají mnoho výhod. Jedná se o místa, která jsou pro nás exotická svojí přírodou i kulturou, ale současně jde o bezpečné lokality - z turistů žijí a hýčkají si je,“ poznamenává Šárka Litvinová z portálu Letuška.cz. Příležitostí k rozmazlování je na každém rohu nepřeberně, navíc jsou cenově velmi dostupné. Jihovýchodní Asie nabízí rovněž obrovské množství atraktivních aktivit – od potápěčských a surfařských kurzů, přes výlety do džungle až po centra, která se věnují meditaci nebo tvůrčí práci. Je to jiný svět, kde zapomenete na rutinu i starosti všedního dne.  

Nejoblíbenější destinace na sólo dovolenou

Abud, Bali

Bali nabízí jedny z nejkrásnějších pláží, na které můžete narazit. Své návštěvníky okouzluje nejen krásnou přírodou, ale také kuchyní plné mořských plodů a ovoce. Najdete zde mnoho míst pro aktivní dovolenou i nebeský odpočinek.

Bangkok, Thajsko

Bangkok je městem plným protikladů. Přes den můžete navštěvovat nádherné budhistické chrámy a večer objevovat jeho noční život plný party a barů. 

Lisabon, Portugalsko

Pokud se vám nechce hned napoprvé opouštět sama Evropu, navštivte Lisabon. Město je ideální na dlouhé procházky a budete tak mít možnost objevovat jeho historické památky, bohaté trhy i nádherné výhledy.

Počet příspěvků: 1094

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se