registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Šumava

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
22.9.2018 00:15

Plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanále končí

Tradiční ukončení plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanále, významné jihočeské kulturní a technické památce, kterou spravují Lesy České republiky, se koná v sobotu 15. září 2018 u hraničního přechodu Ježová/Iglbach na Českokrumlovsku.

Lesy ČR se již několik let úspěšně podílí na úpravách ucelených částí kanálu. Nyní společně s českými a rakouskými partnery připravují další obnovu vybraných úseků kanálu. A to opět za přispění Evropské unie prostřednictvím programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republika 2014-2020.

Součástí projektu je i tradiční ukončení plavební sezóny. Letošní program začne ve 13 hodin. Návštěvníky čeká odpoledne s folklorem, ukázkou plavení dříví, dětskými soutěžemi i odborným výkladem o této technické památce.

Eva Jouklová
tisková mluvčí
eva.jouklova@lesycr.cz 

Počet příspěvků: 503

Horydoly

avatar
19.6.2018 00:04

Re: Šumava

ZA NEDOTČENÝMI KRÁSAMI ŠUMAVY


Pohoří Šumavy je jedním z posledních českých území se zcela nedotčenou přírodou, plnou ledovcových jezer a neprostupných lesů, z nichž jeden, Boubínský, je dokonce pravým, nefalšovaným pralesem! Krajina je oblíbená nejen turistickými nadšenci, ale také řadou rekreantů, kteří se sem každoročně sjíždějí k naší největší přehradě Lipno. Pramení zde také nejdelší česká řeka – Vltava.

Historie samotného názvu oblasti přitom sahá hluboko do keltských dějin, kdy byla známa jako Gabreta (Pohoří kozorožců). Používány byly také názvy les Silva nebo Bavorský les. Jméno v podobě, jak je známe dnes, tedy Šumava, pochází zřejmě z 16. století a znamená „šuma“, což je pravoslavné označení pro hustý les. Geologicky je však oblast mnohem, mnohem starší a sahá až do prvohor, kdy se vlivem vrásnění začal formovat její hornatý povrch, který ji činí jedním z nejstarších pohoří Evropy a zároveň nejrozsáhlejším komplexem lesů s mezinárodním přesahem, protože významně ovlivňuje celoevropské klima.

Národním parkem o rozloze 68 342 ha byla Šumava vyhlášena v roce 1991, dva roky po rušení hraničního pásma a tamního vojenského výcvikového prostoru. Již rok předtím se Šumava stala Biosférickou rezervací UNESCO. Mimo přírodních krás v podobě devíti ledovcových jezer, z nichž pět se nachází na území České republiky a čtyři na území Německa, mnoha památných stromů o stáří několika set let nebo 18 m dlouhého přírodního vodopádu Jordán, zde nalezneme také bezpočet kulturních památek, jako překrásný zámek ve stylu anglické windsorské gotiky, Hlubová nad Vltavou a tajuplných míst, která zaujala nejednoho filmaře. Na motivy povídky Boženy Němcové se tu natáčel film Divá Bára nebo oblíbená pohádka Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna. Šumava byla také oblíbenou chatařskou oblastí mnoha předních osobností, jako byl herec a dramatik Jan Werich. Na klatovském gymnáziu studoval i věhlasný český lékař Josef Thomayer, rodák z obce Trhanov na Domažlicku, kde je také pochován.

Stezka korunami stromů

Naprosto neuvěřitelným zážitkem je výhled do korun stromů, který ocení turisté především v letních měsících. Stezka je situována nedaleko vodní nádrže Lipno a jedná se o celorepublikový unikát! Na rozdíl od mnoha dalších podobných vyhlídek, které začínají růst, jako houby po dešti, má stezka naučné didaktické prvky, které jejím návštěvníkům rozšíří znalosti o ochraně přírody. Stezka sahá do výšky 24 metrů a délka celé trasy, včetně návštěvy rozhledny, činí 675 m. Patří se připomenout, že rozhledna je bezbariérová. Stezka na své návštěvníky myslí také v zimě, kdy je možné si k ní odskočit přímo ze sjezdovky. U vstupu jsou připraveny vyhřáté pohorky k zapůjčení zdarma a úschovna lyží!

Když na hory, tak na Šumavu!

Jeden z nejkrásnějších výhledů, na který vede sedačková lanovka, se nachází na vrcholku hory Pancíř nedaleko Železné rudy. Lyžaři se zde za jasného počasí mohou kochat výhledem na Alpy. Po náročném dni si mohou odpočinout v římských lázních, sauně či bazénu v Orea Resort Horizont, nacházejícího se na jižním svahu Pancíře. Na své si zde přijdou hosté všech věkových kategorií, díky speciálním ubytovacím balíčkům. Více na www.orea.cz

Za historií na hrad Rábí

Největším hradem Česka, respektive hradní zříceninou, je Rábí, nacházející se ve stejnojmenné obci. Byl postaven na počátku 14. století. Právě zde přišel o oko známý husitský vojevůdce Jan Žižka. Na počátku 20. století byl hrad částečné renovován a zpřístupněn veřejnosti. Asi největším lákadlem je jeho nadmořská výška 504 m, ve které se stavba nachází. Činí z něj totiž opravdu pohádkové a tajuplné místo!

Nejmladší studánka na světě

Je to k nevíře, ale vůbec nejmladší studánka na světě se nachází právě v naší republice, konkrétně za kostelem Narození Panny Marie v jihočeském Strašíně a je příznačně zvaná Strašínský důlek. Stará pověst praví, že se zde zjevila Strašnická Madonna a na důkaz toho vtiskla do skály prstem důlek, ze kterého začal vyvěrat drobný pramínek. Voda zde od té doby prý nikdy nevyschla!

Šumavská jezera

Jihočeský kraj je unikátní také množstvím ledovcových jezer, která vznikala v období pravěku, během tání ledovců. Nejznámějšími z nich jsou Černé a Čertovo. Černé jezero je svojí rozlohou největším a zároveň nejhlubším. Na jeho dně se nachází až 9 m vrstva usazenin z místních jehličnanů, která stejně, jako okolní husté lesy, přispívá ke zdánlivě černé barvě vody, podle níž bylo jezero pojmenováno. Nejvýše položeným a zároveň nejmenším jezerem je Laka, které je velmi mělké a pozvolna zarůstá vegetací.

Cesta do pravěku

Mezi nejvíce navštěvovaná místa Šumavy patří bezpochyby rezervace Boubínský prales se 400 až 500 let starými stromy, který byl chráněným územím vyhlášen roku 1858 na podnět Josefa Johna, lesníka tehdejšího schwarzenberského panství. První vědecká expedice se zde uskutečnila v září roku 1849. Boubínský prales se svého času stal tak populárním, že se jeho návštěvnost čítala až na sto tisíc turistů ročně! V současnosti je jádro pralesa oploceno a přístup do něj je možný pouze po vyznačených trasách, za doprovodu průvodce.

Dominika Uhrová
d.uhrova@omnimedia.cz

Počet příspěvků: 503

Horydoly

avatar
3.8.2017 11:33

Na Lipně lze strávit dovolenou v kempu, hotelu i na jachtě

Nabídka zážitkové turistiky je na březích šumavské přehrady velmi rozmanitá

Lipno, největší přehradní nádrž a vůbec největší vodní plocha na území České republiky, se za téměř šedesát let své existence, a především za uplynulé čtvrtstoletí, stalo lokalitou se zřejmě nejvyšší koncentrací nabídky vodních sportů a zážitkové turistiky v tuzemsku. Rostoucími požadavky stále náročnějších návštěvníků a jimi vyvolané investice se zde projevily viditelným zvýšením úrovně a rozšířením spektra poskytovaných služeb. Na Lipně je tak nyní možné strávit dovolenou v kempu, hotelu, ale třeba i na jachtě.

„Voda je zejména v létě základním kritériem při výběru rekreační lokality pro většinu z nás. Proto se také, až na výjimky, nacházejí všechny turisticky nejatraktivnější lokality v blízkosti jezer, řek či rybníků. Pro jižní Čechy je touto přirozenou severojižní rekreační osou řeka Vltava a celé její okolí. Celá tato oblast, zjednodušeně řečeno od Lipna až po Orlík je tak samozřejmě jednou z klíčových tras, které věnujeme v souvislosti s podporou cestovního ruchu v regionu mimořádnou pozornost, aniž bychom ovšem opomíjeli všechny ostatní,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Obrovský turistický potenciál Vltavy je patrný po celém jejím jihočeském toku. Od vodáky vyhledávaného úseku Teplé Vltavy začínajícího zpravidla u Soumarského mostu, přes Lipno, ráj vodních sportů a rybaření, přes vodácky nejnavštěvovanější úsek Vltavy Mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou až po nově splavněnou část řeky od Českých Budějovic po Týn nad Vltavou a dále směrem na Orlík.

„Lipno samotné dnes nabízí komplexní škálu všech druhů rekreačních aktivit na vodě i mimo ni a směle lze označit za centrum zážitkové turistiky v regionu. S tím vším je spojena i nabídka služeb, která uspokojený všechny návštěvníky, včetně těch nejnáročnějších,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

V posledních letech je v segmentu cestovního ruchu patrný rostoucí zájem o služby vyšší kvality. A nároky návštěvníků se trvale zvyšují. Poskytovatelé služeb tak musejí s těmito trendy držet krok.

„Před třiceti lety celé Lipno disponovalo několika půjčovnami laminátových veslic a šlapadel. Dnes jeho hladinu brázdí výletní lodi, jachty, plachetnice, elektročluny, windsurfingy, kiteboardy, paddleboardy a podobně. Skutečným centrem se stalo moderní zázemí přístavu Marina Lipno, poskytující veškeré zázemí lodím i jejich posádkám, s přímým napojením na zážitkový Active park, cyklotrasy, půjčovny sportovního vybavení, hotely, restaurace a mnoho dalšího,“ poznamenal Polášek.

Lipno nad Vltavou by se podle něho dalo dnes označit za „místo koncentrovaných zážitků. Přímo z Mariny se návštěvníci mohou vydat na Stezku korunami stromů, do Království lesa, Bikeparku, Lanového parku či Aquaworldu. Sjet některou z terénních cyklotras, třeba na terénní koloběžce, zajezdit si na in-line bruslích, půjčit si elektrokolo, zahrát si Adventure golf, sjet bobovou dráhu, vyrazit na kole na Pumptrackovou dráhu nebo na lipenské jezero ve vypůjčené plachetnici, elektročlunu, či paddelboardu. Večer pak posedět na vyhlídce areálu zážitkového golfu nebo na palubě vyhlídkové lodi s hudbou. Je toho mnoho.

Detailní informace nejen o lipenské nabídce naleznete na webových stránkách: www.lipno.info či www.jiznicechy.cz  

Lipensko se sladkovodním „mořem“ v podobě Lipenské přehrady patří mezi nejatraktivnější kouty naší republiky. Turistická oblast Lipenska se rozprostírá kolem řeky Vltavy od Stožce až po Rožmberk. Jižní hranici oblasti tvoří hraniční hřebeny s Bavorskem a Horním Rakouskem, dominantou je bezesporu vodní hladina Lipenské přehrady. Region se vyznačuje tím, že má nabídku úplně pro každého. Od vyznavačů divoké přírody Národního parku Šumava, přes vodáky, jachtaře, rybáře po milovníky historie, kulturních památek, kultury až po nekonečnou nabídku pro vyznavače všech sportů, turistiku a adrenalinové zážitky na řadě komerčních atrakcí. Lipensko je oblast, kde se návštěvník nikdy nenudí a tvoří ideální podmínky pro dovolenou plnou zážitků. 

Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jaromír Polášek, ředitel
e-mail: polasek@jccr.cz

 

 

Počet příspěvků: 503

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se