Doprava
Vlakem z Volar nebo z Českého Krumlova přes Novou Pec. V létě jezdí na trase Stožec – Nové Údolí – Černá v Pošumaví historické parní vlaky.
Vybavení
Pro výjezd na Plešné jezero budete potřebovat trekingové nebo horské kolo s hodně převody a hlavně dobrými brzdami. Vypijete několik litrů vody. Určitě nezapomeňte na helmu, hodí se i nákolenní chrániče. Na konec se pojede opravdu z kopce.
Náročnost
Celá trasa měří přibližně 26 kilometrů (se zajížďkou do Nového Údolí 34 km) a je určena fyzicky dobře vybaveným cyklistům nebo těm, kdo si jednou za prázdniny chtějí udělat na kole velký výšlap. Svátečním cykloturistům doporučujeme neopouštět Schwarzenberský kanál nebo jít na Plešné jezero pěšky.
Cesta na Plešné jezero na kole vypadá zpočátku umírněně. Od nádražíčka ve Stožci se vydáváme po modré značce okolo Studené Vltavy zpět k zastávce v Černém Kříži.
Podél kanálu
Těsně před ním odbočuje cyklotrasa doprava po neznačené lesní silničce, ta se ale po necelém kilometru napojuje zpátky na modrou. Mírně stoupáme údolím potoka Hučina, ale již tady nám dává terén poznat, že k Plechému jezeru musíme vystoupat celých tři sta metrů.
Náš průběžný cíl - Schwarzenberský kanál - teče ve výšce devět set metrů, a proto k němu na konci údolí Hučiny absolvujeme prudké stoupání. Vyjíždíme u Horního portálu, který je na severním konci unikátního tunelu, kterým kanál teče.
Na odpočinek po vrstevnicové cestě podél kanálu máme jen něco málo přes kilometr. Jedeme po zelené turistické značce a ta od kanálu odbočuje na pohodlnou, leč prudkou lesní asfaltku vedoucí až k Plešnému jezeru.
Plešné jezero
Tady sestupte z kola, pokochejte se krásou jezera vytvořeného ledovcovou činností, třísetmetrové stěny na jeho konci mířící k hoře Plechý.
Za prohlédnutí stojí nedaleké Kamenné moře a pomník Adalberta Stiftera stojící ve výšce 1311 m.n.m. přímo nad jezerem. Výhledy z něj bývají úchvatné.
Pokocháni okolím nejvyšší hory české části Šumavy sjíždíme ke Schwarzenberskému kanálu opět stejnou cestou, neboť jediná další cesta, spojovací Jezerní stezka k Říjišti je pro cyklisty zakázaná a opravdu nebezpečná.
Oslí cestou po žluté
Na kanálu se vydáváme doleva po žluté značce. Po pár kilometrech příjemné cesty okolo zurčící vody odbočujeme doprava Oslí cestou a jedeme stále z kopce krásným sjezdem až do Stožce.
Kdo má raději pozvolnější klesání, může si trasu prodloužit podél kanálu až na jeho konec k Rosenauerově nádržce a pak po červené značce do Nového Údolí a Stožce.
Zajeďte také do Bavorska
V okolí Stožce je značné množství historických i kulturních zajímavostí, jako je Schwarzenberský plavební kanál a Stožecká kaple, ale i řada různých dochovaných památníků a památek v okolních lesích či osadách, jako staré tyrolské roubené domy na Dobré.
K cestě do Bavorska můžete využít tří turistických přechodů Nové Údolí / Haidmühle, České Žleby / Bischofsreut a turistickou stezku přes vrchol Třístoličníku.