Boulder kodex

Boulder kodex
Adam Ondra.
Autor snímku Pavel Blažek
SDÍLEJ:

Ahoj lezci a zejména boulderisté. Rád bych vás poprosil o chvilku pozornosti: Současný vývoj boulderingu v přírodních oblastech České republiky možná ukazuje nutnost lehce připomenout všem členům naší komunity elementární zásady chování, pohybu a konání právě v souvislosti s lezením na kameny.

Boulder kodex
Bouldering na přírodních kamenech: Ondra Beneš (vlevo) a Štěpán Stráník.
Autor snímku Pepe Piechowicz

Zkusme se inspirovat jinde. Jinde tam, kde jsou dál, kde si přírody nade vše váží. Kde si uvědomili, že ego člověka by nemělo mít před přírodou přednost.

Rád bych vám představil projekt B-kodex 2017, který by mohl částečně přispět k udržitelnému rozvoji boulderingu v České republice. Pomohl přispět k ochraně přírody, pomohl přispět k zachování lezeckých oblastí pro další generace lezců v takové kondici, v jaké jsme je od našich předchůdců obdrželi my.

Jedná se o prostý souhrn doporučení, jak se při boulderingu v přírodě chovat a jednat. Pro mnohé z nás jistě samozřejmé a naprosto automatické záležitosti, bohužel zkušenosti z celé České republiky ukazují, že to tak automatické není.

Po disciplinárním řízení (pro všechny strany jistě velmi nepříjemném) týkajícího se manipulace chytů v oblasti Žihle, kde se řeklo A, mám potřebu zkusit říci i to B, tedy přijít s návrhem alespoň částečného řešení. Bude to ovšem běh na delší trať.

Horydoly.czJAK TO BYLO: Skandál Petra Resche se rozrůstá

Boulder kodex 2017.

S Petrem Reschem a Karlem Hegrem jsme následně několikrát intenzivně diskutovali právě o potřebě tvorby pravidel boulderingu. Petr i Karel měli velmi podnětné názory a připomínky, které prezentovali prostřednictvím Petra i na setkání boulderistů se členy Centrální vrcholové komise Českého horolezeckého svazu v Adršpachu, kde taktéž hodně přispěli v diskusi. Rád bych jim za toto poděkoval.

Letos v létě uskutečnilo setkání boulderistů se členy Centrálníé vrcholové komise a ukázalo, že boulderisté mají stejný zájem a stejný cíl jako členové komise. Chtějí legálně lézt, legálně otevírat nové oblasti, legálně čistit. Chtějí dodržovat pravidla. Chtějí svojí činností případně pomoci Centrální vrcholové komisi s vyjednáváním výjimek pro lezení v oblastech dotčených ochranou přírody. To osobně považuji za obrovské pozitivum a vynikající předpoklad pro spolupráci.

Jak B-kodex vznikal?

Pro setkání boulderistů se členy Centrální vrchholové komise byl připraven koncept možných bodů k projednání, v rámci diskuse přibyly samozřejmě body další. Vše bylo diskutováno, argumentováno, rozporováno, prostě důkladně projednáno. Výsledkem tohoto jednání byl, pro mne závazný, koncept návrhu pravidel boulderingu nazvaný jednoduše B-KODEX 2017. Následně jsem si dovolil znění B-kodexu zformulovat.

Navržené znění B-kodexu bylo poté předloženo autoritám českého boulderingu s prosbou o podporu a je mi velkým potěšením zde podporovatele jmenovitě uvést a tím jim zároveň poděkovat. Určitě jsem někoho oslovit opomněl, ale snad mi bude prominuto.

B-KODEX 2017 není dokumentem Českého horolezeckého svazu ani jeho Centrální vrcholové komise. Jako iniciátor tohoto projektu sice v komisi pracuji, nicméně jsem přesvědčen, že důvodem vzniku je skutečně jen a jen udržitelný rozvoj.

Český horolezecký svaz a jeho Centrální vrcholová komise tento dokument podporuje a jsou otevřeni jakékoliv spolupráci s komunitou boulderistů, jak členů, tak nečlenů.

Dokument bude distribuován jednak elektronickou formou, tak formou tiskovou. Na vámi navštěvovaných stěnách a boulderovkách byste jej měli v dohledné době nalézt ve formě plakátků volně k dispozici. Bude k dispozici, kromě českého jazyka, i v jazykových mutacích němčiny a polštiny a v příhraničí bude též distribuován.

Je možné jej samozřejmě volně využívat například k otištění ve vámi připravovaných průvodcích, informačních materiálech a podobně.

Bouldering.

Podporu B-kodexu veřejně vyjadřují:

Adam Ondra: "Šutry tu jsou spousty let a budou tu i po nás. A lidi po nich ještě spoustu let polezou. Nechme příští generace si to užít také. Úplně stejně, jako si to užíváme teď. B-kodex je něco, co by tomu mohlo napomoci. Zbytek je na každém z nás."

Martin Stráník: "Jsem rád, že byl B-kodex vytvořen. Myslím si, že je správné stanovit určitá pravidla obsahující respekt k přírodě, skalám, lezcům a dalším návštěvníkům skal, která nám zpříjemní ten náš lezecký den a udrží skály v "kondici" i pro další generace." 

Ondra Beneš: "Ne každý ví, jak se má v lese chovat a proto si myslím, že B-kodex má smysl. Příroda je tady od toho, abychom jí navštěvovali, a ne aby byla lidem veřejnými orgány zavírána, ale i my musíme dát něco do placu. Třeba návod toho, jak se v ní chovat. Možná potom se nám poštěstí na ta stejná místa vodit svoje děti a děti jejich dětí." 

Štěpán Stráník: "Jsem rád, že i boulderisti mají svá pravidla, nejde donekonečna tolerovat to, co se v minulosti dělo. Budu rád, když se jimi bude řidit co nejvíce lidí."

Adam Ondra.  

Podporu dále vyjadřují: Jakub Konečný, Jan Chvála, Jan Zbranek, Jan Šolc, Olin Klapal, Vilda Chejn, Petra Růžičková, Michal Uhříček, David Kozel, Vojta Trojan, Vladimír Střílek, Andrej Chrastina, Martin Džangli Jungling, Ondra Řitička, Edita Vopatová, Simona Ulmonová, Denis Pail, Venca Kučírek, Karina Bílková, Zdeněk Horáček, Jirka Romanovský, Lukáš Hammerschmied, Jirka Švácha, Jirka Lautner, Richard Pařil, Honza Zíma, Patrik Fabinger, Jan Čaj Šálek, Martin Tapír Paprsek, Adam Komár Janovský, Pepe Piechowicz.

Rád bych poděkoval Andrzeji Kurowskimu a Christianu Hartlovi za překlady do polštiny a němčiny.

Vím, že nikdy nelze najít absolutní shodu. Co člověk, to názor. Vždy bude mít někdo pocit, že jeho připomínkám, názorům, podnětům nebylo dostatečně nasloucháno. Že jeho celistvý náhled znění kodexu dostatečně nereflektuje. Věřte, že nasloucháno bylo a i nadále bude. B-kodex by měl být kompromisem a měl by především najít co nejvíce průsečíků právě v rozdílných názorech nás všech. Ochrana přírody bude v budoucnu čím dál víc vystupovat do popředí a myslím, že je tomu tak dobře. B-kodex by mohl pomoci naší komunitě právě v soužití s orgány ochrany přírody.

Pojďme prosím zkusit uvést B-kodex v život, přijmout jej za svůj. Předávat dalším, jistě silnějším, generacím boulderistů ty hodnoty, které každý z nás z něj považuje za důležité. B-kodex není plný nařízení ani zákazů, má to být hlavně apel na zdravý rozum.

INFO: marek.rottenborn@climber.cz 

Azbest je členem Centrální vrcholové komise a předsedou Oblastní vrcholové komise pro západní Čechy Českého horolezeckého svazu. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

buď kazatelem na prašných cestách

doplnil bych: když potkáš někoho, kdo to ostatním kazí (neprojevuje respekt k přírodě a šutru), řekni mu to. spousta lidí se pohybuje na hranici nebo za ní, "protože můžou" a nikdo se neozve, asami sebe utvrzují v pohodlném dojmu, že je to v pořádku, že celý ten kodex je šaškárna a divadýlko a nikdo to nemyslí vážně. ozvi se slušně, trpělivě, ale rozhodně.

stejně, jako je mi nepříjemné sdělovat lidem hamtajícím do běžkové stopy, že dělají něco špatně - ale když to nevědí (nechtějí vědět, hrajou na to, že jim to projde), je potřeba jim to říct, ne potom v hospodě (na internetu) lamentovat a hořekovat.

 

Reaguj
Kodexy jsou k ničemu

Pro nechápavé: Nebuď prase

Reaguj
Kodexy jsou k ničemu

občas je potřeba připomeout lidem slušné chování v přírodě

  • Autor JN
  • Datum a čas 17.12.2017 17:40
Reaguj
Kodexy jsou k ničemu

Mňo, takhle to začíná pořád kolem a dokola... Nejdříve kodifikované kodexy, pak vyhlášky, zákony, pak jejich vymáhání... Pokuty, policie, armáda... A už se to řeže... Kdy lidi konečně pochopí, že tohle nikam nevede? Je třeba změnit myšlení, přenastavit hodnoty... A to žádné deklarace nedokážou... Lze změnit jen sebe a případně naměrovat své potomky a pár známých... Udělá-li to dostatečné množství lidí, bude dobře nejen u šutrů :-)

  • Autor Jirka
  • Datum a čas 17.12.2017 16:59
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Česi a Slováci v Tatrách i Zermatte

Zoban: Hlavně si užít hory

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Boulder kodex

Boulder kodex

Ahoj lezci a zejména boulderisté. Rád bych vás poprosil o chvilku pozornosti: Současný vývoj boulderingu v přírodních oblastech České republiky možná ukazuje nutnost lehce připomenout všem členům naší komunity elementární zásady chování, pohybu
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

LEDOPÁDY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Vánoce neboli zimní slunovrat

Vánoce neboli zimní slunovrat

Zimní slunovrat přišel včera večer do Čech. 21. prosince přesně v 16:48 hodin vstoupilo Slunce do znamení Kozoroha. Po nejkratším dni přišla nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem. Jeho paprsky
Konec horolezecké sezony ve Svatém Janu pod Skálou

Konec horolezecké sezony ve Svatém Janu pod Skálou

Tradiční tak zvané Poslední slanění pražských a berounských horolezců a také jeskyňářů z Českého krasu se koná vždy poslední týden před Vánoci. Slaňuje se podél nejkrásnější horolezecké cesty ve středních Čechách. Křížová cesta
Pavel Henrych je osobností sportovního průmyslu

Pavel Henrych je osobností sportovního průmyslu

Pavel Hendrych, zakladatel a ředitel horolezecké firmy Ocún se stal Osobností českého sportovního průmyslu za rok 2017. Tato cena byla vyhlášena letos poprvé.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
10boy - lezecké závody Brno, Hudy stěna 18.1.
Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.
Novoroční Open Police nad Metují Lezecké závody 20.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Skialpinistické závody Krížna Slovenský pohár 20.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
Pěšky přes Kavkaz - diashow Praha, Dlabačov Přednáší Viktorka Hlaváčková 24.1. 19:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 25.-28.1. 25.1.
SIA Snow Show - veletrh USA, Denver 25.-28.1. 25.1.

Diskuse

Elektrokolo motor ajurveda, 16.1.2018 1:17, 44 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 15.1.2018 23:28, 44 příspěvků
tohle chci! Horydoly , 15.1.2018 22:04, 2 příspěvky
Před 40 lety Horydoly , 15.1.2018 22:03, 5 příspěvků
Před 40 lety Vlastimil Čech, 15.1.2018 18:31, 5 příspěvků
tohle chci! Vlastimil Čech, 15.1.2018 18:09, 2 příspěvky
Ponziho schéma - každá měna? jlo, 14.1.2018 23:43, 7 příspěvků
zajímavé Skiák, 14.1.2018 23:19, 2 příspěvky
zajímavé JN, 13.1.2018 23:18, 2 příspěvky
Ponziho schéma - každá měna? Lukas B., 12.1.2018 14:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Snowhill 2018 Horydoly , 15.1.2018 12:11
Snowhill 2018 Horydoly , 14.1.2018 13:40
Mapy na internetu Horydoly , 11.1.2018 23:07
Demaskování pokrytectví c... milan šupa, 11.1.2018 19:32
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 11.1.2018 15:52
Ženy se přestaly bát cest... Horydoly , 6.1.2018 18:43
Vodácké akce 2018 Horydoly , 5.1.2018 11:25
Ubytování v Chorvatsku Horydoly , 4.1.2018 10:51