Horolezecký a ferátový úvaz Singing Rock Complete

Horolezecký a ferátový úvaz Singing Rock Complete
Westgrat, druhé stanoviště.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Celotělový úvaz Singing Rock Complete je určený především pro ferátisty. Výrobce ho doporučuje také pro horolezecké začátečníky. Podle našich zkušeností se osvědčuje i na jednodušších alpských či tatranských výstupech. Za cenu něco málo přes tisíc korun je to dobrá koupě.

Když ve dvanácti letech vyrostl náš syn ze všech dosavadních dětských horolezeckých úvazů, dali jsme mu na vybranou, jaký nový by si přál.

Gesäuse, Grosser Buchstein, Westgrat 3, na vrcholu.

Trvali jsme na tom, že buď to bude celotělový model, nebo bude používat kombinaci hrudního a sedacího úvazku. Dokud máme co mluvit do jeho zábavy, chceme mu zajistit co největší míru bezpečí.

Vzhledem k jeho pubertální lenosti si vybral kombinovaný úvaz Singing Rock Complete. Nechtěl vázat smyčku mezi prsák a sedák. Navíc byl na kombiňáky zvyklý.

Ideální poloha po pádu, ale malé pohodlí

Výhodou kombinovaného úvazku od Singing Rocku je jednoduchost navlékání. Horolezec či ferátista se do něj oblékne jedním pohybem jako do vesty.

Zároveň je velmi bezpečný, protože v případě pádu udrží horolezce hlavou nahoru v ideální poloze mírně zakloněného viselce na laně.

Nevýhodou je malé pohodlí, přesněji řečeno téměř žádný komfort pro uživatele. Úvazek není nikde polstrovaný, sedí se přímo v popruzích.

Při navazování na lano se nelze splést

Jeden dlouhý popruh, ze kterého je Complete ušitý, tvoří velkou osmičku. Dva otvory jsou určené pro ruce a dva pro nohy. Jejich velikost je regulovaná kovovými přezkami. Podporu v oblasti zadnice a beder poskytují dva krátké příčně našité popruhy.

Bod navázání jsou dvě malé masivní smyčky popruhu, silně podšité, zesílené a ještě obarvené červeně. Lano by se mělo navazovat podle osobních preferencí někde mezi hrudí a pupíkem. Při odsednutí do lana se popruhové smyčky otočí vzhůru a navazovací bode se ocitne nad prsními bradavkami.

Na bocích a případě hubených čahounů spíš na zádech, jsou přišité dva nosiče karabin zakryté bužírkou. Pro jednodušší navlékání je na hrudi přišitý tenký popruh s plastovou přezkou. Není nosný, ale úvaz přidržuje na těle.

Jakkoliv velký, jakkoliv tlustý horolezec

Díky délce hlavního popruhu je úvaz Singing Rock Complete vhodný pro jakoukoliv postavu od přibližně 150 centimetrů do dvou metrů výšky. Limitující je obvod pasu 60 až 110 centimetrů a obvod stehen 42 až 66 centimetrů.

Když jsme u technických údajů, zvážili jsme celý úvazek a vyšlo nám půl kilogramu.

Výhodou pro rodiče odrůstajících puberťáků je prakticky neomezená možnost, aby úvaz rostl s dítětem. Pro dospělé je příjemná jednoduchá regulace velikosti. V mžiku se změní z úvazku pro ferátistu na prosluněné jižní stěně v tílku a kraťasech na úvazek pro horolezce nabaleného jako pumpa bojujícího v severní rokli se sněhovou metelicí.

Už nikdy nezapomeneme doma prsák

Celotělový úvazek Singing Rock Complete doporučujeme těm, kteří nechtějí honit módní vlny. Všem ferátistům.Horolezcům, kteří chodí na lehčí výstupy řekněme do trojkové obtížnosti, kde se nepadá a nepočítá se ani s dlouhým visením ve skobách na stanovištích.

Slaňování krátkých úseků nečiní potíže, ale dlouhá několikadélková slanění nejsou pohodlná. Kdo tedy sestupuje z hor do dolin spíše pěšky, úvazek ocení.

Majitelé budou jistě spokojeni s jednoduchostí obsluhy. Oproti kombinovaným úvazkům sníží možnost chyby při navazování na lano. A navíc - už nikdy nezapomenou hrudní úvazek!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Kdy to bylo?

Geokačere já tě znám! Hihihihi

Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Na prvních fotkách s tímhle úvazkem to bylo něco málo přes 30 kg, dneska se jeho váha blíží už k 50 kg. Počítám to i s cca 10 kg výstroje a výzbroje.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Jo a absence feratových karabin Ti neva?Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 10.12.2008 11:06
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Ahoj Zobane,když jsme u metodiky. Kolik je brzdná síla feratového setu? Tuším, že něco kolem 6 kN. Hošan váží kolem cca 30kg? a tím pádem je přetížení 20G. Jestli mu Kuba uváže tři čtyři osmyčkové uzly na symičku tak je to asi lepší.Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 10.12.2008 11:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Tak už jsme si to vyjasnili - na rizika přesného nedodržení metodiky koukáme různě (viz můj příspěvek 09.12.08, 12:22). Díky ta debatu.
Reaguj
vono záleží kdo a kde
tahá-li horskej vůdce, jehož strop výkonnosti je někde okolo devítky frenčstylově a o půl stupně níž englišstylově, klioše na padesátkrát vziměvlétě přelezené čtverce, může bejt uvázanej klidně okolo krku. to je v pořádku.stejně tak vidím jako naprosto v pořádku pro lezce se stropem výkonu někde okolo pětky použít nějakou improvizaci místo vorigošferátrasetu při použití krátké železné cesty při nástupu či sestupu, je-li ona železná stezka obtížnostně na úrovni priečného sedla. samozřejmě na tejden ferátění po športklettersteigách je nepoužívání setu poněkud nerozumné. tedy, nešel jsem nikdy éčkovou kletrštajgu, ale na tu a tam užitejch déčkovejch mi za suchého počasí přišly psí kšíry jako zbytečná voštara. ale taky jsem mockrát poctivě jistil na choďáku.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.12.2008 08:51
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Kubo ty jsi porad nepochopil o co mi jde. A to je to ze srovnavat pouziti ci nepouziti kombinovaneho uvazku u dospeleho, ktery je celou dobu v pozici druholezce je nesrovnatelne s pouzitim jedne pevne ploche smycky a jednoho 6 m prusiku misto feratoveho setu. Ale evidentne mame na vec prilis odlisny pohled.Radek
 • Autor zoban
 • Datum a čas 10.12.2008 08:41
Reaguj
Zoban?
Taková kontrolní otázka: ten oný Zoban je ten model ve videu s kamerou na palici na Čtyřech palicích? ..esli jo, tak to je povedené :-)))
 • Autor Michal
 • Datum a čas 10.12.2008 00:46
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?

Nojo, to je právě to posuzování rizika. Když ještě nechodily moje děti do školy, tak jsem je i na ferátě obtížnosti B měl na laně (kromě toho, že se samy jistily). Teprve později jsem od toho upustil. Dneska lezou na prvním v dobře zajištěném terénu pětky, když si samy zakládají vklíněnce nebo smyčky, tak 3-4. U ferát nedělají chyby v sebejištění. Jsou disciplinované a dají na pokyny zkušenějších. Z toho vycházím při hodnocení rizika.

Promiň, že to převádím do osobní roviny, ale Ty jsi s tím začal. Jak hodnotíš své vystoupení v TV jako horský vůdce (viz zdejší ukázka). Ty ani Tvá klientka nemáte prsák, což odporuje metodice, kterou bezpodmínečně učí ČHS (jako člen metodické komise to vtloukáš do hlavy nám oddílovým instruktorům a my to potom vtloukáme do hlavy našim nováčkům).

Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Dobre vecne ti odpovim, dat dite mladsi 12 let ciste a pouze do sedaciho uvazku je veci diskutabilni z vice aspektu. Muj osobni nazor je jasna preference kombinovaneho uvazku u techto deti. U starsich je to veci osbniho usudku a konkretni situace, to jestli se lezec pohybuje v pozici prvolezce, v jakem terenu, atd.Nicmene nepouziti fgeratoveho setu a to zejmena u ditete na ferate je naprosto neoddiskutovatelna ptakovina. A pokud tedy chci zajistit bezpecnost ditete musim ho mit za sebou na lane.Takze o co mi slo ze na jednu stranu spravne hajis metodicky spravne a doporucene pouziti kombinace a na druhe strane to ale zcela totalne shodis primo vrazednym navazanim na ferate, kde omluvu ze je to lehke neberu zehmena s durazem na pouziti u ditete neberu.Radek
 • Autor zoban
 • Datum a čas 9.12.2008 20:27
Reaguj
Celkem 18 příspěvků v diskuzi


Krkonošské výhledy: papírový nebo elektronický průvodce

Krkonošské výhledy: papírový nebo elektronický průvodce

Nejlepší vyhlídková místa na české straně Krkonoš nabízí turistický průvodce nazvaný Krkonošské výhledy. 20 výhledů je nafotografováno širokoúhlým objektivem a každá hora na nich je označena.... celý článek

Se skutečnými mistry horaly na vytouženou horu Schneeberg

Mýtické vrcholy s příchutí legend

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Osmitisícovku K2 sjel Andrzej Bargiel na lyžích

Osmitisícovku K2 sjel Andrzej Bargiel na lyžích

Polský skialpinista Andrzej Bargiel sjel jako první člověk s vrcholu K2 (8611 m) do základního tábora. Závěrečný výstup na mačkách a celý sjezd na lyžích zvládl za jeden den 22. července. O den dříve stálo
REPORTÁŽ Jak se leze na Pik Lenina

REPORTÁŽ Jak se leze na Pik Lenina

Česká horolezecká expedice na Pik Lenina (7134 m n.m.) zdolala jen předvrchol Razdělnaja. Horolezce zastavila obrovská lavina, která zabila účastníky sousedních expedic  Sledujte spolu s námi, jak si vedli Ondřej Kavalír, Lukáš
ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Divoký a krásný Lammer

Divoký a krásný Lammer

RIVER GUIDE Propadám se do bílé zpěněné vody, přepadávám přes kamenné prahy, prorážíme vodní válce a po dlouhých desítkách vteřin vyplouvám na klidnou vodu. To jsou okamžiky, které si každý vodák

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Bankokros - běh Praha, Milíčovský háj   21.8. 18:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Ivův běh Praha, Žvahov 23.8. 18:00
Zlatá podkova - vozatajové Humpolec 24.-26.8. 24.8.
Balóny nad Telčí Telč 24.-26.8. 24.8.
Matterhorn Utraks Švýcarsko, Zermatt 24.-25.8. Ultramaraton 24.8.
Bonsaje - výstavy Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.8.-2.9. 24.8.

Diskuse

Svatba Kateřina Poláková, 20.8.2018 14:44, 3 příspěvky
cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklostezky v Pardubickém... Horydoly , 20.8.2018 0:35
Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11