Horolezecký a ferátový úvaz Singing Rock Complete

Horolezecký a ferátový úvaz Singing Rock Complete
Westgrat, druhé stanoviště.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Celotělový úvaz Singing Rock Complete je určený především pro ferátisty. Výrobce ho doporučuje také pro horolezecké začátečníky. Podle našich zkušeností se osvědčuje i na jednodušších alpských či tatranských výstupech. Za cenu něco málo přes tisíc korun je to dobrá koupě.

Když ve dvanácti letech vyrostl náš syn ze všech dosavadních dětských horolezeckých úvazů, dali jsme mu na vybranou, jaký nový by si přál.

Gesäuse, Grosser Buchstein, Westgrat 3, na vrcholu.

Trvali jsme na tom, že buď to bude celotělový model, nebo bude používat kombinaci hrudního a sedacího úvazku. Dokud máme co mluvit do jeho zábavy, chceme mu zajistit co největší míru bezpečí.

Vzhledem k jeho pubertální lenosti si vybral kombinovaný úvaz Singing Rock Complete. Nechtěl vázat smyčku mezi prsák a sedák. Navíc byl na kombiňáky zvyklý.

Ideální poloha po pádu, ale malé pohodlí

Výhodou kombinovaného úvazku od Singing Rocku je jednoduchost navlékání. Horolezec či ferátista se do něj oblékne jedním pohybem jako do vesty.

Zároveň je velmi bezpečný, protože v případě pádu udrží horolezce hlavou nahoru v ideální poloze mírně zakloněného viselce na laně.

Nevýhodou je malé pohodlí, přesněji řečeno téměř žádný komfort pro uživatele. Úvazek není nikde polstrovaný, sedí se přímo v popruzích.

Při navazování na lano se nelze splést

Jeden dlouhý popruh, ze kterého je Complete ušitý, tvoří velkou osmičku. Dva otvory jsou určené pro ruce a dva pro nohy. Jejich velikost je regulovaná kovovými přezkami. Podporu v oblasti zadnice a beder poskytují dva krátké příčně našité popruhy.

Bod navázání jsou dvě malé masivní smyčky popruhu, silně podšité, zesílené a ještě obarvené červeně. Lano by se mělo navazovat podle osobních preferencí někde mezi hrudí a pupíkem. Při odsednutí do lana se popruhové smyčky otočí vzhůru a navazovací bode se ocitne nad prsními bradavkami.

Na bocích a případě hubených čahounů spíš na zádech, jsou přišité dva nosiče karabin zakryté bužírkou. Pro jednodušší navlékání je na hrudi přišitý tenký popruh s plastovou přezkou. Není nosný, ale úvaz přidržuje na těle.

Jakkoliv velký, jakkoliv tlustý horolezec

Díky délce hlavního popruhu je úvaz Singing Rock Complete vhodný pro jakoukoliv postavu od přibližně 150 centimetrů do dvou metrů výšky. Limitující je obvod pasu 60 až 110 centimetrů a obvod stehen 42 až 66 centimetrů.

Když jsme u technických údajů, zvážili jsme celý úvazek a vyšlo nám půl kilogramu.

Výhodou pro rodiče odrůstajících puberťáků je prakticky neomezená možnost, aby úvaz rostl s dítětem. Pro dospělé je příjemná jednoduchá regulace velikosti. V mžiku se změní z úvazku pro ferátistu na prosluněné jižní stěně v tílku a kraťasech na úvazek pro horolezce nabaleného jako pumpa bojujícího v severní rokli se sněhovou metelicí.

Už nikdy nezapomeneme doma prsák

Celotělový úvazek Singing Rock Complete doporučujeme těm, kteří nechtějí honit módní vlny. Všem ferátistům.Horolezcům, kteří chodí na lehčí výstupy řekněme do trojkové obtížnosti, kde se nepadá a nepočítá se ani s dlouhým visením ve skobách na stanovištích.

Slaňování krátkých úseků nečiní potíže, ale dlouhá několikadélková slanění nejsou pohodlná. Kdo tedy sestupuje z hor do dolin spíše pěšky, úvazek ocení.

Majitelé budou jistě spokojeni s jednoduchostí obsluhy. Oproti kombinovaným úvazkům sníží možnost chyby při navazování na lano. A navíc - už nikdy nezapomenou hrudní úvazek!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Kdy to bylo?

Geokačere já tě znám! Hihihihi

Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Na prvních fotkách s tímhle úvazkem to bylo něco málo přes 30 kg, dneska se jeho váha blíží už k 50 kg. Počítám to i s cca 10 kg výstroje a výzbroje.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Jo a absence feratových karabin Ti neva?Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 10.12.2008 11:06
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Ahoj Zobane,když jsme u metodiky. Kolik je brzdná síla feratového setu? Tuším, že něco kolem 6 kN. Hošan váží kolem cca 30kg? a tím pádem je přetížení 20G. Jestli mu Kuba uváže tři čtyři osmyčkové uzly na symičku tak je to asi lepší.Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 10.12.2008 11:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Tak už jsme si to vyjasnili - na rizika přesného nedodržení metodiky koukáme různě (viz můj příspěvek 09.12.08, 12:22). Díky ta debatu.
Reaguj
vono záleží kdo a kde
tahá-li horskej vůdce, jehož strop výkonnosti je někde okolo devítky frenčstylově a o půl stupně níž englišstylově, klioše na padesátkrát vziměvlétě přelezené čtverce, může bejt uvázanej klidně okolo krku. to je v pořádku.stejně tak vidím jako naprosto v pořádku pro lezce se stropem výkonu někde okolo pětky použít nějakou improvizaci místo vorigošferátrasetu při použití krátké železné cesty při nástupu či sestupu, je-li ona železná stezka obtížnostně na úrovni priečného sedla. samozřejmě na tejden ferátění po športklettersteigách je nepoužívání setu poněkud nerozumné. tedy, nešel jsem nikdy éčkovou kletrštajgu, ale na tu a tam užitejch déčkovejch mi za suchého počasí přišly psí kšíry jako zbytečná voštara. ale taky jsem mockrát poctivě jistil na choďáku.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.12.2008 08:51
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Kubo ty jsi porad nepochopil o co mi jde. A to je to ze srovnavat pouziti ci nepouziti kombinovaneho uvazku u dospeleho, ktery je celou dobu v pozici druholezce je nesrovnatelne s pouzitim jedne pevne ploche smycky a jednoho 6 m prusiku misto feratoveho setu. Ale evidentne mame na vec prilis odlisny pohled.Radek
 • Autor zoban
 • Datum a čas 10.12.2008 08:41
Reaguj
Zoban?
Taková kontrolní otázka: ten oný Zoban je ten model ve videu s kamerou na palici na Čtyřech palicích? ..esli jo, tak to je povedené :-)))
 • Autor Michal
 • Datum a čas 10.12.2008 00:46
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?

Nojo, to je právě to posuzování rizika. Když ještě nechodily moje děti do školy, tak jsem je i na ferátě obtížnosti B měl na laně (kromě toho, že se samy jistily). Teprve později jsem od toho upustil. Dneska lezou na prvním v dobře zajištěném terénu pětky, když si samy zakládají vklíněnce nebo smyčky, tak 3-4. U ferát nedělají chyby v sebejištění. Jsou disciplinované a dají na pokyny zkušenějších. Z toho vycházím při hodnocení rizika.

Promiň, že to převádím do osobní roviny, ale Ty jsi s tím začal. Jak hodnotíš své vystoupení v TV jako horský vůdce (viz zdejší ukázka). Ty ani Tvá klientka nemáte prsák, což odporuje metodice, kterou bezpodmínečně učí ČHS (jako člen metodické komise to vtloukáš do hlavy nám oddílovým instruktorům a my to potom vtloukáme do hlavy našim nováčkům).

Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to myslíš?
Dobre vecne ti odpovim, dat dite mladsi 12 let ciste a pouze do sedaciho uvazku je veci diskutabilni z vice aspektu. Muj osobni nazor je jasna preference kombinovaneho uvazku u techto deti. U starsich je to veci osbniho usudku a konkretni situace, to jestli se lezec pohybuje v pozici prvolezce, v jakem terenu, atd.Nicmene nepouziti fgeratoveho setu a to zejmena u ditete na ferate je naprosto neoddiskutovatelna ptakovina. A pokud tedy chci zajistit bezpecnost ditete musim ho mit za sebou na lane.Takze o co mi slo ze na jednu stranu spravne hajis metodicky spravne a doporucene pouziti kombinace a na druhe strane to ale zcela totalne shodis primo vrazednym navazanim na ferate, kde omluvu ze je to lehke neberu zehmena s durazem na pouziti u ditete neberu.Radek
 • Autor zoban
 • Datum a čas 9.12.2008 20:27
Reaguj
Celkem 18 příspěvků v diskuzi


Lázně Grimming pod Mrtvými horami

Lázně Grimming pod Mrtvými horami

AKTUALIZACE Každé horské středisko musí mít aquapark, lázně, nebo aspoň bazén. Jinak mu utíkají hosté. Městečko Bad Mitterndorf na jižním úpatí Totes Gebirge nabízí turistům hned dva vodní světy. My... celý článek

Polský skialpinista zemřel pod lavinou v Roháčích

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Bruslení v Brně 2017/2018

Bruslení v Brně 2017/2018

V Brně se bruslí v krytých sportovních halách, na venkovních zimních stadionech i na dočasných kluzištích v centru města. Vyberte si z našeho kompletního seznamu: kde, kdy a za jaké vstupné se v Brně bruslí.
Lázně Grimming pod Mrtvými horami

Lázně Grimming pod Mrtvými horami

AKTUALIZACE Každé horské středisko musí mít aquapark, lázně, nebo aspoň bazén. Jinak mu utíkají hosté. Městečko Bad Mitterndorf na jižním úpatí Totes Gebirge nabízí turistům hned dva vodní světy. My
Bruslení v Praze 2017 / 2018

Bruslení v Praze 2017 / 2018

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na ledu velkých zimních stadionů, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři zatím nemají k dispozici
České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Naučte se carvovat!

Naučte se carvovat!

AKTUALIZACE Každý lyžař o carvingu mluví, jiné než carvingové lyže se neprodávají, radius je alfou a omegou v obchodech. Přesto málokdo umí carvovat opravdu dobře. Horydoly proto nabízejí videoučebnici, jak na to.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Kde ženy vládnou - diashow Slatiňany, Společenský dům Přednáší Kateřina Karásková 23.1. 19:00
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 23.-27.1. Psí spřežení a sněžná kola 23.1.
3600 km kolem Československa - přednáška Praha, Bio Oko Přednáší Václav Malinský 23.1. 20:30
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
Pěšky přes Kavkaz - diashow Praha, Dlabačov Přednáší Viktorka Hlaváčková 24.1. 19:00
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 13.-24.1. Mushing 24.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 25.-28.1. 25.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 25.-28.1. 25.1.
SIA Snow Show - veletrh USA, Denver 25.-28.1. 25.1.

Diskuse

!!! Pikí, 23.1.2018 12:32, 2 příspěvky
Přesně :))) Pikí, 23.1.2018 10:52, 3 příspěvky
batoh Roman, 22.1.2018 21:22, 12 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 22.1.2018 15:00, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Radek, 22.1.2018 10:53, 2 příspěvky
batoh Horydoly , 21.1.2018 23:22, 12 příspěvků
batoh Jana, 21.1.2018 21:49, 12 příspěvků
Elektrokolo motor Karel, 20.1.2018 16:25, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Pavel, 19.1.2018 21:54, 2 příspěvky
Vše o Parlamentních liste... Horydoly - Andrea Černá, 19.1.2018 21:04, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slatiňany: Kde ženy vládnou Horydoly , 22.1.2018 12:36
Veletrhy v zahraničí Horydoly , 22.1.2018 12:11
Re: Snowhill 2018 Horydoly , 22.1.2018 9:39
Rokytnice - Lysá hora Horydoly , 20.1.2018 12:00
ROKYTNICE NABÍZÍ SKVĚLÉ L... Horydoly , 20.1.2018 2:29
Skiareál Ještěd láká na s... Horydoly , 20.1.2018 1:58
LN 13.1.2018, Češi na ces... Kuba Turek, 19.1.2018 15:18
Články, vysvětlení a doplňky Horydoly , 19.1.2018 15:03