Jak jsme lezli Jahn - Zimmer v Gesäuse

Jak jsme lezli Jahn - Zimmer v Gesäuse
Radim v horolezecké cestě Jan - Zimmer v severní stěně Hochtor.
Autor snímku Radim Brom
SDÍLEJ:

Podlehl jsem lákání Kuby Turka na lezení vícedélky na vápenci v rakouském Gesäuse. Krom toho jsem byl zvědav na ty kopce, o kterých v Humanitě kolují všelijaké povídačky. Do akce se přidávájí další lidé, takže nakonec v pátek za úmorného vedra vyrážíme ve dvou autech na jih.

Jak jsme lezli Jahn - Zimmer v Gesäuse
Gesäuse, Hochtor. Cesta Jahn - Zimmer nabývá nahoře úžasnou expozici.
Autor snímku Pedro

Kuba s Hankou a Jonášem, já s Pedrem v jeho autě. Večer po deváté necháváme Turkovic ford s věcmi na spaní nad vesničkou Johnsbach, kam zítra odpoledne či večer sestoupíme. Poté přejíždíme dolů k řece Enns a na parkovišti pod Haindlkarhütte necháváme Pedrovu škodovku.

I zde je vcelku vedro a to nás čeká ještě 500 výškových metrů na Haindlkarhütte. Dupeme do kopce a v jedenáct jsme tam. Chatař trošku kroutí hlavou, že žádnou rezervaci od nás nemá, že "E-mail ist schlecht" a že jsme měli zavolat. Ale nakonec nás nechá přespat, chata moc plná není, v lágru spí pár lidí. Dáváme pivko a hajdy na kutě, budíček bude ve 4:30 h.

Kuba, Hanka a Jonáš vyrážejí na cestu Schmitt & Co za 4-. Je to 36 délková cesta s převýšením 680 metrů (od nástupu po vrchol cesty). Většina délek je za 1-2, devět délek kolem 3 a čtyři délky za 4-. Dle topa čas od chaty k nástupu 1:00 h, cesta 5:30 h, sestup 3:20 h.

Pedro a já jsme se rozhodli lézt cestu Jahn - Zimmer za 3+. Je to 28 déková cesta s převýšením 500 metrů (od nástupu po vrchol cesty). Šestnáct délek je kolem 3, zbytek za 2. Dle topa čas od chaty k nástupu 1:30 h, cesta 6 h, sestup 3 hodiny.

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Jahn - Zimmer Hochtor

Gesäuse, Hochtor, Jahn - Zimmer.

Pro Jahna-Zimmera jsem se rozhodli proto, že nám přišla více obtížnostně vyvážená. Také je lepší, když je v cestě míň lezců kvůli padajícímu kamení. Již v autě jsem se dohodli, že nesmíme v lezení otálet, přece jen je to od chaty nahoru přes tisíc metrů, tak abychom to stihli nějak rozumně. Takže lehké délky polezeme bez jištění a ty těžší, to se uvidí na místě.

Klaus Hoi to prý leze tři hodiny

Budím se ještě před budíčkem, hlavou se honí myšlenky nad očekávaným, nedají hlavě ani tělu odpočinout. Přesouvám se z lágru k báglům, snídám, dobaluji. Ostatní už také vylezli, jdeme ven. Z pramene nabíráme vodu a koukáme na stěnu trčící před námi. Hmm, teď ještě ztotožnit foto z topa s realitou.

Dupeme s Pedrem po pěšině, Turci se šinou za námi. Už jsme u rozcestníku. Cesta je pěkně značená, rychle stoupáme po suti, přelézáme skalky a rokle. Našli jsem první borhák, měl by to být nástup. Pedro ještě kontroluje, zda nástup není o rokli vedle, neboť jsme tu za dvě hoďky, nikoliv za dvě a půl. Ale metry nad mořem sedí, tak to bude ono. Starej Klaus Hoi to prý leze solo bez jištění za tři hoďky.

Naházíme na sebe sedáky, přilby, lezečky připneme karabinou - zatím polezeme v pohorách. I lana jsme nechali v báglu.

Vyrážíme nahoru, cesta je vyznačená červeným značením, takže orientace je úplně v pohodě. Vápenec má spousty chytů, je drsný, leze se po něm krásně. Přichází první trojková délka, ale bez problémů jí překonáváme. Valíme nahoru, už jsme asi v desáté délce. Pedro jde teď na prvním a bez problémů dáváme další délky za tři.

Gesäuse, Hochtor, Jahn - Zimmer.

Expozice se zvětšuje, cítíme, že začíná pracovat hlava. Jsme v délce zvané Fuga, je to pěkná spára a takový větší výšvih. Ale zase nepřichází větší problém, pokračujeme dál solo.

Klíčovou délku raději jistíme

Dole na nástupu vidíme lezeckou trojku, postupují nějak pomalu, asi lezou s jištěním. Dolézáme pod klíčovou délku za 3+. Traverz doleva pod převisem, nic na nohy, ale na ruce krásná velká madla. Expozice je už zatraceně vzdušná, traverz je na vrcholu hodně kolmé plotny.

Rozhodujeme se pro průběžné jištění, Pedro jde na prvním, všude je ale naskobováno, kdo to má po cestě vyndavat. Chytím se madel, dva přehmaty a opět krásný stupy na pohory a hurá nahoru. U štandu balím lano na sebe, co kdyby po cestě bylo ještě potřeba.

Gesäuse, Hochtor, Jahn - Zimmer.

Na další polici je vrcholovka, zapisujeme se. Pedro kouká na hodinky a říká, že neví, co budeme dělat odpoledne, neb jsme za polovinou cesty a je 9 hodin. S poznámkou, že pivo čeká na Hesshütte a že není čas otálet, se zase chytáme skály. Jdu na prvním. Přichází orientačně náročnější terén, ale pokaždé, když už jsem doufal, že jsem zakufroval ve směru, jsem někde opodál našel červený puntík.Tak zase nic, valíme dál nahoru.

"Hele, mne nebaví to lano táhnout kolem krku, dám ho do báglu. Koukni do topa, zda tam je ještě něco," povídám. Pedro rozbaluje propocené papíry z kapsy u kalhot. "Ty vole Radime, už to asi sbalíme všechno, máme sice ještě 5 délek před sebou, z toho jednu trojku, ale to je tenhle komínokout, ten vypadá dost zadara."

Lano v báglu, ruce ve skále, kout byl fakt zadara. Stěna se pokládá, olizují nás paprsky slunce dosud schovaného za hřebenem Hochtoru. Je vidět kříž a lidé. Jsme na hřebenu, na vrchol nám zbývá nějakých 80 výškových metrů.

Stojíme u kříže, je deset hodin. Dali jsme to za tři hoďky jako starej Klaus. 

Gesäuse, Hochtor, Jahn - Zimmer.

Povalujeme se u kříže, Pedro dohání spánkový deficit z noci. V dálce na hřebenu u Festkogelu vidíme postavičky. To by mohli být Turci. Možná...

Procházka, pivo, zmrzlina, koupačka...

Píšeme jim SMS, ale je tu špatný signál, zpráva neodešla. Zvedáme se a valíme po hřebenu a dolů do Hütte na pivko. Cesta je lehká feráta, ale vše lze lézt krásně po skále. Zdejší vápence jsou pěkně zkrasověné, škrapy a ústí děr, kam se podíváš. V cestě je vcelku dost lidí. Za dvě hoďky jsme na Hesshütte, pivko a sušení propocených věcí. Slunce pálí, i zde je přes dvacet stupňů a lidí o to víc.

Gesäuse, Hochtor, Jahn - Zimmer.

Valíme krasovým údolím přes pastviny, sestup začíná být vcelku monotónní. Na chvíli sedáme v polostínu modřínů, svačíme, lehký šlofík. Co pak Turci, už také sestupují? Telefon bez signálu mlčí. Žádná zpráva.

Dupeme s kopce, teplo je čím dál tím vlezlejší. Cesta nás ve čtyři hodiny odpoledne vyplivne přímo u Turkovic forda. Ještě že máme u sebe jejich druhé klíče! Větráme auto, plechovkové birelly už leží v potoce pod kamenem. Ve stínu lip pozorujeme cvrkot v horské vesničce. Je skoro pět, birelly zchladily naše útroby a i telefon se probral. Kuba volá a slavnostně oznamuje, že už jim zbývá poslední délka na vrchol! To je teda vrchol! Co tam tak dlouho dělaj?

S Pedrem nevěřícně licitujeme o možnostech tak velkého zdržení. Počítáme, za jak dlouho dorazí sem k nám. Devátá večer. Hmm, tak to tě pic. Sedáme do auta a jedeme dolů k druhému autu. Přesedáme a jedeme do Admontu do cukrárny na kafe. Projdeme se po centru městečka. Vracíme se na parkoviště k fordu, jdeme se vykoupat do Enže. Koupel byla velmi příjemná.

Je devět a od Turků přichází zpráva, že už slanili z hřebenu! Přepočítáváme čas jejich návratu na parkoviště v Johnsbachu. To tam budou tak před jedenáctou! Přejíždíme auty do Johnsbachu, forda necháváme na parkovišti. S myšlenkami na spánek a případnou záchranou akci v sestupu zbloudivším lezcům odjíždíme hledat místo k ulehnutí. Loučka u řeky nedaleko Admontu za balíky sena, toť ideální útulna pro naše znavená těla. Rachotící vlak údolím v deset večer bylo to poslední, co jsem registroval z tohoto zážitky nabitého dne.

Gesäuse, Hochtor, Jahn - Zimmer.

Ráno za svítání jsme vstali a s pohledem na hřeben Hochtoru jsme sbalili sakypaky. V mobilu zpráva, Turci dorazili k autu v půl dvanácté. OK, vyrážíme domů hned teď, než bude vedro a pojedou všichni.

A co Turci? Prý jistili hodně délek, na vrcholu zjistli, že k sestupu musejí kus po hřebenu, který je kolem 2, takže jej jistili také... No prostě si to užili. Podrobnosti (pikantní) jistě brzo na Horydoly.cz... o))

  

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem5 expresek, jistítko, lano 2x50 m, 4 delší smyčky, základní sada vklíněnců a několik friendů, pohodlné lezečkypohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30-40 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, podrobné TOPO a slovní popis, pití a jídlo na den, tmavé brýlekrém proti sluncibivakovací pytel, lékárnička, fotoaparát nebo kamera.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Horolezectví v Gesäuse

2 UIAA Peternpfad na Peternscharte

2+ UIAA Dachlgrat na Hochtor

3- UIAA Pichlweg na Planspitze

3 UIAA Rossschweif na Hochtor

3 UIAA Westgrat na Buchstein

3+ UIAA Hřeben Ödstein - Hochtor

3+ UIAA Jahn - Zimmer na Hochtor 
REPORT: Jak jsme lezli Jahn-Zimmer

5 UIAA Ödsteinkante na Ödstein

Klasické feráty v Gesäuse 

Národní park Gesäuse

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mýtické vrcholy s příchutí legend

Mýtické vrcholy s příchutí legend

Vylézt na Sněžku, či nějaký vrchol v Alpách je dozajista fajn. Ovšem stanout na vrcholu hory, ke které se vážou tisíce let staré příběhy a na které v minulosti cupitali předkové vašich předků,... celý článek

Klub slovenských turistov: Maďari, Česi, Slováci

Hledání křišťálové vody v pískovnách od Pardubic ke Kolínu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Osmitisícovku K2 sjel Andrzej Bargiel na lyžích

Osmitisícovku K2 sjel Andrzej Bargiel na lyžích

Polský skialpinista Andrzej Bargiel sjel jako první člověk s vrcholu K2 (8611 m) do základního tábora. Závěrečný výstup na mačkách a celý sjezd na lyžích zvládl za jeden den 22. července. O den dříve stálo
REPORTÁŽ Jak se leze na Pik Lenina

REPORTÁŽ Jak se leze na Pik Lenina

Česká horolezecká expedice na Pik Lenina (7134 m n.m.) zdolala jen předvrchol Razdělnaja. Horolezce zastavila obrovská lavina, která zabila účastníky sousedních expedic  Sledujte spolu s námi, jak si vedli Ondřej Kavalír, Lukáš
ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Divoký a krásný Lammer

Divoký a krásný Lammer

RIVER GUIDE Propadám se do bílé zpěněné vody, přepadávám přes kamenné prahy, prorážíme vodní válce a po dlouhých desítkách vteřin vyplouvám na klidnou vodu. To jsou okamžiky, které si každý vodák

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 13.-19.8. 13.8.
Skotské hry Sychrov, zámek 17.-18.8. 17.8.
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
Slavnosti Zachariáše z Hradce Telč 17.-18.8. 17.8.
O-See Challenge Xterra Gemany Německo, Žitava 17.-19.8. Terénní triatlon 17.8.
Národný výstup na Kriváň Vysoké Tatry 17.-19.8. 17.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 17.-19.8. 17.8.
Letní den astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 17.8.
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Kanoepolo Chomutov 18.-19.8. 18.8.

Diskuse

Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků
Hodinky Jiří, 11.8.2018 15:04, 23 příspěvků
tragická událost v poelbr... Pata, 11.8.2018 10:47, 1 příspěvek
Nic moc Skiák, 10.8.2018 22:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11
GPS accuracy problems on ... ricardo brooks, 8.8.2018 8:09