Oldies but goldies V.

Oldies but goldies V.
SDÍLEJ:
Po policích v antikvariátech se válí spousta staré horolezecké beletrie. Marek Drápal přibližuje v seriálu recenzí podle svého vkusu aspoň některé z běžně dostupných knížek. Jeho názor nemusí být nutně objektivní. Uvítáme proto názory na zveřejněné publikace nebo dokonce krátké poznámky o dalších knihách.\r\n
Jak na to

Některé z uvedených knih jsou ještě na knihkupeckých pultech, zbytek koupíte už jen v antikvariátech.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Rakoncaj Josef a Jasanský Miloň: Na hrotech zeměkoule

Verdikt Horydoly ****

Tři roky působila skupina lezců L'espirit d'équipe v Himalájích sponzorována firmou Bull, tři roky působil ve skupině Joska Rakoncaj. Výsledek? Většinou úspěšné výstupy všech účastníků výpravy najednou na vrcholy: Annapúrna, Mount Everest, Manaslu, Cho Oyu, Shisha Pangma, Nangá Parbat.

Autor popisuje jedny z posledních pokusů o lezení v expedičním stylu, které měly významnou sportovní hodnotu. Nevyhýbá se bohužel skryté reklamě na fotoaparáty, oblečení a další vybavení.

Praha, Magnet-press 1993

Rébuffat Gaston: Hvězdy a bouře

Verdikt Horydoly *****

Horský vůdce a tehdejší extrémní horolezec popisuje své výstupy největšími alpskými stěnami. Postupně zdolává severní stěny Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande di Lavarelo a Eiger. Výstupy jsou mimořádně poeticky popsány, je z nich silně cítit Gastonovo spojení s přírodou. Následující ukázka popisuje jeden z jeho prvních výstupů: "Na vrcholu jsme zůstali dlouho stát s hrdostí v srdci a prožívali hluboké štěstí při pohledu na svět kolem sebe, v příjemné únavě svalů, v úsměvu, který jsme si vyměnili."

Ve své době revoluční kniha je i dnes zajímavým čtením. Navíc Rébuffat byl mistrem lehkého a čtivého stylu.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1957 a Vsetín, Trango 1996

Roper Steve: Camp4

Verdikt Horydoly **

Jeden z účastníků zlaté éry lezení v Yosemitech seznamuje podrobně s historií lezení v této kolébce big-wallů a volného lezení. Zachycuje vývoj od samých počátků do roku 1972.

Někde jsem slyšel, že když tuto knihu otevřete, nezavřete již do té doby než bude dočtená. To ovšem nebyl můj případ, již v polovině jsem se nudil. Je to prostě dějepis lezení v Yosemitech. Kdo tam byl, něco vylezl, nebo dokonce osobně zná aktéry příběhů, ten si zřejmě počte dobře.

Vsetín, Trango 1997

Rudolf Fritz: Himalájští tygři

Verdikt Horydoly **

Život horských nosičů ovlivnilo horolezectví v Himaláji již od počátku. V době jeho největšího rozmachu se Šarpové stávají váženými a uznávanými členy výprav s hrdým oceněním Himalájský tygr. Součástí této historie je popis i několika prvovýstupů na osmitisícové vrcholy. Autor místy popouští uzdu své fantazii, když například líčí výstup Malloryho a Irvina, o němž tehdy nemohl mít příliš mnoho zpráv. Za to přináší zajímavé poznatky ze života nosičů. Cílem celé knihy je nejspíše pohled na horolezectví v Himaláji z druhé strany, ze strany nosičů. "Ať Mingma sebedéle přemýšlí, proč bílí sáhibové usilují o to, proniknout do ledovcových strží a říše lavin, odpověď nenalézá. Zavázali se nějakým slavnostním slibem? Hledají poklady? Chtějí aby se jim dostalo osvícení?"

Publikace je doplněna romantizujícími obrazy známého paleontologického malíře Zdeňka Buriana.

Námět knihy je určitě velice zajímavý, ale při čtení jsem se nemohl zbavit jakési neautentičnosti, která je z knihy cítit. Nelíbí se mi, jak autor na základě pravdivých informací rozvíjí nepodložené teorie.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1960

Samuhel Stanislav: Horská služba Tatranského národného parku

Verdikt Horydoly ***

Historie horské služby ve Vysokých Tatrách přináší teorii (letecká záchrana, spojovací prostředky, ochrana přírody, statistiky, vysokohorské přechody a lavinová neštěstí), popisy záchranných akcí, vzpomínky na několik horských vůdců a popis symbolického pohřebiště na Popradském plese.

Tatranská Lomnica, Správa TANAP 1990

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kubovi:
R. Kuchař: Deset velkých stěn, Vydala Altituda s.r.o. Vsetín jako třetí české pozměněné vydání letos, tedy 2003 Dop. cena: 245,- V Brně je ta kniha zatím celkem bez problémů k sehnání.A ktomu Camp4 mám jedinou poznámku. Do diskuze jsem se vyjádřil právě proto, že s recenzentem nesouhlasím. Možná jsem tak trochu "stěnová krysa". Neočekávám, že kvůli mě změníte názor, nemusíte se nijak obhajovat. Ve svém minulém příspěvku jsem dokonce naznačil, proč si myslím, že máme na knihu jiný názor. T.P.S.: I když vím, že v mnoha ohledech jsou "lepší" a "horší" pojmy veskrze subjektivní, neodpustím si malou výzvu: Dáš-li mi odkaz na lepší knihu o historii Yosemitského lezení, zvu tě na pivo, až se příště potkáme :-)
Reaguj
nuda
A ještě něco k Campu 4. Díky za názor! Odpovídám za autora recenzí: Úplnému dějepisu lezení v Yosemitech asi nelze nic důležitého vytknout po faktické stránce, ale v každém případě je to pro nezasvěceného čtenáře velká nuda. A proto od Horydoly dostal jen dvě hvězdičky. Existují totiž historické knihy a učebnice, které jsou daleko zábavnější a čtivější.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:59
Reaguj
podpultové knihy
Pro Tomáše: Pokusili jsme se vybrat především knihy, které lze koupit v antikvariátech. Právě Deset velkých stěn stejně jako třeba Puškášovy a Kroutilovy průvodce po Tatrách tam nenajdeš, protože jsou příliš zajímavé. Pokud se Ti chce přidat cokoliv (i co je v antikvariátech jen pod pultem) do dalšího pokračování Oldies but Goldies, velmi to uvítám a určitě si to přečtu velmi rád nejen já, ale i spousta čtenářů.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:48
Reaguj
Dodatek
Ještě poznámku k výběru "Oldies". Jsou to skutečně Oldies, nebo to, co život a náhoda recenzentům pod nos přinesla? Přejel jsem výběr literatury jen tak letmo, ale kde je Kuchařových Deset velkých stěn? z niž některé pasáže, jako třeba "Dobíral jsem Zdena u dobré skoby..." u lezecké veřejnosti patrně nikdy neupadnou v zapomění? Nebo třeba kniha "Kamarád ze skal" o Joskovi Smítkovi? Je kniha Horolezci od Yvese Balluho "trvalkou" či "oldiesem" nebo pomerne novou knihou o historii Alpskeho lezení? Jinak ale musím uznat, že jste toho přečetli dost :-))
Reaguj
Roper Steve: Camp4
Ahoj všichni! Mám výhrady k hodnocení knihy Steve Ropera: Camp 4. Podle mého názoru je to jedna z mála publikací popisujících zasvěceně, věcně a bez obvyklé vrstvy amerického heroismu a vlastenectví lezení v Údolí. Fakt, ze Roper byl jedním z těch, kdo v Yosemitech v době jejich zlaté éry žili, je snad dsotatečně výmluvný. Verdikt "dobře, že něco takového vůbec vyšlo" mě přijde nespravedlivý. V souvislosti s hodnocením Rakoncajovy knihy: "Na hrotech zeměkoule" se nemohu ubránit dojmu, že recenzent má radši chození po vysokých horách a (zcela logicky) ho nezajímá, proč se rurpu říká rurp a kdo to byl Robbins. Tohle není nic proti Rákoskovi ani recenzentovi. Já jen, že lezení je víc druhů. Mějte se fajn.
Reaguj
pěkné obrázky
Himalájští tygři mají pár pěkných ilustrací od Buriana, ale jinak je to komunistická propaganda o chudácích Šerpech zneužívaných kapitalismem. Bylo to dlouhé, než jsem se tím prokousal.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 17.4.2003 12:09
Reaguj
Hvězdy a bouře
Hvězdy a bouře všem doporučuju. Drama i poezie v jednom. A při tom se spisovatel/horolezec tváří při psaní tak nevzrušeně, jako že o nic nešlo.
  • Autor Venclík
  • Datum a čas 17.4.2003 08:34
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


8 smrtí kvůli černým průvodcům?

8 smrtí kvůli černým průvodcům?

Předseda Fora cestovního ruchu Viliam Sivek straší, že prý za rok zemřelo osm klientů v rukou nekvalifikovaných horských průvodců. Vedoucí sekretariátu Martina Košlíková na přímý dotaz uvádí, že prý se vlastně... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Laviny číhají na každém kroku

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

POLSKÉ TATRY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

MALÁ FATRA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Krátké kalhoty pro Václava Havla Česko 18.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Oščadnica 29.-30.12. 29.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 5.-7.1. 5.1.
Horolezecká nostalgie - fotovýstava vernisáž Liberec, Lidové sady Forografovali Bořek Vysušil a Jirka Stanislav 8.1. 18:30
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 10.-14.1. 10.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Skialpinistické závody Krížna Slovenský pohár 20.1.

Diskuse

buď kazatelem na prašných... Lukas B., 18.12.2017 10:52, 4 příspěvky
Kodexy jsou k ničemu Novinář, 17.12.2017 23:23, 4 příspěvky
Snowboard Jarek, 17.12.2017 19:38, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Adam, 17.12.2017 19:34, 6 příspěvků
Kodexy jsou k ničemu JN, 17.12.2017 17:40, 4 příspěvky
Kodexy jsou k ničemu Jirka, 17.12.2017 16:59, 4 příspěvky
Díky Jiří Bárta, 16.12.2017 22:20, 1 příspěvek
Kam vyrazit Dominik, 16.12.2017 20:55, 13 příspěvků
Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 6 příspěvků
Poprvé na lyže Prkoš, 15.12.2017 16:22, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kellys Horydoly Open, 17.12.2017 11:48
Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12