Oldies but goldies V.

Oldies but goldies V.
SDÍLEJ:
Po policích v antikvariátech se válí spousta staré horolezecké beletrie. Marek Drápal přibližuje v seriálu recenzí podle svého vkusu aspoň některé z běžně dostupných knížek. Jeho názor nemusí být nutně objektivní. Uvítáme proto názory na zveřejněné publikace nebo dokonce krátké poznámky o dalších knihách.\r\n
Jak na to

Některé z uvedených knih jsou ještě na knihkupeckých pultech, zbytek koupíte už jen v antikvariátech.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Rakoncaj Josef a Jasanský Miloň: Na hrotech zeměkoule

Verdikt Horydoly ****

Tři roky působila skupina lezců L'espirit d'équipe v Himalájích sponzorována firmou Bull, tři roky působil ve skupině Joska Rakoncaj. Výsledek? Většinou úspěšné výstupy všech účastníků výpravy najednou na vrcholy: Annapúrna, Mount Everest, Manaslu, Cho Oyu, Shisha Pangma, Nangá Parbat.

Autor popisuje jedny z posledních pokusů o lezení v expedičním stylu, které měly významnou sportovní hodnotu. Nevyhýbá se bohužel skryté reklamě na fotoaparáty, oblečení a další vybavení.

Praha, Magnet-press 1993

Rébuffat Gaston: Hvězdy a bouře

Verdikt Horydoly *****

Horský vůdce a tehdejší extrémní horolezec popisuje své výstupy největšími alpskými stěnami. Postupně zdolává severní stěny Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande di Lavarelo a Eiger. Výstupy jsou mimořádně poeticky popsány, je z nich silně cítit Gastonovo spojení s přírodou. Následující ukázka popisuje jeden z jeho prvních výstupů: "Na vrcholu jsme zůstali dlouho stát s hrdostí v srdci a prožívali hluboké štěstí při pohledu na svět kolem sebe, v příjemné únavě svalů, v úsměvu, který jsme si vyměnili."

Ve své době revoluční kniha je i dnes zajímavým čtením. Navíc Rébuffat byl mistrem lehkého a čtivého stylu.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1957 a Vsetín, Trango 1996

Roper Steve: Camp4

Verdikt Horydoly **

Jeden z účastníků zlaté éry lezení v Yosemitech seznamuje podrobně s historií lezení v této kolébce big-wallů a volného lezení. Zachycuje vývoj od samých počátků do roku 1972.

Někde jsem slyšel, že když tuto knihu otevřete, nezavřete již do té doby než bude dočtená. To ovšem nebyl můj případ, již v polovině jsem se nudil. Je to prostě dějepis lezení v Yosemitech. Kdo tam byl, něco vylezl, nebo dokonce osobně zná aktéry příběhů, ten si zřejmě počte dobře.

Vsetín, Trango 1997

Rudolf Fritz: Himalájští tygři

Verdikt Horydoly **

Život horských nosičů ovlivnilo horolezectví v Himaláji již od počátku. V době jeho největšího rozmachu se Šarpové stávají váženými a uznávanými členy výprav s hrdým oceněním Himalájský tygr. Součástí této historie je popis i několika prvovýstupů na osmitisícové vrcholy. Autor místy popouští uzdu své fantazii, když například líčí výstup Malloryho a Irvina, o němž tehdy nemohl mít příliš mnoho zpráv. Za to přináší zajímavé poznatky ze života nosičů. Cílem celé knihy je nejspíše pohled na horolezectví v Himaláji z druhé strany, ze strany nosičů. "Ať Mingma sebedéle přemýšlí, proč bílí sáhibové usilují o to, proniknout do ledovcových strží a říše lavin, odpověď nenalézá. Zavázali se nějakým slavnostním slibem? Hledají poklady? Chtějí aby se jim dostalo osvícení?"

Publikace je doplněna romantizujícími obrazy známého paleontologického malíře Zdeňka Buriana.

Námět knihy je určitě velice zajímavý, ale při čtení jsem se nemohl zbavit jakési neautentičnosti, která je z knihy cítit. Nelíbí se mi, jak autor na základě pravdivých informací rozvíjí nepodložené teorie.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1960

Samuhel Stanislav: Horská služba Tatranského národného parku

Verdikt Horydoly ***

Historie horské služby ve Vysokých Tatrách přináší teorii (letecká záchrana, spojovací prostředky, ochrana přírody, statistiky, vysokohorské přechody a lavinová neštěstí), popisy záchranných akcí, vzpomínky na několik horských vůdců a popis symbolického pohřebiště na Popradském plese.

Tatranská Lomnica, Správa TANAP 1990

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kubovi:
R. Kuchař: Deset velkých stěn, Vydala Altituda s.r.o. Vsetín jako třetí české pozměněné vydání letos, tedy 2003 Dop. cena: 245,- V Brně je ta kniha zatím celkem bez problémů k sehnání.A ktomu Camp4 mám jedinou poznámku. Do diskuze jsem se vyjádřil právě proto, že s recenzentem nesouhlasím. Možná jsem tak trochu "stěnová krysa". Neočekávám, že kvůli mě změníte názor, nemusíte se nijak obhajovat. Ve svém minulém příspěvku jsem dokonce naznačil, proč si myslím, že máme na knihu jiný názor. T.P.S.: I když vím, že v mnoha ohledech jsou "lepší" a "horší" pojmy veskrze subjektivní, neodpustím si malou výzvu: Dáš-li mi odkaz na lepší knihu o historii Yosemitského lezení, zvu tě na pivo, až se příště potkáme :-)
Reaguj
nuda
A ještě něco k Campu 4. Díky za názor! Odpovídám za autora recenzí: Úplnému dějepisu lezení v Yosemitech asi nelze nic důležitého vytknout po faktické stránce, ale v každém případě je to pro nezasvěceného čtenáře velká nuda. A proto od Horydoly dostal jen dvě hvězdičky. Existují totiž historické knihy a učebnice, které jsou daleko zábavnější a čtivější.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:59
Reaguj
podpultové knihy
Pro Tomáše: Pokusili jsme se vybrat především knihy, které lze koupit v antikvariátech. Právě Deset velkých stěn stejně jako třeba Puškášovy a Kroutilovy průvodce po Tatrách tam nenajdeš, protože jsou příliš zajímavé. Pokud se Ti chce přidat cokoliv (i co je v antikvariátech jen pod pultem) do dalšího pokračování Oldies but Goldies, velmi to uvítám a určitě si to přečtu velmi rád nejen já, ale i spousta čtenářů.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:48
Reaguj
Dodatek
Ještě poznámku k výběru "Oldies". Jsou to skutečně Oldies, nebo to, co život a náhoda recenzentům pod nos přinesla? Přejel jsem výběr literatury jen tak letmo, ale kde je Kuchařových Deset velkých stěn? z niž některé pasáže, jako třeba "Dobíral jsem Zdena u dobré skoby..." u lezecké veřejnosti patrně nikdy neupadnou v zapomění? Nebo třeba kniha "Kamarád ze skal" o Joskovi Smítkovi? Je kniha Horolezci od Yvese Balluho "trvalkou" či "oldiesem" nebo pomerne novou knihou o historii Alpskeho lezení? Jinak ale musím uznat, že jste toho přečetli dost :-))
Reaguj
Roper Steve: Camp4
Ahoj všichni! Mám výhrady k hodnocení knihy Steve Ropera: Camp 4. Podle mého názoru je to jedna z mála publikací popisujících zasvěceně, věcně a bez obvyklé vrstvy amerického heroismu a vlastenectví lezení v Údolí. Fakt, ze Roper byl jedním z těch, kdo v Yosemitech v době jejich zlaté éry žili, je snad dsotatečně výmluvný. Verdikt "dobře, že něco takového vůbec vyšlo" mě přijde nespravedlivý. V souvislosti s hodnocením Rakoncajovy knihy: "Na hrotech zeměkoule" se nemohu ubránit dojmu, že recenzent má radši chození po vysokých horách a (zcela logicky) ho nezajímá, proč se rurpu říká rurp a kdo to byl Robbins. Tohle není nic proti Rákoskovi ani recenzentovi. Já jen, že lezení je víc druhů. Mějte se fajn.
Reaguj
pěkné obrázky
Himalájští tygři mají pár pěkných ilustrací od Buriana, ale jinak je to komunistická propaganda o chudácích Šerpech zneužívaných kapitalismem. Bylo to dlouhé, než jsem se tím prokousal.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 17.4.2003 12:09
Reaguj
Hvězdy a bouře
Hvězdy a bouře všem doporučuju. Drama i poezie v jednom. A při tom se spisovatel/horolezec tváří při psaní tak nevzrušeně, jako že o nic nešlo.
  • Autor Venclík
  • Datum a čas 17.4.2003 08:34
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

VÝCHODNÍ TYROLSKO Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Polák se zřítil z Kežmarského štítu

Jak dostat lezce na olympiádu do Tokia?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

CHATA POD RYSMI Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

VÝCHODNÍ TYROLSKO Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Jak letos vypadají ledopády 2018

Jak letos vypadají ledopády 2018

KRKONOŠE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse
Praha AKTUÁLNĚ 2018

Praha AKTUÁLNĚ 2018

PETŘÍN Malé zprávy z velkého města.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hory a mesto - filmový festival Bratislava, Bory 21.-25.3. 21.3.
Skialpstret Chara Pri Zelenom plese 21.-25.3. 21.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 22.-24.3. Skialpinismus 22.3.
Tour du Rutor Itálie, Arvier 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
Tatranská jiskra - diashow Beskydy, chata Ostrý Přednáší Ondrej Fúrik 23.3. 18:00
Valná hromada ČHS Praha, Strahov   24.3. 09:30
Memoriál Bedřicha Šupčíka Příbram, sokolovna Olympijský šplh 24.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 28.-30.3. 28.3.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 4.-8.4. 4.4.

Diskuse

Zeměpis JedenZžákůCoKvůliVamtrpí, 20.3.2018 11:49, 12 příspěvků
švik je master švikojev, 20.3.2018 11:48, 12 příspěvků
děkujeme za inspiraci Květka, 19.3.2018 10:24, 1 příspěvek
Cestovní pojištění Irča, 17.3.2018 8:50, 2 příspěvky
toto je důležité Skiák, 16.3.2018 10:50, 2 příspěvky
ne Horydoly - Andrea Černá, 14.3.2018 22:13, 9 příspěvků
ne Mirek, 14.3.2018 22:04, 9 příspěvků
the order of death kolik za rok na světě, 14.3.2018 18:04, 1 příspěvek
Pojištění Tobias Hudek, 13.3.2018 22:24, 2 příspěvky
Aloe Jana, 13.3.2018 22:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50
Re: Snowhill 16.3.2018 Horydoly , 16.3.2018 10:54
Snowhill16.3.2018 Horydoly , 16.3.2018 10:53