Oldies but goldies V.

Oldies but goldies V.
SDÍLEJ:
Po policích v antikvariátech se válí spousta staré horolezecké beletrie. Marek Drápal přibližuje v seriálu recenzí podle svého vkusu aspoň některé z běžně dostupných knížek. Jeho názor nemusí být nutně objektivní. Uvítáme proto názory na zveřejněné publikace nebo dokonce krátké poznámky o dalších knihách.\r\n
Jak na to

Některé z uvedených knih jsou ještě na knihkupeckých pultech, zbytek koupíte už jen v antikvariátech.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Rakoncaj Josef a Jasanský Miloň: Na hrotech zeměkoule

Verdikt Horydoly ****

Tři roky působila skupina lezců L'espirit d'équipe v Himalájích sponzorována firmou Bull, tři roky působil ve skupině Joska Rakoncaj. Výsledek? Většinou úspěšné výstupy všech účastníků výpravy najednou na vrcholy: Annapúrna, Mount Everest, Manaslu, Cho Oyu, Shisha Pangma, Nangá Parbat.

Autor popisuje jedny z posledních pokusů o lezení v expedičním stylu, které měly významnou sportovní hodnotu. Nevyhýbá se bohužel skryté reklamě na fotoaparáty, oblečení a další vybavení.

Praha, Magnet-press 1993

Rébuffat Gaston: Hvězdy a bouře

Verdikt Horydoly *****

Horský vůdce a tehdejší extrémní horolezec popisuje své výstupy největšími alpskými stěnami. Postupně zdolává severní stěny Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande di Lavarelo a Eiger. Výstupy jsou mimořádně poeticky popsány, je z nich silně cítit Gastonovo spojení s přírodou. Následující ukázka popisuje jeden z jeho prvních výstupů: "Na vrcholu jsme zůstali dlouho stát s hrdostí v srdci a prožívali hluboké štěstí při pohledu na svět kolem sebe, v příjemné únavě svalů, v úsměvu, který jsme si vyměnili."

Ve své době revoluční kniha je i dnes zajímavým čtením. Navíc Rébuffat byl mistrem lehkého a čtivého stylu.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1957 a Vsetín, Trango 1996

Roper Steve: Camp4

Verdikt Horydoly **

Jeden z účastníků zlaté éry lezení v Yosemitech seznamuje podrobně s historií lezení v této kolébce big-wallů a volného lezení. Zachycuje vývoj od samých počátků do roku 1972.

Někde jsem slyšel, že když tuto knihu otevřete, nezavřete již do té doby než bude dočtená. To ovšem nebyl můj případ, již v polovině jsem se nudil. Je to prostě dějepis lezení v Yosemitech. Kdo tam byl, něco vylezl, nebo dokonce osobně zná aktéry příběhů, ten si zřejmě počte dobře.

Vsetín, Trango 1997

Rudolf Fritz: Himalájští tygři

Verdikt Horydoly **

Život horských nosičů ovlivnilo horolezectví v Himaláji již od počátku. V době jeho největšího rozmachu se Šarpové stávají váženými a uznávanými členy výprav s hrdým oceněním Himalájský tygr. Součástí této historie je popis i několika prvovýstupů na osmitisícové vrcholy. Autor místy popouští uzdu své fantazii, když například líčí výstup Malloryho a Irvina, o němž tehdy nemohl mít příliš mnoho zpráv. Za to přináší zajímavé poznatky ze života nosičů. Cílem celé knihy je nejspíše pohled na horolezectví v Himaláji z druhé strany, ze strany nosičů. "Ať Mingma sebedéle přemýšlí, proč bílí sáhibové usilují o to, proniknout do ledovcových strží a říše lavin, odpověď nenalézá. Zavázali se nějakým slavnostním slibem? Hledají poklady? Chtějí aby se jim dostalo osvícení?"

Publikace je doplněna romantizujícími obrazy známého paleontologického malíře Zdeňka Buriana.

Námět knihy je určitě velice zajímavý, ale při čtení jsem se nemohl zbavit jakési neautentičnosti, která je z knihy cítit. Nelíbí se mi, jak autor na základě pravdivých informací rozvíjí nepodložené teorie.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1960

Samuhel Stanislav: Horská služba Tatranského národného parku

Verdikt Horydoly ***

Historie horské služby ve Vysokých Tatrách přináší teorii (letecká záchrana, spojovací prostředky, ochrana přírody, statistiky, vysokohorské přechody a lavinová neštěstí), popisy záchranných akcí, vzpomínky na několik horských vůdců a popis symbolického pohřebiště na Popradském plese.

Tatranská Lomnica, Správa TANAP 1990

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kubovi:
R. Kuchař: Deset velkých stěn, Vydala Altituda s.r.o. Vsetín jako třetí české pozměněné vydání letos, tedy 2003 Dop. cena: 245,- V Brně je ta kniha zatím celkem bez problémů k sehnání.A ktomu Camp4 mám jedinou poznámku. Do diskuze jsem se vyjádřil právě proto, že s recenzentem nesouhlasím. Možná jsem tak trochu "stěnová krysa". Neočekávám, že kvůli mě změníte názor, nemusíte se nijak obhajovat. Ve svém minulém příspěvku jsem dokonce naznačil, proč si myslím, že máme na knihu jiný názor. T.P.S.: I když vím, že v mnoha ohledech jsou "lepší" a "horší" pojmy veskrze subjektivní, neodpustím si malou výzvu: Dáš-li mi odkaz na lepší knihu o historii Yosemitského lezení, zvu tě na pivo, až se příště potkáme :-)
Reaguj
nuda
A ještě něco k Campu 4. Díky za názor! Odpovídám za autora recenzí: Úplnému dějepisu lezení v Yosemitech asi nelze nic důležitého vytknout po faktické stránce, ale v každém případě je to pro nezasvěceného čtenáře velká nuda. A proto od Horydoly dostal jen dvě hvězdičky. Existují totiž historické knihy a učebnice, které jsou daleko zábavnější a čtivější.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:59
Reaguj
podpultové knihy
Pro Tomáše: Pokusili jsme se vybrat především knihy, které lze koupit v antikvariátech. Právě Deset velkých stěn stejně jako třeba Puškášovy a Kroutilovy průvodce po Tatrách tam nenajdeš, protože jsou příliš zajímavé. Pokud se Ti chce přidat cokoliv (i co je v antikvariátech jen pod pultem) do dalšího pokračování Oldies but Goldies, velmi to uvítám a určitě si to přečtu velmi rád nejen já, ale i spousta čtenářů.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:48
Reaguj
Dodatek
Ještě poznámku k výběru "Oldies". Jsou to skutečně Oldies, nebo to, co život a náhoda recenzentům pod nos přinesla? Přejel jsem výběr literatury jen tak letmo, ale kde je Kuchařových Deset velkých stěn? z niž některé pasáže, jako třeba "Dobíral jsem Zdena u dobré skoby..." u lezecké veřejnosti patrně nikdy neupadnou v zapomění? Nebo třeba kniha "Kamarád ze skal" o Joskovi Smítkovi? Je kniha Horolezci od Yvese Balluho "trvalkou" či "oldiesem" nebo pomerne novou knihou o historii Alpskeho lezení? Jinak ale musím uznat, že jste toho přečetli dost :-))
Reaguj
Roper Steve: Camp4
Ahoj všichni! Mám výhrady k hodnocení knihy Steve Ropera: Camp 4. Podle mého názoru je to jedna z mála publikací popisujících zasvěceně, věcně a bez obvyklé vrstvy amerického heroismu a vlastenectví lezení v Údolí. Fakt, ze Roper byl jedním z těch, kdo v Yosemitech v době jejich zlaté éry žili, je snad dsotatečně výmluvný. Verdikt "dobře, že něco takového vůbec vyšlo" mě přijde nespravedlivý. V souvislosti s hodnocením Rakoncajovy knihy: "Na hrotech zeměkoule" se nemohu ubránit dojmu, že recenzent má radši chození po vysokých horách a (zcela logicky) ho nezajímá, proč se rurpu říká rurp a kdo to byl Robbins. Tohle není nic proti Rákoskovi ani recenzentovi. Já jen, že lezení je víc druhů. Mějte se fajn.
Reaguj
pěkné obrázky
Himalájští tygři mají pár pěkných ilustrací od Buriana, ale jinak je to komunistická propaganda o chudácích Šerpech zneužívaných kapitalismem. Bylo to dlouhé, než jsem se tím prokousal.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 17.4.2003 12:09
Reaguj
Hvězdy a bouře
Hvězdy a bouře všem doporučuju. Drama i poezie v jednom. A při tom se spisovatel/horolezec tváří při psaní tak nevzrušeně, jako že o nic nešlo.
  • Autor Venclík
  • Datum a čas 17.4.2003 08:34
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Dva čeští turisté se zřítili z Mont Blanc

Dva čeští turisté se zřítili z Mont Blanc

Dva čeští turisté se zabili při výstupu na Mont Blanc během traverzu Grand Culoir. V kuloáru na Francouzské normální cestě je už spousta ledu a sněhu.... celý článek

Zabil se na Orla perč

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Peternpfad - lehké a dlouhé lezení v Gesäuse

Peternpfad - lehké a dlouhé lezení v Gesäuse

CLIMBING GUIDE Divoká řeka Enže prorazila před miliony let vápencové hory a zbyly po ní obrovské kolmé stěny. Před sto padesáti lety našel těmito úžasnými srázy cestu místní horal, tak trochu
Kotzwand na Falkenstein

Kotzwand na Falkenstein

CLIMBING GUIDE Je nám trochu smutno po prohřátém pískovci. Na lezení se tam vypravíme zase až na jaře. Prohrabali jsme tedy aspoň archiv a pustili si amatérské video z výstupu Kotzwand na
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Lehká hřebenovka Rossschweif na Hochtor

Lehká hřebenovka Rossschweif na Hochtor

CLIMBING GUIDE Rossschweif je dlouhá, krásná hřebenová túra s množstvím nádherných výhledů. Nejtěžší místa dosahují trojkové obtížnosti. Vede na Hochtor (2369 m) v Gesäuse (Ennstaler Alpen). Je to nejvyšší vrchol rakouského národního
VRCHOLY

VRCHOLY

Horydoly uveřejňují podrobné návody, jak se dostat na vrcholy a zase zpátky. Podívejte se na hory, vrcholy, štíty, věže... 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Olomouc, Šantovka 12.-18.10. 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky Horolezecká brigáda 21.10. 09:00
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Korženěvská a Denali - diashow Praha, Vysoká škola ekonomická Přednáší Renata Faustenová 31.10. 19:45
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 4.11. 12:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm 10.10.-5.11. 5.11.

Diskuse

ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky
Cyklo kalhoty Crivit Jarek, 16.10.2017 6:09, 16 příspěvků
Sněžnice PavelK, 15.10.2017 20:34, 11 příspěvků
Sněžnice Marek Šopík, 14.10.2017 16:15, 11 příspěvků
dělohy Suk, 14.10.2017 1:20, 1 příspěvek
magneťák Novinář, 11.10.2017 22:01, 3 příspěvky
magneťák Suk, 11.10.2017 12:13, 3 příspěvky
magneťák vodák Marek, 10.10.2017 23:29, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38
Lidé z Extreme Plus v Mah... Horydoly , 15.10.2017 20:35