Oldies but goldies V.

Oldies but goldies V.
SDÍLEJ:
Po policích v antikvariátech se válí spousta staré horolezecké beletrie. Marek Drápal přibližuje v seriálu recenzí podle svého vkusu aspoň některé z běžně dostupných knížek. Jeho názor nemusí být nutně objektivní. Uvítáme proto názory na zveřejněné publikace nebo dokonce krátké poznámky o dalších knihách.\r\n
Jak na to

Některé z uvedených knih jsou ještě na knihkupeckých pultech, zbytek koupíte už jen v antikvariátech.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Rakoncaj Josef a Jasanský Miloň: Na hrotech zeměkoule

Verdikt Horydoly ****

Tři roky působila skupina lezců L'espirit d'équipe v Himalájích sponzorována firmou Bull, tři roky působil ve skupině Joska Rakoncaj. Výsledek? Většinou úspěšné výstupy všech účastníků výpravy najednou na vrcholy: Annapúrna, Mount Everest, Manaslu, Cho Oyu, Shisha Pangma, Nangá Parbat.

Autor popisuje jedny z posledních pokusů o lezení v expedičním stylu, které měly významnou sportovní hodnotu. Nevyhýbá se bohužel skryté reklamě na fotoaparáty, oblečení a další vybavení.

Praha, Magnet-press 1993

Rébuffat Gaston: Hvězdy a bouře

Verdikt Horydoly *****

Horský vůdce a tehdejší extrémní horolezec popisuje své výstupy největšími alpskými stěnami. Postupně zdolává severní stěny Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande di Lavarelo a Eiger. Výstupy jsou mimořádně poeticky popsány, je z nich silně cítit Gastonovo spojení s přírodou. Následující ukázka popisuje jeden z jeho prvních výstupů: "Na vrcholu jsme zůstali dlouho stát s hrdostí v srdci a prožívali hluboké štěstí při pohledu na svět kolem sebe, v příjemné únavě svalů, v úsměvu, který jsme si vyměnili."

Ve své době revoluční kniha je i dnes zajímavým čtením. Navíc Rébuffat byl mistrem lehkého a čtivého stylu.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1957 a Vsetín, Trango 1996

Roper Steve: Camp4

Verdikt Horydoly **

Jeden z účastníků zlaté éry lezení v Yosemitech seznamuje podrobně s historií lezení v této kolébce big-wallů a volného lezení. Zachycuje vývoj od samých počátků do roku 1972.

Někde jsem slyšel, že když tuto knihu otevřete, nezavřete již do té doby než bude dočtená. To ovšem nebyl můj případ, již v polovině jsem se nudil. Je to prostě dějepis lezení v Yosemitech. Kdo tam byl, něco vylezl, nebo dokonce osobně zná aktéry příběhů, ten si zřejmě počte dobře.

Vsetín, Trango 1997

Rudolf Fritz: Himalájští tygři

Verdikt Horydoly **

Život horských nosičů ovlivnilo horolezectví v Himaláji již od počátku. V době jeho největšího rozmachu se Šarpové stávají váženými a uznávanými členy výprav s hrdým oceněním Himalájský tygr. Součástí této historie je popis i několika prvovýstupů na osmitisícové vrcholy. Autor místy popouští uzdu své fantazii, když například líčí výstup Malloryho a Irvina, o němž tehdy nemohl mít příliš mnoho zpráv. Za to přináší zajímavé poznatky ze života nosičů. Cílem celé knihy je nejspíše pohled na horolezectví v Himaláji z druhé strany, ze strany nosičů. "Ať Mingma sebedéle přemýšlí, proč bílí sáhibové usilují o to, proniknout do ledovcových strží a říše lavin, odpověď nenalézá. Zavázali se nějakým slavnostním slibem? Hledají poklady? Chtějí aby se jim dostalo osvícení?"

Publikace je doplněna romantizujícími obrazy známého paleontologického malíře Zdeňka Buriana.

Námět knihy je určitě velice zajímavý, ale při čtení jsem se nemohl zbavit jakési neautentičnosti, která je z knihy cítit. Nelíbí se mi, jak autor na základě pravdivých informací rozvíjí nepodložené teorie.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1960

Samuhel Stanislav: Horská služba Tatranského národného parku

Verdikt Horydoly ***

Historie horské služby ve Vysokých Tatrách přináší teorii (letecká záchrana, spojovací prostředky, ochrana přírody, statistiky, vysokohorské přechody a lavinová neštěstí), popisy záchranných akcí, vzpomínky na několik horských vůdců a popis symbolického pohřebiště na Popradském plese.

Tatranská Lomnica, Správa TANAP 1990

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kubovi:
R. Kuchař: Deset velkých stěn, Vydala Altituda s.r.o. Vsetín jako třetí české pozměněné vydání letos, tedy 2003 Dop. cena: 245,- V Brně je ta kniha zatím celkem bez problémů k sehnání.A ktomu Camp4 mám jedinou poznámku. Do diskuze jsem se vyjádřil právě proto, že s recenzentem nesouhlasím. Možná jsem tak trochu "stěnová krysa". Neočekávám, že kvůli mě změníte názor, nemusíte se nijak obhajovat. Ve svém minulém příspěvku jsem dokonce naznačil, proč si myslím, že máme na knihu jiný názor. T.P.S.: I když vím, že v mnoha ohledech jsou "lepší" a "horší" pojmy veskrze subjektivní, neodpustím si malou výzvu: Dáš-li mi odkaz na lepší knihu o historii Yosemitského lezení, zvu tě na pivo, až se příště potkáme :-)
Reaguj
nuda
A ještě něco k Campu 4. Díky za názor! Odpovídám za autora recenzí: Úplnému dějepisu lezení v Yosemitech asi nelze nic důležitého vytknout po faktické stránce, ale v každém případě je to pro nezasvěceného čtenáře velká nuda. A proto od Horydoly dostal jen dvě hvězdičky. Existují totiž historické knihy a učebnice, které jsou daleko zábavnější a čtivější.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:59
Reaguj
podpultové knihy
Pro Tomáše: Pokusili jsme se vybrat především knihy, které lze koupit v antikvariátech. Právě Deset velkých stěn stejně jako třeba Puškášovy a Kroutilovy průvodce po Tatrách tam nenajdeš, protože jsou příliš zajímavé. Pokud se Ti chce přidat cokoliv (i co je v antikvariátech jen pod pultem) do dalšího pokračování Oldies but Goldies, velmi to uvítám a určitě si to přečtu velmi rád nejen já, ale i spousta čtenářů.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 21.4.2003 18:48
Reaguj
Dodatek
Ještě poznámku k výběru "Oldies". Jsou to skutečně Oldies, nebo to, co život a náhoda recenzentům pod nos přinesla? Přejel jsem výběr literatury jen tak letmo, ale kde je Kuchařových Deset velkých stěn? z niž některé pasáže, jako třeba "Dobíral jsem Zdena u dobré skoby..." u lezecké veřejnosti patrně nikdy neupadnou v zapomění? Nebo třeba kniha "Kamarád ze skal" o Joskovi Smítkovi? Je kniha Horolezci od Yvese Balluho "trvalkou" či "oldiesem" nebo pomerne novou knihou o historii Alpskeho lezení? Jinak ale musím uznat, že jste toho přečetli dost :-))
Reaguj
Roper Steve: Camp4
Ahoj všichni! Mám výhrady k hodnocení knihy Steve Ropera: Camp 4. Podle mého názoru je to jedna z mála publikací popisujících zasvěceně, věcně a bez obvyklé vrstvy amerického heroismu a vlastenectví lezení v Údolí. Fakt, ze Roper byl jedním z těch, kdo v Yosemitech v době jejich zlaté éry žili, je snad dsotatečně výmluvný. Verdikt "dobře, že něco takového vůbec vyšlo" mě přijde nespravedlivý. V souvislosti s hodnocením Rakoncajovy knihy: "Na hrotech zeměkoule" se nemohu ubránit dojmu, že recenzent má radši chození po vysokých horách a (zcela logicky) ho nezajímá, proč se rurpu říká rurp a kdo to byl Robbins. Tohle není nic proti Rákoskovi ani recenzentovi. Já jen, že lezení je víc druhů. Mějte se fajn.
Reaguj
pěkné obrázky
Himalájští tygři mají pár pěkných ilustrací od Buriana, ale jinak je to komunistická propaganda o chudácích Šerpech zneužívaných kapitalismem. Bylo to dlouhé, než jsem se tím prokousal.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 17.4.2003 12:09
Reaguj
Hvězdy a bouře
Hvězdy a bouře všem doporučuju. Drama i poezie v jednom. A při tom se spisovatel/horolezec tváří při psaní tak nevzrušeně, jako že o nic nešlo.
  • Autor Venclík
  • Datum a čas 17.4.2003 08:34
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

ZÁKAZ VÝSTUPŮ Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

LETNÍ SNÍH Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

VAL D´ISERE Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu

Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu

CLIMBING GUIDE Někdy před sedmi-osmi lety jsem tak nějak namátkou listoval na Bergsteigen.com a při zadání kritéria co největší délka cesty, obtížnost 4-5, co nejvíce hvězdiček a slušná dojezdová vzdálenost mi padlo

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Otakar Štáfl - výstava obrazů Havlíčkův Brod, muzeum 17.4.-29.7. 29.7.
Zadiel - začátek lezecké sezony
  Povolené lezení 1.8.-31.1. 1.8.
Flora léto - veletrh Olomouc 16.-19.8. 16.8.
Agrosalon - veletrh Nitra, Agrokomplex 16.-19.8. 16.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 17.-19.8. 17.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 25.8.

Diskuse

Elektrokolo motor Harry, 21.7.2018 9:11, 53 příspěvků
byl jsem tam xaver, 20.7.2018 16:08, 1 příspěvek
tvl xaver, 20.7.2018 14:42, 1 příspěvek
děkuji Lucie MIláčková, 19.7.2018 13:00, 6 příspěvků
Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 53 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda 2018 Horydoly , 20.7.2018 0:34
Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38