TEST Máme ji všichni… lžíci!

TEST Máme ji všichni… lžíci!
Je to fešanda. V trampských kruzích jistě vyvolá vlny závisti. :)
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Existuje jedna taková drobná věc ve výbavě trempa, kterou někteří považují za tu nejdůležitější. Jasně, určitě existují i jiné věci, které jsou nejdůležitější, ale tuhle potřebujete na svých toulkách divočinou několikrát denně. A nemáte-li ji, nepobavíte se. A pobavíte-li se, jen do pláče. Ano, je to bagr, rypadlo, nebo ji někteří oslovují i něžným slovem lžíce. 

TEST Máme ji všichni… lžíci!
...je stále s tebou.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

Sea To Summit
Folding Titanium Spoon

Hmotnost: 18 g
Cena: 370 Kč
V balení: lžíce a malá titanová karabinka

Máte svou oblíbenou lžíci, kterou vozíte všude s sebou? Vyrobili jste si ji sami? Napište nám o tom! Pošlete fotku své vandrovní lžíce! Stane se součástí lžícové foto-mozaiky na Horydoly.cz.

Vzpomínám si na jeden výlet s kamarády do hor. Měl jsem všechno, spacák i žracák, kari-babku i od vařiče regulační matku. Něco jsem měl dokonce dvakrát. Třeba náhradní trencle pro přežití. Leč ouha, jedna věc mi chyběla. Nechal jsem doma lžíci. Trpce jsem zaplakal hned první den. Kamarádi samozřejmě ochotně využili každou vhodnou příležitost, jak se mé zapomnětlivosti řádně vysmát. Ihned začali vařit ta nejchutnější jídla, která se nedala po neandrtálsku jíst rukama, vonící ešusy strkali pod můj lačnící nos trčící nad hladovými ústy a vyzývavě zvonili svými lžícemi o kovové nádobí. Zkrátka – dali mi to sežrat. Aniž by mi dali nažrat. Od té doby vím, co je opravdu nejdůležitější pro survival. The spoon, Grill Bears odpustí (více o tomto významném mentoru survivingu třeba zde).

Termit, nebo alzheimer?

Lžící a použitelných materiálů na ně už jste po lesích i skalách určitě viděli hodně. Někdo si třeba vyřeže dřevěnou. No a pak si ji třeba zapomene v batohu a zjistí, že mu na ní zatím vyrostl choroš. Nebo že ji sežrali termiti. Někdo si svou nerezovou cestovní lžíci za dobré paměti ukradl ve školní jídelně. A pak se vždycky diví, že ho těžký batoh tak strašně táhne k zemi. Někdo zase soudí, že v aluminiu je budoucnost a pořídí si za levnou kačku lžíci hliníkačku. A pak si pro samýho alzheimera nemůže vzpomenout, kam ji dal. Nějaký bloud by třeba mohl využít dědictví po předcích a vozit na vandry lžíci ze stříbrného servisu po babičce. A pak se třeba ráno probudit pod převisem s boulí na hlavě a zcela ožebračen.

Ale ať už bude lžíce trampa z jakéhokoli materiálu, shodneme se snad všichni na tom, že lžíce hraje v jeho životě velmi významnou úlohu. Jezdí všude s ním, věrně mu slouží několikrát denně, neodmlouvá a přináší mu nejvybranější krmi až pod nos. Lžíce je zkrátka pro trampa to, co pro amerického vojáka M16, pro Old Shatterhanda medvědobijka a pro Che Guevaru černý baret.

Titanová lžíce, co by sis přál více?!

No, ale jelikož dnes žijeme ve světě nekonečných možností a přesyceného trhu, můžete si pořídit lžíci třeba až z titanu. Je to lehké, je to pevné, vyniká to skvělým designem, je to nekompromisně funkční… no, prostě se s tím dá jíst.

Uživatelsky jsme pro vás otestovali model skládací titanové lžíce Sea To Summit. Nic na ní není. Jenom je z titanu a je skládací. Díky tomu je velmi odolná, lehká a vejde se i do malého plecháčku. Skládá se všeho všudy ze tří částí: dílu tvořící samotnou lžíci, drátěného držátka a posunovací pojistky. Všechno z titanu. Pojistka brání lžíci složit se v nejméně vhodnou chvíli. Nutno podotknout, že při větším zatížení jí to až tolik nejde. Kupříkladu nabírání tužšího medu, kdy musíte lžící trochu zapáčit, neprobíhá bez problémů, i když je pojistka zatlačena velkou silou. Pojistku můžeme použít i pro lžíci složenou. Zde se problémy nevyskytly. U drátěné části nám ale chyběly roznýtované konce. Lžíce se tak až příliš snadno rozkládá/rozpadá na své prvočinitele a hrozí tak ztráta některých z nich.

Šílenci bažící po hmotnostní minimalizaci své výbavy se snad zaradují, že ušetří pár gramů (hmotnost lžíce je 18 g), my jsme rozdíl mezi plně naloženou krosnou s titanovou lžící a plně naloženou krosnou s nerezovou lžící nepoznali. Její další „výhodou“ je cena (kolem 370 Kč). Plechová část lžíce, tedy ta polovina, kterou si vkládáte do úst, je barevně poněkud nestálá a často vás překvapí nejrůznějšími grafickými kreacemi. Shrnuto stručně a jasně: Trochu moc dlouhých peněz za tak krátkou písničku.

Horydoly.czSea to Summit na Horydoly

Nepromokavý pytel Sea To Summit

Tuning zimního spacáku II

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mýtické vrcholy s příchutí legend

Mýtické vrcholy s příchutí legend

Vylézt na Sněžku, či nějaký vrchol v Alpách je dozajista fajn. Ovšem stanout na vrcholu hory, ke které se vážou tisíce let staré příběhy a na které v minulosti cupitali předkové vašich předků,... celý článek

Party na Ibize? Ano. Ale dětem nevadí

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

RS Tour zkrachovala

RS Tour zkrachovala

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek. Včechny její klienty dostala ze zahraničí domů Slavia pojišťovna. Další dvě stovky klientů už neodcestovaly do Řecka a Bulharska.
Mýtické vrcholy s příchutí legend

Mýtické vrcholy s příchutí legend

Vylézt na Sněžku, či nějaký vrchol v Alpách je dozajista fajn. Ovšem stanout na vrcholu hory, ke které se vážou tisíce let staré příběhy a na které v minulosti cupitali předkové vašich předků,
Party na Ibize? Ano. Ale dětem nevadí

Party na Ibize? Ano. Ale dětem nevadí

Jak je to s kluby na Ibize? Je to opravdu nevhodné pro malé děti? Je tam moc rušno a málo klidu? Už dlouho jsem se na toto místo chtěla podívat, jelikož mám objeté
Jordánsko, klidná země na bouřlivém Blízkém Východě

Jordánsko, klidná země na bouřlivém Blízkém Východě

ROZHOVOR Adel Amin "Ukazujeme světu turistické možnosti Jordánska jako klidné země v rozbouřeném Blízkém Východě," říká zástupce Jordánské turistické asocice Adel Amin. "Jordánsko je sice velice malá země se šesti miliony obyvatel,
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Dříve stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování s dětmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Tournatur - veletrh Německo, Düsseldorf 31.8.-2.9. 31.8.
Hmyzí večer - Brno, Klub cestovatelů Kulinářská akce 9.9. 18:00
Liberecko ve stínu sopek - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 17.7.-9.9. 9.9.
CIBTM - veletrh Čína, Peking 12.-13.9. 12.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce 13.-15.9. 13.9.
Caravanmessen - veletrh Norsko, Oslo 13.-16.9. 13.9.

Diskuse

Svatba Kateřina Poláková, 20.8.2018 14:44, 3 příspěvky
cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklostezky v Pardubickém... Horydoly , 20.8.2018 0:35
Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11