První sníh v Praze na kole

První sníh v Praze na kole
Praha, cyklopruh u metra Strašnická.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

S prvním sněhem jsme si vyzkoušeli, jak se ve velkém městě jezdí na bicyklu v nepříznivém počasí. V Praze 10 to jde velmi těžko a je to velmi nebezpečné. Ať už jedete na cestovním kole za prací, nebo na horském kole za zábavou, musíte se bát.

Včera večer 26. listopadu začal v Praze konečně padat sníh.

Začíná sněžit

Jako obvykle šlápnu do pedálů a vydám se na pracovní pojížďku po Praze.

Z redakce Horydoly v Praze 10 na Zahradním Městě jedu do Strašnic. Je to pár kilometrů. Libuji si, že mohu jet po novém cyklopruhu ulicí V Olšinách.

U metra Strašnická se sice trochu obávám, protože mě pruh zavádí doprostřed mezi autobusy městské hromadné dopravy, tramvaje a auta. Zvláště, když padne tma, je to hororový zážitek pro každého cyklistu.

Při návratu pozdě večer mě ovšem čeká ještě něco horšího. Padá sníh, nikdo ho neuklízí, na ulici žádný cyklopruh není vidět, auta nebezpečně klouzají.

Vjíždím tedy na chodník, kličkuji mezi nočními chodci a šlapu nazpátek do kopce ze Strašnic na Zahradní Město. Podotýkám, že je to samozřejmě nelegální, ale nechci se nechat přejet.

Nebezpečná jízda po chodnících

Dnes ráno 27. listopadu už leží sníh všude. Vydávám se ze Zahradního Města znovu do Strašnic. Tentokrát je jízda daleko nebezpečnější než včera večer.

Potřebuji se dostat dolů z kopce ulicí V Korytech. Ani za sucha není žádný med projet v živém automobilovém provozu úzkými viadukty pod Jižní spojkou a třemi železničními tratěmi.

Teď jsou namrzlé silnice, klouže to na kole i v autě. Vjíždím proto na úzký namrzlý a zasněžený chodník. Stále se obávám, že uklouznu a upadnu přímo pod kola aut jedoucí půl metru vedle mých řídítek. Ani auta nejedou příliš jistě a nejsem si jistý, že některé nevjede na můj chodník.

Velmi frekventovaná křižovatka ulic V Korytech a Průběžná mi činí velké problémy. Nejen že se smýkám na kole po zledovatělých dlažebních kostkách, ale ještě musím vjet doprostřed dvou pruhů mezi auta. Pravý pruh je určený jen pro odbočení doprava. Na křižovatce se opravdu bojím. Nakonec přejedu dlažky, příčně čtyři pruhy pro auta a dvoje tramvajové koleje.

Zařídím, co je třeba, a okolo strašnického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie mířím Krupskou ulicí pořád po kluzkých dlažkách na Skalku.

Křižovatku Na Padesátém překonávám po přechodu a dál jedu po chodníku. Zase je to nelegální. Proti mě jde hlídkující policista v uniformě, ale i on zřejmě uznává, že podjet pod úzkým viaduktem, kudy jezdí v jednom proudu tramvaje, autobusy, auta i náklaďáky, by byla na omrzlé vozovce plánovaná sebevražda.

Ulice na Zahradním Městě jsou zasněžené. Okolo právě budovaného parku v Chrpové ulici je navíc namrzlé bahno. Je to na kole velmi nepříjemné. Naštěstí je to nepříjemné i pro auta, a tak jich tu moc nejezdí.

Terén je záludný, ale silnice daleko horší

Odpoledne se ještě jedu projet s přáteli v lehkém terénu podél Botiče. Na zmrzlou hlínu, zmrazky a sníh jsme připravení. Ale na jízdu mezi auty si asi nikdy nezvyknu. Špinavá a neuklizená Záběhlická ulice včetně náledí mi jistotu nepřidává.

Po mostě přes odstavné nádraží Praha - Jih sice vede široký cykjlopruh, ale pod špínou a ledem není skoro vidět. Nocí jedeme nazpět na Zahradní Město.

Zimní Praha je pro cyklistu odstrašujícím městem. Mám v nohách nějakých čtyřicet kilometrů, ale strachu plné kalhoty.


Zobrazit místo Praha - cyklo na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hned pod diskuzi bezi reklama od Craftu co obleka i extremniho cyklistu Honzu Kopku. Nazyvat jeho a jemu podobne sprostymi jmeny to je zas jeden z mnohych prikladu cechackovskeho chudactvi, zavisti, nizkeho sebevedomi i inteligence :-(
  • Autor Usual cyclist
  • Datum a čas 29.11.2010 15:17
Reaguj
Re: Stačí, ale...
@Vonkreuz: No, ona by opravdu TSK měla odklízet sníh z cyklopruhů a cyklostezek, stejně jako ho odklízí z ulic a chodníků. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, v jakém pořadí se to má dít, ale dít se to má. V podstatě nejsmutnější na tom všem je, že tys tuhle samozřejmou věc formuloval jako vtip ... jako by na ní bylo cokoliv absurdního.
  • Autor Petr
  • Datum a čas 29.11.2010 14:15
Reaguj
Re: Re: je to zhovadilost
Já si myslím, že nepřeháním. Mě taky baví jezdit po lesních cestách na čerstvě napadaném sněhu a když je vrstva tak 5 cm, tak je to bomba. Jenže ve městě je to většinou umydlený na led a to se opravdu nedá. Já bych do města v zimě na kole nejel. To je i podle mě zhovadilost.
  • Autor šťoural
  • Datum a čas 29.11.2010 10:29
Reaguj
Re: je to zhovadilost
Prehanis. V zime se na snehu jezdi skvele. Ujezdeny snih drzi skoro stejne jako sotolina. Pokud to teda neni led. Ale udrozovat v zime cyklostezky je nesmysl. Mesto nestiha ani ulice a chodniky.
  • Autor Honza
  • Datum a čas 29.11.2010 08:49
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: je to zhovadilost
Kdo jezdí ve sněhu na kole v silničním provozu je opravdu chudák a blbce z něho nikdo nemusí dělat. Je jím sám. To potom není žádný účastník silničního provozu, ale hazardér, co sobě a všem okolo dokazuje jaký je borec.
  • Autor šťoural
  • Datum a čas 29.11.2010 06:53
Reaguj
Tady je veselo.
Dneska jsem jel po Praze, hlavní tahy jsou v pohodě sjízdné, ve vedlejších ulicích někde vyfoukáno, někde led, na chodnících buďto odmeteno, nebo sníh rozšlapaný do ledu. Sjízdné se zvýšenou opatrností a kde to nejde, dá se kolo vést (a příště to člověk vezme po hlavní, kde je nasoleno).Zimu řeším zimním kolem (široké pláště, internal hub). Mimo hlavní tahy je třeba jet opatrně, na hlavních ulicích se zase vysunout zhruba do stopy pravého kola IAD, aby člověk nejel po zmrazcích. Řidiči, když vás takto nemohou předjet z chodu, předjíždějí ohleduplněji až ve chvíli, kdy mají ve druhém pruhu volno. Cyklopruhy v zimě nejsou zapotřebí, stejně jezdí jen ti nejzkušenější, kteří současně obvykle zvládají provoz.Pravda, že by se mi líbilo mít tu Kodaň a cyklopruhy preventivně solené, ale na to si musíme počkat do doby, než budeme mít v zimě 10% modal split.Takže žádný défétismus, vestičku přes kabát, širší pláště, trochu podhustit a hurá do provozu! (jo a v pondělí ráno, až napadne těch 20 čísel sněhu, se na to samozřejmě vykašlat, nejsme přece blázni).
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: je to zhovadilost
Nejsem Tajemník takže nejsem z polabí. To za prvé. Horská kola mají zimní gumy po celý rok. To za druhé. Nedělej prostě blbce z normálních účastníků silničního provozu který mají stejná práva i povinosti jako traktoristi, motorkáři, autaři, kamióňáci,....
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 28.11.2010 21:24
Reaguj
Re: Re: Re: Re: je to zhovadilost
Vokoune, tak to co jsi tady předvedl je čistá demagogie. Auto jezdí v zimě na zimních gumách a je na nich dostatečně ovladatelné. Kolo na sněhu ovladatelné není a nikdy nebude. Chtěl bych vidět tebe, co bys dělal na místě toho řidiče. Ty bys tu hloupou bábu určitě políbil na čelíčko a možná by se ze žáby proměnila v princeznu. Pak by byla svatba a zazvonil zvonec a pohádky je konec. Možná že na to máš jiný pohled, protože v Pardubicích napadne sníh jednou za 50 let a tudíž jízdu ve sněhu neznáš. Možná jsi nezaregistroval, ale já diskutuji o jízdě na sněhu.
  • Autor vokoune
  • Datum a čas 28.11.2010 20:37
Reaguj
Re: Re: Re: je to zhovadilost
Pokračuju v tvojí logice - viděl sem spousta dopravních nehod, jak neovladatelná auta uklouzla na ledu a vjela na chodník a světe div se i na cyklopruh!!!!!!! Kdo jezdí v zimě v autě - měl by odevzdat řidičák a sám se udat do basy že ohrožuje ostatní lidi. Hazarduje se svým zdravím i zdravím chodců a ostatních řidičů, mam z toho málem infarkt a hned bych ho utlouk skrz sklo. Co ty na to říkáš?
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 28.11.2010 19:48
Reaguj
Re: :-)
Vokoune, vokoune. Ty se jdeš v létě koupat a čekáš v českém rybníku 6m mořského žraloka ? Asi tak čeká v zimě na sněhu každý normální řičič na silnici někoho na kole.
  • Autor vokoune
  • Datum a čas 28.11.2010 18:31
Reaguj
Celkem 50 příspěvků v diskuzi


Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté mají za sebou další povedený víkend na mezinárodní scéně. Na Asijském poháru v kazašské Astaně vybojoval Radim Grebík bronzovou medaili a Ema Ryšávková obsadila těsně pod stupni vítězů čtvrté místo.... celý článek

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Jak se správně starat o kola, elektrokola, paddleboardy či sportovní kočárky?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

KRALUPY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Vysočina AKTUÁLNĚ 2026

Vysočina AKTUÁLNĚ 2026

KONĚ Přinášíme outdoorové novinky z Českomoravské vrchoviny.
Vltavská cyklistická cesta

Vltavská cyklistická cesta

AKTUALIZACE Na jarním cyklistickém veletrhu se mi do ruky dostaly bezplatné mapy nazvané Vltavská cyklistická cesta – jižní a severní část. Teprve teď se naskytla příležitost větší kus zakreslené trasy projet.
UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees

UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees

David Valero Serrano from Spain and Anna Weinbeer from Switzerland win the Naturland Andorra, the UCI Marathon Cup’s third round – a circuit which athletes had to complete three times! The
Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi

Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi

Pojizeří a Polabí nabízí nespočet zajímavých a snadno dostupných výletů pro pěší výletníky, cyklisty i vodáky. Střídají se tu romantické scenérie, břehy velkých a historické památky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 24.-28.6. Cyklistika 24.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 27.6.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 4.-6.7. Horská kola 4.7.
Maratona dles Dolomites - cyklomaraton Itálie, Alta Badia Silniční kola 5.7.
1000 miles Nová Sedlica Ultramaraton kola, koloběžky, běh 5.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 11.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 18.7.
Kopřivnický drtič - cyklomaraton Kopřivnice Horská kola 18.7.
Vysočina - silniční Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 18.7.
MTB Sudety Challenge - cyklomaraton Polsko, Stronie Slaskie 22.-25.7. Horská kola 22.7.

Diskuse

Viagra pas cher inde Waltermoupt, 28.6.2026 22:50, 49 příspěvků
Viagra sans ordonnance 24... Waltermoupt, 28.6.2026 22:23, 45 příspěvků
mexican rx GeorgeSef, 28.6.2026 21:51, 89 příspěvků
mexico pharmacy order online GeorgePlaiz, 28.6.2026 21:48, 89 příspěvků
farmacia online espaГ±a e... Patrickkek, 28.6.2026 21:41, 78 příspěvků
mexican drug store GeorgeSef, 28.6.2026 20:47, 45 příspěvků
farmacia online madrid Curtiswring, 28.6.2026 20:23, 78 příspěvků
п»їfarmacia online espaГ±a Patrickkek, 28.6.2026 20:15, 54 příspěvků
mexico pharmacy price list GeorgePlaiz, 28.6.2026 20:15, 45 příspěvků
п»їViagra sans ordonnance... Waltermoupt, 28.6.2026 18:49, 45 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30