Zpět na článek Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus

Bohumil Hanč

Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus

Emerich Rath (vpravo) a Bohumil Hanč (uprostřed). Diplom pro Emericha Ratha od Pierra Coubertina, že přišel pěšky podél Seiny 360 km do Paříže na Olympiádu.
Autor snímku ARCHIV Horydoly
Větší velikost Předchozí fotka Další fotka

Bohumil Hanč (1886 Benecko - 1913 Labská bouda) tragicky zahynul během závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš společně se svým přítelem Václavem Vrbatou o Velikonocích roku 1913, když se zhoršilo počasí.

1907 vyhrál titul mistrovství zemí Koruny české v běhu na lyžích na 50 km. Šlo o teprve o druhý ročník mistrovského závodu. Druhý byl tehdy Emerich Rath a třetí Josef Mejvald. Byl mu udělen titul Mistr lyžař. Bohumil Hanč získal mistrovský titul ještě v letech 1908 a 1909. Poté sloužil v armádě jako četař v Sarajevu. Spolu s ním sloužil Václav Vrbata, se kterým se znal už ze Sokola a během vojenské služby se stali přáteli. Po vojně se oženil a se ženou Slávkou čekal syna Bohumila.

24. března 1913 se konal 8. ročník padesátikilometrového mistrovského závodu v běhu na lyžích. Hanč sice těhotné manželce slíbil skončit se závoděním, chtěl se ještě naposledy zúčastnit mistrovského závodu a z jejich nového domova v Hrabačově doslova utekl. Na závoid pozval jako diváka Václava Vrbatu. Během závodu oba umrzli. 

Více o aktérech závodu čtěte: HANČ a VRBATA: Ambice - tragédie - mýtus a RATH: Olympionik, všestranný sportovec, Evropan