Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus

Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus
U příležitosti 100. výročí tragédie Hanče a Vrbaty vydalo RTIC Krkonoše ve spolupráci s Infocentrem Flora Benecko výroční turistickou známku.
Autor snímku Krkonoše - svazek měst a obcí
SDÍLEJ:

NOVÉ FOTO V roce 1913 se stala v Krkonoších běžná věc. Na vrcholových pláních zmrzli dva lidé. Příčinou tragédie byly národnostní a osobní ambice lyžařského závodníka, ale Svaz lyžařů a Klub českých turistů udělal z Hanče hrdinu a z Vrbaty jeho obětavého zachránce.

Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus
Dům Bohumila Hanče v Hrabačově. Odtud se vypravil na osudný lyžařský závod.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Trasa 50 km

I. a II. kolo: Labská bouda (1310 m) - Martinova bouda (1255) - Smielec (1410) - Sněžné jámy (1490) - Violík (1471) - Tvarožník (1322) - Nová Slezská bouda (1195) - Vosecká bouda (1250) - Violík (1471) - Harrachovy kameny (1419) - Vrbatova bouda (1390) - Labská bouda (1310)

III. kolo: Na Violíku se mělo odbočit rovnou na Harrachovy kameny a přes Vrbatovu boudu sjet hřebenem Krkonoše na Mísečnou boudu (1035).

O tragédii Hanče a Vrbaty byl v roce 1956 natočen film Synové hor. Totéž téma zobrazuje film Poslední závod z roku 2022.

Výročí tragédie Hanče a Vrbaty na krkonošských hřebenech se slaví jako Den Horské služby. Připadá na 24. března.

Český živel

Svaz lyžařů v Království českém si dal stejně jako tehdejší Sokol nebo Klub českých turistů do vínku snahu o posílení českého vlivu v tehdy výsostně německém území pohraničních Riesengebirge. Jednou z jeho aktivit byl "Mezinárodní lyžecký závod distanční na padesát kilometrů o věčně putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v království Českém."

Na Hod Boží velikonoční 24. března 1913 se na jeho start u Labské boudy postavilo šest borců a za nimi vyjelo dalších devět turistů, jejichž cílem bylo trasu vůbec dokončit.

Teplé jaro

Trasa se den předem na poslední chvíli měnila, protože původní trať směrem ke Sněžce a zpět byla bez sněhu. Teplé předjaří udělalo pořadatelům čáru přes rozpočet. V plánu byla dvě kola od Labské boudy přes Martinovku, Sněžné jámy, Novou Slezskou boudu a Jestřebí boudy. Třetí kolo mělo být zkrácené a cíl byl naplánovaný na Mísečkách.

Smrt nedaleko od sebe

Závodníci vyrazili kvůli teplu jen v košilích a kalhotech. Během první hodiny závodu ovšem začalo pršet, druhou hodinu se počasí zvrtlo ve vichřici s vánicí. Všichni závodníci postupně vzdali, jen Bohumil Hanč tvrdošíjně pokračoval. Nakonec nemohl dál a zmrzl poblíž Zlatého návrší. Stejná smrt potkala i Václava Vrbatu, který se na závody přišel podívat až z Jilemnice.

Co se při jejich setkání někde na Labské louce stalo, se už nikdo nedozví. Každý okamžik závodu je totiž díky důkladnému policejnímu vyšetřování zmapovaný, jen hodinu a půl, kdy oba nezávisle na sobě a možná i chvíli společně, bojovali o život, se nepodařilo zrekonstruovat.

Jisté je, že po této době se vynořili z vánice každý zvlášť pár set metrů od sebe a Hanč měl na sobě Vrbatovo oblečení. To stálo Vrbatu život a Hanče se také nepodařilo zachránit.

Bohumil Hanč.

Proč byl Hanč tak tvrdohlavý a zašel při závodě za hranice svých sil? Nabízí se hned několik motivů.

Přepjaté národovecké cítění

Soupeř Karel Jarolímek, který s ním sdílel pokoj před závodem, uvedl, že na něj Hanč naléhal, aby zvítězil nějaký český závodník. Za žádnou cenu to prý nesmí být Němec. A přitom německý lyžař Oswald Bartel z nedalekého Polubného byl favoritem.

Fyzické a psychické vyčerpání

Jarolímek si ještě všimnul, že Hanč je oproti minulým zimám pohublý a unavený. Večer si mezi ostatními stěžoval i na bolesti zad. Zřejmě měl také starosti o manželku, která mu závod výslovně zakázala, protože byla v pokročilém stupni těhotenství.

 

 

Pokles formy

Bohumil Hanč byl sice přeborníkem Království českého na deset a padesát kilometrů, ale to už bylo před šesti lety. Poté ještě třikrát vyhrál ceněný závod o Štít doktora Dieskaua, ale poslední dva roky vyšel naprázdno. V sedmadvaceti letech byl kromě Emericha Ratha nejstarším účastníkem závodu. Je tedy jasné, že ho mladí "vlčáci" začali předbíhat. Navíc byla právě doba, kdy se začínalo ve sportu vážně trénovat, a v tom měli výhodu vzdělaní a finančně zabezpečení mladíci, zatímco zedník a tkadlec Hanč si musel vydělávat na živobytí. Závodníkům se ovšem ze špičky neodcházelo nikdy lehce a Hančovi jiště zvláště, protože si lyžováním přivydělával k chudé obživě.

Výroba sporné legendy

Dnes by veřejnost tragédii hodnotila jako velmi smutnou sportovní nehodu. Ne tak v době vypjatého národního cítění. Obrovská účast lidu na smutečním obřadu v jilemnické sokolovně se stala českou manifestací, později byla postavena obrovská kamenná mohyla nad dnešní Vrbatovou boudou, byly napsány články i knihy, natočen film a Hanč s Vrbatou se stali symboly českého lyžování. Německé popisy události zněly podle hodnocení historiků střízlivě, Češi do nich vkládali své představy o boji malého národa proti utlačovatelů, heroickém sebeobětování a přátelství až za hrob.

Přestože šlo o událost, kterých se od té doby stalo ještě mnoho. Navíc s nevysvětleným klíčovým okamžikem předání oblečení, který rozhodl o smrti nejméně jednoho z lyžařů.

Bohumil Hanč po prvním vítězství v mistrovském závodě 1907 (nahoře) a Václav Vrbata před rokem 1913.

Časový rozpis závodu

6:00 Labská bouda

Lékař vyšetřuje všech šest závodníků a podpisem stvrzuje jejich způsobilost.

7:10 Labská bouda

V půlminutových intervalech startují závodníci. Za nimi jede společně devět turistů. Všichni nasadili vysoké tempo. Teplé počasí dovoluje závodníkům jet jen v košilích a kalhotech.

7:55 Sněžné jámy

Začíná pršet. Půlminutové rozestupy jsou zatím zachovány, první jede Hanč.

cca 9:00 Violík

Zvedá se silný vitr, déšť se mění na sníh, teplota klesá. První projíždí Bartel. Rath vzdává kvůli odřeninám nohou.

9:40 Labská bouda

Žádný závodník si nebere občerstvení. Hanč jede první. Jarolímek vzdává kvůli zranění palce na noze.

10:20 Vysoké kolo

Přichází vichřice. Hustě padá mokrý sníh. Bartel vzdává.

10:35 Sněžné jámy

Oblečení mrzne závodníkům na těle. Feistauer omdlévá před boudou a je vtažen dovnitř, vzdává i Scheiner.

11:03 Nová Slezská bouda

Hanč dostává od rozhodčího citrón a rukavice.

11:52 Violík

Rozhodčí křičí na Hanče, že ostatní už vzdali. Hanč ho zřejmě neslyší.

13:00 Labská bouda

Rozhodčí a závodníci se sjeli na Labskou boudu a očekávají Hanče.

13:15 Labská bouda

Rath, Jarolímek a rozhodčí Fischer jedou hledat Hanče. Každý jede jiným směrem, aby prozkoumali území od Harrachových kamenů přes Zlaté návrší až k Mísečkám.

13:45 Zlaté návrší

Rath nalézá vyčerpaného Hanče ve Vrbatově kabátě a čepici, na rukou má rukavice. Leží na zemi a nesrozumitelně mumlá. Rath ho nejdříve vleče, poté táhne na zádech, ale po půl kilometru je vyčerpaný. V tu chvíli je zřejmě těsně míjí Fischer. Rath se vrací pro své lyže a když jede okolo Hanče pro pomoc, vidí, jak se po čtyřech plazí do kopce.

14:30 Labská bouda

Rath se vrací do Labské boudy a oznamuje Hančovu polohu. Záchranná výprava ho přiváží na saních.

15:10 Labská bouda

Hanč je podchlazený a oživovací pokusy jsou marné. Lékař konstatuje smrt.

Labská bouda stará a nová.

Co se dělo mezi tím

Tkadlec Václav Vrbata vyráží z Mříčné u Jilemnice přes Rezek, Dvoračky a Růženčinu zahrádku na Mísečky, kde měl být cíl závodu. Vrbata nevěděl o zkrácení tratě ani rychlé změně počasí.

Co se událo mezi 11:52 kdy Hanč odjel z Violíku, a 13:45 kdy ho našel Rath, není známo. Výsledkem bylo, že Hanč byl před svojí smrtí oblečen do Vrbatova kabátu a čepice. Vrbata nachází pod Zlatým návrším Hančovy lyže, které Rath zapíchl do sněhu, a sedá si k nim. V cca 15:15 okolo něho prochází dementní Němec, který má namířeno hřebenem Krkonoše na Mísečky. Vrbata na něj česky volá, ale Němec nereaguje. Když vejde do kuchyně Rennerovy boudy, o zážitku vypráví. V tu chvíli přichází po podobné trase hledající Fischer a okamžitě po vyslechnutí zprávy vyráží se záchrannou výpravou pro domnělého Hanče. Nachází však už jen zmrzlou mrtvolu.

Sváží ji dolů a jeho omyl se vysvětlí až druhý den, kdy přijde mrtvého identifikovat jeho bratr.

Uprostřed: Výstup na Žalý vede Jan Buchar, následuje Josef Rössler-Ořovský a Kalfus (foto Hynek Bedrník 1898). Vlevo bratři Rösslerové (cca 1887). Vpravo Emerich Rath (cca 1910-1920).

Kdo závodil

Bohumil Hanč (Český krkonošský spolek Ski Jilemnice) - mistr Království českého

Oswald Bartel (Ski Klub Windsbraut Polaun) - favorit závodu z dnešního Polubného

Emerich Rath (Berliner Sport-Club) - pražský Němec, později majitel sportovního obchodu na Příkopě, za socialismu metař v Praze

Josef Scheiner (Český Ski Klub Praha) - později předseda Svazu lyžařů Republiky československé a člen předsednictva Mezinárodní lyžařské federace FIS

Karel Jarolímek (Český spolek pro zimní sporty Praha) - projektant skokanských můstků a později vedoucí družstev na pěti zimních olympiádách

Josef Feistauer (Český krkonošský spolek Ski Jilemnice) - později mistr republiky a účastník mistrovství světa


Zobrazit místo Krkonoše - Hanč a Vrbata na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dvě poznámky k článku i k příspěvkům

a) Film Synové hor znám velmi dobře a jeho pravdivost by se neměla zpochybňovat z prostého důvodu. Předlohou byla kniha rantiška Kožíka, který byl, jak známo, velmi pečlivý životopisec. 

b) K národnostním třenicím došlov Čechách až po mnichovské dohodě a zřízení poklidné, nejen v Krkonoších, ale v Praze, Protektorátu Čechy a Morava. Až do těchto událostí bylo soužití Čechů a Němců poklidné nejen v Sudetech, ale v Praze i v Brně. 

 • Autor Alena
 • Datum a čas 10.5.2024 14:39
Reaguj
Hranice etiky

Komunisté a ani filmaři z příběhu neudělali boj proti německému lidu. 

Ve filmu si Hanč a Bartl podají ruce se slovem "kamarádi". Jiný Němec (Rath) v závěru obětavě hledá Hanče. Je toto snad popud k boji proti německému národu!?

Autor by to jistě věděl, kdyby si alespoň jednou tento film pustil. Ale o to v článku nešlo, hlavní cíl "pohanění obou přátel a českého vlastenectví - bez důkazů" byl splněn.

Tento duh pisálků (autor článku), za než by se nestyděl ani Goebbles nebo Stalin, jsou ostudou českého národa.

 • Autor Marcel
 • Datum a čas 28.12.2015 19:02
Reaguj
Hranice etiky

nakonec jsem ten film zkusil vzít na milost a při běžkovém vejletu po kerkonoších  s trasou po stopách závodu a s noclehem na martinovce jsem dcerušce večer tento film pustil, a velmi plakala a druhý den bedlivě sledovala oblohu jestli se neblíží zvrat počasí.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 25.3.2015 09:02
Reaguj
Hranice etiky

pochybnosti jestli byl kabát Vrbatou předán Hančovi dobrovolně mi připadájí jako čiré spekulace. obecně ze zkušeností s víceméně podobnými situacemi (které dobře dopadly, hrdina poskytnuvší kabát to odnesl zpravidla maximálně rýmičkou) se zdá dobrovolnost předání poměrně nepochybná. na diskusi ovšem je, do jaké míry to bylo rozumné a taktické rozhodnutí.

zesměšňování naivně národoveckého pojetí (toho jako v tom pitomém filmu) mi pak připadá zcela v pořádku.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 6.3.2015 09:27
Reaguj
Hranice etiky

Pane Brozku,

přestože nemám rád diskuse bez argumentů, na Váš diskusní příspěvek musím reagovat. Nevím, kde se ve Vás bere ta touha stále někoho pomlouvat, hledat chyby ostatních a podobně. Chápu, že čím urážlivější diskusní příspěvek napíšete, tím lépe ukojíte své ego. Nicméně myslím, že tímto příspěvkem jste zatím dosáhl svého vrcholu.

A teď vážně: Sice jste neuvedl jediný konkrétní argument nebo tvrzení, kterým byste jakkoliv rozporoval cokoliv v tomto článku, přesto se pokusím některé věci vysvětlit, pokud dobře chápu, kam míříte.

Jaky mate duvod brat lidem presvedceni, ze se u nas nedeji jen lumparny, ale existuji i silne lidske pribehy?

Jistě existují silné lidské příběhy. Ani příběh Hanče a Vrbaty není bez étosu a patosu. Kvůli tomu ovšem nelze zastírat tři zásadní zlomy v této story: 1) Hanč to prostě přehnal. Neodhadl své schopnosti, sílu a počasí. 2) Nevíme, co se vlastně stalo v nejdůležitějších pár desítkách minut. Setkali se vůbec ti dva? Předali si mezi sebou kabát dobrovolně? Bylo to prozíravé rozhodnutí? Hrálo v tom roli ještě něco jiného? 3) Z obyčejné, byť tragické nehody udělaly české národovecké spolky manifestaci proti německému vlivu a později komunistické úřady boj proti německému národu.

Navic takove pribehy, ktere ostatni sportovce i nesportovce posouvaji dale. Pribehy, ktere ukazuji neuveritelnou silu pratelstvi.

Mytologie je sice hezká věc, možná někomu pomáhá žít v nevědomosti, ale média jsou tu od toho, aby přinášela pravdivé údaje, a pokud si nejsou jistá, aby vyjadřovala pochybnosti. Neuvěřitelná síla přítelství není v případě Hanče a Vrbaty vůbec jistá.

Pane Turek, byl jste nekdy v Krkonosich?

Ano. Mnohé mé akce najdete popsané v regionální rubrice Krkonoše na tomto webu. Kdybyste se podíval předem, zřejmě byste mi takovou otázku nekladl.

Bavil jste se nekdy s lidmi, ktere tato udalost poznamenala? Myslim, ze nikoliv.

Myslíte správně. Nikdo z mé generace nemohl mluvit s účastníky tragické nehody nebo jejich přímými příbuznými. Nejsme tak staří. 

Zkuste to, doporucuji. Mozna se dozvite mnoho zajimavych infotmaci.

Nemohl byste mi je prosím sdělit Vy, když je evidentně znáte? Nebo je to něco tajného?

Jen z nich treba nebudete moci udelat bulvarni clanek pro senzacechtive ctenare. Tim padem to pro Vas evidentne nebude zajimave.

Zajímá mne vše, co odpovídá skutečnosti, a myslím že i naše čtenáře.

Prosim, nesnazte se lidem vnutit vyplody sve fantazie z tepla kancelare.

Zase až tak přetopeno v redakci nemáme. Nebo jsme nám měřil teplotu u topení?

S pozdravem

Kuba Turek

Reaguj
Hranice etiky

Pane Turek,

prestoze nemam rad internetove diskuze, na tento clanek musim bohuzel reagovat. Nevim, kde se ve Vas bere ta touha stale nekoho pomlouvat, hledat chyby ostatnich a podobne. Chapu, ze cim urazlivejsi clanek napisete, tim vetsi budete mit navstevnost sveho webu. Nicmenemyslim, ze timto clankem jste zatim dosahl sveho vrcholu. Atto tehdy na hrebenech bylo jakkoliv - jaky mate duvod brat lidem presvedceni, ze se u nas nedeji jen lumparny, ale existuji i silne lidske pribehy? Navic takove pribehy, ktere ostatni sportovce i nesportovce posouvaji dale. Pribehy, ktere ukazuji neuveritelnou silu pratelstvi.

Pane Turek, byl jste nekdy v Krkonosich? Bavil jste se nekdy s lidmi, ktere tato udalost poznamenala? Myslim, ze nikoliv. Zkuste to, doporucuji. Mozna se dozvite mnoho zajimavych infotmaci. Jen z nich treba nebudete moci udelat bulvarni clanek pro senzacechtive ctenare. Tim padem to pro Vas evidentne nebude zajimave.

Prosim, nesnazte se lidem vnutit vyplody sve fantazie z tepla kancelare.

S pozdravem,

A. Brozek

 • Autor Adam
 • Datum a čas 19.4.2013 00:46
Reaguj
Nesrovnalosti

Jojojo, četl jsem. Autor se zřetelně inspiroval ode mne stejně jako já jsem si inspiroval od svých předchůdců.

Reaguj
Nesrovnalosti

Autorovi článku doporučuji přečíst si vydání časopisu Respekt č. 51/52, vydaného 17.12.2012. Je tam uveřejněn článek zabývající se toutéž tematikou - Osudný den v Krkonoších.

Některé údaje jsou v rozporu.

Je jistě otázkou, co hnalo Hanče až za hranice fyzických možností. Nicméně autorova zkratka, že zemřel, protože byl "tvrdošíjný" mi přijde absurdní. Po bitvě je každý králem, že? Kdyby vyhrál, možná byste ho tu místo toho opěvovali za jeho vytrvalost... Možná prostě chtěl jen dojet to kolo...

 • Autor Stana
 • Datum a čas 8.1.2013 00:24
Reaguj
Je mi vas líto soudit vás nebudu
Již z tytulku tohoto članku je snadné vydedukovat kam autor směřuje....Přesto však ani trochu nechapu jaky mužete mít zajem na snaze zdiskreditovat a pošpinit nejslavnější Krkonošský příběh lidského hrninství,přatelství a vlastenectví!Je videt, že nejste z Krkonoš pro všechny místní skiaky je příběh o dvou přatelých kteří statečně zahynuli na hřebenech našich hor posvátný!Hanč s Vrbatou jsou pro mme velcí hrdinové...Bohumil jako špičkový zavodnik,ktery dokazl bojovat až do konce svych sil jak se na Mistra kralovství českého sluší a Vaclav coby oddaný přitel ktery nevahal nasadit svůj život za život sveho kamarada.Chapu,že mnozí z vás tento příběh nikdy nepochopí a je mi vas lito.
 • Autor Radar
 • Datum a čas 29.3.2011 22:28
Reaguj
Re: Krutý výtr
Díky, opraveno.
Reaguj
Celkem 25 příspěvků v diskuzi


Acrobat park Štíty: skoky na lyžích a snowboardu pod Orlickými horami

Acrobat park Štíty: skoky na lyžích a snowboardu pod Orlickými horami

Sportovní areál zaměřený na letní trénink skoků na lyžích a snowboardech postavil tehdejší olympijský vítěz ze Salt Lake City 2002 v akrobatickém lyžování Aleš Valenta.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

GROSSGLOCKNER Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Acrobat park Štíty: skoky na lyžích a snowboardu pod Orlickými horami

Acrobat park Štíty: skoky na lyžích a snowboardu pod Orlickými horami

Sportovní areál zaměřený na letní trénink skoků na lyžích a snowboardech postavil tehdejší olympijský vítěz ze Salt Lake City 2002 v akrobatickém lyžování Aleš Valenta.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

PATRIA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

Počas uplynulej zimnej sezóny si slovenské hory vyžiadali 12 obetí. Horskí záchranári majú za sebou 2154 zásahov.
Lyžovačka pokračuje v Nízkych aj vo Vysokých Tatrách

Lyžovačka pokračuje v Nízkych aj vo Vysokých Tatrách

Lyžiari majú pred sebou ďalší víkend, ktorý môžu stráviť na lyžiach. Ochladenie a sneženie z uplynulých dní sa postarali o stále dobré podmienky na jarnú lyžovačku. Lyžiarske strediská Jasná a Tatranská Lomnica tak na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.

Diskuse

Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 1 příspěvek
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 6 příspěvků
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37