Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus

Hanč a Vrbata: ambice-tragédie-mýtus
U příležitosti 100. výročí tragédie Hanče a Vrbaty vydalo RTIC Krkonoše ve spolupráci s Infocentrem Flora Benecko výroční turistickou známku.
Autor snímku Krkonoše - svazek měst a obcí
SDÍLEJ:

NOVÉ FOTO V roce 1913 se stala v Krkonoších běžná věc. Na vrcholových pláních zmrzli dva lidé. Příčinou tragédie byly národnostní a osobní ambice lyžařského závodníka, ale Svaz lyžařů a Klub českých turistů udělal z Hanče hrdinu a z Vrbaty jeho obětavého zachránce.

Jak na to

Trasa 50 km

I. a II. kolo: Labská bouda (1310 m) - Martinova bouda (1255) - Smielec (1410) - Sněžné jámy (1490) - Violík (1471) - Tvarožník (1322) - Nová Slezská bouda (1195) - Vosecká bouda (1250) - Violík (1471) - Harrachovy kameny (1419) - Vrbatova bouda (1390) - Labská bouda (1310)

III. kolo: Na Violíku se mělo odbočit rovnou na Harrachovy kameny a přes Vrbatovu boudu sjet hřebenem Krkonoše na Mísečnou boudu (1035).

O tragédii Hanče a Vrbaty byl v roce 1956 natočen film Synové hor. Ke stažení je například na serveru Uložto.

Výročí tragédie Hanče a Vrbaty na krkonošských hřebenech se slaví jako Den Horské služby. Připadá na 24. března.

Český živel

Svaz lyžařů v Království českém si dal stejně jako tehdejší Sokol nebo Klub českých turistů do vínku snahu o posílení českého vlivu v tehdy výsostně německém území pohraničních Riesengebirge. Jednou z jeho aktivit byl "Mezinárodní lyžecký závod distanční na padesát kilometrů o věčně putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v království Českém."

Na Hod Boží velikonoční 24. března 1913 se na jeho start u Labské boudy postavilo šest borců a za nimi vyjelo dalších devět turistů, jejichž cílem bylo trasu vůbec dokončit.

Teplé jaro

Trasa se den předem na poslední chvíli měnila, protože původní trať směrem ke Sněžce a zpět byla bez sněhu. Teplé předjaří udělalo pořadatelům čáru přes rozpočet. V plánu byla dvě kola od Labské boudy přes Martinovku, Sněžné jámy, Novou Slezskou boudu a Jestřebí boudy. Třetí kolo mělo být zkrácené a cíl byl naplánovaný na Mísečkách.

Smrt nedaleko od sebe

Závodníci vyrazili kvůli teplu jen v košilích a kalhotech. Během první hodiny závodu ovšem začalo pršet, druhou hodinu se počasí zvrtlo ve vichřici s vánicí. Všichni závodníci postupně vzdali, jen Bohumil Hanč tvrdošíjně pokračoval. Nakonec nemohl dál a zmrzl poblíž Zlatého návrší. Stejná smrt potkala i Václava Vrbatu, který se na závody přišel podívat až z Jilemnice.

Co se při jejich setkání někde na Labské louce stalo, se už nikdo nedozví. Každý okamžik závodu je totiž díky důkladnému policejnímu vyšetřování zmapovaný, jen hodinu a půl, kdy oba nezávisle na sobě a možná i chvíli společně, bojovali o život, se nepodařilo zrekonstruovat.

Jisté je, že po této době se vynořili z vánice každý zvlášť pár set metrů od sebe a Hanč měl na sobě Vrbatovo oblečení. To stálo Vrbatu život a Hanče se také nepodařilo zachránit.

Bohumil Hanč.

Proč byl Hanč tak tvrdohlavý a zašel při závodě za hranice svých sil? Nabízí se hned několik motivů.

řepjaté národovecké cítění

Soupeř Karel Jarolímek, který s ním sdílel pokoj před závodem, uvedl, že na něj Hanč naléhal, aby zvítězil nějaký český závodník. Za žádnou cenu to prý nesmí být Němec. A přitom německý lyžař Oswald Bartel z nedalekého Polubného byl favoritem.

Fyzické a psychické vyčerpání

Jarolímek si ještě všimnul, že Hanč je oproti minulým zimám pohublý a unavený. Večer si mezi ostatními stěžoval i na bolesti zad. Zřejmě měl také starosti o manželku, která mu závod výslovně zakázala, protože byla v pokročilém stupni těhotenství.

Pokles formy

Bohumil Hanč byl sice přeborníkem Království českého na deset a padesát kilometrů, ale to už bylo před šesti lety. Poté ještě třikrát vyhrál ceněný závod o Štít doktora Dieskaua, ale poslední dva roky vyšel naprázdno. V sedmadvaceti letech byl kromě Emericha Ratha nejstarším účastníkem závodu. Je tedy jasné, že ho mladí "vlčáci" začali předbíhat. Navíc byla právě doba, kdy se začínalo ve sportu vážně trénovat, a v tom měli výhodu vzdělaní a finančně zabezpečení mladíci, zatímco zedník a tkadlec Hanč si musel vydělávat na živobytí. Závodníkům se ovšem ze špičky neodcházelo nikdy lehce a Hančovi jiště zvláště, protože si lyžováním přivydělával k chudé obživě.

Výroba sporné legendy

Dnes by veřejnost tragédii hodnotila jako velmi smutnou sportovní nehodu. Ne tak v době vypjatého národního cítění. Obrovská účast lidu na smutečním obřadu v jilemnické sokolovně se stala českou manifestací, později byla postavena obrovská kamenná mohyla nad dnešní Vrbatovou boudou, byly napsány články i knihy, natočen film a Hanč s Vrbatou se stali symboly českého lyžování. Německé popisy události zněly podle hodnocení historiků střízlivě, Češi do nich vkládali své představy o boji malého národa proti utlačovatelů, heroickém sebeobětování a přátelství až za hrob.

Přestože šlo o událost, kterých se od té doby stalo ještě mnoho. Navíc s nevysvětleným klíčovým okamžikem předání oblečení, který rozhodl o smrti nejméně jednoho z lyžařů.

Bohumil Hanč po prvním vítězství v mistrovském závodě 1907 (nahoře) a Václav Vrbata před rokem 1913.

Časový rozpis závodu

6:00 Labská bouda

Lékař vyšetřuje všech šest závodníků a podpisem stvrzuje jejich způsobilost.

7:10 Labská bouda

V půlminutových intervalech startují závodníci. Za nimi jede společně devět turistů. Všichni nasadili vysoké tempo. Teplé počasí dovoluje závodníkům jet jen v košilích a kalhotech.

7:55 Sněžné jámy

Začíná pršet. Půlminutové rozestupy jsou zatím zachovány, první jede Hanč.

cca 9:00 Violík

Zvedá se silný vitr, déšť se mění na sníh, teplota klesá. První projíždí Bartel. Rath vzdává kvůli odřeninám nohou.

9:40 Labská bouda

Žádný závodník si nebere občerstvení. Hanč jede první. Jarolímek vzdává kvůli zranění palce na noze.

10:20 Vysoké kolo

Přichází vichřice. Hustě padá mokrý sníh. Bartel vzdává.

10:35 Sněžné jámy

Oblečení mrzne závodníkům na těle. Feistauer omdlévá před boudou a je vtažen dovnitř, vzdává i Scheiner.

11:03 Nová Slezská bouda

Hanč dostává od rozhodčího citrón a rukavice.

11:52 Violík

Rozhodčí křičí na Hanče, že ostatní už vzdali. Hanč ho zřejmě neslyší.

13:00 Labská bouda

Rozhodčí a závodníci se sjeli na Labskou boudu a očekávají Hanče.

13:15 Labská bouda

Rath, Jarolímek a rozhodčí Fischer jedou hledat Hanče. Každý jede jiným směrem, aby prozkoumali území od Harrachových kamenů přes Zlaté návrší až k Mísečkám.

13:45 Zlaté návrší

Rath nalézá vyčerpaného Hanče ve Vrbatově kabátě a čepici, na rukou má rukavice. Leží na zemi a nesrozumitelně mumlá. Rath ho nejdříve vleče, poté táhne na zádech, ale po půl kilometru je vyčerpaný. V tu chvíli je zřejmě těsně míjí Fischer. Rath se vrací pro své lyže a když jede okolo Hanče pro pomoc, vidí, jak se po čtyřech plazí do kopce.

14:30 Labská bouda

Rath se vrací do Labské boudy a oznamuje Hančovu polohu. Záchranná výprava ho přiváží na saních.

15:10 Labská bouda

Hanč je podchlazený a oživovací pokusy jsou marné. Lékař konstatuje smrt.

Labská bouda stará a nová.

Co se dělo mezi tím

Tkadlec Václav Vrbata vyráží z Mříčné u Jilemnice přes Rezek, Dvoračky a Růženčinu zahrádku na Mísečky, kde měl být cíl závodu. Vrbata nevěděl o zkrácení tratě ani rychlé změně počasí.

Co se událo mezi 11:52 kdy Hanč odjel z Violíku, a 13:45 kdy ho našel Rath, není známo. Výsledkem bylo, že Hanč byl před svojí smrtí oblečen do Vrbatova kabátu a čepice. Vrbata nachází pod Zlatým návrším Hančovy lyže, které Rath zapíchl do sněhu, a sedá si k nim. V cca 15:15 okolo něho prochází dementní Němec, který má namířeno hřebenem Krkonoše na Mísečky. Vrbata na něj česky volá, ale Němec nereaguje. Když vejde do kuchyně Rennerovy boudy, o zážitku vypráví. V tu chvíli přichází po podobné trase hledající Fischer a okamžitě po vyslechnutí zprávy vyráží se záchrannou výpravou pro domnělého Hanče. Nachází však už jen zmrzlou mrtvolu.

Sváží ji dolů a jeho omyl se vysvětlí až druhý den, kdy přijde mrtvého identifikovat jeho bratr.

Uprostřed: Výstup na Žalý vede Jan Buchar, následuje Josef Rössler-Ořovský a Kalfus (foto Hynek Bedrník 1898). Vlevo bratři Rösslerové (cca 1887). Vpravo Emerich Rath (cca 1910-1920).

Kdo závodil

Bohumil Hanč (Český krkonošský spolek Ski Jilemnice) - mistr Království českého

Oswald Bartel (Ski Klub Windsbraut Polaun) - favorit závodu z dnešního Polubného

Emerich Rath (Berliner Sport-Club) - pražský Němec, později majitel sportovního obchodu na Příkopě, za socialismu metař v Praze

Josef Scheiner (Český Ski Klub Praha) - později předseda Svazu lyžařů Republiky československé a člen předsednictva Mezinárodní lyžařské federace FIS

Karel Jarolímek (Český spolek pro zimní sporty Praha) - projektant skokanských můstků a později vedoucí družstev na pěti zimních olympiádách

Josef Feistauer (Český krkonošský spolek Ski Jilemnice) - později mistr republiky a účastník mistrovství světa


Zobrazit místo Krkonoše - Hanč a Vrbata na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Hranice etiky

Komunisté a ani filmaři z příběhu neudělali boj proti německému lidu. 

Ve filmu si Hanč a Bartl podají ruce se slovem "kamarádi". Jiný Němec (Rath) v závěru obětavě hledá Hanče. Je toto snad popud k boji proti německému národu!?

Autor by to jistě věděl, kdyby si alespoň jednou tento film pustil. Ale o to v článku nešlo, hlavní cíl "pohanění obou přátel a českého vlastenectví - bez důkazů" byl splněn.

Tento duh pisálků (autor článku), za než by se nestyděl ani Goebbles nebo Stalin, jsou ostudou českého národa.

 • Autor Marcel
 • Datum a čas 28.12.2015 19:02
Reaguj
Hranice etiky

nakonec jsem ten film zkusil vzít na milost a při běžkovém vejletu po kerkonoších  s trasou po stopách závodu a s noclehem na martinovce jsem dcerušce večer tento film pustil, a velmi plakala a druhý den bedlivě sledovala oblohu jestli se neblíží zvrat počasí.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 25.3.2015 09:02
Reaguj
Hranice etiky

pochybnosti jestli byl kabát Vrbatou předán Hančovi dobrovolně mi připadájí jako čiré spekulace. obecně ze zkušeností s víceméně podobnými situacemi (které dobře dopadly, hrdina poskytnuvší kabát to odnesl zpravidla maximálně rýmičkou) se zdá dobrovolnost předání poměrně nepochybná. na diskusi ovšem je, do jaké míry to bylo rozumné a taktické rozhodnutí.

zesměšňování naivně národoveckého pojetí (toho jako v tom pitomém filmu) mi pak připadá zcela v pořádku.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 6.3.2015 09:27
Reaguj
Hranice etiky

Pane Brozku,

přestože nemám rád diskuse bez argumentů, na Váš diskusní příspěvek musím reagovat. Nevím, kde se ve Vás bere ta touha stále někoho pomlouvat, hledat chyby ostatních a podobně. Chápu, že čím urážlivější diskusní příspěvek napíšete, tím lépe ukojíte své ego. Nicméně myslím, že tímto příspěvkem jste zatím dosáhl svého vrcholu.

A teď vážně: Sice jste neuvedl jediný konkrétní argument nebo tvrzení, kterým byste jakkoliv rozporoval cokoliv v tomto článku, přesto se pokusím některé věci vysvětlit, pokud dobře chápu, kam míříte.

Jaky mate duvod brat lidem presvedceni, ze se u nas nedeji jen lumparny, ale existuji i silne lidske pribehy?

Jistě existují silné lidské příběhy. Ani příběh Hanče a Vrbaty není bez étosu a patosu. Kvůli tomu ovšem nelze zastírat tři zásadní zlomy v této story: 1) Hanč to prostě přehnal. Neodhadl své schopnosti, sílu a počasí. 2) Nevíme, co se vlastně stalo v nejdůležitějších pár desítkách minut. Setkali se vůbec ti dva? Předali si mezi sebou kabát dobrovolně? Bylo to prozíravé rozhodnutí? Hrálo v tom roli ještě něco jiného? 3) Z obyčejné, byť tragické nehody udělaly české národovecké spolky manifestaci proti německému vlivu a později komunistické úřady boj proti německému národu.

Navic takove pribehy, ktere ostatni sportovce i nesportovce posouvaji dale. Pribehy, ktere ukazuji neuveritelnou silu pratelstvi.

Mytologie je sice hezká věc, možná někomu pomáhá žít v nevědomosti, ale média jsou tu od toho, aby přinášela pravdivé údaje, a pokud si nejsou jistá, aby vyjadřovala pochybnosti. Neuvěřitelná síla přítelství není v případě Hanče a Vrbaty vůbec jistá.

Pane Turek, byl jste nekdy v Krkonosich?

Ano. Mnohé mé akce najdete popsané v regionální rubrice Krkonoše na tomto webu. Kdybyste se podíval předem, zřejmě byste mi takovou otázku nekladl.

Bavil jste se nekdy s lidmi, ktere tato udalost poznamenala? Myslim, ze nikoliv.

Myslíte správně. Nikdo z mé generace nemohl mluvit s účastníky tragické nehody nebo jejich přímými příbuznými. Nejsme tak staří. 

Zkuste to, doporucuji. Mozna se dozvite mnoho zajimavych infotmaci.

Nemohl byste mi je prosím sdělit Vy, když je evidentně znáte? Nebo je to něco tajného?

Jen z nich treba nebudete moci udelat bulvarni clanek pro senzacechtive ctenare. Tim padem to pro Vas evidentne nebude zajimave.

Zajímá mne vše, co odpovídá skutečnosti, a myslím že i naše čtenáře.

Prosim, nesnazte se lidem vnutit vyplody sve fantazie z tepla kancelare.

Zase až tak přetopeno v redakci nemáme. Nebo jsme nám měřil teplotu u topení?

S pozdravem

Kuba Turek

Reaguj
Hranice etiky

Pane Turek,

prestoze nemam rad internetove diskuze, na tento clanek musim bohuzel reagovat. Nevim, kde se ve Vas bere ta touha stale nekoho pomlouvat, hledat chyby ostatnich a podobne. Chapu, ze cim urazlivejsi clanek napisete, tim vetsi budete mit navstevnost sveho webu. Nicmenemyslim, ze timto clankem jste zatim dosahl sveho vrcholu. Atto tehdy na hrebenech bylo jakkoliv - jaky mate duvod brat lidem presvedceni, ze se u nas nedeji jen lumparny, ale existuji i silne lidske pribehy? Navic takove pribehy, ktere ostatni sportovce i nesportovce posouvaji dale. Pribehy, ktere ukazuji neuveritelnou silu pratelstvi.

Pane Turek, byl jste nekdy v Krkonosich? Bavil jste se nekdy s lidmi, ktere tato udalost poznamenala? Myslim, ze nikoliv. Zkuste to, doporucuji. Mozna se dozvite mnoho zajimavych infotmaci. Jen z nich treba nebudete moci udelat bulvarni clanek pro senzacechtive ctenare. Tim padem to pro Vas evidentne nebude zajimave.

Prosim, nesnazte se lidem vnutit vyplody sve fantazie z tepla kancelare.

S pozdravem,

A. Brozek

 • Autor Adam
 • Datum a čas 19.4.2013 00:46
Reaguj
Nesrovnalosti

Jojojo, četl jsem. Autor se zřetelně inspiroval ode mne stejně jako já jsem si inspiroval od svých předchůdců.

Reaguj
Nesrovnalosti

Autorovi článku doporučuji přečíst si vydání časopisu Respekt č. 51/52, vydaného 17.12.2012. Je tam uveřejněn článek zabývající se toutéž tematikou - Osudný den v Krkonoších.

Některé údaje jsou v rozporu.

Je jistě otázkou, co hnalo Hanče až za hranice fyzických možností. Nicméně autorova zkratka, že zemřel, protože byl "tvrdošíjný" mi přijde absurdní. Po bitvě je každý králem, že? Kdyby vyhrál, možná byste ho tu místo toho opěvovali za jeho vytrvalost... Možná prostě chtěl jen dojet to kolo...

 • Autor Stana
 • Datum a čas 8.1.2013 00:24
Reaguj
Je mi vas líto soudit vás nebudu
Již z tytulku tohoto članku je snadné vydedukovat kam autor směřuje....Přesto však ani trochu nechapu jaky mužete mít zajem na snaze zdiskreditovat a pošpinit nejslavnější Krkonošský příběh lidského hrninství,přatelství a vlastenectví!Je videt, že nejste z Krkonoš pro všechny místní skiaky je příběh o dvou přatelých kteří statečně zahynuli na hřebenech našich hor posvátný!Hanč s Vrbatou jsou pro mme velcí hrdinové...Bohumil jako špičkový zavodnik,ktery dokazl bojovat až do konce svych sil jak se na Mistra kralovství českého sluší a Vaclav coby oddaný přitel ktery nevahal nasadit svůj život za život sveho kamarada.Chapu,že mnozí z vás tento příběh nikdy nepochopí a je mi vas lito.
 • Autor Radar
 • Datum a čas 29.3.2011 22:28
Reaguj
Re: Krutý výtr
Díky, opraveno.
Reaguj
Re: jsem z toho Kubo úplně stife (štajf)
Ahoj Petře! Ale vždyť to tam píšu. Hned pod perexem je velkými písmeny napsáno AKTUALIZACE. Obvykle to děláme tak, že když něco aktualizujeme, přidáme k článku další informace, fotky a pod. Komentáře i s datem uveřejnění necháváme bez změny. Tentokrát jsme přidali mapu a ještě dodáme fotky ze současnosti. (Ale ten Tvůj sedm let starý komentář mě zase potěšil...)
Reaguj
Celkem 24 příspěvků v diskuzi


SEZNAM Slovenské skiareály

SEZNAM Slovenské skiareály

Slovensko ukrývá desítky solidních lyžařských středisek. Až na několik nejznámějších skiareálů, zná slovenská zimní střediska jen málokdo. Často jsou zastrčená daleko v horských údolích, nebo se do nich musí vyjet vysoko... celý článek

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

SEZNAM Slovenské skiareály

SEZNAM Slovenské skiareály

Slovensko ukrývá desítky solidních lyžařských středisek. Až na několik nejznámějších skiareálů, zná slovenská zimní střediska jen málokdo. Často jsou zastrčená daleko v horských údolích, nebo se do nich musí vyjet vysoko
Kam v Praze na běžky?

Kam v Praze na běžky?

Pražané každou zimu proměňují na dočasné skiareály své parky, lesoparky, louky a cyklostezky. Kde všude se běžkuje? Dejte nám vědět.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Dva mrtví lyžaři na českých sjezdovkách

Dva mrtví lyžaři na českých sjezdovkách

ČERNÁ VDOVA Padesátiletý lyžař narazil do čtyřkolky na Ještědu a zabil se. Jedenáctiletá dívka vyjela ze sjezdovky do lesa v Dolní Moravě a zemřela po nárazu do stromu. Dvě tragické nehody se odehrály
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Babia Hora - diashow Oravská Polhora, Slaná voda 22.-24.2. 22.2.
Lužická 30 Polevsko Běžky klasicky 23.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 23.-24.2. Běžky 23.2.
City Cross Sprint Ostrava, Bělský les Běžky 23.2.

Diskuse

Bez peněz do chaty nelez pieda, 22.2.2019 16:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 22.2.2019 14:25, 6 příspěvků
Orthomol Pavel, 22.2.2019 13:17, 3 příspěvky
Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 6 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 6 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35