
Po Metuji pádlujeme na podzim

Dolní toky východočeských řek jsou pro vodáky velkou neznámou. Mnoho z nich vůbec netuší, že se dají sjíždět celoročně. Nedávno jsme představili Úpu, teď pádlujeme po Metuji. Pod Novým Městem se dá splout na kajaku i kanoi.
Doba splutí: 27 km (z Nového Města), 17 km (z Dolska) + 2 km po Labi od ústí Metuje k ústí Úpy. V každém případě se jedná o celodenní pernou túru, nebo spíše o dvoudenní výlet.
Vodácká obtížnost: ZWC
Charakter: stará řeka teče úzkým lesním korytem, mírný proud má v zatáčkách tah
Riziko: padlé stromy a stavidla mohou způsobit vtažení lodě pod překážku. Množství nižších jezů a stupňů v novém korytě hrozí za vyšší vody nepříjemnými až nebezpečnými válci
Znalosti: posádka musí dobře ovládat loď, platí to především pro delší kánoe než kratší kajaky
Sjízdnost: celoročně, protože staré koryto je regulováno pro potřeby malých vodních elektráren
Tábořiště: Jaroměř u říčních lázní, Česká Skalice ATC Rozkoš
Půjčovny: Metuje - Nové Město nad Metují
Doprava: z Jaroměře do České Skalice jezdí železnice i autobusy, do Dolska se lze o víkendu rozumně dostat pouze autem
Metuje nabízí dostatek vody pro pohodovou plavbu v opuštěné přírodě. Když se k tomu připočte, že na nich nepotkáte vodáky a že řeka je pouze pro vás, pak se jedná o něco výjimečného.
Jeďte starými koryty
Metuje se pod Novým Městem dělí na nové a staré koryto. Jak k tomu došlo? Na počátku minulého století byl vybudován systém na závlahu luk a zároveň byly zachovány vodní mlýny na staré řece.
Provozovatelé toho docílili za cenu prokopání nového koryta a výstavbou mnoha jezů a náhonů.
Staré koryto se dělí na tři části zvané Mlýnský náhon, Stará řeka a Staré koryto. Nové je regulované množstvím umělých stupňů, které jsou za velké vody nebezpečné. Tvoři se za nimi dlouhé vývary. Po Nové řece se ovšem většinou v létě a na podzim plout nedá, protože má málo vody.
První náhon z Nového Města
Začít se dá již v Novém Městě. Plavba podél vysokých skal s dominantou zámku je úžasná. Pod Novým Městem přichází první dělení řek. Doleva odbočuje nenápadný náhon se stavidlem. To je potřeba přenést a pak pokračovat dál v úzkém korytě. Meandruje a proud v některých zatáčkách je silný.
Nezkušený vodák tady může mít potíže. Voda z Mlýnského náhonu se vrací zpět do Metuje u Dolska, aby na následujícím jezu došlo k dalšímu rozdělení.
Druhé koryto z Dolska
Znovu je vlevo stavidlo, které je nutno přenést. Ve Slavětíně je elektrárna a pila. Zde je možné nechat lodě a jít do jediné místní hospody. Hospodský je zároveň i majitelem pily, takže o lodě bude postaráno.
Třetí odbočka pod Rozkoší
Po šesti kilometrech spojují obě koryta Metuje, aby na následujícím jezu naposledy došlo k rozdělení. Pokud vypouští přehrada Rozkoš dostatečné množství vody, může se pokračovat i po novém korytě. Plavba po něm ovšem není nijak zábavná. Regulované břehy a dlouhé rovinky jsou velmi fádní.
Staré koryto opět nabízí divočinu a pořádné starosti, co bude za zatáčkou. Stavidlo je trochu dále, ale je tam. Nízké větve a prudké meandry vyžadují zručnost posádky. Přenesete lodě ještě jednou okolo elektrárny a následuje soutok s novým korytem.
Po půl kilometru zastavíte před mostem a ukončíte plavbu po Metuji. Jestli chcete dojet až do Labe, počítejte, že budete muset pádlovat proti proudu, přenesete jeden jez a nakonec vás zastaví peřejky, které nezdoláte. Odtud už vám zbude na soutok Labe s Úpou, kam můžete zajet autem, pár set metrů pěšího pochodu.
Řeka pro zkušené
I když vodácká obtížnost dolní Metuje je klasifikovaná nejjednodušším stupněm ZW, nelze je doporučit vodákům, kteří sednou poprvé do lodi. V korytech je potřeba ovládat loď a zastavovat před nenadálými překážkami. Těch může být v podobě padlých stromů nebo zátarasů až moc.
Doporučené vybavení
kajak nebo kanoe
pádlo
plovací vesta
přilba
boty do vody
neoprenové oblečení
malý lodní pytel na drobnosti
kilometráž
vodovzdorné hodinky
lékárnička
mobil
jídlo a horké pití na cestu
Diskuse
Diskuze k článku

Světový den mokřadů
Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?
Může se hodit
Nejčtenější články
15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
FESPO - veletrh | Švýcarsko, Curych | 2.-5.2. | 2.2. | |
Vacances - veletrh | Belgie, Brusel | 2.-5.2. | 2.2. | |
Balttour - veletrh | Lotyšsko, Riga | 3.-5.2. | 3.2. | |
Chřibské zimní táboření | Chřiby | 3.-5.2. | 3.2. | |
Zimní táboření | Lipnice nad Sázavou, hrad | 3.-5.2. | 3.2. | |
Batmassan - veletrh | Švédsko, Göteborg | 4.-12.2. Lodě | 4.2. | |
Ledová jízda - psí spřežení | Pec pod Sněžkou | 4.-6.2. | 4.2. | |
Orlický maraton | Deštné | 4.-5.2. Běžky | 4.2. | |
Zimní plavání v Sázavě | Sázava | 4.2. | ||
Drytooling - slovenský pohár | Lieskovany | 4.2. |
Diskuse
Nohy v suchu | Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky |
lavina | Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky |
Článek? | Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek |
ceny za nocleh | Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek |
lavina | Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky |
Skialp | Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků |
Etický kodex Syndikátu no... | Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků |
Text – Honza: | Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků |
Svět se změnil | Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků |
Etický kodex Syndikátu no... | Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Projekty obnovy mokřadů z... | Horydoly , 2.2.2023 17:10 |
Nový ročník Adapterra Awa... | Horydoly , 2.2.2023 16:55 |
Anytimecar: 7 tipů na top... | Horydoly , 2.2.2023 15:53 |
Běžecké závody 2023 | Horydoly , 25.1.2023 20:46 |
Konvenční turismus je passé | Horydoly Open, 20.1.2023 18:30 |
Pojišťovny varují před vý... | Horydoly Open, 20.1.2023 18:23 |
Re: Pojištění | Horydoly Open, 20.1.2023 18:21 |
Re: Pojištění | Horydoly Open, 20.1.2023 18:19 |