Zpustošený indonéský Aceh

Zpustošený indonéský Aceh
SDÍLEJ:
Oblast Indického oceánu, Andamanského moře a Bengálského zálivu postihla 26. prosince přírodní katastrofa obrovských rozměrů. Kdo vypoví očitá svědectví o utrpení v epicentru celé katastrofy, od světa odříznuté indonéské provincii Aceh?

Zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy stupnice s epicentrem v Indickém oceánu u severozápadního pobřeží indonéské Sumatry, 150 kilometrů západně od města Meulaboh v provincii Aceh, zvedlo přílivovou vlnu tsunami, která během několika hodin zpustošila nejen pobřeží samotného Acehu, severní Sumatry a nedalekých Nikobarských a Andamanských ostrovů patřících Indii, ale i pobřeží přes 1500 kilometrů vzdálené Srí Lanky, jižní Indie, jižního Thajska, severozápadní Malajsie, Malediv a dokonce i mnoho tisíc kilometrů vzdáleného Somálska.

Nejen Thajsko a Srí Lanka

Počet obětí je neuvěřitený. Sdělovací prostředky se zaměřily zejména na situaci v jižním Thajsku, kde mezi obětmi byli také zahraniční a možná i čeští turisté a na Srí Lance, která hlásí přes deset tisíc obětí. Srí Lanka, zejména její jižní a jihozápadní pobřeží, je rovněž oblast s relativně rozvinutým turistickým ruchem.

Nejméně se mluví o provinci Aceh těsně vedle epicentra zemětřesení. Odhady z prvního dne hovořily o 4500 mrtvých, nyní je však jisté, že toto číslo bude mnohem, mnohem vyšší. Hlavní centra Acehu na severovýchodním pobřeží Banda Aceh a Lhokseumawe již navštívili indonéský viceprezident Jusuf Kalla a prezident Susilo Bambang Yudhoyono.

Vláda a prezident konají

Samotného indonéského prezidenta zastihlo zemětřesení v pět tisíc kilometrů vzdáleném Nabire v provincii Papua, kde o vánočních svátcích navštívil provizorní obydlí obětí jiného mnohem menšího zemětřesení, které oblast Nabire postihlo zhruba před měsícem. (Podrobnosti o minulém zemětřesení najdete zde.)

Yudhoyono přislíbil, že Aceh navštíví, avšak "nikoli ihned". V průběhu nejbližších hodin však se zprávami o strašné katastrofě zcela změnil názor a jel se o jejím rozsahu přesvědčit na vlastní oči. Mezitím stihl vyhlásit tři dny "národní pohromy".

Srovnání s Krakatoa

Později označil nedělní zemětřesení za nejhorší přírodní katastrofu, která postihla Indonésii od výbuchu sopky Krakatau. Tento dějinný výbuch si v roce 1883 vyžádal desítky tisíc obětí zejména díky tsunami, která zpustošila pobřeží západní Jávy a jižní Sumatry.

V pondělí večer (27. prosince) již hovořil viceprezident Jusuf Kalla o možných 25 000 mrtvých. Nyní se v thajském Phuketu, indickém Madrásu či jižním pobřeží Srí Lanky rozjíždějí záchranné práce, situace v Indonésii je však odlišná.

Ze zpráv, které byly doposud k dispozici, vyplývá, že jen v metropoli Banda Aceh byla poničena či zničena polovina všech budov tohoto téměř půlmiliónového města. Nedaleké Lhokseumawe či Bireuen o tom nejsou o mnoho lépe, o osudu města Sabang na turistickém ostrově Pulau Weh nedaleko severního cípu Sumatry se můžeme pouze domýšlet. A nepřišla zatím prakticky žádná zpráva z ostrovů Simeulue, Nias či oblastí Meulaboh, Calang či Tapaktuan na západním pobřeží Acehu.

Vojenská ofenzíva

Celá věc je velmi komplikovaná faktem, že vzhledem k osmnáct měsíců trvající mohutné ofenzívě indonéské armády proti osvobozeneckému či separatistickému (jak na něj kdo nahlíží) Hnutí za svobodný Aceh (Gerakan Aceh Merdeka, GAM) je v provincii vyhlášen Stav občanského ohrožení, který dává mimořádné pravomoce bezpečnostním složkám, ale který byl využíván zejména pro zákaz vstupu cizinců, včetně humanitárních organizací a novinářů, na území provincie.

Zákaz či omezení platil v této provincii i pro aktivity samotných občanů Indonésie. Proto z indonéského Acehu ještě stále chodí zprávy velmi pomalu, oblast západního pobřeží je odříznuta od světa i za normálního stavu.

Ledy se však hnuly i v konfliktním Acehu a indonéská vláda již povolila po posouzení rozsahu katastrofy vstup zahraničních humanitárních organizací. Je však otázkou, jak dlouho bude trvat, než se na nejpostiženější místa dostanou.

Dohoda vojáků a povstalců

Vláda také vypravila pět vojenských Herculesů, avšak zdá se, že toto množství pomoci nemůže postiženým oblastem stačit. Indonéská armáda TNI, která má v Acehu na 40 000 vojáků, a povstalecká skupina GAM se dokonce dohodly na příměří a na účasti na záchranných pracích. Stále totiž panuje naděje, že je možné zachránit nějaké životy, které jsou stále ještě bezprostředně v ohrožení. Samotná indonéská armáda hlásí několik set obětí na životech, kdy tsunami smetla oddíl výsadkářů a na jiném místě kasárna speciálních policejních jednotek Brimob.

Za této situace je předčasné dělat jakékoliv závěry. Je ale přinejmenším jasné, že počet obětí mnohonásobně převýší počet obětí vleklého separatistického konfliktu. Záleží nyní na indonéské vládě, aby poskytla obyvatelům těžce zkoušeného Acehu účinnou humanitární a posléze i rozvojovou pomoc. Jedině tak má šanci zlomit nedůvěru místních civilních obyvatel, kteří byli dlouhá léta pouze rukojmími a nevinnými obětmi hrátek vojáků, povstaleckých ozbrojenců, zkorumpovaných politiků a přírodní bohatství drancujících podnikatelů, odsávajících Acežanům poslední zbytky loajality k Indonésii a naděje na jakékoliv budoucí zlepšení.

O situaci v Acehu a dalších postižených oblastech regionu zpracovává specializovaný server Tenggara aktuální zpravodajství.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
TOP 8 krásných destinací pro páry

TOP 8 krásných destinací pro páry

Chcete oslavit výročí nebo plánujete svatební cestu? Nebo jen toužíte zažít s partnerem výlet plný památek, dobrého jídla a krásných míst mimo prostředí českých hor?
Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

Průměrný zahraniční zájezd s leteckou dopravou na letní dovolenou se dnes kupuje za více než 20 000 Kč.
Brusel - Praha přímý noční vlak

Brusel - Praha přímý noční vlak

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.
Wellnesstourism - veletrh Japonsko, Tokio 8.-10.5. 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 8.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
IMEX - veletrh Německo, Frankfurt 14.-16.5. Cestovní ruch 14.5.
Island - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 14.5. 18:00
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.

Diskuse

zkušenost z řeky Pišišvor, 3.5.2024 11:36, 1 příspěvek
problémy s auty Lukas B., 2.5.2024 9:35, 5 příspěvků
problémy s auty JaT, 30.4.2024 10:16, 5 příspěvků
problémy s auty Honza, 30.4.2024 10:07, 5 příspěvků
polský národní park Lukas B., 30.4.2024 9:27, 1 příspěvek
Paragliding Annecy bergot, 29.4.2024 17:24, 1 příspěvek
voda v Jižních Čechách? PK, 28.4.2024 18:51, 1 příspěvek
problémy s auty JaT, 25.4.2024 21:09, 5 příspěvků
INU Honza, 25.4.2024 20:15, 5 příspěvků
Vrchlice Klekí Petra, 24.4.2024 10:53, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00