Den architektury: festival domů, budov a staveb

Den architektury: festival domů, budov a staveb
Ráno v Karlíně.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Neúnavně objevujeme architekturu, často i tam, kde zdánlivě žádná není. Snažíme se tak zprostředkovat povědomí o kvalitních stavbách a zvýšit citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí - uvádí zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová.

Pestrý program nabídne široké veřejnosti festival Den architektury, který proběhne 5. a 6. října v Česku a na Slovensku u příležitosti Mezinárodního dne architektury.

Letošní program proběhne v jednačtyřiceti městech, mezi kterými jsou i nováčci jako: Bystřice pod Hostýnem, Česká Lípa, Humpolec, Jaroměř, Jeseník, Mnichovo Hradiště, Ošelín, Otrokovice, Police nad Metují a Sušice. Celkem proběhne 75 akcí. Řady architektů v roli průvodců letos rozšíří David Vávra, Vladimír 518 a Jaromír Švejdík. Součástí programu je i páteční architektonický workshop pro rodiče s dětmi od 4 do 11 let v budově Fakulty architektury ČVUT v Praze (Šrámková Architekti). 

AŠ - PROJEKT AŠANÉ

Jaká je současná forma a funkce centra města? Může být historické trauma pro město výhodou a ne břemenem? Jak naložit

s geotermální energií nebo jak využít blízkost hranic s Německem? Tyto otázky si položili studenti architektury TU v Liberci a odpověděli čtyřmi urbanistickými studiemi pro Aš. Úkolem studentů grafického designu FaVU v Brně bylo dát projektu vizuální tvář.

15.00–17.00 komentovaná prohlídka po místech studentských projektů

17.00 diskuze s architekty a grafiky, zástupci města a občany

Po debatě vernisáž výstavy a opening party s koncertem!

sraz: so 5. 10., 15.00, letní kino a kavárna v sadech Míru

BEROUN - MĚSTO A VODA

Procházka se sdružením Beroun sobě a hosty se pokusí nastínit nedostatečně využitý potenciál berounských vodních toků. Řeky uprostřed města tvoří po staletí přirozený komunikační uzel, křižovatku cest, obchodu, rekreačních i sportovních aktivit.

www.berounsobe.cz

sraz: so 5. 10., 15:00, na Štulovně

BRNO – NOHAMA MNOHÝMA BRNAMA

Stejné těsto – různé město. Jak se peče město a co jej dělá dobrým, nebo špatným? Procházka s architekty Romanem Čerbákem

a Martinem Klenovským po příkladech brněnského (ne)urbanismu od středověku po dnešek. Nultá lekce Základů urbanistické gramotnosti.

www.forum4am.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, Šilingrovo náměstí

BRNO – VÝSTAVA RŮŽENA ŽERTOVÁ

Komentovaná prohlídka výstavy Růžena Žertová, architektka/designérka/výtvarnice s architektkou Petrou Gajdovou. Celoživotní práce architektky Růženy Žertové (*1932), autorky obchodních domů (Hornád v Košicích, Labe v Ústí nad Labem či Prior v Pardubicích), obytných staveb, i výjimečných svítidel a šperků.

sraz: so 5. 10., 14:00, Muzeum města Brna, Špilberk, pokladna

BRNO – DOMY V MOCI

Příběhy staveb v okolí Kounicovy ulice vyprávěné skrze historii, literaturu a film s architektkou Bárou Šimonovou. Domy plné protikladů, historické i soudobé, budovy zneužité mocí, architektura čekající na naše docenění, jejímž kvalitám se pokusíme procházkou porozumět.

sraz: so 5. 10., 17:00, Konečného náměstí, v těžišti zeleného trojúhelníku

BRNO - TUŘANY

Procházka a diskuse o typických prvcích periferní zástavby

a možnostech a limitech jako výzvy pro architektonická řešení. Součástí bude návštěva domu pro sociologa na šachovnicovém pozemku od studia Soip s různorodými projekcemi na fasády.

www.soip.cz

sraz: so 5. 10., 20:00, v ústí ulice Jubilejní v Brně-Tuřanech 

BRNO KAVÁRENSKÉ

Kavárenská kultura má v Brně dlouhou tradici a v posledních letech zažívá doslova renesanci. Malé podniky s velkým kouzlem, často nízkorozpočtové a vlastnoručně vytvořené interiéry, lahodná káva, domácí laskominy. Inspirativní místa, kde se lidé rádi potkávají. Procházka po mladých brněnských kavárnách s redaktory časopisu ERA21 – Osamu Okamurou a Zuzanou Morávkovou.

www.era21.cz

sraz: ne 6. 10., 14:00, Šilingrovo náměstí

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

„I v Bystřici je architektura!“ Procházka s architekty Petrem Čáslavou, Petrem Moráčkem a Milanem Vašinou především po stopách funkcionalismu a nejdůležitějších realizacích architekta Bohuslava Fuchse. Do jaké míry byly realizovány původní návrhy a co z nich zbylo po starších i novějších rekonstrukcích – vily v Nádražní ulici, budova bývalé Tauberovy továrny, Sokolovna?

www.ozs.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, u „Kovomatu“ na rohu ulic Dolní a Nádražní

ČERNOŠICE – ARCHITEKTURA OČIMA DĚTÍ

Valeria Borkovcová a Agáta Göttelová (obě necelých 12 let) ukáží dospělým své město – domky i kočičí dům, moderní i starší stavby dle svého výběru. Zamíří do zahrad i do interiérů. Zapojí také literaturu nebo básně. Zakončení v klubu Ferenc Futurista (Vrážská 324).

Zvenku nemá dům nic prozrazovat, uvnitř však nechť vyjeví celé své bohatství / Adolf Loos

sraz: ne 6. 10., 14:00, u lávky přes Berounku, pod nádražím

Horydoly.czO Černošicích: Vila Tišnovských

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Komentovaná prohlídka několika realizací významného architektonického studia Atelier A8000.

www.cb-arch.blogspot.cz

sraz: ne 6. 10., 15:00, před budovou ČSOB, Lannova třída 11/3 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – SOUTĚŽE

Přednáška CBArchitektura na téma architektonické soutěže v Českých Budějovicích.        

www.cb-arch.blogspot.cz

sraz: ne 6. 10., 18:00, Dům umění v Českých Budějovicích

ČESKÁ LÍPA – URAN/BANCO

Procházka po realizacích atelieru SIAL  a diskuse zástupců města, investora, odborníků a veřejnosti o současné a budoucí existenci obchodního domu Uran/Banco navrženého architektem Emilem Přikrylem v 80. letech. Stavba se v současnosti dostává do průsečíku zájmů a hrozí její zánik. Diskuse ukáže možnosti přístupu ke stavbám tohoto období a jejich nového využití.

sraz: út 1. 10., 17:00, před OD Uran/Banco; 19:00, KD Crystal (diskuse)

ČESKÝ BROD – PUTOVÁNÍ HATINOU, LESÍKEM I LOUKOU

Vyzkoušejte vlastními smysly originální přírodní zahradu mateřské školy Kollárova v Českém Brodě s hliněným domkem, bludištěm, dřevěnými zvukovody, opičí dráhou, ovocnými a bylinnými záhony

a dalším. S architekty Michalem Fišerem a Štěpánem Špoulou, autory návrhu, a Lukášem Gavlovským, autorem herních prvků.

www.nadace-promeny.cz/cz/web/zahradahrou/mskollarova.html

sraz: po 7. 10., 14:00 – 18:00, MŠ Kollárova 71       

Horydoly.czČeský Brod je zajímavé město

DUBÁ – LOBEČ – MŠENO: Industriál Kokořínska

Cyklovýlet nejen po technických památkách Kokořínska doprovázený odborným výkladem (sušárna chmele v Dubé, pivovar v Lobči, sladovna ve Mšeně a další zajímavosti daných lokalit – autocamp Nedamov v Dubé a základní škola ve Mšeně). V případě nepříznivého počasí přesun zajištěn.

www.riofrio.cz, www.pivovarlobec.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, u sušárny chmele v Dubé

HRADEC KRÁLOVÉ – GENERACE HRADECKÝCH ARCHITEKTŮ

Procházka centrem města od nejskvostnějších perel po méně známé realizace s historikem architektury Ladislavem Zikmund-Lenderem. Budova muzea od Jana Kotěry, Okresní dům, Pražský most, Palmová zahrada, obecní a měšťanské domy, vybrané realizace hradeckých architektů Václava st., Václava ml., Jana a Milana Rejchlových, restaurační pavilon, budova YMCA, vilová zástavba na Orlickém nábřeží, Divadlo DRAK, Husův dům a další.

sraz: so 5. 10., 14:00, před budovou Muzea východních Čech, u fontány

HRADEC KRÁLOVÉ - KUKLENY

Procházka po architektuře Kuklen a Pražského předměstí s architekty Ondřejem Lipenským a Marcelem Pencákem. Bohatá industriální minulost, síť nenápadných, ale velmi cenných staveb, prvorepublikové továrny, letmé projevy kubismu i funkcionalismu. Od kuklenského hřbitova, kolem koželužny a Labského náhonu až

k areálu ZVÚ a Družstevnímu obilnému skladišti v Koutníkově ulici.

sraz: ne 6. 10., 14:00, před hřbitovem v Kuklenách

HRADEC KRÁLOVÉ – MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Prohlídka interiéru nově otevřené městské knihovny, která se nachází v budově bývalé továrny Vertex, s architektem Davidem Vávrou, autorem konverze. O tom, že i starým průmyslovým objektům lze vdechnout ducha současnosti.

sraz: po 7. 10., 16:00, městská knihovna

HUMPOLEC – ARCHIČÍTÁRNA

Celodenní městská knihovna, v níž návštěvníci mohou usednout

k nejrůznějším knihám o architektuře a umění. Program s architektkou Monikou Čermákovou a výtvarnicí Ivetou Čermákovou. Nevšední místo pro setkání, občerstvení, diskuse i hudební produkce. Součástí programu bude procházka po nové humpolecké zástavbě s architektem Matějem Petránkem.

sraz: so 5. 10., 9:00, Horní náměstí

HUMPOLEC – CYKLOVÝLET

Na kole po okolí s teoretikem Ondřejem Čechem. Budeme objevovat neznámé architektonické zajímavosti, jakou je i Tábornická škola

v Lipnici, kterou navrhl žák Le Corbusiera, architekt Jaroslav Vaculík.

sraz: so 5. 10., 13:00, Horní náměstí

JABLONEC NAD NISOU – DISKUSE

Jak vytvořit příjemné město pro život? Panelová diskuse o městských strategiích a přístupech k plánování městského prostředí. Diskutovat přijedou zástupci měst, která by mohla být pro Jablonec inspirací.

sraz: so 5. 10., 15:00, místo bude upřesněno

JABLONEC NAD NISOU – JABLONECYKLISTIKA KOLEM A KOLEM

Komentovaná cyklistická projížďka z centra ven a zase zpět s architekty Idou Čapounovou, Jakubem Chuchlíkem, Janem Kadlasem a Davidem Pavlištou. Projeďme si společně pozoruhodné domy, hory a doly.

www.iuch.cz, www.kadlaspavlista.cz

sraz: ne 6. 10., 15:00, na Horním náměstí

JAROMĚŘ

Gočárova stavba obchodního domu pro Josefa Wenke není jedinou významnou stavbou Jaroměře, města, které leží na soutoku tří řek. Při procházce s architektem Lukášem Hudákem navštívíme Palác spořitelny, Dům obuvi Baťa, Okresní nemocenskou pojišťovnu, Tyršovu sokolovnu, Obecní reálku, Čerychovu vilu od architektů Lisky a Fňouka nebo Husův sbor od Bohuslava Kubečka.

www.lukashudak.carbonmade.com

sraz: ne 6. 10., 14:00, ve Wenkeově obchodním domě

Horydoly.czU Jaroměře: Dolní Úpa má dost vody

JESENÍK

Procházka s jesenickým rodákem a patriotem Jaromírem Švejdíkem a jeho synem Matyášem. Pátrání po charakteru města – jak minulém, tak budoucím. Z centra do lázní a zase zpět, skrze aleje, muzikantskou stezkou, přes dvě náměstí, kolem sídlišť i starých vil. Pohledy z blízka

i z dálky, hledání starého a porovnávání ho s novým. Jakou mělo tvář Freiwaldau, jakou Frývaldov a poté Jeseník? A především: jakou tvář bude mít?

„Město na soutoku řek Bělá a Stařič je jako perla v náramku obklopena ze tří stran horami.“

(Květoslav Growka: Zmizelá Morava a Slezsko: Jeseník)

sraz: so 5. 10., 13:00, Caffé Ennea (nám. Svobody 832/25)

KLATOVY

Po Klatovech s Marcelem Fišerem, současným ředitelem chebské Galerie výtvarného umění a minulým ředitelem Galerie Klatovy/Klenová, a Alenou Křížkovou, historičkou architektury, která se architekturou a urbanismem Klatov zabývala ve své diplomové práci.

www.gkk.cz

sraz: so 5. 10., 13:00, před Galerií U Bílého jednorožce 

KRNOV

Procházka po stopách Průvodce architekturou Krnova s autory publikace Martinem Strakošem a Romanou Rosovou.Realizace místních stavitelů Josefa Hartela, Franze Blasche, Eduarda Franka, díla význačných architektů, přesahujících lokální souvislosti,

i příklady kvalitní současné architektury (tenisová hala K3).

www.antikfiducia.com

sraz: ne 6. 10., 14:00, u památníku Leopolda Bauera na Hlavním náměstí

LANŠKROUN

Procházka zámeckými zahradami s architektem Přemyslem Kokešem. Diskuse o jejich revitalizaci a budoucí podobě.

www.ai5.cz

sraz: so 5. 10., 9:00, zámecké zahrady

LIBEREC – PRAG OPEN 2013

Pražská ulice, hlavní korzo Liberce – původně zde žila bohatá smetánka. Po stavbě obchodních center se ulice dočista vylidnila, zmizely drahé obchody, banky, kanceláře a stala se ulicí heren a prázdných bytů. Z výstavní ulice se stalo útočiště pro mladé kreativce, kteří mají hluboko do kapsy. Otevřené ateliéry a byty architektů, umělců, fotografů a dalších.

sraz: ne 6. 10., 14:00 – 20:00, Pražská ulice

směr prohlídky buď odshora, nebo odspoda, na obou začátcích budou mapky s programem

LITOMĚŘICE – ZAHRADNÍ MĚSTO VS. URBAN SPRAWL

O rozrůstání města do okolní krajiny a o kouzlech i problémech litoměřické architektury s mladými architekty z platformy Litoměřice-Leitmeritz.net a přizvanými odborníky. Každá historická epocha měla za následek rozrůstání města do okolní krajiny. Středověké Litoměřice byly ohraničeny hradbami, Litoměřice

19. století svou hranici posunuly mezi dvě železniční tratě a současné Litoměřice ji obtížně hledají. Vilová čtvrť pod Mostnou horou nese znaky lokátorského činu, rezidenční satelit na Miřejovické stráni už nikoliv.

www.litomerice-leitmeritz.net

sraz: ne 6. 10. 2013, 14:00, před Gymnáziem Josefa Jungmanna

LITOMYŠL

Procházka veřejným městským prostorem odhalí příklady obnovy historických objektů nebo poslední realizace moderní architektury ve městě. Od řeky Loučné k Zámeckému návrší s architektkou Zdenkou Vydrovou. Vize a jejich realizace.

sraz: so 5. 10., 11:00, Smetanovo náměstí, u sochy Bedřicha Smetany

LITOMYŠL – VERNISÁŽ

Vernisáž výstavy soutěžních architektonických návrhů na obnovu nábřeží řeky Loučné zaslaných v rámci architektonické soutěže CENA NADACE PROMĚNY 2013.

sraz: so 5. 10., 16:00 – 18:00, Výstavní sál Zámeckého pivovaru

MNICHOVO HRADIŠTĚ – ZROZENÍ MĚSTSKÝCH DOMŮ

Procházka centrem města s architektem Milanem Macounem nabídne devět zastavení u městských domů z přelomu

19. a 20. století, které svým měřítkem i novým výrazem zformovaly moderní tvář města. Návštěva několika interiérů bankovních a obchodních staveb.

sraz: so 5. 10., 9:00, na schodišti před vstupem do Sokolovny, Víta Nejedlého 596

Horydoly.czDo Mnichova Hradiště: 100 kilometrů na kole podél Jizery

NEBUŠICE – VZESTUPY A PÁDY PRAŽSKÉ VESNICE

Jak se Nebušice vypořádaly s proměnou ze zemědělské osady

v městskou vilovou čtvrť? Procházka s architektkou Martinou Károvou. 

sraz: ne 6. 10., 14:00, před farou

NYMBURK V ZAJETÍ ŽELEZNICE

Po vyhlídce ze silničního nadjezdu na nymburské nádraží a opravny přes bývalou dělnickou kolonii s připomenutím její původní podoby a nastíněním současných výzev. Diskuse o zásadním vlivu železnice na novodobý rozvoj Nymburka a jeho urbanismus, o současném stavu nádraží a prostranství před ním. Vlakem do stanice Nymburk město se závěrečnou prohlídkou krematoria a obřadní síně s architektem Janem Ritterem ml., restaurátorem Josefem Červinkou a historikem umění Janem Červinkou.

sraz: so 5. 10., 13:00, na silničním nadjezdu přes železniční trať

OLOMOUC – DOMY PRO STROJE

Přednáška historika architektury Lukáše Berana o vzniku moderní architektury pro potřeby průmyslu od devatenáctého po dvacáté století, o průmyslových architektech a průmyslovém stavění – ukázáno na světových i domácích příkladech, včetně staveb

v Olomouckém kraji. O anglických textilkách, amerických automobilkách i českých pivovarech, továrních zámcích, železobetonových klasicismech a akváriu se slečnami. Autor přednášky, která zahájí olomoucké Dny architektury tentokrát ve znamení „industriálu“, pracuje ve Výzkumném centru průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: čt 3. 10., 18.00, Arcidiecézní muzeum Olomouc, sál Mozarteum (Václavské nám. 3)

OLOMOUC – PRŮMYSLOVÉ PŘEDMĚSTÍ HOLICE

Procházka olomouckým industriálem s historikem architektury Lukášem Beranem, členem Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT. Areály nové slévárny a modelárny Kosmos, cementárny Hrůza & Rosenberg, dějiny sladovny Moritze Fischera, Solných mlýnů nebo Hanáckého pivovaru.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, tramvajová zastávka Fibichova

OLOMOUC – CENA RUDOLFA EITELBERGERA 2013

Jakub Železný (ČT) uvede třetí ročník ceny o. s. Za krásnou Olomouc – za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče

o památky v Olomouci a v celém Olomouckém kraji. Slavnostnímu vyhlášení bude předcházet malá industriální exkurze – o proměně obilního sila Hanáckých mlýnů promluví investor i architekt.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: so 5. 10., 15:00, Vila na sile/ Silo pod vilou (Polská 7)

OLOMOUC – PROSTĚJOV – INDUSTRIÁLNÍ STOPY

Procházka po nejzajímavějších průmyslových stavbách Prostějova s historičkou umění Zuzanou Křenkovou a průvodcem Janem Jeništou. Slavná historie firmy Wichterle a Kovařík, funkcionalistický závod oděvního průmyslníka Jana Nehery, který je těsně před demolicí, i fabriky Arnošta Rolného. Díla funkcionalisty Antonína Navrátila, Janákova žáka, a produkce prostějovské stavební firmy Konečný-Nedělník.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: ne 6. 10., 14:00, před vlakovým nádražím Prostějov (odjezd vlaku z Hl. nádraží Olomouc, 13:34)

OSTRAVA – DOLNÍ VÍTKOVICE

Prohlídka areálu s architektonickým studiem Vítkovice, mimo klasické návštěvnické trasy.

www.dolnioblastvitkovice.cz

Nutná rezervace – více na www.denarchitektury.cz

sraz: ne 6. 10, 13:00, Multifunkční aula GONG, hlavní recepce (Dolní Vítkovice, Ruská 2993)

OŠELÍN – MODERNÍ ARCHITEKTURA V KONTEXTU OBCE

Procházka obcí s architektem Dušanem Řezáčem a Hansem Ulrichem Herzigem. Území protkané historií, nedaleko bývalé významné obchodní cesty Praha-Norimberk, mezi Stříbrem

a Tachovem, kde výrazná topografie místa předurčila prostorové uspořádání nevelké obce Ošelín. Kostel, fara, barokní zámek a novostavba objektu apartmánů ve dvoře hospodářské usedlosti.

www. modulora.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, před kostelem       

OTROKOVICE – „BAŤOV MÁ VŠECHNO, CO ZLÍN POSTRÁDÁ“

Cyklovýlet průmyslovým městem, které mělo ve třicátých letech vyvážit všechny nedostatky zlínského sídla podniku Baťa. Projížďka s historičkou umění Klárou Eliášovou ukáže, jak se dnes jeho realizace mění nejen pod nánosy zateplení. Obytné čtvrti rodinných domků a svobodáren, tovární haly a školy a první paneláky. Pauza k načerpání sil v parku před Karfíkovým společenským a obchodním domem.

sraz: so 5. 10., 14:00, před starým kostelem na náměstí 3. května

PARDUBICE – OFFCITY TRIP: MADE IN FINLAND

Bez sobů a polární záře, zato s překvapením na závěr!

V Ohrazenicích, v malé obci mezi Pardubicemi a rozvíjejícími se chemickými závody v Semtíně a Rybitví, byla na počátku 50. let minulého století vybudovaná kolonie finských domků. Dřevěné patrové dvojdomky sem byly skutečně přivezeny z Finska, které jako jediné bylo schopno okamžitě zajistit ubytovací kapacity pro 200 rodin dělníků z nedalekých továren. Jejich životnost byla původně odhadnuta na 30 let, drtivá většina z nich ale dodnes stojí a poskytuje kvalitní bydlení. Díky zateplování a necitlivým přestavbám se však charakter tohoto zajímavého urbanistického celku mění. Pardubickým Finskem s architektem Ondřejem Teplým a stavebním historikem Františkem R. Václavíkem.

www.offcity.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, zastávka Ohrazenice, Semtínská (autobus MHD č. 6)

PLZEŇ-ROUDNÁ: NA POŘÍČÍ

Procházka se zástupci neziskových organizací (západočeská pobočka Centra pro komunitní práci, Plzeň 2015, Správa veřejného statku města Plzně, o.s. k světu) dá možnost veřejnosti vyjádřit se

k budoucím úpravám lokality Na Poříčí, zatím málo využívaného území v bezprostřední blízkosti řeky Mže v širším centru města. Po vycházce s autorkou studie Janou Pechovou (SVSMP) bude následovat veřejná diskuse nad návrhem. Součástí dopoledne bude také program pro děti a grilování u řeky.

www.cpkp.cz, www.plzen2015.net, www.svsmp.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, ulice Na Poříčí před hotelem Irida

PLZEŇ-ROUDNÁ: VRSTVY PAMĚTI

Jak se utvářela tato svébytná část Plzně? Jaké stopy na Roudné

a v okolí zanechal architekt Hanuš Zápal? Procházka s plzeňskými architekty provede návštěvníky historickou pamětí této svébytné části města. V rámci programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, se sdruženími Škoda Plzně, Zapálení 02, Maják Plzně. Vycházka bude zakončena v Pavlovově ústavu LF UK, kde na ni v 19:00 naváže projekce filmu Human Scale o „lidském rozměru“ města.

www.plzen2015.net, www.verejnyprostorvplzni.cz, www.skodaplzne.cz

sraz: so 5. 10., 16:00, nároží ulic Na Roudné a Pod Všemi Svatými

PLZEŇ – MATKA CHRÁMU SVATÉHO BARTOLOMĚJE: KOSTEL VŠECH SVATÝCH A ČTVRŤ ROUDNÁ

Beseda se znalcem plzeňské historie Davidem Růžičkou a představitelem Spolku za starou Plzeň Josefem Kabátem se uskuteční díky skupině Maják Plzně.

sraz: po 7. 10., 17:30, Frišova vila, ulice Boženy Němcové

PODĚBRADY – ZAHRADNÍ MĚSTO 1. REPUBLIKY

Vilovou čtvrtí po skvostech rezidenční architektury lázeňského města. Pokračování procházky s architekty Petrem Molhancem a Petrem Němcem.

sraz: ne 6. 10., 14:00, ve vestibulu železničního nádraží

POLICE NAD METUJÍ

Procházka se studenty fakulty architektury z Liberce a architektem Viktorem Vlachem představí možné budoucí podoby důležitých

i opomíjených městských prostorů zpracované v předcházejícím workshopu. Po loňském pokusu oživit neotřelými návrhy centrum Náchoda se letos architekt Viktor Vlach i s kočovným workshopem přesouvá do čtyřtisícové Police nad Metují, městečka ležícího v sevření stolových hor a pískovcových skal. Studenti představí své představy na konkrétních místech.

www.u-c.cz, www.fua.tul.cz

sraz: ne 6. 10., 14:00, u kašny na Masarykově náměstí

PRAHA PODZEMNÍ

Kolektorem pod Prašnou branou s architektem Janem Šépkou. Procházka umožní nahlédnout do centra města jiným způsobem. Navštívíme pražskou kolektorovou síť, která je jedním z největších podzemních systémů na světě. Plánovaná trasa prohlídky začíná na Senovážném náměstí a končí ve Slovanském domě.

Pohybově náročná procházka.

Nutná rezervace – více na www.denarchitektury.cz

www.kolektory.cz, www.sepka-architekti.cz,

sraz: so 5. 10., 9:30, 12:00, 14:30 - ZRUŠENO, Senovážné náměstí 11(před vchodem do budovy)

PRAHA - KARLÍN

Nejrychleji se rozvíjející pražská čtvrť s Martinem Rusinou. Z podhoubí nejstaršího pražského předměstí vyrůstají nové stavby od českých i zahraničních architektů. Konverze industriálních objektů provedená světově uznávanými architekty, novostavby kancelářských budov a budov pro bydlení.

www.rusina.net

sraz: so 5. 10., 10:00, Karlínské náměstí před kostelem sv. Cyrila a Metoděje

PRAHA – NIZOZEMCI MEZI KOPCI

Bohatý spolkový život a časté zahraniční cesty československých architektů vytvořili z Prahy centrum moderní architektury. Ořechovka je jedním z prvních míst, kde se tento mezinárodní duch doby projevil. Zahradní čtvrť Ořechovka jako důkaz kontaktů mezi nizozemskou a československou meziválečnou architektonickou avantgardou s historikem architektury Miroslavem Pavlem. Procházka bude simultánně tlumočena do nizozemštiny.

www.ne-be.cz

sraz: so 5. 10., 11:00, před Müllerovou vilou (Nad hradním vodojemem 642/14)

PRAHA ČERNÝ MOST – MEZI SÍDLIŠTĚM A MĚSTEM

Sídliště jako ideální a kompaktní město? Procházka po sídlišti Černý Most a legendární Bryksově ulici a po stopách původních vizí architekta obytného souboru Černý Most II – výstavba číslo 4 Vladimíra Štulce, pod vedením teoretičky umění Jany Pavlové. Přijeďte poznat Čerňák a postmoderní devadesátkovou estetiku jednoho z největších pražských sídlišť. 

www.plecharnacernymost.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, metro Černý Most, Farní Charita Praha – Oáza (Bobkova 34)

PRAHA CYKLISTICKÁ

Co nového se za poslední rok odehrálo v rozvoji cyklodopravy v Praze? Jak fungují dosavadní úpravy a opatření? Kam směřuje veřejný prostor Prahy a proč? Cyklovyjížďka s dopravním specialistou a urbanistou Tomášem Cachem.

www.auto-mat.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, náměstí Jana Palacha před Rudolfinem (nultý kilometr cyklotras v ČR)

PRAHA - STŘEŠOVICE

Mezi Rothmayerem a Loosem s architektem Petrem Pinkasem.

www.mitis.cz

sraz: so 5. 10., 15:00, u Rothmayerovy vily (U Páté baterie 50)

PRAHA - ŘEPY

Řepy nejsou jen sídliště, mají mnoho tváří a zákoutí, několikrát si zahrály i ve filmu. S architekty Vítem Podráským a Michalem Volfem po několika významných místech s krátkým komentářem o jejich historii, současnosti a také plánovaných záměrech. Určeno zvídavým duším jakéhokoliv věku.

www.podrasky.eu, www.mvolf.com

sraz: so 5. 10., 16:00, na zástavce Slánská před poštou

PRAHA - VÝSTAVIŠTĚ

Neděle na Výstavišti s architektem Markem Kopećem. Co nám shořelo a co nás čeká?

www.letnasobe.cz, www.kopecdusek.cz

sraz: ne 6. 10., 11:00, u planetária ve Stromovce

PRAHA VODOHOSPODÁŘSKÁ

O industriálních dějinách řeky Vltavy a změnách krajiny, o její regulační a urbanizační úloze při vývoji hl. m. Prahy s historikem Kryštofem Drnkem. Říční břehy v průběhu staletí plnily různorodé městské úlohy. Tou nejobsáhlejší ale byla funkce industriálního zázemí. V posledních dvou staletích je to naopak funkce reprezentační. Odpovídá tomu i skladba stavebních struktur, které se podél řeky nacházejí.

sraz: ne 6. 10., 12:00, Novoměstská vodárenská věž, vedle Štefánikova mostu

PRAHA - SÍDLIŠTĚ INVALIDOVNA

Procházka s historičkou architektury Martinou Flekačovou nabídne několik pohledů na experimentální sídliště, jeho urbanismus a také některé významné stavby v jeho okolí. Nové konstrukční systémy umožňující rozmanité řešení panelových domů i vnitřních dispozic, vzorově vybavené byty, občanská vybavenost a také kvalitní plastiky v exteriérech. Tak se stavěla Invalidovna.

sraz: ne 6. 10., 13:00, před hotelem Olympik

PRAHA – MALEŠICKÝ INDUSTRIÁL

Cyklovýprava na místa, kam byste se jinak nevydali. Spalovna je malešickými Hradčany a okolní krajina je plná půvabů. Od bývalé márnice přes Neomed a Sipral, dvě stavby ateliéru D3A a Stanislava Fialy, kterými provede autor osobně, přes nouzovou kolonii a náletový prales k Hočiminovi a spalovně. S novinářkou Karolínou Vránkovou a architektem Davidem Mateáskem.

sraz: ne 6. 10., 14:30, na Malešickém náměstí u kaple

PRAHA – V DIPLOMATICKÝCH SLUŽBÁCH

Cyklovyjížďka s architektem Petrem Klímou věnovaná pražské moderní architektuře pro diplomacii a vztahu mezi poválečnou architekturou a politickým zřízením států za železnou oponou. Osu projížďky tvoří tři realizace z poslední třetiny 20. století: budova bulharského obchodního zastupitelství na Julisce, konzulát a obytné domy velvyslanectví někdejšího SSSR v Bubenči a diplomatická čtvrť v Troji.

sraz: ne 6. 10., 15:00, nároží ulic Na Štáhlavce a Na Julisce

PRAHA - BŘEVNOV

Procházka s architekty Danielem Čapkem a Michalem Volfem po Břevnově. Významné stavby a malebná zákoutí v okolí Bělohorské a Patočkovy ulice i plánované záměry pro okolí Malovanky.

www.mvolf.com

sraz: ne 6. 10., 16:00 před hotelem Pyramida

PRAHA LOGOPEDICKÁ

Procházka zahradou, která učí děti správně mluvit, s autorkou herních prvků Lenkou Klodovou z tvůrčí skupiny Strašné dítě/Enfant terrible. Přijďte si pohrát nebo se jen tak projít první zahradou zaměřenou na logopedickou výuku u nás. Zahrada byla vytvořena ve spolupráci krajinářského architekta a umělců při internátu Církevní ZŠ logopedické Don Bosco v pražských Bohnicích.

www.nadace-promeny.cz/cz/web/zahradahrou/don-bosco.html

sraz: po 7. 10., 14:00 – 18:00, Církevní ZŠ logopedická Don Bosco, Dolákova 555

PRAHA S VLADIMÍREM 518

S Vladimírem 518 za architekturou 2. poloviny 20. století.

více info na www.denarchitektury.cz

ROUDNICE NAD LABEM – SOUČASNÉ RODINNÉ DOMY

Po výjimečných realizacích současných rodinných domů s městským architektem Petrem Janošem. V Roudnici nad Labem vzniklo v posledních letech několik zajímavých realizací rodinných domů, které se svým architektonickým řešením vymykají průměru. Příběhy domů představí i někteří jejich majitelé.

sraz: ne 6. 10., 14:00, u Kratochvílovy rozhledny

SEMILY

Procházka po významných stavbách s městským architektem Martinem Hilpertem. Hodnotné městské prostory, návštěva interiérů a diskuse nad problémovými a kontroverzními stavbami.

sraz: ne 6. 10., 9:30, u nové budovy městského úřadu 

SEMILY – CYKLOVÝLET

Vyjížďka po semilských solitérech s městským architektem Martinem Hilpertem. Důležité budovy na periferii a město z nadhledu okolních návrší. Vista, Komenského náměstí, krematorium, budova Policie ČR, Bajerova vila, vila u AXL, KC Golf, Podmoklické náměstí, secesní vila u vlakového nádraží, sídliště Letná, haly Acra a Matějovský, sídliště Řeky, Schmittova továrna, archiv, lávka, muzeum.

sraz: ne 6. 10., 13:30, u nové budovy městského úřadu

STRAKONICE – „ODPOLEDNÍ ŠICHTA V PŘÁDELNĚ“

Odpoledne v architektonicky jedinečném funkcionalistickém objektu přádelny u řeky Volyňky, který opět po roce ožívá a otevírá se veřejnosti. Komentovaná prohlídka objektu s architektem Dušanem Řezáčem a Janem Freibergem, přednáška o konverzi průmyslových objektů, výstava fotografií a projektů z architektonického workshopu a možná i koncert.

www.ozivmesistrakonice.cz

sraz: ne 6. 10., od 14:00, před vrátnicí textilky Na Dubovci

SUŠICE – ZNOVUOBJEVOVÁNÍ MĚSTA

S architektkou Šárkou Sodomkovou po dobře známých místech z trochu jiné perspektivy. Možná uvidíme věci, které jsme ještě neviděli, či ty, které jsme od dětství již zapomněli.

www.sodomka-architekti.cz

sraz:  so 5. 10, 14:00, u kašny na náměstí Svobody

TEPLICE – OBRAZ MĚSTA

Kam chodíte v Teplicích na rande? Kam byste nikdy nevzali návštěvu? Kam se chodíte uklidnit? Kde je lidí hodně a kde liduprázdno? A proč zrovna tam? Jak člověk vnímá město? A co to je ten genius loci? Otázky, na které bude hledat odpověď workshop s platformou Teplice-Teplitz.net. Obsah budete tvořit vy sami!

www.teplice-teplitz.net

sraz: so 5. 10., 16:00, klub Božák

ÚSTÍ NAD LABEM GALERIJNÍ

Kde všude mohou být galerijní prostory? Kultura, která je doslova na každém rohu. Galerie ve veřejném prostoru města – alternativní galerijní prostory na neobvyklých místech představují výstavy s tematikou architektury. Odhalení alternativních galerijních prostor, které vznikly v rámci určitých architektonických celků, nebo zcela mimo ně. Zakončeno piknikem v parku u nové galerie Buňka (cca 18:00). Více info o jednotlivých vernisážích na www.superstudio.cz

www.usti-aussig.net, www.superstudio.cz, www.prokompot.cz, www.fud.ujep.cz

sraz: ne 6. 10., 14:30, Galerie Vitrínky - Jateční 49, areál Armaturky

ÚSTÍ NAD LABEM – ZBOURANÉ A NEPOSTAVENÉ

Ústí nad Labem prošlo v posledních 100 letech dramatickými proměnami. Od výstavního průmyslového města skrz škody způsobené bombardováním, bourání v rámci velkolepých plánů přestavby socialistických plánovačů po výstavbu ve svobodném prostředí přelomu století. Putování po místech a stavbách zbouraných a zmizelých ve srovnání s plány, sny, představami architektů a vizemi studentů s platformou Ústí:Aussig.net. Zakončeno piknikem v parku u nové galerie Buňka (cca 18:00).

www.usti-aussig.net

sraz: ne 6. 10., 15:00, Kampus UJEP – před budovou FUD

(Pasteurova 9)

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – JINÁ (MODERNÍ) TRADICE II

Po stopách moderny v centru města s architektem Zdeňkem Trefilem a historičkou Ivanou Martiškovou. Architektura ovlivněná Kotěrou i funkcionalismem z 20. až 70. let 20. století od Josefa Místeckého, Jaroslava Stockara-Bernkopfa, Zdenka Plesníka, Aloise Balána či Vladimíra Kalivody st. v kontextu se současnými architektonickými realizacemi Zdeňka Trefila.

www.tref-a.cz, www.muzeumvalassko.cz

sraz: ne 6. 10. v 15:00, II. nádvoří zámku Žerotínů před budovou informačního centra

VYŠKOV – VÝSTAVBA PŘEDNÁDRAŽNÍHO PROSTORU

Procházka okolím nádraží s městským architektem Zdeňkem Pospíšilem. Výstavba z let 1921 – 1925, jejíž velkou část financovala městská spořitelna, v území vymezeném ulicemi Nádražní, II. odboje, Svatopluka Čecha, Kašíkova, Jiráskova, Heydukova, Nerudova. Část prostoru byla zastavěna již v dřívějších letech a vytvořila spojnici centrální části města s vlakovým nádražím.

sraz: so 5. 10., 14:00, před budovou vlakového nádraží

ZLÍN

Procházka po Baťově továrním areálu s architekty Jitkou Ressovou a Michalem Babicem. Komplex továrních budov v posledních letech prochází výraznou proměnou. Mezi zrekonstruovanými objekty můžeme najít ukázky různých přístupů k obnově bývalých industriálních budov. Vydařené i méně povedené příklady, areál z ptačí perspektivy, proměny veřejného prostoru.

www.ellement.cz

sraz: so 5. 10., 14:30, na terase 21. budovy

ZRUČ NAD SÁZAVOU – INSPIRACE PRO MĚSTO

Po roce opět ve Zruči s architektkou Martinou Šaňkovou. Co se změnilo? Kam směřuje zručský veřejný prostor ve 21. století? Jaká je kvalita veřejných prostranství v našem městě? Nápady pro náměstí, domy, ulice, lidi a stromy. Inspirace, procházka, diskuse.

www.martinasankova.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, před Spolkovým domem, „Baťovou školou práce“

ZRUČ NAD SÁZAVOU – HULICE

Prohlídka muzea Včelí svět v Hulicích od Atelieru K2 s architektkou Martinou Šaňkovou.

www.martinasankova.cz

sraz: ne 6. 10., 13:00, před Muzeem Včelí svět

Horydoly.czVodáci ve Zruči: Pohoda na Sázavě

Slovensko

TRENČIANSKÉ TEPLICE – OD HARMINCA PO FUCHSA A ĎALEJ

PrechádzkaTrenčianskoteplickým modernizmom. Kúpeľným mestečkom s najhustejšou koncentráciou špičkovej medzivojnovej architektúry na Slovensku s architekty Petrem Szalayem, Andreou Kalinovou a Martinem Zaičekem. Liečebný dom Machnáč Jaromíra Krejcara, kúpalisko Zelená žaba Bohuslava Fuchsa, kúpele Sina Artúra Szalatnaya, Dom speváckeho zboru Milana Michala Harminca, a diela celého minulého storočia, ktoré tvoria jedinečnú atmosféru Trenčianskych Teplíc.

zraz: so 5. 10., 11:00, pred hotelom Krym (ulica T. G. Masaryka)

PIEŠŤANY

Verejné priestory v Piešťanoch, ich metamorfózy, potenciály, úspechy a sklamania. O tom, ako by mal verejný priestor fungovať , pre koho je budovaný a kým využívaný.  Nedávne rekonštrukcie zmenili ráz pešej zóny, centra mesta aj nábrežia, ostatné miesta na svoje znovuzrodenie ešte čakajú. Rovnako ako verejné budovy a park. V akom stave sú a čo potrebujú naše ulice a križovatky? Naprieč mestom na bicykloch v sprievode miestnych tvorcov mesta.

zraz: so 5. 10., 14:00, pred sochou Barlolamača

Horydoly.czProhlédněte rubriku SLOVENSKO

LONDÝN

Budova českého a slovenského velvyslanectví v Londýně architekta Jana Bočana z roku 1970 bude zpřístupněna v rámci populárního městského festivalu Open House a bude hostit výstavu o celoživotním díle tohoto autora.

www.czechcentre.org.uk

sraz: so 21. – ne 22. 9., 10:00 – 18:00, Kensington Palace Gardens

Horydoly.czProhlédněte rubriku VELKÁ BRITÁNIE

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mikešova cyklostezka

Mikešova cyklostezka

BIKE GUIDE Jednoho dne pekla Ševcovic babička lívance a poslala Mikeše pro smetanu do sklepa. Kocourek vzal plný krajáč do paciček, a jak tak šel po lávce, ztratil rovnováhu a spadl do strouhy.... celý článek

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

Bruslení v Praze 2023/2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

KONĚPRUSY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. 
Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Oslavit Velikonoce můžete ve středočeských zámcích a hradech Loučeň, Mcely, Okoř, Křivoklát a Týnec nad Sázavou.
Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat od 16. března do 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Májová vyjížďka Znojmo Cykloturistika 1.5.
Sázavské pádlo - vodácké závody Týnec - Pikovice 3.-5.5. 3.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
Hrnčířská sobota Veselý Kopec 4.5.
Otevření hutě Barbora Jince, Barbora 4.-5.5. 4.5. 10:00
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.
Wellnesstourism - veletrh Japonsko, Tokio 8.-10.5. 8.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.

Diskuse

kktocdlo online order prednisone 10mg, 29.4.2024 3:26, 4 příspěvky
Gichardpow FobertProft, 29.4.2024 2:52, 3 příspěvky
mqmwrpsh azithromycin otc usa, 29.4.2024 1:41, 122 příspěvků
nkjxxndo buy cheap tadalafil online, 29.4.2024 1:38, 122 příspěvků
tpybimzp canadian pharmacy india, 29.4.2024 1:33, 122 příspěvků
pjjkbtqv azithromycin capsules 500mg, 29.4.2024 1:29, 122 příspěvků
bzncohge prednisone generic, 29.4.2024 1:16, 4 příspěvky
xoestxkm synthroid 0.88 mcg, 29.4.2024 0:56, 122 příspěvků
xotjsvcq prednisone 5 50mg tablet price, 29.4.2024 0:53, 122 příspěvků
oqapckzeq valtrex generic otc, 29.4.2024 0:49, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11