Česko loni navštívil rekordní počet turistů

Česko loni navštívil rekordní počet turistů
Pražský hrad.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Česko je čím dál více vyhledávanou destinací pro zahraniční návštěvníky. Loni přijelo do tuzemských hotelů, penzionů a dalších hromadných ubytovacích zařízení 22,8 mil. hostů, kteří zde strávili 57,3 milionu nocí. Celkem 54 % (12,3 milionů) tvořili domácí turisté, 46 % (10,5 milionů) návštěvníci ze zahraničí. 

Průměrná doba pobytu dosáhla 3,5 dne. 

Roste zájem o Česko ze strany zahraničních turistů

Tuzemsko si v průběhu loňského roku nejčastěji vybírali jako svou dovolenkovou destinaci cestovatelé ze sousedních zemí, především Němci (2 377 682, meziročně +4,1 %), Slováci (899 174, meziročně +4,5 %) a Poláci (841 541, meziročně +10,8 %).

Za skokany roku je možné označit občany Kazachstánu (255 424, meziročně +1677 %), Číny (173 814, meziročně +94 %) a Izraele (191 168, meziročně +63 %). Nárůst v řádech několika desítek procent je také v případě návštěvníků z Islandu, Saudské Arábie, Turecka, Japonska nebo Tchaj-wanu. Turisté nejčastěji mířili do Prahy, Jihomoravského a Jihočeského kraje. Nejdéle zůstávali v Karlovarském (4,7 dne) a Královehradeckém kraji (4 dny). 

"Loňský rok ukázal, že Česko patří mezi žádané destinace. V počtu příjezdů jsme se dostali na historicky nejvyšší hodnoty od roku 2012. Meziročně vzrostl počet cizinců o téměř 10 %, pokud jde o domácí cestovatele, pak jsme na přibližně stejných hodnotách. A to je skvělá zpráva pro tuzemský cestovní ruch. Pozitivní je i fakt, že počet turistů roste napříč Českem. Loni jsme zaznamenali nárůst v celkem deseti krajích, největší pak v Praze, Jihočeském,  Středočeském a Karlovarském kraji. Ukazuje se, že se daří postupně rozmělňovat zájem návštěvníků, kteří objevují i méně známé krásy naší země," shrnuje ředitel CzechTourism František Reismüller a dodává: "Velkým dílem se na tomto faktu podepisují i přímé linky ze vzdálených destinací a my samozřejmě usilujeme o spuštění dalších. V rámci našich kampaní v letošním roce budeme pokračovat v propagaci Česka jako destinace, která nabízí celou řadu nevšedních zážitků jak pro vyznavače aktivního turismu, lázní, milovníky kvalitní gastronomie nebo všechny, kteří chtějí cestovat udržitelně. A to vše v prostředí, které je bezpečné, což potvrzuje dlouhodobě  Global Peace Index (Index globálního míru), podle kterého se Česko pravidelně řadí mezi nejbezpečnější země světa. V roce 2024 jsme se umístili na 12. pozici. Tento stabilně vysoký ranking zvyšuje atraktivitu Česka nejen pro individuální cestovatele, ale i pro segment MICE, kde bezpečnost hraje důležitou roli při rozhodování organizátorů kongresových a incentivních akcí."

INFO: Tourdata.  

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České středohoří AKTUÁLNĚ 2025

České středohoří AKTUÁLNĚ 2025

BOBŘÍ SOUTĚSKA Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.... celý článek

Hotelstars Union: co znamenají hotelové hvězdičky?

Výhled na moře? Sliby cestovních kanceláří

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Luxusní plovoucí hotel a zároveň výletní loď Elbe Princesse byla postavena na pravidelné plavby Praha - Berlín a někdy dopluje až do Hamburku. Je to největší loď, která pluje na českých vodách.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2025

České středohoří AKTUÁLNĚ 2025

BOBŘÍ SOUTĚSKA Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Hotelstars Union: co znamenají hotelové hvězdičky?

Hotelstars Union: co znamenají hotelové hvězdičky?

Pět hvězd? Ne vždy nebe na zemi! Už se vám stalo, že hotel měl pět hvězdiček, ale služby odpovídaly spíš třem? Ne každý hotel má totiž udělené hvězdy podle oficiální certifikace,
Výhled na moře? Sliby cestovních kanceláří

Výhled na moře? Sliby cestovních kanceláří

Po vyčerpávající cestě se těšíte na zasloužený odpočinek a vytoužený výhled na moře z hotelového pokoje, jehož výběrem jste strávili několik večerů. Místo slibované idyly však zjistíte, že se díváte do oken
Fizan a AKU už nebude prodávat Alpitrek

Fizan a AKU už nebude prodávat Alpitrek

Výhradní zastoupení značek AKU a Fizan opouští pro Českou republiku Alpitrek. "Je to smutná historie podvodů, falešných spolupracovníků a tunelování," uvádí Alpitrek v e-mailu pro své zákazníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Řinčobraní - historický šerm Krašov 12.7.
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 18.-19.7. 18.7.
Hrdané slávnosti Stará Ľubovňa, hrad 25.-27.7. 25.7.
Parním vlakem k Berounce Lužná, Železniční muzeum Nostalgický vlak 2.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 2.-3.8. Nostalgický vlak 2.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 3.-7.8. Westernový styl 3.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Sail Amsterdam Nizozemsko, Amsterdam 20.-24.8. Historické plachetnice 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 22.8.

Diskuse

Motorbreath Motorbreath, 12.7.2025 3:22, 1 příspěvek
Zachránila život ukrajins... Klára, 11.7.2025 23:30, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Klára, 11.7.2025 23:23, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Novinář, 11.7.2025 22:08, 302 příspěvků
Tanečnice z pouště Táta, 11.7.2025 18:48, 302 příspěvků
Tanečnice z pouště Novinář, 11.7.2025 18:30, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Cyklista, 11.7.2025 7:19, 302 příspěvků
Turek opět lže a překrucuje Cyklista, 11.7.2025 6:58, 302 příspěvků
autorovi Václav, 11.7.2025 5:15, 302 příspěvků
Byla nejlepší! Klára, 11.7.2025 0:10, 302 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01
Pytloun Harrachov Horydoly , 4.7.2025 11:49
Pillerseetal LavillThopy LavillThopy, 3.7.2025 19:58
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 3.7.2025 0:31