Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?
Orel u Mazurovy chalupy.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím je genius loci neboli duch místa.

Velké rozhodnutí o vlastním bydlení musí udělat každý sám. V tom mu nikdo nepomůže. Rodinný dům totiž obvykle znamená velký závazek na dlouhá léta. Mnohdy až do smrti.

Nejde při tom jen o peníze a hypotéku, ale především o vztah k vlastnímu domu, zahradě či dvorku. Chtě nechtě si vás dům přitáhne, budete ho mít rádi a bude se vám v něm příjemně žít. Budete se o něj starat jako o vlastní dítě - udržovat ho, vylepšovat zvenku i zevnitř, starat se o zahradu, natírat plot, chlubit se sousedům i přátelům. A hlavně ho už nebudete chtít nikdy opustit.

Prodej domu přichází v úvahu, pouze pokud vás k tomu přinutí důležitá událost v rodině, ať už radostná nebo smutná, či naléhavá potřeba peněz, které za něj utržíte.

Předměstí Hradce Králové. Pohled z rozhledny Milíř.

Existují v zásadě tři strategie, jak přijít k vlastnímu domu. Postavíte si ho sami na vlastním pozemku, koupíte novostavbu, nebo zakoupíte starší dům a zrekonstruujete ho. Každá varianta má své pro i proti.

Koupíte novostavbu postupně nebo najednou?

Nejjednodušší je koupě novostavby. Developeři nejraději prodávají nové domy po kusech. Vyinkasují od vás peníze, za ně postaví kus budovy, a předají vám ho. Tak pokračují na několikrát až do doby, než dům stojí, je zkolaudovaný a vy si ho od nich přeberete. Výhoda pro developera a stavební firmu je, že má vaše peníze na stavbu. Výhoda pro vás tkví ve faktu, že co se prostaví, to je také vaše úředně i fakticky. Pokud by stavební firma zkrachovala nebo utekla od rozdělané práce, zůstává vám rozestavěný dům. Ten pak může dokončit někdo spolehlivější a vy na tom nic netratíte.

V satelitních obcích ovšem stojí mnoho prázdných domů těsně před dokončením nebo byly právě dostavěny a chybí dodělat jen drobnosti. Patří buď majitelům, kteří je sice postavili, ale náhle pro ně nemají využití, došly jim peníze, rozvedli se, nebo v postaveném domě odmítly žít jejich dospívající děti. Případně je postavili developeři rovnou za účelem prodeje.

Takové domy na prodej jsou už hotové. Je to sice zpravidla dražší, než zaplacená výstavba, ale zároveň rychlé a jednoduché. Podepíše se kupní smlouva, převezme dům a můžete se nastěhovat.

Jizerské hory. Na koloběžce okolo Severáku.

Nový dům splní každé přání

V obcích a městech, kde jsou připravené pozemky na prodej, v ideálním případě rovnou zasíťované anebo aspoň s možností připojení na nedaleké inženýrské sítě, je vhodné uvažovat o stavbě vlastního domu.

Můžete si najmout architekta na vytvoření představy o jeho funkci a také vnější i vnitřní podobě. Necháte si zpracovat detailní projekt od stavebního inženýra. Dům postaví specializovaná stavební firma. Vybaví vám ho nábytkem a dalším zařízením designér. Zahradu založí zahradník.

Anebo si všechno uděláte sami vlastním rukama a pouze na specializované práce si najmete řemeslníky s oprávněním tuto činnost dělat. To se týká především rozvodů plynu a elektřiny. K základním profesím, které je potřeba najmout, patří také statik, tesař na krovy, instalatér na vodu a kanalizaci.

Před koupí pozemku je důležité vědět, kde lze připojit elektřinu, plyn, vodu a kanalizaci. Odkud k němu vede ulice pro auta a chodník pro pěší. Kde je možné parkovat. jaké jsou v okolí služby - nejen obchod a hospoda, ale také školka, mateřská školka, lékař, hřiště, sportoviště. Pro někoho je důležitý kostel, pro jiného kulturní dům a pro dalšího blízká příroda. Pro všechny pak veřejná hromadná doprava.

Blachotrapez - střechy mnoha generací.

Dyje, Podhradí, sídlo moderního umělce.

Podstatné jsou dvě záležitosti, na které se často zapomíná. Zda je v územním plánu obce narýsováno něco, co se může stavět někdy v budoucnu, ale není to pro bydlení příjemné. Například dálnice, most, silniční obchvat, průmyslová zóna a tak dále. Takové pozemky nechte ladem a jděte o dům dál.

Důležití jsou sousedé a vůbec nejbližší okolí. Málokdo chce bydlet poblíž ghetta nebo mezi sociálně slabými lidmi. O atmosféře lokality hodně napoví neformální hovory s místními obyvateli, návštěva úřadu, ale také pečlivá prohlídka vybrané čtvrti na vlastní oči. Udržovaný park, čisté chodníky, městský mobiliář ve slušném stavu vypovídají o dosavadních obyvatelích více, než prohlížení reklamních letáků s nabídkou volných pozemků.

Rekonstrukce starého domu stojí velké peníze

Krásné a při tom komplikované je hledání domu k rekonstrukci. Pokud v něm opravdu chcete bydlet a nehodláte ho pouze přestavět na investiční byty, počítejte s mnoha měsíci a možná i roky přemítání nad mnoha možnostmi. Měli byste zvažovat dispozice domu, lokalitu, ale především zkoumat váš vztah k místu a k domu, který hodláte koupit a hlavně pak přestavovat.

Jistě musíte seriózně vážit vaše finanční možnosti ohledně kupní ceny a následné rekonstrukce. Ještě podstatnější jsou však jiné skutečnosti, které byste měli zjistit, než se definitivně rozhodnete. Jaký je technický stav budovy? Jak vypadají základy a sklep? Je střecha a krov v dobrém stavu?

Počítat je nutné s výměnou všech instalací. Důležité je vyřešit topení a větrání. Úhelným kamenem bývají špatná okna a dveře.

Nymburk.

Problematické mohou být vlastnické vztahy k pozemkům i budovám, případně váznoucí dluhy, insolvenční řízení nebo exekuce předchozích majitelů. Věcná břemena představují například veřejné cesty přes pozemky, doživotní bydlení konkrétních osob, právo na úrodu z vybraných stromů, právo sekání části louky a podobně. Prodej pozemku toto všechno musí ošetřit smluvně.  

Za řešení všech očekávaných i neočekávaných problémů nakonec získáte bydlení v domě, jehož historie sahá daleko před vás, je v něm cítit duch místa, odkazuje na generace lidí, kteří v něm žili a vy přidáte do těchto lokálních dějin další střípek. Pocit je to k nezaplacení.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu... celý článek

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu
Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Nejvyšší správní soud potvrdil, že provozovatel hotelu může zakázat vstup dětem do 15 let v případě, že pro to má legitimní důvody. Zamítl kasační stížnost České obchodní inspekce, která tvrdila, že
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 16.-17.9. 16.9.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48