Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?
Orel u Mazurovy chalupy.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím je genius loci neboli duch místa.

Velké rozhodnutí o vlastním bydlení musí udělat každý sám. V tom mu nikdo nepomůže. Rodinný dům totiž obvykle znamená velký závazek na dlouhá léta. Mnohdy až do smrti.

Nejde při tom jen o peníze a hypotéku, ale především o vztah k vlastnímu domu, zahradě či dvorku. Chtě nechtě si vás dům přitáhne, budete ho mít rádi a bude se vám v něm příjemně žít. Budete se o něj starat jako o vlastní dítě - udržovat ho, vylepšovat zvenku i zevnitř, starat se o zahradu, natírat plot, chlubit se sousedům i přátelům. A hlavně ho už nebudete chtít nikdy opustit.

Prodej domu přichází v úvahu, pouze pokud vás k tomu přinutí důležitá událost v rodině, ať už radostná nebo smutná, či naléhavá potřeba peněz, které za něj utržíte.

Předměstí Hradce Králové. Pohled z rozhledny Milíř.

Existují v zásadě tři strategie, jak přijít k vlastnímu domu. Postavíte si ho sami na vlastním pozemku, koupíte novostavbu, nebo zakoupíte starší dům a zrekonstruujete ho. Každá varianta má své pro i proti.

Koupíte novostavbu postupně nebo najednou?

Nejjednodušší je koupě novostavby. Developeři nejraději prodávají nové domy po kusech. Vyinkasují od vás peníze, za ně postaví kus budovy, a předají vám ho. Tak pokračují na několikrát až do doby, než dům stojí, je zkolaudovaný a vy si ho od nich přeberete. Výhoda pro developera a stavební firmu je, že má vaše peníze na stavbu. Výhoda pro vás tkví ve faktu, že co se prostaví, to je také vaše úředně i fakticky. Pokud by stavební firma zkrachovala nebo utekla od rozdělané práce, zůstává vám rozestavěný dům. Ten pak může dokončit někdo spolehlivější a vy na tom nic netratíte.

V satelitních obcích ovšem stojí mnoho prázdných domů těsně před končením nebo byla právě dostavěny a chybí dodělat jen drobnosti. Patří buď majitelům, kteří je sice postavili, ale náhle pro ně nemají využití, došli jim peníze, rozvedli se, nebo v postaveném domě odmítly žít jejich dospívající děti. Případně je postavili developeři rovnou za účelem prodeje.

Takové domy na prodej jsou už hotové. Je to sice zpravidla dražší, než zaplacená výstavba, ale zároveň rychlé a jednoduché. Podepíše se kupní smlouva, převezme dům a můžete se nastěhovat.

Jizerské hory. Na koloběžce okolo Severáku.

Nový dům splní každé přání

V obcích a městech, kde jsou připravené pozemky na prodej, v ideálním případě rovnou zasíťované anebo aspoň s možností připojení na nedaleké inženýrské sítě, je vhodné uvažovat o stavbě vlastního domu.

Můžete si najmout architekta na vytvoření představy o jeho funkci a také vnější i vnitřní podobě. Necháte si zpracovat detailní projekt od stavebního inženýra. Dům postaví specializovaná stavební firma. Vybaví vám ho nábytkem a dalším zařízením designér. Zahradu založí zahradník.

Anebo si všechno uděláte sami vlastním rukama a pouze na specializované práce si najmete řemeslníky s oprávněním tuto činnost dělat. To se týká především rozvodů plynu a elektřiny. K základním profesím, které je potřeba najmout, patří také statik, tesař na krovy, instalatér na vodu a kanalizaci.

Před koupí pozemku je důležité vědět, kde lze připojit elektřinu, plyn, vodu a kanalizaci. Odkud k němu vede ulice pro auta a chodník pro pěší. Kde je možné parkovat. jaké jsou v okolí služby - nejen obchod a hospoda, ale také školka, mateřská školka, lékař, hřiště, sportoviště. Pro někoho je důležitý kostel, pro jiného kulturní dům a pro dalšího blízká příroda. Pro všechny pak veřejná hromadná doprava.

Dyje, Podhradí, sídlo moderního umělce.

Podstatné jsou dvě záležitosti, na které se často zapomíná. Zda je v územním plánu obce narýsováno něco, co se může stavět někdy v budoucnu, ale není to pro bydlení příjemné. Například dálnice, most, silniční obchvat, průmyslová zóna a tak dále. Takové pozemky nechte ladem a jděte o dům dál.

Důležití jsou sousedé a vůbec nejbližší okolí. Málokdo chce bydlet poblíž ghetta nebo mezi sociálně slabými lidmi. O atmosféře lokality hodně napoví neformální hovory s místními obyvateli, návštěva úřadu, ale také pečlivá prohlídka vybrané čtvrti na vlastní oči. Udržovaný park, čisté chodníky, městský mobiliář ve slušném stavu vypovídají o dosavadních obyvatelích více, než prohlížení reklamních letáků s nabídkou volných pozemků.

Rekonstrukce starého domu stojí velké peníze

Krásné a při tom komplikované je hledání domu k rekonstrukci. Pokud v něm opravdu chcete bydlet a nehodláte ho pouze přestavět na investiční byty, počítejte s mnoha měsíci a možná i roky přemítání nad mnoha možnostmi. Měli byste zvažovat dispozice domu, lokalitu, ale především zkoumat váš vztah k místu a k domu, který hodláte koupit a hlavně pak přestavovat.

Jistě musíte seriózně vážit vaše finanční možnosti ohledně kupní ceny a následné rekonstrukce. Ještě podstatnější jsou však jiné skutečnosti, které byste měli zjistit, než se definitivně rozhodnete. Jaký je technický stav budovy? Jak vypadají základy a sklep? Je střecha a krov v dobrém stavu?

Počítat je nutné s výměnou všech instalací. Důležité je vyřešit topení a větrání. Úhelným kamenem bývají špatná okna a dveře.

Nymburk.

Problematické mohou být vlastnické vztahy k pozemkům i budovám, případně váznoucí dluhy, insolvenční řízení nebo exekuce předchozích majitelů. Věcná břemena představují například veřejné cesty přes pozemky, doživotní bydlení konkrétních osob, právo na úrodu z vybraných stromů, právo sekání části louky a podobně. Prodej pozemku toto všechno musí ošetřit smluvně.  

Za řešení všech očekávaných i neočekávaných problémů nakonec získáte bydlení v domě, jehož historie sahá daleko před vás, je v něm cítit duch místa, odkazuje na generace lidí, kteří v něm žili a vy přidáte do těchto lokálních dějin další střípek. Pocit je to k nezaplacení.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Jeseníky společně pro turistický zážitek

Jeseníky společně pro turistický zážitek

Pod heslem Společné Jeseníky představily Olomoucký a Moravskoslezský kraje jednotné  logo jako značku projektu sjednocení nabídky a služeb turistům v celé oblasti Jeseníků bez ohledu na krajské hranice. Jeden turistický informační portál, jedna
Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Největší světový veletrh jízdních kol Eurobike se stěhuje z Friedrichshafenu do Frankfurtu. Ve hře byl i Mnichov, ale souboj německých veletrhů nakonec vyhrál Frankfurt. 
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Historický festival Mrač 31.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků
Vepřový guláš VESEKO Whaley Skiák, 20.7.2021 9:34, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36
Dovolená na českých horác... Horydoly , 8.7.2021 16:46