Arequipa v Peru - podrobný průvodce

Arequipa v Peru - podrobný průvodce
Pacifické pobřeží Peru.
Autor snímku Yarda Gruss
SDÍLEJ:

Dlouhé roky žiji v peruánském městě Arequipa. Díky tomu přináším o tomto městečku aktuální, ověřené, osvědčené a hlavně praktické informace o ubytování, dopravě, orientaci, stravování, nočním životě, službách i nakupování.

Arequipa v Peru - podrobný průvodce
Pacifické pobřeží Peru.
Autor snímku Yarda Gruss

15. srpna 1540 byla Arequipa založena donem Franciscem Pizarrem během španělského dobývání Jižní Ameriky. Conquista pod jeho vedením v Peru proběhla stejně brutálně jako v Mexiku pod Cortésovým velením.  

Další označení města Arequipa je Ciudad Blanca (Bílé Město). Vychází z faktu, že je postaveno ze světlé vulkanické horniny, které se tady říká sillar

Arequipa má 1 250 000 obyvatel, je tedy stejně velké, možná větší, než Praha. Je to druhé největší město v Peru. Arequipeños se cítí nezávislý na ostatním Peru, a tak tu máme naše vlastní pasy Arequipeñske republiky. Dalo by se to přirovnat k Valašskému království v České republice.

Příjezd a doprava

Pokud do Arequipa pojedete od Limy, Puno nebo chilské Arica autobusem, přijedete na Terapuerto nebo Terminal Terrestre (obě autobusová nádraží spolu sousedí). Jsou vzdáleny od Plaza de Armas, hlavního arequipského náměstí, patnáct minut jízdy taxíkem. Cena je kolem deseti soles.

Další možný příjezd do města Arequipa je letecké spojení Lima - Arequipa, Cusco - Lima, Juliaca - Lima nebo Santiago de Chile - Arequipa. Přiletíte na arequipeñske mezinárodní letiště Rodriguez Ballon, které leží v nadmořské výšce 2500 m. Vzdálené od hlavního náměstí Plaza de Armas je půl hodiny jízdy taxíkem a tato cesta stojí pětadvacet soles.

Na hlavních autobusových nádražích staví kromě autobusových společností Cruz del Sur a Oltursa desítky konkurenčních dopravců v různých cenových relacích.

Hromadná doprava v Arequipě začíná fungovat s metropolitními autobusy, které mají svůj vlastní pruh a křižují celé centrum a okrajové čtvrti. Zatím ale převládá klasická peruánská městská doprava - colectivos (malé minivany), které křižují celé město a v dopravní špičce v tomto desetimístném autě napočítáte i pěadvacet pasažérů. Auto šoupou břicho po silnici, ale většinou dorazí do svého cíle.

Dále se můžete svézt taxíky, kterých máme v Arequipě pětadvacet tisíc. Do nedávna převažovala malá čtyřmístná auta Daewoo Tico s papírovou karoserií, ale časy se mění a začínají nám tu jezdit novější autíčka.

Hory, kaňony a řeky

Městem prochází kaňon Chili, kterým protéká stejnojmenná řeka. Na horním toku se dají chytat pstruzi a také raftovat. Řeka prorvala kaňon mezi nádhernou činnou sopkou Misti (5825) a ledovcovým vrcholem Chachani (6077). Na Chachani je kromě výstupu možný i adrenalinový dvaapadesát kilometrů dlouhý sjezd na kole končící v Arequipě.

Z východní strany Arequipu chrání vyhaslá sopka, aspoň se to o ní říká, Pichu-Pichu (5665). Nejvyšší hora arequipeñského kraje je Coropuna (6500).  Ze severu jsou pampy a z jihu pouště. 

Arequipa samotná se rozprostírá na šikmé plošině o průměrné nadmořské výšce je 2350 metrů.

V dosahu města je nejhlubší kaňon světa Cotahuasi (hloubka 3600 m) a druhý nejhlubší kaňon světa Colca (přes 3400 m).

V okolí můžete navštívit pacifické  pobřeží, pouště, pampy, kaňony i vysoké hory. Chybí jen džungle, ale tu najdete hned ve vedlejším kraji.

Horydoly.cz Čtěte také: Hory okolo Huascaránu

Největší městský arequipeňský park se jmenuje Selva Alegre (Veselá džungle). Další velký park je ve čtvrti Yanahuara. Okrajové čtvrti jsou protkané políčky a poli. Arequipa oproti ostatním peruánským městům hodně zelené. Rezidenční čtvrti jsou Yanahuara, Cayma a Centro. Krásná oblast je Sachaca, kde jsou mezi původní zástavbou postaveny i moderní rodinné domy, kde žije převážně francouzská menšina.

Celé Peru je v seizmické oblasti a v Arequipe to pociťujeme přibližně třikrát do měsíce. Největší z posledních zemětřesení tady bylo v roce 2001. Bylo tak silné (8,9 stupně Richterovy škály), že spadla věž katedrály. V Camana, které patří do kraje Arequipa, přišla vlna tsunami a zlikvidovala polovinu tohoto desetitisícového městečka.

Průmyslová část se soustřeďuje kolem autobusového terminálu. Zemědělská část se rozvíjí kolem celého města.

Najdete zde i hydroelektrárnu na úpatí sopky Misti. Mimochodem na hydroelektrárně se také podílelo Československo. Dnes se ovšem v Peru z českých výrobků moc nevidí, akorát u mě v lednici občas slivovice, trnka a české pivo, ale moc dlouho se v ní neohřejí.

Před dvaceti lety tady ještě jezdily téměř výhradně motorky značky CZ, dnes ale není vidět ani jedna. Spíše nějaká Honda nebo Yamaha, vévodí tady však čínské motocykly. Některé voní českou domovinou, jmenují se Velorex, ale je to zřejmě pirátský výrobek.

Stravování

Pokud máte zájem můžete se najíst přímo v našem hotýlku, kde vaříme klasické arequipeñské a peruánské speciality. Mohu také doporučit restaurant Campestre v okrajové části Arequipy Sabandia, kde si můžete dát také klasická arquipeñská jídla.

Kromě peruánského menu existují i peruánské nápoje. Jedno z nich je pisco sour (pisco je vínovice, která se míchá se s bílkem a limetkou, pak se přidá led a vše se posype skořicí), další je chicha de jora (zkvašený vývar z černé kukuřice).

Ubytování

Doporučit mohu ubytování našem v rodinném hotýlku se zahradou v klidné čtvrti deset minut pěšky od Plaza de Armas. Najdete zde pokoje pro náročné klienty i pro trempy, bar s vínem, pivem, nealkem i rumem. Navíc vaříme typické peruánské obědy i večeře (Sebiche, Rocoto Relleno con pastel de papa, grilované hovězí steaky i klasické české bramboráky). Jméno tohoto hotýlku je Hotel Inca Reisen House a adresa Pasaje saenz Peña A1 (Por El Filtro), Arequipa.

Horydoly.cz Čtěte dále: V Hondurasu mluvíme česky

Noční život

Bary a diskotéky pro turisty najdete v ulici San Francisco, třetí blok od náměstí na sever. Bary nižší cenové skupiny se nachází východně jeden blok od náměstí v ulici Palacio Viejo. Místní se chodí většinou bavit na Avenidu Dolores, kde jsou také diskotéky. Drogy si radši vůbec nekupujte, ať nemáte problémy s místní policií a se svou hlavou. Je lepší si dát o pivo nebo rum víc.

Nakupování

Určitě nevynechejte největší krytou tržnici San Camilo, kde se prodává zelenina, ovoce, maso či sýry. Jen pozor na drobné kapsáře, kteří vás velmi rychle oberou. Poznáte je díky tomu, že jsou menšího vzrůstu, velmi snědí a mluví španělsky.

Dále je hezké mercado Pesqueros, což je klasický rybí trh. Pod ním pak najdete mercado Palomar, kde ještě můžete pozorovat klasické staro-peruánské tržiště, které v Peru postupně vytlačují hypermarkety. V Aeroquipě najdete také tři moderní hypermarkety.

Služby

Jeden blok na sever od Plaza de Armas v ulici Moral je pošta SerPost. Třetí blok na sever od náměstí v ulici Jeruzalem je turistická policie.

Nemocnice, které mají vysoku úroveň, se jmenují Clinica Arequipa v ulic Avenida Ejercito, první blok za řekou Chili směrem na letiště, a Clinica San Juan de Dios na Avenida Ejercito, poslední blok této ulice směrem k letišti.

Informace pro turisty máme u nás v hotelu a státní informace jsou na náměstí naproti katedrále. Internet ve městě je dostupný a taktéž mobilní telefonní síť.

Na ulicích můžete vidět děvčata se zelenou reflexní vestou a od nich si můžete zavolat. Mají dva mobilní telefony a vy si můžete od nich zavolat  za cenu cca 1 min/ 0,5 soul. Ještě si můžete zavolat z takzvaných locutorio, telefonních budek. Do Evropy na mobil nebo pevnou linku si zavoláte cca za 0,80 sol za minutu. Navíc je tady spousta internetových kaváren.

Co vidět

Kousek za městem směrem k sopce Misti si můžete dát lehký trek nádhernou přírodou a ukončit ho u vodopádu Chiguata, který měří na výšku 50 metrů. Túra může trvat půl dne, ale také celý den. Záleží, jak si to načasujete. Na jihovýchod od města je stále zelená oblast, kde si můžete najmout koně a prohlédnou Arequipu z jeho hřbetu.

Za vidění přímo ve městě stojí klášter Santa Catalina, klášter San Francisco, katedrála z roku 1621 a zejména krásné uličky.

Pacifické pobřeží Peru.

Výlety do okolí

Určitě vás nezklame  jedno z nejkrásnějších archeologických míst v Peru, které se jmenuje Toro Muerto (Mrtvý býk). Je 160 kilometrů vzdálené od města Arequipa. Najdete zde několik tisíc skalních rytin, jejímiž autory jsou pravděpodobně pravěcí lidé z kultury Wari.

Podle zobrazených zvířat bylo toto místo v době vzniku petroglyfů úrodnou krajinou s množstvím zvěře a fungující lidskou hospodářskou činností. Současný stav této lokality je naprosto odlišný od toho, co zobrazují obrázky na skalách. Poušť, která obklopuje tisíce obrázků, připomíná spíše povrch jiné planety než úrodnou zemi. Analogie se situací v severní Africe je nasnadě. Na obrázcích v Toro Muerto jsou většinou lamy. Aridní suché pásmo severní Afriky vzniklo pravděpodobně tím, že ho vypásly kozy, tady v Jižní Americe ho vypásly lamy.

Další místo, kde se určitě musíte zastavit, je pobřeží Pacifiku. Můžete tady pozorovat tučňáky Humboldtovy, kolonie lvounů,  mořské vydry, tisíce ptáku, jako je rybák Inca, kormorán, pelikán, kondor krocanovitý a další. Také, kdo má zájem, si může zalovit ryby, kterých je tu díky Humboldtovu proudu opravdu hodně.

Druhý nejhlubší kaňon na světě je Colca Cañon, který má hloubku 3400 m a protéká jim řeka Colca. Do kaňonu se jezdí na krátké a dlouhé pochody nebo jenom pozorovat jednoho z největších ptáků na světě kondora andského, husici andskou, lamy alpaky a vikuñi. Kousek od kaňonu Colca na úpatí hory Mismi pramení Amazonka.

Kultura a svátky

V únoru zde probíhají karnevaly a v květnu je svátek patronky Arequipy - Virgen de Chapi.

28. červenec je peruánský státní svátek, při kterém se slaví samostatnost od roku 1821.

15. srpna je Den Arequipy. V průběhu celého srpna probíhají průmyslové a zemědělské veletrhy.

Další zajímavosti

V Arequipě je po celý rok průměrná denní teplota 24 stupňů a v noci 12 stupňů.

Tradiční Pelea de Toros (byčí zápasy), ale pozor není to ono přihlouplé zabíjení býků jedním toreadorem, ale postavíte si svého býka do kruhu o průměru devět metrů, proti němu se postaví druhý býk a vytlačují se hlavami. Vyhrává ten, který druhého vytlačí z kruhu.

Autor provozuje cestovní kancelář Inca Reisen Peru


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Upozornění

Vazeny pane Jirka, vsecny cestovni kancelare na svete maji vseobecne obchodni podminky, kde maji i storno podminky. Takze klient/jako ve Vasem pripade/ pokud nenastoupi  z jakeho koli duvodu na svuj zaplaceny tour v den nastupu a predem to neoznami nemuze diktovat  svevolne svoje podminky od toho jsou pravidla. Muzeme Vam ve Vasi situaci vyjit vztric a udelat toto : pokud budete mit zajem domluvime s provozovatelem lodge : Vas tour ktery jste neuskutecnili pricinou z Vasi strany muzete uskutecnit do jednoho roku , a to do 20 cervence 2016, nebo muzete sehnat nahradniky take maximalne do jednoho roku , a to do 20 cervence 2016. V obou pripadech je manipulacni poplatek 20% z ceny Vaseho tour. Toto je vynatek z vseobecnych obchodnich podminek :

 Storno podmínky

Pro stornování objednávky produktu ze strany zákazníka platí tyto podmínky:

V případě, že chce zákazník stornovat objednaný produkt, je povinen o tom informovat CK písemně (výhradně dopisem). Při stornování objednaného produktu má CK právo na stornopoplatek, jehož výše je závislá na době storna a ceně stornovaného produktu.

Výše stornopoplatku:

počet dní před 1. dnem poskytnutí

objednaného produktu procento z ceny produktu

více než 41 dní 10%

40 – 31 dní 25%

30 – 21 dní 50%

20 – 11 dní 60%

10 – 5 dní 80%

méně než 5 dní 100%

Zákazník za sebe může sehnat náhradníka. Změnu jména lze provést do 5-ti pracovních dnů před 1. dnem poskytnutí objednaného produktu. Za registraci náhradníka uhradí zákazník CK manipulační poplatek ve výši 20% z ceny produktu. Registrace náhradníka méně než 5 dní před 1. dnem poskytnutí produktu je možná jen v případě dohody zákazníka s CK. Výše manipulačního poplatku je v takovém případě individuální. Zájezd může být stornován i ze strany CK, a to při nenaplnění kapacity zájezdu.

  • Autor Yarda
  • Datum a čas 28.8.2015 17:20
Reaguj
Upozornění

Dobrý den

Doporučuji se p.Grussovi a jeho cestovní kanceláři vyhnout.Mám s nim špatné zkušenosti.Popřípadě čtětě blok Pozor na Yardu Grusse (Hedvábnou stezkou)

  • Autor Jirka
  • Datum a čas 28.8.2015 11:50
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Brusel - Praha přímý noční vlak

Brusel - Praha přímý noční vlak

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. ... celý článek

Jaro začíná dnes nad ránem

Velikonoce zalité krví i v magickém duchu středověku. Znáte zvyky z ciziny?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Velikonoce zalité krví i v magickém duchu středověku. Znáte zvyky z ciziny?

Velikonoce zalité krví i v magickém duchu středověku. Znáte zvyky z ciziny?

České velikonoční tradice cizincům připadají poněkud zvláštní. Co když se ale podíváme na Velikonoce zblízka v dalších koutech světa? Zjistíme, že svérázných zvyků je na každém kontinentu víc než dost. Které
Brusel - Praha přímý noční vlak

Brusel - Praha přímý noční vlak

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. 
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Europe's top campsite is located in Austria

Europe's top campsite is located in Austria

On the basis of ratings by campers Camping.info , one of Europe's top camping guides, has selected the most popular from over 23,000 campsites in 44 European countries.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 15.4. 19:00
Ladakh - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Jan Netrval 15.4. 18:30
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00

Diskuse

ocvcifho synthroid prescription online, 12.4.2024 13:41, 1 příspěvek
wnwapbmw metformin 500, 12.4.2024 13:40, 120 příspěvků
agnwsggb how much is synthroid, 12.4.2024 13:33, 120 příspěvků
thgiopya lisinopril 7.5 mg, 12.4.2024 13:16, 120 příspěvků
fkforhyz the happy family store, 12.4.2024 13:14, 120 příspěvků
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků
Zimní cesta Tom, 8.4.2024 5:17, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21