Kde se přistání mění v noční můru

Kde se přistání mění v noční můru
Letadlo nad Spartou.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

NOVÉ VIDEO! Létání představuje pro řadu lidí nepřekonatelný problém. Patříte-li mezi ně a využíváte letecké dopravy jen s největším sebezapřením, určitě byste se měli při svých cestách vyhnout některým letištím, kde je přistání adrenalinovým zážitkem i pro zkušené cestovatele.

Honduras: Toncontin

Mezi takováto vyhlášená letiště patří Toncontin ležící u Tegucigalpy, metropole středoamerického Hondurasu. Letiště leží v údolí obklopeném horami. Pilot se nejprve musí těmto horám vyhnout a následně v nezvykle ostrém úhlu 45 stupňů zamířit k přistávací dráze. Tak prudké klesání samozřejmě nevyvolá pouze psychické potíže, ale řada cestujících trpí ve zvýšené míře bolestí uší či břicha.

Guatemala: La Aurora

Nevšední zážitek nabízí letiště La Aurora v sousední Guatemale. Je situováno v blízkosti aktivního vulkánu Pacaya a při přistávání se může cestujících zmocnit pocit, že pilota postihl záchvat šílenství a hodlá přistát přímo v sopce. Vulkán dokonce občas svou aktivitou způsobí, že letiště je třeba pro dopravu úplně uzavřít.

Také v severní části amerického kontinentu existuje několik adrenalinových letišť. Nantucket ve státě Massachusetts si svého času vyhlédla americká armáda a za 2. světové války zde probíhal výcvik vojenských pilotů. Důvod? Letiště je téměř neustále zahalené v husté mlze a přistávací dráhu lze často spatřit až v poslední sekundě před přistáním. Pro piloty jistě dobrý trénink, pro bázlivější cestující ne moc příjemný zážitek.

USA: Yeager

Yeagerovo letiště v Charlestonu v Západní Virginii nabízí zážitek jiného druhu. Je umístěno na tři sta metrů vysokém kopci, jehož svahy za koncem přistávací dráhy prudce klesají. Přistávací dráha je samozřejmě dostatečně dlouhá, přesto si jistě řada pasažérů oddychne, když se kola letounu konečně zastaví.

USA: Santa Ana

Naopak v kalifornské Santa Aně se můžete nadít nečekaného šoku při startu. Vzhledem k nezvykle malé vzdálenosti mezi letištěm Johna Waynea a obytnou zástavbou mají piloti nařízeno po startu přiškrtit motory, aby místní obyvatelé netrpěli hlukem. Ovšem této skutečnosti neznalí cestující mohou snadno nabýt dojmu, že motory vypověděly činnost.

Nový Zéland: Wellington

Také cesta na Nový Zéland se může stát nezapomenutelným zážitkem. Pohled na přistávací dráhu ve Wellingtonu vyvolává dojem, že dráha začíná i končí v moři a silný boční vítr, v těchto místech obvyklý, také na klidu nepřidá.

Bhútán: Paro

Speciální výcvik musí absolvovat piloti, kteří létají na jediné bhútánské mezinárodní letiště Paro. Přistávat těsně po přeletu vrcholků Himálaje na letišti v hlubokém údolí není nic jednoduchého. Není divu, že letiště využívá jedina letecká společnost, bhútánské státní aerolinky Drukair.

Nepál: Lukla

Pokud byste snad měli po návštěvě Bhútánu touhu po další dávce adrenalinu, stačí zaletět do Nepálu na letiště Lukla. Zde se himálajské velehory zdvihají přímo od startovací/přistávací dráhy a letiště je proto považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě.

Španělsko/Velká Británie: Gibraltar

Také v Evropě se můžete dočkat nevšedních zážitků. Při pohledu na přistávací dráhu v Gibraltaru, která začíná ve Středozemním moři, se vám možná podlomí kolena. To ale není všechno. Přes přistávací dráhu vede normální silnice do Španělska, jediná v Gibraltaru, a provoz je na ní pouze na chvíli přerušen, když některé z letadel startuje či přistává.

Island: Ísafjördur

Úsměv vám nejspíše zmrzne na tváři také při cestě do islandského městečka Ísafjördur. Jak už název napovídá, městečko leží mezi fjordy, kterými musí pilot proletět, následně se v úzkém fjordu prudce otočit a rychle přistát na velmi krátké přistávací dráze.

Ačkoliv všechna výše uvedená letiště vypadají nebezpečně, není nutné propadat panice. Obvykle se jedná o letiště situovaná stranou frekventovaných aerolinek a piloti létající na těchto linkách mají velké zkušenosti a vědí, na co si musí na těchto zvláštních letištích dát pozor.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

peshawar
kdyz uz zminujete gibraltar tak bych nevynechal ani peshawar, kde pristavaci drahu pro zmenu krizuje zeleznicni trat!
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 27.9.2010 14:31
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy... celý článek

TOP 4 tipy na levné cestování

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti
Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.
S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48