Konec podvodům s timeshare se přiblížil

Konec podvodům s timeshare se přiblížil
Bibione.
Autor snímku Bibione Online
SDÍLEJ:

Asociace cestovních kanceláří České republiky přivítala, že 3. února byla konečně v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněna dlouho připravovaná Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/122/ES "o ochraně spotřebitele ve vztahu k některým aspektům smluv o dočasném užívání ubytovacího zařízení (timeshare), o dlouhodobých rekreačních produktech, o dalším prodeji a o výměně."

Je to dlouhý úřední název pro poněkud zprofanované nabídky koupě dovolené (rozuměj pobytu) na zpravidla týdenní úsek, koupené obvykle bez určení konkrétního data (nejvýš sezóny), a to na několik let s tím, že zákazník se stává spolumajitelem resp. spoluuživatelem, takže je povinen hradit i náklady typu úklid, daně z nemovitosti atp., což nabízející při náborových akcích zpravidla přinejmenším nezdůrazňovali.

Co jsem podepsal?

Vzhledem k tomu, že vedle seriózních timesharových společností se na trhu objevují i velmi neseriózní zprostředkovatelé, zrodil se na úrovni Evropské unie předpis k ochraně spotřebitele před subjekty, které nejen že potenciální zákazníky neinformují řádně, ale při agresivní náborové kampani vyberou i nemalé zálohy.

Když pak klient přijde domů a seznámí se s tím, co vlastně podepsal a že to zdaleka není tak výhodné (případně to starším rodičům vysvětlí děti), zjistí nejen, že je povinen při stornu smlouvy hradit poplatky nejméně ve výši zaplacené zálohy, ale někdy se dokonce ukáže, že dotyčný zprostředkovatel změnil adresu a je prakticky nepolapitelný.

Firma, na niž zní smlouva, sídlí v zahraničí, a tak by si soud vyžádal větší náklady, než činí utrpěná ztráta.

Dva týdny na rozmyšlenou

Na ochranu spotřebitele byla sice již v roce 2001 přijata směrnice ukládající timesharovým firmám informační povinnosti, ale jednak se týkala pouze smluv na delší než tříleté období, jednak v ničem nebránila vybírat od zákazníků zálohy a účtovat stornopoplatky.

Při porušení informační povinnosti firmou měl sice zákazník právo během 14 dnů od smlouvy odstoupit bez sankcí, ale praktická vymahatelnost zálohy byla rovná nule. Nehledě na to, že od doby platnosti této Směrnice přešla většina takových "cestovních" či "prázdninových klubů" na dvou až tříleté nabídky, čímž se všem povinnostem vyhnuly.

Směrnice 2008/122/ES jde proto do důsledků. Týká se všech spotřebitelských smluv na období delší než jeden rok, na základě nichž spotřebitel za úplatu získává právo užívat jedno nebo více ubytovacích zařízení s noclehem na více než jeden časový úsek jakož i všech smluv o výměně či prodeji takových smluv.

Povinné informace pro zákazníka

Dále se týká i delších než ročních smluv o rekreačním produktu, na základě kterých spotřebitel za úplatu získává především právo na slevu nebo jiné výhody spojené s ubytováním, a to společně s jinými službami nebo bez nich.

Čím nová Směrnice 2008/122/ES spotřebitele především chrání: Obchodník nejen musí před uzavřením smlouvy podat spotřebiteli přesně vyjmenované informace včetně výslovné informace o právu na odstoupení od smlouvy bez sankcí a formuláře pro toto odstoupení, ale Směrnice obsahuje i velmi důležité ustanovení o tom, že po dobu, kdy má spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy bez sankcí, od něho obchodník nesmí vybírat žádné zálohy.

Ta doba na odstoupení od smlouvy je různě dlouhá podle toho, nakolik obchodník dodržel své informační povinnosti. V případě, že obchodník postupuje zcela v souladu se Směrnicí, je to 14 dnů od uzavření smlouvy. Pokud však nebyly dodrženy informační povinnosti a povinnost předat se smlouvou i formulář na odstoupení od smlouvy, může se tato lhůta protáhnout až na jeden rok a 14 dnů.

Smlouvu napište česky, jinak neplatí

Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že tyto základní ochranné prvky musí platit ve všech členských státech Evropské unie. Jinými slovy i pro smlouvy uzavírané třeba na náborovém pobytu na Kanárských ostrovech.

Přitom smlouva musí být v jazyce spotřebitele nebo státu, v němž má trvalé bydliště.

Méně dobrou zprávou je, že jako každá směrnice Evropské unie obsahuje i směrnice o timeshare ustanovení, že členské státy jsou povinny promítnout ji do své legislativy ve lhůtě do dvou let.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Timeshare
Třeba společnost Horizont travel, pozor na ně!!!
  • Autor Anti
  • Datum a čas 19.3.2009 08:30
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Soud Evropské unie se přiklonil na stranu leteckých pasažérů a připomněl, že pokud je více navazujících letů zakoupeno v rámci jedné rezervace, jsou považovány za jeden let. Kompenzaci za zpožděný let tak... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Rakouské dálniční známky a mýto

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Nejlepší projev na demonstraci za odstoupení premiéra Andreje Babiše a jeho ministryně spravedlnosti Marie Benešové, přednesl na zaplněném Václavském náměstí v Praze Martin Jaroš. 
Dolomity a Julské Alpy 2019

Dolomity a Julské Alpy 2019

MARMOLADA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slávnosti kultúry Lemkov Červený Kláštor 21.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Městské slavnosti Tachov 2.-4.8. 2.8.
Přepadení řopíků Slavonice Vojenská historie 3.8. 14:00
Vikomt - historický šerm Stará Ľubovňa, hrad 6.-11.8. 6.8.
Chodské slavnosti Domažlice 9.-11.8. 9.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 10.-11.8. Horská kola 10.8.
Deň medu Stará Ľubovňa, hrad 11.8.
Den Brna Brno 15.-17.8. 15.8.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48