Konec podvodům s timeshare se přiblížil

Konec podvodům s timeshare se přiblížil
Bibione.
Autor snímku Bibione Online
SDÍLEJ:

Asociace cestovních kanceláří České republiky přivítala, že 3. února byla konečně v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněna dlouho připravovaná Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/122/ES "o ochraně spotřebitele ve vztahu k některým aspektům smluv o dočasném užívání ubytovacího zařízení (timeshare), o dlouhodobých rekreačních produktech, o dalším prodeji a o výměně."

Je to dlouhý úřední název pro poněkud zprofanované nabídky koupě dovolené (rozuměj pobytu) na zpravidla týdenní úsek, koupené obvykle bez určení konkrétního data (nejvýš sezóny), a to na několik let s tím, že zákazník se stává spolumajitelem resp. spoluuživatelem, takže je povinen hradit i náklady typu úklid, daně z nemovitosti atp., což nabízející při náborových akcích zpravidla přinejmenším nezdůrazňovali.

Co jsem podepsal?

Vzhledem k tomu, že vedle seriózních timesharových společností se na trhu objevují i velmi neseriózní zprostředkovatelé, zrodil se na úrovni Evropské unie předpis k ochraně spotřebitele před subjekty, které nejen že potenciální zákazníky neinformují řádně, ale při agresivní náborové kampani vyberou i nemalé zálohy.

Když pak klient přijde domů a seznámí se s tím, co vlastně podepsal a že to zdaleka není tak výhodné (případně to starším rodičům vysvětlí děti), zjistí nejen, že je povinen při stornu smlouvy hradit poplatky nejméně ve výši zaplacené zálohy, ale někdy se dokonce ukáže, že dotyčný zprostředkovatel změnil adresu a je prakticky nepolapitelný.

Firma, na niž zní smlouva, sídlí v zahraničí, a tak by si soud vyžádal větší náklady, než činí utrpěná ztráta.

Dva týdny na rozmyšlenou

Na ochranu spotřebitele byla sice již v roce 2001 přijata směrnice ukládající timesharovým firmám informační povinnosti, ale jednak se týkala pouze smluv na delší než tříleté období, jednak v ničem nebránila vybírat od zákazníků zálohy a účtovat stornopoplatky.

Při porušení informační povinnosti firmou měl sice zákazník právo během 14 dnů od smlouvy odstoupit bez sankcí, ale praktická vymahatelnost zálohy byla rovná nule. Nehledě na to, že od doby platnosti této Směrnice přešla většina takových "cestovních" či "prázdninových klubů" na dvou až tříleté nabídky, čímž se všem povinnostem vyhnuly.

Směrnice 2008/122/ES jde proto do důsledků. Týká se všech spotřebitelských smluv na období delší než jeden rok, na základě nichž spotřebitel za úplatu získává právo užívat jedno nebo více ubytovacích zařízení s noclehem na více než jeden časový úsek jakož i všech smluv o výměně či prodeji takových smluv.

Povinné informace pro zákazníka

Dále se týká i delších než ročních smluv o rekreačním produktu, na základě kterých spotřebitel za úplatu získává především právo na slevu nebo jiné výhody spojené s ubytováním, a to společně s jinými službami nebo bez nich.

Čím nová Směrnice 2008/122/ES spotřebitele především chrání: Obchodník nejen musí před uzavřením smlouvy podat spotřebiteli přesně vyjmenované informace včetně výslovné informace o právu na odstoupení od smlouvy bez sankcí a formuláře pro toto odstoupení, ale Směrnice obsahuje i velmi důležité ustanovení o tom, že po dobu, kdy má spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy bez sankcí, od něho obchodník nesmí vybírat žádné zálohy.

Ta doba na odstoupení od smlouvy je různě dlouhá podle toho, nakolik obchodník dodržel své informační povinnosti. V případě, že obchodník postupuje zcela v souladu se Směrnicí, je to 14 dnů od uzavření smlouvy. Pokud však nebyly dodrženy informační povinnosti a povinnost předat se smlouvou i formulář na odstoupení od smlouvy, může se tato lhůta protáhnout až na jeden rok a 14 dnů.

Smlouvu napište česky, jinak neplatí

Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že tyto základní ochranné prvky musí platit ve všech členských státech Evropské unie. Jinými slovy i pro smlouvy uzavírané třeba na náborovém pobytu na Kanárských ostrovech.

Přitom smlouva musí být v jazyce spotřebitele nebo státu, v němž má trvalé bydliště.

Méně dobrou zprávou je, že jako každá směrnice Evropské unie obsahuje i směrnice o timeshare ustanovení, že členské státy jsou povinny promítnout ji do své legislativy ve lhůtě do dvou let.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Timeshare
Třeba společnost Horizont travel, pozor na ně!!!
  • Autor Anti
  • Datum a čas 19.3.2009 08:30
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Kutlíci přikoupili pádla ke kanoím

Kutlíci přikoupili pádla ke kanoím

Značka Kutlíci, která se specializuje na nafukovací kanoe, rozšiřuje portfolio o plastová pádla Profiplast. ... celý článek

CzechTourism dostal na hraní prvotřídní podvodník Havlíček

Ledecká přestupuje na lyže Head

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

NEVEKLOVICE Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Umělá inteligence jako váš nový cestovní rádce? Jistě! Má ovšem úskalí

Umělá inteligence jako váš nový cestovní rádce? Jistě! Má ovšem úskalí

Cestování bylo vždy tak trochu dobrodružství. S nástupem umělé inteligence se ovšem nejistota snižuje a cestovní ruch na celém světě se stává dostupný pro nejširší veřejnost. Chatboti jako Gemini, ChatGPT nebo Perplexity
Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Běžkařské boty Alpina patří Vývodovi

Největší světová značka běžkařských bot Alpina má jediného majitele. Stává se jím český podnikatel Roman Vývoda. Ze slovinské firmy, která má pobočky v mnoha zemích, odchází dosavadní společník František Pivoda.
Madshus se stěhuje z Norska přes Čínu do Česka

Madshus se stěhuje z Norska přes Čínu do Česka

Madshus, padlou značku běžek, přebírá ConsilTech českého podnikatele Tomáše Němce. Norská ikonická továrna, která nepřetržitě vyráběla 120 let, se stěhuje do Čech. 
Reismüller rezignuje na vedení CzechTourism

Reismüller rezignuje na vedení CzechTourism

František Reismüller rezignovala na funkci ředitele vládní agentury CzechTourism. Skončí na konci srpna. Rozhodl se tak kvůli přesvědčení, že cestovní ruch je v Česku nedoceněný. Agenturu vedl tři roky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.-30.8. 24.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 28.8.-6.9. 28.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.
Den letiště Praha, Letňany 5.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 11.-16.9. 11.9.
Vinohradské vinobraní Praha, Náměstí Jiřího z Poděbrad 11.-12.9. 11.9.
Vinobraní Kuks 12.9.
Vinobraní Roudnice nad Labem 12.9.
Čiernohronská železnica - konec sezony Čierny Balog Provoz 1.5.-13.9. 13.9.

Diskuse

buy medicines online in i... HenryVilia, 26.8.2026 6:28, 49 příspěvků
canadian world pharmacy Rafaelaluse, 26.8.2026 5:55, 7 příspěvků
canada ed drugs Davidbus, 26.8.2026 5:19, 49 příspěvků
india pharmacy mail order HenryVilia, 26.8.2026 5:03, 7 příspěvků
canadian drugstore online Rafaelaluse, 26.8.2026 4:29, 61 příspěvků
us pharmacy no prescription Coreyvek, 26.8.2026 3:17, 7 příspěvků
mexico rx JerryUttem, 26.8.2026 2:48, 7 příspěvků
top 10 pharmacies in india DouglasWaife, 26.8.2026 2:18, 7 příspěvků
canadian pharmacy price c... Davidbus, 26.8.2026 2:04, 7 příspěvků
best mexican pharmacy online Williamhem, 26.8.2026 1:50, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Neon run Horydoly , 25.8.2026 23:53
Běžecké závody 2026 Horydoly , 25.8.2026 23:52
Fotbal Horydoly , 25.8.2026 10:33
Re: Oblékněte svůj dům do... Horydoly , 19.8.2026 16:36
Sport Expo: Pražský velet... Horydoly , 19.8.2026 16:10
Jihotyrolská zima láká ro... uhuguet@mailto.plus, 18.8.2026 9:10
Oblékněte svůj dům do vlny uxeuen@mailto.plus, 18.8.2026 9:07
Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21