Let`s go Honduras!

Let`s go Honduras!
SDÍLEJ:
Honduras je překrásná malá země, kde se prolínají tři velké světy. Divoká příroda, karibské moře a památky starých Mayů. Tento zatím ještě ne moc známý stát Latinské Ameriky je obklopen Tichým i Atlantickým oceánem a hraničí s Guatemalou, Nikaraguou a Salvadorem.
Jak na to V blízkosti města La Ceiba přímo pod horami přírodního parku Pico Bonito a v bezprostřední blízkosti karibských pláží a ostrovů, se nachází česká oáza Noa Noa.

V posledním desetiletí Honduras vyvinul veliké úsilí o zachování rozsáhlých deštných pralesů.

Teplý a suchý jih

Výsledkem této snahy je chráněné území o rozloze 29 tisíc kilometrů čtverečních rozdělené do patnácti národních parků a dalších přírodních rezervací. Díky tomu se stal jedním z nejlepších míst světa pro sledovaní volně žijící zvěře a ptactva.

Jižní část Hondurasu je pokryta divokými mangrovy, mezi nimiž jsou rozeseta koloniální města jako Choluteca a Amapala. Zdejší klima je teplé a suché, což kontrastuje z velkou vlhkostí severní oblasti. Geografická poloha tohoto regionu navíc umožňuje navštívit nedaleké pláže Salvadoru a Nicaragui s jejich skalnatými ostrůvky.

Severní hory

Severní pobřeží je lemováno vysokými horami přesahujícími výšku dva tisíce metrů. Dominantou je vrchol Pico Bonito, jenž je součásti stejnojmenného a zatím téměř neprozkoumaného národního parku.

Jednou z mnoha řek této rezervace je Rio Cangrejal, kde se praktikují sporty jako rafting, horská turistika, horolezectví a canopy, což je zábava založená na rychlé jízdě v korunách stromů za pomoci lana a závěsné kladky. V Evropě se něčemu podobnému říká tarzaning.

Historická města

Karibské pobřeží je známé svými krásnými plážemi, přírodními parky a historickými místy. Nachází se zde americké osady, koloniální města, banánové či palmové plantáže, ale i moderní města jako La Ceiba, Tela, Trujillo a Puerto Cortez.

Vnitrozemní město Copán bylo za dob rozkvětu mayské kultura hlavním městem umění. Vyráběli se zde sochy z vulkanického kamene, různé nástroje, keramika, korálky, šaty a mnohé další věci.

Dodnes je velkou záhadou, proč obyvatelé toto kulturně, politicky, ekonomicky a nábožensky vyspělé město opustili. Archeologové odhadují, že již pět set let před příjezdem Kryštofa Kolumba zde nežili žádní obyvatelé.

Dominantou města je hieroglyfické schodiště znázorňující dynastii Copánu. Nachází se zde také hvězdárna, pyramida, ze které je výhled na celé město a spousta dalších staveb.

Města na pobřeží

Pobřežní města Omoa a Trujillo vyprávějí příběhy z dob, kdy se Španělé museli bránit proti nájezdům anglických a francouzských pirátu. Je zde spousta starých pevností a muzeí s nejrůznějšími zbraněmi.

Tela je zase vzpomínkou na dobu, kdy byla ekonomika země založena na vývozu banánů. Dnes se zde pěstuje převážné africká palma, jenž je používána pro výrobu oleje.

Novodobá La Ceiba, kde je jedno ze čtyř mezinárodních honduraských letišť, je branou k pobřežním ostrovům nevyslovitelné krásy.

Karibské ostrovy

Nedaleko severního pobřeží jsou překrásné karibské ostrovy Utila, Roatan a Guanaja. Na každém kroku nabízejí rozličné přírodní scenérie, které člověka naprosto pohltí. Světově známé jsou především díky křišťálově čistým vodám a korálovým útesům, proto jsou vyhledávány nejen turisty, ale i potápěči a rybáři z celého světa.

Na každém z těchto ostrovů je také možnost velmi levně získat mezinárodně uznávaný potápěčský kurz P.A.D.I. Ačkoli když všechny mají bíle pláže, korálové útesy, tyrkysové moře, palmy a mangrovové lesy, každý z nich dýchá jinou atmosféru.

Guanaja má svůj vlastní životní styl. Nejsou tu žádné silnice ani auta a jediným dopravním prostředkem jsou všudypřítomné lodě a malé čluny. Tento hornatý ostrov má jako jediný svou vlastní řeku s krásnými vodopády a je kompletně obehnán korálovými útesy.

Utila je známá pohodovou atmosférou a je navštěvována především lidmi, kteří cestují jen tak s batohem na zádech. Roatán je naopak velmi moderní, funguje tu mezinárodní letiště, spousta luxusních hotelů a může se pyšnit druhou největší útesovou bariérou na světě.

Od Kolumba k současnému turismu

První zmínka o těchto místech se datuje již k roku 1502, kdy byly navštíveny Kryštofem Kolumbem při jeho čtvrté a poslední cestě na nový kontinent. Sloužily též jako úkryt pro anglické, francouzské a holandské piráty.

Honduras je z našich vlastních zkušeností velmi bezpečným místem. Místní lidé si dobře uvědomují, že turistika je pro ně ekonomickým přínosem a dělají vše proto, aby jí podpořili. Kromě jiného je zřízena turistická policie.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tibet - více než 60 let okupovaná země

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Číňané tvrdí, že přivezli technický pokrok a zbavili zemi vlády teokracie. A co říkají Tibeťané? Autentické záběry a zpovědi Tibeťanů nabídne jedinečný filmový dokument Kauza Tibet, který přináší kontrast mezi řáděním čínských vojáků a tibetskou... celý článek

Rakouské dálniční známky a mýto

Cestovní doklady dnes a kdysi

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Číňané tvrdí, že přivezli technický pokrok a zbavili zemi vlády teokracie. A co říkají Tibeťané? Autentické záběry a zpovědi Tibeťanů nabídne jedinečný filmový dokument Kauza Tibet, který přináší kontrast mezi řáděním čínských vojáků a tibetskou
Cestovní doklady dnes a kdysi

Cestovní doklady dnes a kdysi

RETRO Dnešní mladá generace se jistě podivuje za jakých podmínek jejich předci kdysi po Evropě cestovali. Dnes je to jednoduchá věc, člověk si vezme ruksak nebo kufr a jede za svým cílem. Často
Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Soud Evropské unie se přiklonil na stranu leteckých pasažérů a připomněl, že pokud je více navazujících letů zakoupeno v rámci jedné rezervace, jsou považovány za jeden let. Kompenzaci za zpožděný let tak
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Senegal je považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Lucie Masopustová společně s Bacarym, místním Senegalcem, koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, označovaném za sýpku Senegalu, 20 km jižně od

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den tygrů Jihlava, ZOO 27.7.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Afrika Fest
Choceň, zámek 6.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.
Voda,moře,oceány - filmový festival Hluboká nad Vltavou 12.-15.9. 12.9.

Diskuse

Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34