
Vážné nemoci a očkování

Tento text nemůže a nechce nahradit odbornou konzultaci. Doporučujeme kontaktovat raději dva zdroje, protože z vlastní zkušenosti víme, že někteří praktičtí lékaři mají informace staré mnoho let, případně z televize a jejich rady se zásadně liší.
Plánujte očkování
"Nejezděte na tu Srí Lanku", říkal mi jeden doktor. "Viděl jsem na Nově, že tam řádí cholera!" Jel jsem a bylo tam samozřejmě krásně.
Očkování samo o sobě je pro organismus zátěží. Zvažte, jestli ho potřebujete. Např. v Íránu se vyskytují snad všechny očkovatelné choroby, ale ve zcela odlehlých lokalitách a pravděpodobnost, že je dostanete na klasické turistické trase, je mizivá. Na druhou stranu je velmi hloupé vyjet na cestu napříč Asií bez očkování proti žloutence a tetanu.
Orientační informace
Očkování plánujte několik měsíců dopředu. Některé vakcíny není možné kombinovat, jiné jsou účinné až po měsíci nebo po opakovaných injekcích.
Následující text slouží jako orientační a v žádném případě nemá a nemůže nahradit vaši konzultaci s lékařem.
Tetanus – očkování platné 10 let byste určitě měli mít.
Žloutenka A – přenáší se špinavýma rukama, znečištěným jídlem a vodou; očkování platné 10 let doporučujeme, už proto, že si pak nebudete muset mýt ruce a ušetříte za mýdlo.
Žloutenka B – přenáší se jen krví, při krevních transfuzích v rozvojových zemích není riziko nakažení úplně malé.
Tyfus – očkování platí 3 roky; při dodržování hygieny (hlavně pitná voda) je riziko nákazy v turistických oblastech malé.
Cholera – vakcína nemá valný účinek; epidemie cholery vypuknou jen zřídka v oblastech se znečištěnou „pitnou“ vodou.
Meningitida – vakcína funguje 3 roky.
Vzteklina – například v Číně a Pákistánu se vyskytují agresivní psi, kteří mohou být nakažení a kousnutím přenést nemoc na vás; vakcína není plně účinná; vzteklina je smrtelná, pokud se nakažený a neočkovaný nedostanete rychle do nemocnice.
Japonská encefalitida B – toto virové onemocnění mozku přenášené komáry se vyskytuje tam, kde lidé pěstují prasata, v muslimských oblastech je tedy velice vzácná (islám zakazuje vepřové).
Horečka Dengue – tato nemoc se vyskytuje spíše ve městech a v tropických oblastech a počet nemocných roste; naštěstí před několika lety byla v Thajsku vyvinuta vakcína; moskyti, kteří nemoc šíří, létají hlavně ve dne a nedoletí dál než 100 m od zdroje vody, kde se narodili.
Malárie – malárii přenáší komáři rodu Anophelles, kteří létají od soumraku do úsvitu. Antimalarika jsou pilulky snižující riziko nákazy a závažnost průběhu. Je jich několik druhů a stále jsou vyvíjeny nové a doporučovány jiné. Nemoc totiž neustále mutuje a v různých částech světa zabírají různé léky. V každém případě si proto nechte poradit odborníkem, do kterých zemí si co vzít. Většina antimalarik může mít nepříjemné vedlejší účinky.
Prevence proti komárům: tři výše uvedené potenciálně smrtelné nemoci přenáší komáři a zde jsou způsoby, jak se vyhnout jejich bodnutí: oblékejte světlé barvy, noste dlouhé rukávy a nohavice, používejte repelent s ochrannou látkou DEET a moskytiéry, vyhněte se voňavkám a pozor dávejte hlavně večer a ráno, kdy jsou ty malé bestie nejživější.
Žaludeční a střevní problémy: z nevhodného jídla, pití a vody mohou ve vašem žaludku nebo střevech zakotvit améby nebo paraziti různých typů. Pokud po návratu z cest vaše zažívací problémy přetrvávají, nechte si udělat test stolice.
Autor je vydavatelem cestovatelského serveru Hedvábná stezka
Diskuse
Diskuze k článku
Antimalarika v Africe

Nejvyšší lanovka na světě jezdí v Číně
Tvůj bílý šátek mě zpátky nezavolá
Může se hodit
Nejčtenější články

Proč je součástí cestovního pojištění i pojištění právní ochrany?

Nejvyšší lanovka na světě jezdí v Číně

Tvůj bílý šátek mě zpátky nezavolá

ČEKU - Čína, Evropa, Kanada, USA
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Mezinárodní horolezecký filmový festival | Teplice nad Metují | 28.-31.8. | 28.8. | |
Caravan Salon - veletrh | Německo, Düsseldorf | 29.8.-7.9. | 29.8. | |
Cestovatelská Střela - festival | Dolní Hradiště | 29.-31.8. | 29.8. | |
Exotické ptactvo - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 15.-31.8. | 31.8. | |
Bonsaje - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 22.-31.8. | 31.8. | |
Festiwal Górski | Polsko, Ladek-Zdroj | 4.-7.9. | 4.9. | |
Yachtfestival - veletrh | Německo, Hamburg | 5.-7.9. Lodě a čluny | 5.9. | |
Člověk v přírodě - veletrh | Louny | 5.-7.9. | 5.9. | |
IBF - veletrh | Itálie, Misano | 5.-7.9. | 5.9. | |
Zahrada Čech - veletrh | Litoměřice | 12.-17.9. | 12.9. |
Diskuse
lopoopkk | xemike9093 xemike9093, 27.8.2025 21:22, 1 příspěvek |
Sonalyijjbd | xemike9093 xemike9093, 27.8.2025 21:22, 1 příspěvek |
Samozřejmost | Lukynn, 27.8.2025 14:46, 5 příspěvků |
Inu - to je pěkná blbost | pikovoda, 27.8.2025 14:35, 5 příspěvků |
Inu - to je pěkná blbost | Honza, 27.8.2025 12:59, 5 příspěvků |
slovaci se certi | Michal, 26.8.2025 22:52, 63 příspěvků |
Inu - to je pěkná blbost | pikovoda, 26.8.2025 18:18, 5 příspěvků |
Inu | Honza, 26.8.2025 7:57, 5 příspěvků |
Inu | Honza, 23.8.2025 11:01, 1 příspěvek |
Výborně! | Honza, 22.8.2025 19:02, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Mezinárodní horolezecký f... | Horydoly , 27.8.2025 12:28 |
Beskydská sedmička 2025 s... | Horydoly , 26.8.2025 1:04 |
Brdský půlmaraton | Horydoly , 19.8.2025 0:39 |
Re: Pozor! Dojde k otevře... | Horydoly , 16.8.2025 17:22 |
Střední Čechy turistické ... | Horydoly , 16.8.2025 14:42 |
Pozor! Dojde k otevření b... | milan šupa, 14.8.2025 19:46 |
Chrudim hostí kultovní zá... | Horydoly , 13.8.2025 12:19 |
Zdeněk Štybar vstupuje do... | Horydoly , 12.8.2025 0:41 |