Cyklistický výlet na Bořeň a jízda do Prahy

Cyklistický výlet na Bořeň a jízda do Prahy
Cykloturistický tarp pod Bořeněm.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Z Bořeně do Prahy je na kole sto kilometrů. Vracíme se tudy z horolezeckého víkendu. Povšechně míříme k jihovýchodu.

Cyklistický výlet na Bořeň a jízda do Prahy
Bořeň od Rané s Krušnými horami v zádech.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Trasa: 97 km
Čas výletu: 10 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice, cyklostezky, občas lehký terén a silnice
Highlights: Bořeň - lezení,turistika
Kolo: Author Traction

Možností, jak se dostat z horolezeckého tábořiště pod Bořeněm na metro do Prahy je mnoho. 

V zásadě musíme vždy překonat nepříjemné stoupání v Českém Středohoří, přejet přes Ohři, znovu vystoupat do posledních výběžků Středohoří a klesnout k Vltavě. Převýšení vydá na 600 až 800 metrů. Jede se většinou po vedlejších silnicích či prašných polňačkách a na závěr po cyklostezce. Musíme počítat i s krátkými úseky pro frekventovaných silnicích. Jinudy to nejde.

Horydoly.czPŘED 10 LETY: Z Bořeně do Prahy na elektrokole

STRAVA.com Stáhněte trasu Bílina - Bořeň (4 km)
STRAVA.com Stáhněte trasu Bořeň - Praha (97 km)

VIDEO na kole z Bořeně do Prahy

V pátek večer vystoupíme z vlaku v Bílině, zapneme světla a blikačky a vyjedeme po zelené turistické značce strmými ulicemi a pak lesní stezkou pod Bořeň. Na louce pod jižní stěnou stavíme tarp a opékáme buřty na ohni.

V sobotu celý den lezeme na zdejších vyhlášených skalách.

V neděli po ránu sbalíme saky paky. Horolezecké krámy, stan a spacáky nastrkáme do kapes na kolech a zbytek hodíme do batůžků na zádech. Plánujeme jet co nejpřímější cestou do Prahy a s co nejmenším převýšením.

Vesnice bez otevřených hospod

Z tábořiště sjíždíme k podzemnímu pramenu. Budeme žíznit! Podzemní kaverna je zaplavená, znečištěná a pošlapaná od krav. 

Jedeme rozbitou polní cestou na jih po hřebeni k vysílači a po silnici do Hrobčic. Projedeme vesnicí a úmorně stoupáme okreskou do Mrzlic ke kostelu svatého Jakuba většího. Vedro je k padnutí.

Mírně klesáme do Tvrdína. Po pravé ruce se pohledem loučíme s Boření.

Paragliding Raná.

Zase šlapeme do kopce přes Měrunice. Horké trápení ukončí až silniční sedlo mezi kopci Hradišťko a Plešivec v nadmořské výšce 490 m. Překonali jsme České Středohoří. Odpočíváme na nejvyšším místě dnešního cyklistického dne.

Ze Středohoří k Vltavě

Šedesátkou sjíždíme hodně rychle a dost strmě do Řisut a po hlavní silnici do Želkovic. Konečně je otevřený aspoň stánek se zmrzlinou! Nedělní poledne bylo až dosud ve znamení zavřených hospod ve všech vesnicích.

Za vesnicí odbočíme doprava do polí a po prašných cestách pro zemědělskou techniku míříme do Třebívlic k zámku. Na nádraží se napojíme na cyklotrasu 3119. Rovinatým terénem projíždíme Solany a Lkáň po vedlejších silničkách. Z obzoru na nás přísně shlíží dvě věže hradu Hazmburk. Objedeme ho zprava prašnou cestou do vsi Klapý. Dnes nemáme čas na prohlídku hradu ani famozní vyhlídku do kraje na soutoku Ohře a Labe.

Hazmburk.

Pokračujeme po silnici do Libochovic. Ve městě to žije! Na výběr je několik otevřených restaurací, kaváren a cukráren. Zajíždíme k zahrádce Černého orla u zámku, protože tady stojí nejvíc odstavených bicyklů. Udělali jsme dobře. Pivo i jídlo bylo za přiměřenou cenu a velmi dobré. Prohlídku zámku Libochovice si necháme na příště. Chceme se dostat do Prahy dříve, než padne soumrak.

Přejíždíme Ohři po starém silničním mostě. Jsme na nejnižším bodě dnešní cesty (165 m n.m.).

Horydoly.czDOLNÍ OHŘE: Překvapivě rychlá kráska

Libochovice, renesanční zámek u Ohře.

Napojujeme se na cyklostezku 6 podél Malé Ohře a jedeme lesní silničkou do Budyně nad Ohří. Po hlavní silnici, ale s velmi malým provozem motorových vozidel, šlapeme do Mšené - Lázně. Projedeme toto malé ale známé lázeňské centrum. My, kteří jsme prožili velký kus života v Mariánských a Františkových Lázních a také Karlových Varech, se poněkud posmíváme kapesním rozměrům lázeňských domů a lázeňského parčíku.

Hlinitými polňačkami a asfaltovými okreskami míříme přes pole do Charvatců, Hospozínku, Černus a do Velvar. Na historickém náměstí hledáme otevřenou hospodu, ale nesetkáváme se s úspěchem. Středověké město opouštíme Pražskou bránou.

Stoupáme na Malou Bučinu. Otravný kopec má necelých sto metrů převýšení, ale zdá se nekonečné. Široká silnice má stálý spád, vedle ní vede železnice, výhled před sebe je daleký, aut okolo projíždí hodně. Každé trápení musí jednou skončit. U železniční zastávky Olovnice jsme nahoře. Rychle a pohodlně sjíždíme do Kralup.

 

 

Vltavská cyklostezka

U železniční zastávky Předměstí najíždíme na cyklotrasu 202 a projíždíme skrz parky do centra města. V supermarketu kupujeme každý dvoulitrovou limonádu a na posezení ji vypijeme. V Kralupech přejedeme přes Vltavu po lávce pro pěší. Najedeme na Vltavskou cyklotrasu číslo 7 a po pravém břehu řeky dojedeme až do Prahy. Tady už je hospod a kiosků obrovské množství.

Po krásném asfaltu podjedeme zámek Chvatěruby. Mineme jez a přívoz Dolany. U přívozu Máslovice najedeme do terénu. Na úzké kamenito-prašné stezce je nutné dávat pozor. Místy najíždíme na vysokou kamennou navigaci a spadnout s naloženým kolem několik metrů do Vltavy by nebylo nic hezkého.

Vltava. Pobřežní stezka pod Větrušicemi.

V Řeži už jsme zase na pěkném asfaltu. Postupně míjíme další přívozy Úholičky, Klecánky, Roztoky a Podbaba. U zoologické zahrady přejedeme přes Vltavu po Trojské lávce. Vezmeme to přes Stromovku, Strossmayerovo náměstí, Štefánikův most a okolo Obecního domu do Hybernské ulice, která nás vyplivne u Hlavního nádraží.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

VAL D´ISERE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Kdo s koho? Tománka čeká souboj s americkou legendou, ve hře je jedna místenka na mistrovství světa

Singltrail Letňany Praha

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Traily a bikeparky v Jeseníkách

Traily a bikeparky v Jeseníkách

Gravity disciplíny jsou košatým a oblíbeným odvětvím cyklistiky. Jeseníky jsou nejlepší česko-moravsko-slezskou destinací, kde si lze užít bike parky, trailcentra a dirty.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

PRADĚD Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Polsko AKTUÁLNĚ 2025

Polsko AKTUÁLNĚ 2025

CYKLOSTEZKY Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.
Cyklistický maraton Vysočiny: Pechkův hattrick

Cyklistický maraton Vysočiny: Pechkův hattrick

Vítězem 20. ročníku Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočiny se stal jedenatřicetiletý Jan Pechek. Do cíle osmačtyřicetikilometrového závodu dorazil v čase 1:41:58. Je to jeho třetí zlato v řadě, které si z Kněžic odvezl.
Řidič zabil cyklistu u Ratíškovic

Řidič zabil cyklistu u Ratíškovic

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního vozu naboural do třech cyklistů a jeden havárii nepřežil. Tragická dopravní nehoda se stala u Ratíškovic 17. května po deváté hodině večerní. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Slovenský raj - cyklomaraton Hrabušice Horská kola 11.6.
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 14.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 14.6.
Tálínský cyklomaraton Tálín Horská kola 14.6.
Křížová stezka - cyklomaraton Zlaté Hory Horská kola 14.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Silniční kola 14.6.

Diskuse

Štěstí Bambulezizib, 9.6.2025 15:53, 2 příspěvky
Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 2 příspěvky
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky
platí Kuba Turek, 5.6.2025 17:18, 4 příspěvky
platí Véna, 5.6.2025 11:59, 4 příspěvky
hrdý vlastenci Matylad, 5.6.2025 11:57, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26