Kolo Labe - Jizera

Kolo Labe - Jizera
Na kole podél Zábrdky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Ujedeme v terénu sto kilometrů? V pátek jsme se sami sebe zeptali a v sobotu jsme si to užili. Šlapali jsme z Prahy do Českého ráje. Vedla nás Jizera. Podél Botiče, Labe a Jizery jsme jeli po turistických značkách. Několikrát jsme zabloudili, občas zaparkovali u hospůdky a nakonec se vyšťavili v kopcích.

Jak na to

Trasa: cca 130 km, nezáživnou projížďku Prahou lze zkrátit vlakem do Čelákovic, na konci cesty není třeba zajíždět do Bělé.

Doprava: podél celé trasy jezdí vlak. Mnichovo Hradiště je na hlavní trati Turnov - Praha. V neděli odpoledne bývá vlak přecpaný cestujícími i bicykly.

Doporučené vybavení: horské kolo, přilba, rukavičky, brýle, dres, bunda, nářadí a lepení, mapník na řídítka, mapa, pití a jídlo.

Kempy: u koupališť v Dolní Bukovině, Klášteře Hradišti, Bakově a Bradleci. Postavit stan na jednu noc lze na loukách téměř kdekoliv.

Do Mnichova Hradiště jsme přijeli před setměním.

Bloudíme po periferii

Vyrážíme od redakčních dveří Horydoly v Praze na Zahradním Městě. Za pár minut sjíždíme k populárnímu pražskému potoku Botič a šlapeme známou stezkou proti proudu.

Objíždíme Hostivařskou přehradu a jedeme terénem do Petrovic. Tady někde se pokusíme napojit na turistickou značku do Kolodějí a dál přes Klánovický les.

Nedaří se. Bloudíme mezi továrními bloky a obrovskými sklady. Občas se objeví shluk domků ve stylu podnikatelského baroka. Všechno je stejně ošklivé.

"Nevracíme se náhodou?" bezelstně se ptá Hanka na hrázi Dubečského rybníka. Chvíli koumáme co a jak, máme to tu přece najeté z minulých let. Stejně zase bloudíme.

Nebudu rozepisovat všechny naše kličky a zajížďky, ale posunu nás rovnou do Čelákovic. Máme za sebou golfové hřiště, cestičky v dubových lesích, vytlučené okresky a liduprázdné ulice satelitních městeček. K původním u plánu jsme si přidali asi dvacet kilometrů navíc.

Úžasná slepá ramena

V samoobsluze kupujeme rohlíky, jogurty a úžasně levnou limonádu za 4,90 Kč. Chuť odpovídá ceně.

Neseme kola do schodů na most přes Labe. Držíme se žluté turistické značky se kocháme slepými rameny velké řeky, na kterých právě kvetou lekníny. Pokračujeme několik kilometrů písčitými lesy téměř po rovině.

V Sojovicích vyjíždíme ze stínu stromů, měníme barvu značky za červenou, Labe za Jizeru a po loukách jedeme do Benátek. Necháme se nachytat turistickým značením a ze všech sil vyšlapeme ostré stoupání na náměstí, abychom o pár stovek metrů dál zase sjeli k řece na původní trasu.

Dražický hrad tentokrát objíždíme, na prohlídku není čas. Další romantická krajina nás čeká u slepých ramen Staré Jizery. Stejně jako na Labi obdivujeme kvetoucí zeleň na hladině.

Vesnické pivo a limo

V Horkách neodoláme a zastavujeme v hospodě na fotbalovém hřišti si dáváme guláš a rádlera. Hospodský se při objednávce zakření, ale statečně čepuje do půllitrů kombinaci meruňkové limonády a piva.

"Už jsem o tom slyšel, jednou to taky budu muset ochutnat," prohlašuje s kyselým úsměvem. "Určitě ale nevypiju víc než deci."

Stále podél Jizery míříme k Mladé Boleslavi. Střídají se terénní singletracky, prašné traktorové cesty a asfaltové cyklostezky. Na starém boleslavském náměstí nás na zmrzlinu zláká cukrárna. Je pozdní odpoledne. Nad kafíčkem a ovocným pohárem tu sedí rodinka s kočárkem, tři postarší přítelkyně a osamělá dáma.

Ještě dva kopce a jsme v cíli

Po osvěžení mažeme dál. Mohli bychom po červené značce dojet za hodinku až dvě podél řeky přes Bakov do Mnichova Hradiště. My si ale ještě dáme trochu do těla.

V Debři odbočujeme po druhé červené náročným terénem do kopců směrem na Bělou pod Bezdězem. Trochu se svezeme po hladkém asfaltu silnice do Velkého Rečkova a vydáme se zase nahoru ke kapli nad vyhlášeným pramenem Klokočka.

Zbývá poslední výšlap po asfaltu do Maníkovic a dlouhý, nekonečně dlouhý sjezd do Mnichova Hradiště. Ani zdejší zámek již nestihneme, je pozdě večer.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

aa

Zážitek nemusí být pozitivní ale silný

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 7.5.2018 00:13
Reaguj
aa
Mno pro mne výlet na kole znamená že si naplánuji cestu po cyklostezce kde se můžu kochat a cestu si opravdu vychutnat,vím že se nedostanu do terénu nevhodném pro kolo, bloudit mezi obrovskými sklady, nebo jet po silnici první třídy, nevědet jestli se blížím k cíli nebo se vracím tak to bych fakt z toho výletu nic neměl.
  • Autor aa
  • Datum a čas 13.9.2007 20:59
Reaguj
Re: Je úplně každý výlet zajímavý?
... určitě každý výlet může být zajímavý. Dost často nejde ani o délku trasy ani o terén, ale o zážitky, který posbíráš cestou a ze kterých můžeš čerpat v šedých všedních dnech. Každá inspirace právě pro ten únik ze šedých všedních dnů je dobrá. Našinec holt pořád nemůže být na Dachsteinu, na Salze, v Meribelu,... :-(.
  • Autor Vláďa
  • Datum a čas 13.9.2007 07:42
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


TEST Cyklistická helma Crussis

TEST Cyklistická helma Crussis

Helma Crussis patří do střední cenové kategorie přileb na cyklistiku, koloběžky a in-line bruslení. Jezdíme v ní už skoro dva roky a jsme spokojeni. Za tisíc korun to byla dobrá koupě.... celý článek

Triatlon v Sokolově vyhráli junioři Grebík a Svobodová

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

OPRAVY LESNÍCH CEST Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ROKYTKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

BERGELL Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Mezi Polevskými obry - cyklomaraton Polevsko Horská kola 27.7.
Xterra Hradec Králové Plavání, MTB, kros 28.7.
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 29.7.-2.8. Horská kola 29.7.
Xterra World Tour - Mistrovství Evropy Prachatice 2.-4.8. Terénní triatlon 2.8.
Sahara race - cyklomaraton Hradec Králové, Marokánka 2.-3.8. 2.8.
Xterra - terénní triatlon
Karlovy Vary Plavání, kolo, běh 3.8.
Kytlický minitriatlon Kytlice   10.8.

Diskuse

Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků
Nová venkovní lezecká stěna pavel, 21.7.2019 0:53, 115 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34