Kolo Labe - Jizera

Kolo Labe - Jizera
Na kole podél Zábrdky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Ujedeme v terénu sto kilometrů? V pátek jsme se sami sebe zeptali a v sobotu jsme si to užili. Šlapali jsme z Prahy do Českého ráje. Vedla nás Jizera. Podél Botiče, Labe a Jizery jsme jeli po turistických značkách. Několikrát jsme zabloudili, občas zaparkovali u hospůdky a nakonec se vyšťavili v kopcích.

Jak na to

Trasa: cca 130 km, nezáživnou projížďku Prahou lze zkrátit vlakem do Čelákovic, na konci cesty není třeba zajíždět do Bělé.

Doprava: podél celé trasy jezdí vlak. Mnichovo Hradiště je na hlavní trati Turnov - Praha. V neděli odpoledne bývá vlak přecpaný cestujícími i bicykly.

Doporučené vybavení: horské kolo, přilba, rukavičky, brýle, dres, bunda, nářadí a lepení, mapník na řídítka, mapa, pití a jídlo.

Kempy: u koupališť v Dolní Bukovině, Klášteře Hradišti, Bakově a Bradleci. Postavit stan na jednu noc lze na loukách téměř kdekoliv.

Do Mnichova Hradiště jsme přijeli před setměním.

Bloudíme po periferii

Vyrážíme od redakčních dveří Horydoly v Praze na Zahradním Městě. Za pár minut sjíždíme k populárnímu pražskému potoku Botič a šlapeme známou stezkou proti proudu.

Objíždíme Hostivařskou přehradu a jedeme terénem do Petrovic. Tady někde se pokusíme napojit na turistickou značku do Kolodějí a dál přes Klánovický les.

Nedaří se. Bloudíme mezi továrními bloky a obrovskými sklady. Občas se objeví shluk domků ve stylu podnikatelského baroka. Všechno je stejně ošklivé.

"Nevracíme se náhodou?" bezelstně se ptá Hanka na hrázi Dubečského rybníka. Chvíli koumáme co a jak, máme to tu přece najeté z minulých let. Stejně zase bloudíme.

Nebudu rozepisovat všechny naše kličky a zajížďky, ale posunu nás rovnou do Čelákovic. Máme za sebou golfové hřiště, cestičky v dubových lesích, vytlučené okresky a liduprázdné ulice satelitních městeček. K původním u plánu jsme si přidali asi dvacet kilometrů navíc.

Úžasná slepá ramena

V samoobsluze kupujeme rohlíky, jogurty a úžasně levnou limonádu za 4,90 Kč. Chuť odpovídá ceně.

Neseme kola do schodů na most přes Labe. Držíme se žluté turistické značky se kocháme slepými rameny velké řeky, na kterých právě kvetou lekníny. Pokračujeme několik kilometrů písčitými lesy téměř po rovině.

V Sojovicích vyjíždíme ze stínu stromů, měníme barvu značky za červenou, Labe za Jizeru a po loukách jedeme do Benátek. Necháme se nachytat turistickým značením a ze všech sil vyšlapeme ostré stoupání na náměstí, abychom o pár stovek metrů dál zase sjeli k řece na původní trasu.

Dražický hrad tentokrát objíždíme, na prohlídku není čas. Další romantická krajina nás čeká u slepých ramen Staré Jizery. Stejně jako na Labi obdivujeme kvetoucí zeleň na hladině.

Vesnické pivo a limo

V Horkách neodoláme a zastavujeme v hospodě na fotbalovém hřišti si dáváme guláš a rádlera. Hospodský se při objednávce zakření, ale statečně čepuje do půllitrů kombinaci meruňkové limonády a piva.

"Už jsem o tom slyšel, jednou to taky budu muset ochutnat," prohlašuje s kyselým úsměvem. "Určitě ale nevypiju víc než deci."

Stále podél Jizery míříme k Mladé Boleslavi. Střídají se terénní singletracky, prašné traktorové cesty a asfaltové cyklostezky. Na starém boleslavském náměstí nás na zmrzlinu zláká cukrárna. Je pozdní odpoledne. Nad kafíčkem a ovocným pohárem tu sedí rodinka s kočárkem, tři postarší přítelkyně a osamělá dáma.

Ještě dva kopce a jsme v cíli

Po osvěžení mažeme dál. Mohli bychom po červené značce dojet za hodinku až dvě podél řeky přes Bakov do Mnichova Hradiště. My si ale ještě dáme trochu do těla.

V Debři odbočujeme po druhé červené náročným terénem do kopců směrem na Bělou pod Bezdězem. Trochu se svezeme po hladkém asfaltu silnice do Velkého Rečkova a vydáme se zase nahoru ke kapli nad vyhlášeným pramenem Klokočka.

Zbývá poslední výšlap po asfaltu do Maníkovic a dlouhý, nekonečně dlouhý sjezd do Mnichova Hradiště. Ani zdejší zámek již nestihneme, je pozdě večer.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

aa

Zážitek nemusí být pozitivní ale silný

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 7.5.2018 00:13
Reaguj
aa
Mno pro mne výlet na kole znamená že si naplánuji cestu po cyklostezce kde se můžu kochat a cestu si opravdu vychutnat,vím že se nedostanu do terénu nevhodném pro kolo, bloudit mezi obrovskými sklady, nebo jet po silnici první třídy, nevědet jestli se blížím k cíli nebo se vracím tak to bych fakt z toho výletu nic neměl.
  • Autor aa
  • Datum a čas 13.9.2007 20:59
Reaguj
Re: Je úplně každý výlet zajímavý?
... určitě každý výlet může být zajímavý. Dost často nejde ani o délku trasy ani o terén, ale o zážitky, který posbíráš cestou a ze kterých můžeš čerpat v šedých všedních dnech. Každá inspirace právě pro ten únik ze šedých všedních dnů je dobrá. Našinec holt pořád nemůže být na Dachsteinu, na Salze, v Meribelu,... :-(.
  • Autor Vláďa
  • Datum a čas 13.9.2007 07:42
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.... celý článek

Závod Míru, poslední prověrka nejlepších mladých cyklistů planety

Pechek obhájil titul cyklistického maratonce Vysočiny

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

V Teplicích za sportem na kole

V Teplicích za sportem na kole

"Krušné hory jsou cyklistickým rájem, díky mírnému profilu jsou ideální pro rodinné výlety," doporučuje Pavla Lehnerová, ředitelka turistické organizece VisitTeplice. Z vrcholů Bouřňák nebo Komáří vížka mohou cyklisté obdivovat výhled na
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

NOVÉ VIDEO V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři
Je tu první letošní Grand Tour. Giro d’Italia na Eurosportu odstartuje už o víkendu

Je tu první letošní Grand Tour. Giro d’Italia na Eurosportu odstartuje už o víkendu

Giro d’Italia (4.-26. května) se blíží a s ním i start letošní letní cyklistické sezóny na Eurosportu a dalších stanicích a platformách Warner Bros. Discovery. Jak už je zvykem, kamery reportérů Eurosportu budou sledovat
Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního auta nedal přednost cyklistovi Petru Křivkovi a zabil ho na přehledné křižovatce poblíž obce Nová Ves u Dírné nedaleko Tučap. Tragická dopravní nehoda se stala 12. května odpoledne.
Havel-Radweg týden po rovině na kole

Havel-Radweg týden po rovině na kole

Hlavní německé město Berlín se rozkládá na území starých Slovanů. Žili zde ještě ve středověku v blatných hradištích mezi řekami, jezery a bažinami. Osou západního slovanského panství byla řeka Havel (česky Havola).

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Závod Míru Krnov 30.5.-2.6. Silniční cyklistika 30.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 1.6.
Glocknerkönig - cyklozávod Rakousko, Bruck Silniční kola do vrchu 2.6.
Cyklojízda Praha, Riegrovy sady Manifestace za práva cyklistů 2.6. 14:00
Hradecký cyklomaraton Hradec Králové Horská kola 2.6.
Loudání Slaný Nonstop cyklistický závod 5.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Bike sraz na Vysočině Želiv 14.-16.6. Horská kola 14.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.

Diskuse

INU Šlojíř, 29.5.2024 21:30, 2 příspěvky
z Ještědu Pišišvor, 29.5.2024 16:55, 3 příspěvky
INU Honza, 29.5.2024 9:55, 1 příspěvek
INU Honza, 27.5.2024 22:18, 1 příspěvek
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 21:57, 8 příspěvků
nechme ho být Magda, 27.5.2024 21:04, 8 příspěvků
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 16:10, 8 příspěvků
nechme ho být Horymír, 27.5.2024 13:15, 8 příspěvků
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 12:15, 8 příspěvků
nechme ho být Horymír, 27.5.2024 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47