Kolo Labe - Jizera

Kolo Labe - Jizera
Na kole podél Zábrdky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Ujedeme v terénu sto kilometrů? V pátek jsme se sami sebe zeptali a v sobotu jsme si to užili. Šlapali jsme z Prahy do Českého ráje. Vedla nás Jizera. Podél Botiče, Labe a Jizery jsme jeli po turistických značkách. Několikrát jsme zabloudili, občas zaparkovali u hospůdky a nakonec se vyšťavili v kopcích.

Jak na to

Trasa: cca 130 km, nezáživnou projížďku Prahou lze zkrátit vlakem do Čelákovic, na konci cesty není třeba zajíždět do Bělé.

Doprava: podél celé trasy jezdí vlak. Mnichovo Hradiště je na hlavní trati Turnov - Praha. V neděli odpoledne bývá vlak přecpaný cestujícími i bicykly.

Doporučené vybavení: horské kolo, přilba, rukavičky, brýle, dres, bunda, nářadí a lepení, mapník na řídítka, mapa, pití a jídlo.

Kempy: u koupališť v Dolní Bukovině, Klášteře Hradišti, Bakově a Bradleci. Postavit stan na jednu noc lze na loukách téměř kdekoliv.

Do Mnichova Hradiště jsme přijeli před setměním.

Bloudíme po periferii

Vyrážíme od redakčních dveří Horydoly v Praze na Zahradním Městě. Za pár minut sjíždíme k populárnímu pražskému potoku Botič a šlapeme známou stezkou proti proudu.

Objíždíme Hostivařskou přehradu a jedeme terénem do Petrovic. Tady někde se pokusíme napojit na turistickou značku do Kolodějí a dál přes Klánovický les.

Nedaří se. Bloudíme mezi továrními bloky a obrovskými sklady. Občas se objeví shluk domků ve stylu podnikatelského baroka. Všechno je stejně ošklivé.

"Nevracíme se náhodou?" bezelstně se ptá Hanka na hrázi Dubečského rybníka. Chvíli koumáme co a jak, máme to tu přece najeté z minulých let. Stejně zase bloudíme.

Nebudu rozepisovat všechny naše kličky a zajížďky, ale posunu nás rovnou do Čelákovic. Máme za sebou golfové hřiště, cestičky v dubových lesích, vytlučené okresky a liduprázdné ulice satelitních městeček. K původním u plánu jsme si přidali asi dvacet kilometrů navíc.

Úžasná slepá ramena

V samoobsluze kupujeme rohlíky, jogurty a úžasně levnou limonádu za 4,90 Kč. Chuť odpovídá ceně.

Neseme kola do schodů na most přes Labe. Držíme se žluté turistické značky se kocháme slepými rameny velké řeky, na kterých právě kvetou lekníny. Pokračujeme několik kilometrů písčitými lesy téměř po rovině.

V Sojovicích vyjíždíme ze stínu stromů, měníme barvu značky za červenou, Labe za Jizeru a po loukách jedeme do Benátek. Necháme se nachytat turistickým značením a ze všech sil vyšlapeme ostré stoupání na náměstí, abychom o pár stovek metrů dál zase sjeli k řece na původní trasu.

Dražický hrad tentokrát objíždíme, na prohlídku není čas. Další romantická krajina nás čeká u slepých ramen Staré Jizery. Stejně jako na Labi obdivujeme kvetoucí zeleň na hladině.

Vesnické pivo a limo

V Horkách neodoláme a zastavujeme v hospodě na fotbalovém hřišti si dáváme guláš a rádlera. Hospodský se při objednávce zakření, ale statečně čepuje do půllitrů kombinaci meruňkové limonády a piva.

"Už jsem o tom slyšel, jednou to taky budu muset ochutnat," prohlašuje s kyselým úsměvem. "Určitě ale nevypiju víc než deci."

Stále podél Jizery míříme k Mladé Boleslavi. Střídají se terénní singletracky, prašné traktorové cesty a asfaltové cyklostezky. Na starém boleslavském náměstí nás na zmrzlinu zláká cukrárna. Je pozdní odpoledne. Nad kafíčkem a ovocným pohárem tu sedí rodinka s kočárkem, tři postarší přítelkyně a osamělá dáma.

Ještě dva kopce a jsme v cíli

Po osvěžení mažeme dál. Mohli bychom po červené značce dojet za hodinku až dvě podél řeky přes Bakov do Mnichova Hradiště. My si ale ještě dáme trochu do těla.

V Debři odbočujeme po druhé červené náročným terénem do kopců směrem na Bělou pod Bezdězem. Trochu se svezeme po hladkém asfaltu silnice do Velkého Rečkova a vydáme se zase nahoru ke kapli nad vyhlášeným pramenem Klokočka.

Zbývá poslední výšlap po asfaltu do Maníkovic a dlouhý, nekonečně dlouhý sjezd do Mnichova Hradiště. Ani zdejší zámek již nestihneme, je pozdě večer.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

aa

Zážitek nemusí být pozitivní ale silný

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 7.5.2018 00:13
Reaguj
aa
Mno pro mne výlet na kole znamená že si naplánuji cestu po cyklostezce kde se můžu kochat a cestu si opravdu vychutnat,vím že se nedostanu do terénu nevhodném pro kolo, bloudit mezi obrovskými sklady, nebo jet po silnici první třídy, nevědet jestli se blížím k cíli nebo se vracím tak to bych fakt z toho výletu nic neměl.
  • Autor aa
  • Datum a čas 13.9.2007 20:59
Reaguj
Re: Je úplně každý výlet zajímavý?
... určitě každý výlet může být zajímavý. Dost často nejde ani o délku trasy ani o terén, ale o zážitky, který posbíráš cestou a ze kterých můžeš čerpat v šedých všedních dnech. Každá inspirace právě pro ten únik ze šedých všedních dnů je dobrá. Našinec holt pořád nemůže být na Dachsteinu, na Salze, v Meribelu,... :-(.
  • Autor Vláďa
  • Datum a čas 13.9.2007 07:42
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze... celý článek

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Bikerské Peklo severu 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Venku je krásné počasí, ideální na kolo, a je třeba skloubit cyklistiku s rodinným výletem neboli funny biking pro celou rodinu. Váš malý biker přece musí jet s vámi. Ideální variantou
Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvoje cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 27.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Dobříš Scorelauf dvojic 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.
Otvorenie cyklosezony v retro štýle Stará Ľubovňa 27.4.
Neznámá země Zlín 15.-30.4. Cestovatelský festival 30.4.
Cukroušův mazec - cyklomaratron Praha, Zbraslav Horská kola, koloběžky 1.5.
Žatecký duatlon Žatec Běh, kolo 1.5.
Templářská cyklostezka - otevření Oslavany Cykloturistika 1.5.

Diskuse

Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 8 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 8 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 7 příspěvků
Nezapomeň na gumáky HankaR, 23.4.2019 11:02, 7 příspěvků
nabízím Josef, 21.4.2019 19:08, 11 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 8 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 7 příspěvků
Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54