Sjezd na odrážedle volným stylem

Sjezd na odrážedle volným stylem
SDÍLEJ:
V jihomoravské obci Bukovinka položili v pondělí novou asfaltku. V úterý se na místo sjelo několik závodníků na první kvalifikační jízdy. Užívali si zbrusu nový povrch, po němž jejich silné stroje klouzaly s dosud nepoznanou lehkostí. Jediný hostující závodník, shodou okolností Pražák hájící barvy měsíčníku Horydoly, jehož nálepka zdobila modrý plastový stroj maďarské výroby, se sebejistě usmíval, že srovnatelných závodišť už projel na tisíce.

Vzhledem k tomu, že okolní pole hrozila výhledově část povrchu pohltit (už druhý den, ptáte se?...vy jste ty krajnice neviděli...), bylo jasné, že je třeba kout železo, dokud je žhavé.

Kokina pro vítěze

Manažerky proto urychleně navštívily obecní úřad, z jehož tlampačů po několika minutách oznámil příjemný ženský hlas, že se druhého dne v 17 hodin konají první závody.

Helma pro všechny účastníky povinná.

Pro manažerky nastaly perné chvíle. Bylo zapotřebí sehnat odměny - v kuloárech se o nich zmiňovaly tajemným moravským slovem kokina - vytvořit diplomy s tématickým obrázkem a především zajistit dostatečný počet helem.

Pražský závodník znervózněl. Nedovezl si helmu, neboť jako zatvrzelý metropolitní frístajlista jezdívá zásadně bez ochranných pomůcek. Byl mu však upřen vstup na závodiště.

Přilba musí být

Chvíli s manažerkou nadávali na úzkoprsá pravidla provinčních soutěží, aby se posléze obrátili se na spřátelenou místní rodinu a ta, přestože je sama líhní hned tří adeptů na příčky nejvyšší, nezklamala.

Druhý den vjížděl do depa s padnoucí lyžařskou přilbou, která mu dodávala děsivého vzhledu motorkáře. Na ostýchavé dotazy místních reprezentantů jen světácky utrousil: "Winter outdoor equipment, děcka."

Hodina H se blížila a z řad místního obyvatelstva se na poslední chvíli rekrutoval startující mladík, rychlá spojka na bruslích, zdravotnice a fotografka v jednom.

Více-méně podle pravidel

Součástí závodního koloritu byly živé zátarasy s kočárky naplněnými mladšími sourozenci zúčastněných borců nepravidelně rozmístěné podél trati.

Závodníci startovali po dvou. Rozumný nápad, uvážíte-li, že čas nezaznamenávalo technicky vyspělé zařízení, nýbrž jedna z místních manažerek.

Systém však brzy ohrozila nedisciplinovanost hlavně mladších závodníků, kteří se po helmě vrhali na dráhu v touze po opojení sportovním zážitkem. Několik samozvaných organizátorů nicméně brzy zvládlo i tento nešvar a s přimhouřeným očkem se dalo říci, že závod proběhl podle pravidel.

Bukovinka dává křídla

V širokých srdcích moravských přeborníků se dokonce našlo dost místa i pro posečkání na spoluzávodníka v případě technických problémů na trati. Vjíždět do cíle společně je přece mnohem větší zábava.

Pražský závodník se po výtečném startu nechal strhnout nádhernými panoramaty nedaleké Drahanské vrchoviny a ztratil několik cenných vteřin. Z kochání jej vytrhlo až hlasité povzbuzování doběhnuvší manažerky, opřel se do řídítek a strhující koncovkou vše napravil.

Nastala chvíle napětí. Aby se nestala nesnesitelnou, rozdaly neuvěřitelně tvůrčí organizátorky mezi závodníky křída a závodní dráha byla brzy jedním uměleckým dílem, oslavou sportu i lidské soudržnosti.

Nezdravé, ale úžasně dobré ceny

Rychlá spojka na bruslích, zdravotnice a fotografka se jala vyhodnocovat dosažené výsledky a v černé igelitce zašustila ona tajuplná kokina.

Šestnáct účastníků postupně vystupovalo do popředí, aby se chopili svého diplomu a …ano, byly to čokolády, bonbóny, cukr ve všech jeho podobách, které pražská manažerka poblázněná rádobyzdravým životním stylem tolik odsuzovala slovy: "bonbony my nejíme."

Její svěřenec však bystře usoudil, že kokina nejsou bonbony a svou odměnu za krásné třetí místo si bleskurychle nacpal do úst. Od té doby už nepronesl na adresu regionálního sportu jediné křivé slovo a těší se na další ročník závodu nazvaného Sjezd na odrážedle volným stylem aneb maminky Bukovinky sobě.


Zobrazit místo Brno na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

:-)
Dobre :-D
  • Autor M.
  • Datum a čas 26.10.2009 10:42
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta

Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta

ROZHOVOR Martin Koky, obchodní a strategický manažer Skiareálu Klínovec, vysvětluje, proč je nutné doplnit zimní provoz skiareálu letními cyklistickými aktivitami.... celý článek

Klínovec - cykloturisté v trailcentru

Cyklonovinky 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

MĚDĚNEC Nejdelší a nejrozlehlejší hory v České republice najdete na severozápadě. Přečtěte si krátké zprávy z Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří.
Fláje: tudy odplul prales z Krušných hor

Fláje: tudy odplul prales z Krušných hor

V Krušných horách a v Podkrušnohoří je několik zajímavých vodních nádrží. Díky starému plavebnímu kanálu patří k nejatraktivnějším Fláje. Kanál pro plavení dřeva Fláje-Clausnitz je nejstarší technickou památkou svého druhu v Čechách. Je dokonce
Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Obě radotínské lávky slouží chodcům i cyklistům

Obě radotínské lávky slouží chodcům i cyklistům

Od září mohou chodci a cyklisté v Radotíně využívat naplno obě nové lávky přes Berounku a nad frekventovanou silnicí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 21.-23.9. 21.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 22.-24.9. 22.9.
Ukončení turistické sezony Pasohlávky 23.9.
Hronský triatlon Kalná nad Hronom Běh, kolo, kajak/kanoe 23.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 23.9.
Podzimní rovnodennost Česko 23.9.
Den zaniklých obcí Ryžovna 23.9.
Bratislavský cyklomaraton Bratislava Horská kola 24.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 27.-30.9. 27.9.
Zručský cyklomaraton
Kácov Horská kola 28.9.

Diskuse

Není všechno zlato co se ... Honza, 21.9.2023 22:19, 2 příspěvky
Není všechno zlato co se ... Michael Beranek, 21.9.2023 10:07, 2 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 19:52, 3 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 15:49, 4 příspěvky
INU Horydoly - Andrea Černá, 19.9.2023 15:06, 4 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 13:43, 4 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 12:26, 4 příspěvky
Další způsoby hubnutí Pišišvor, 19.9.2023 10:45, 2 příspěvky
Další způsoby hubnutí JanaT, 19.9.2023 10:30, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 18.9.2023 15:21, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13