Slepice je menší než kohout

Slepice je menší než kohout
Rychnov u Nových Hradů.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Na dohled od Novohradských hor se rozkládají Slepičí hory. Nejsou moc veliké, jak lze tušit už podle názvu, ale stojí aspoň za krátkou návštěvu. Z Nových Hradů sem vede cesta hezkou krajinou, při které objevíte jednu skrytou a velmi zajímavou vesnici.

Slepice je menší než kohout
Žumberk, hřbitov.
Autor snímku Pavel Fojtík

Auto necháváme v Horní Stropnici na náměstí a vyrážíme na kolech k Žárskému rybníku.

Tvrzoves aneb Betlémská kaple v Žumberku

Z hráze jednoho z nejstarších českých rybníků je krásný pohled na Novohradské hory. Od něj směřujeme na Žumberk.

Slepičí hory, Novohradské hory.

Nejprve nás uvítá krásný hřbitov a pak už opevněná ves Žumberk se zachovanými baštami.

Opevněná ves nebo tvrz? Na internetu se tvrdí, že Žumberk je jednou ze tří dochovaných opevněných vesnic v Evropě.

Beru si raději k ruce knihu Hory pout zbavené od Stanislava Kroupy. Opevnění bylo původně postaveno, aby chránilo pouze panskou tvrz a kostel. Vesnice zůstala za hradbami.

V 17. století získali ves Buquoyové a pro ně nepotřebnou tvrz přenechali poddaným. Ti se nakvartýrovali dovnitř a část hradeb využili jako součásti svých budov nebo na stavební materiál.

Slepičí hory, Novohradské hory.

"Už na konci 19. století byl Žumberk vyhledáván jako turistická atrakce," píše Stanislav Kroupa.

Zajímavou historii má i kostel sv. Jana Křtitele. Původně byl totiž postaven jako napodobenina pražské Betlémské kaple, ale za husitů byl vypálen a poté přestavěn.

 

 

Kuřata nám dala zabrat

Opouštíme opevněnou tvrzoves a rozhodujeme se prozkoumat Slepičí hory. Z obce Klení směřujeme lesem víceméně nazdařbůh nahoru, až dorazíme k sedlu Kohouta. Vyjedeme ještě na vrch Kohout ve výšce 865 metrů nad mořem, ale očekávaný výhled se nekoná. Je tu jen jakási telekomunikační věž.

Nechceme jet stejnou cestou zpět, a tak ze sedla jedeme po červené na Slepici.

Slepice a také Kuřata nám daly mnohem víc zabrat než Kohout. Cesta přechází ve stezku a čím dál víc zarůstá. Popadané stromy tomu přidávají na zajímavosti. Nahoře už ji dokonce ztrácíme a musíme hledat v houštinách.

Z křoví nich vystupují skaliska, kterým se říká Kuřata. Je to tady slušné bludiště. Když se už rozhodujeme, že se raději vrátíme, objevujeme červenou značku a dál se prodíráme i s bicykly divočinou.

Klesáme lesem, vegetace ustupuje, ale je tu plno balvanů, po kterých se s našimi bajky mordujeme. Tahle cesta není z nejjednodušších.

Slepičí hory, Novohradské hory.

Slepice je menší než Kohout

Konečně jsme na Slepici. Nikdy jsem si nemyslel, že ji uvidím tak rád. Jiný její název je Vysoký kámen a je o pět metrů nižší než Kohout. Ze sedla Kohout je to sem tři kilometry. Moc pěkná trasa, ale příště bez kola prosím.

Při sestupu se nám naskytne výhled na široké okolí. Konečně najdeme asfaltku a přes Benešov nad Černou se vracíme do Horní Stropnice. Na cestě ještě projíždíme Rychnov u Nových Hradů a obdivujeme pohled na gotický kostel svatého Jiljí.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

cesta na Kohout

Na Kohout ve Slepičích horách (resp. v Soběnovské pahorkatině) lze kolem vyjet ze Soběnova a ještě lépe z osady Velké Skaliny.N samotách Daleké Popelice pořád nahoru a v sedle doleva.

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

Když teploty začnou klesat, mnozí z nás mají tendenci zůstat v teple domova a dopřát si klid od pohybu. Podzim ani zima však nemusí znamenat konec aktivních dnů. I během chladnějších měsíců se dá... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Nezlomný Tománek jde znovu do boje! V Marbelle zaútočí na rekordní pátý titul mistra světa

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

HORNÍ ROKYTÁ Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Cyklomaratony pro každé kolo 2026

Cyklomaratony pro každé kolo 2026

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

OSTRAVA Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

ZIV - Die Fahrrad Industrie a Zukunft Fahrrad ukončují spolupráci s Eurobike. Dvě nejvýznamnější sdružení výrobců a prodejců kol v Německu dávají ruce pryč od největšího evropského cyklistického veletrhu.
Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

KARLOVY VARY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 20.-21.11. 20.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 20.-23.11. 20.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 21.-22.11. 21.11.
Filipíny na kole s dětmi - diashow Prašivá Přednáší rodina Vackova 21.11. 18:00
Sportovní klub vozíčkářů - benefiční den Praha, UNYP arena 22.11.
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 22.-23.11. 22.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 19.-23.11. 23.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 27.-30.11. Lodě 27.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 28.-30.11. 28.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 28.-30.11. 28.11.

Diskuse

Labe do Neratovic Krkoška, 21.11.2025 10:19, 1 příspěvek
Politická píseň Kuba Turek, 18.11.2025 15:51, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Honza, 18.11.2025 13:39, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Hlavonožka, 18.11.2025 10:43, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Krkoška, 17.11.2025 23:30, 4 příspěvky
parkování Lukas B., 14.11.2025 11:35, 1 příspěvek
smutné ale očekávatelné TS Charlie, 13.11.2025 17:38, 5 příspěvků
to snad ne? Kuba Turek, 12.11.2025 13:44, 3 příspěvky
Inu Honza, 12.11.2025 13:03, 1 příspěvek
to snad ne? vodák Marek, 12.11.2025 11:20, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23
Sportovní klub vozíčkářů ... Horydoly , 20.11.2025 12:00
21. ročník benefičního dn... Horydoly , 20.11.2025 11:56
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 19.11.2025 18:14
Bikesraz na Vysočině 2026 Horydoly , 19.11.2025 17:53
přednášky o lavinové prev... Horydoly , 13.11.2025 1:33