Spějeme k ježdění pro radost

Spějeme k ježdění pro radost
Cykločtení. Zima 2012.
Autor snímku Cykloknihy
SDÍLEJ:

Každoročním inventářem veletrhů Sport Life se stalo plzeňské nakladatelství Cykloknihy. Letos oslaví na brněnském výstavišti jeho spolumajitel a šéfredaktor Jiří Říha čtvrtstoletí svého publikování pro cykloturistickou veřejnost.

Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Sport Life.

Sport Life 2007 na Horydoly

Bouldering v Brně

Jak využít veletrh

Horydoly na Sport Life

V souvislosti s pětadvacetiletou publikační činností jsme se Jiřího Říhy z nakladatelství Cykloknihy zeptali na pár věcí, které nás zajímaly. V odpovědích shrnul svoji celoživotní cyklistickou dráhu.

Jestli chcete vědět víc, není nic jednoduššícho, než zajít na brněnský veletrh Sport Life a zastavit se u jeho výstavního stánku.

Jak jste s cyklistikou začínal?

Kromě běžného ježdění na kole od dětství jsme s kamarády později vyráželi stále dál od domova. Sice ještě bez nějakých konkrétnějších cílů, ale už s vzrušujícím pocitem poznávání dálek. Na prahu dospělosti jsem potkal člověka, který výrazně ovlivnil můj další život, nejen ten cykloturistický. Jmenoval se Jan Kraus a měl přezdívku Šiwo. Vedl u nás v Plzni cykloturistický oddíl mládeže, který byl v podstatě založen na principech skautingu, v tehdejší době zakázaného. Do tohoto oddílu jsem v roce 1975 vstoupil, později jeho vedení přebral a pak ho vedl dalších dvacet let.

Jaké cyklistické tiskoviny jste vydával za socialismu?

V tehdejší době jsem byl členem ústřední komise cykloturistiky Svazu turistiky, což je dnešní Klub českých turistů. Vydával jsem doslova na koleně zpravodaj Cykloturista, který byl spíš takovým samizdatem. Rozmnožoval se pomocí přísně evidovaných cyklostylových blan. Začínal v roce 1983 na počtu 150 kusů rozesílaných mezi známé a těsně před Listopadem už byl náklad desetinásobný 1500 kusů. V příštím roce uplyne od těchto začátků 25 let.

Proč jste se vrhnul právě na novinářskou a vydavatelskou dráhu?

Při všech těchto činnostech jsem pochopitelně normálně chodil do zaměstnání. Dělal jsem technika ve výpočetním středisku dráhy. Když po revoluci velké sálové počítače nahradila jiná výpočetní technika, tak České dráhy celý náš podnik rozpustily. Řešil jsem co dál a s manželkou a ještě s kamarádem Ivanem Vančatou nás napadlo zkusit se živit vydáváním cykloturistického časopisu. Vůbec jsme netušili, do čeho jdeme, jestli nás to uživí. Ukázalo se, že ano a vytrvali jsme ve vydávání Cykloturistiky osm let.

Z Cykloturistiky jste udělali nejúspěšnější cyklistický časopis. Máte na to nějaký recept?

Nevím, jestli byla Cykloturistika přímo nejúspěšnějším cyklistickým časopisem, ale rozhodně se nemusíme ani v dnešní době za její tehdejší úroveň stydět. Recept je asi následovný: obklopit se schopnými lidmi, nadchnout je pro věc a pak už jen pracovat tak, až někdy padáte na hubu.

Proč jste ho prodali?

Právě proto, že už jsme nemohli dál. Dostali jsme Cykloturistiku v minimálním personálním obsazení až na řádný měsíčník o 64 až 100 stránkách. V roce 2002 přišly do Plzně povodně a vypláchly nám náš archiv. Přišli jsme o spoustu písemností, fotek, diáků, časopisů, vzácných knih. Najednou toho bylo nějak moc. Potřebovali jsme oddechový čas.

Jste spokojen s jeho dalším vývojem? Je to přece jen vaše dítě, které jste poslal do světa, aby žilo samostatně bez vás.

Na tuto otázku bych, s dovolením, nechtěl odpovídat.

V jakých nákladech se pohybují knihy o cyklistice v Česku? Předpokládám, že to nebudou desetitisíce, protože nejsme zemí, která šílí po idolech jako třeba Pantani na silnici nebo Pezzová v terénu.

Náklady knih s cyklistickou a cykloturistickou tematikou se v Česku pohybují v současné době do pěti tisíc kusů. I to už je pěkný náklad a když ho prodáte, můžete být na výsost spokojeni. Dost titulů ale tohoto nákladu nedosahuje a pohybuje se někde mezi dvěma až třema tisíci. Jsou ale tituly, které dotiskujeme nebo vydáváme opakovaně. Příkladem je autor Honza Vlasák, jemuž v těchto dnech vydáváme už třetí vydání Ze života cyklotrempa.

Kdo cyklistické knihy kupuje? Jsou to šílenci, kteří z kola neslezou, jak je rok dlouhý, nebo obyčejní lidé, kteří se svezou párkrát v létě k rybníku a okolo chalupy?

Kdo všechno si naše knihy koupí, přesně nevíme. Podle našich poznatků jsou to spíš ryzí cykloturisté. Mohou mezi nimi být – a určitě jsou – i šílenci v dobrém slova smyslu, kteří celý rok neslezou z kola. Ale pro bajkery, kteří se nechají vyvézt lanovkou na kopec, tam vypnou mozek a řítí se po sjezdovce dolů, naše knihy nejspíš nejsou.

Jak vidíte podnikání ve vydavatelské branži?

Podnikání v této branži je u nás jedna velká džungle. Nejslabším článkem je distribuce. Stalo se nám vícekrát, že některý z distributorů odebral knihy, prodal je, ale peníze jsme nikdy neviděli. V jednom takovém případě jsme nebyli postiženi sami. Dotyčný velkovydavatel a distributor PhDr. Ivo Železný zanechal mezi 54 nakladateli celkovou sekeru přes osm miliónů korun. Vyhlásil na sebe konkurz, před nímž ale vše šikovně vyřešil. V našem podnikatelském prostředí je bohužel nepostižitelný.

Jak jsme na tom proti cizině?

Oproti cizině máme daleko výpravnější knihy, ty cyklocestopisné určitě. Kolikrát se stalo, že nám byla k vydání nabídnuta zahraniční kniha nějakého cestovatele, ve které nebyla ani jediná fotka! U nás něco nepředstavitelného. Zahraniční knihy mají ve většině případů měkkou brožovanou vazbu, české jsou pěkně vázané v pevné vazbě.

Kam směřuje cyklistika?

Cyklistika po všech těch dopingových skandálech profíků jednoznačně spěje k ježdění pro radost. To může mít třeba podobu cyklomaratonů, kde je ochotno potrápit své tělo až tři tisíce lidí najednou, nebo může jít o vyloženě rekreační ježdění s přáteli, s rodinou, s dětmi. Vždycky, když v létě zastavíme s kamarády u nějaké hospůdky a zasedneme do předzahrádky, říkáme: "A teď začíná ta pravá cykloturistika."

Co by udělalo tuzemským cyklistům největší radost?

Nevím přesně, co by udělalo radost všem tuzemským cyklistům, ale mně osobně by radost rozhodně neudělaly další kilometry současných pseudocyklotras, na jejichž vyznačování se v dnešní době vyhazují zcela nesmyslně obrovské peníze. Rád jezdím po vedlejších silničkách, sem tam zajedu do terénu a stačí mi pořádná mapa. Nemusím mít před každým silničním ukazatelem ještě žlutou cykloznačku s totožným cílem. Stačila by mi snad jen větší ohleduplnost řidičů k nám cyklistům.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

SNĚŽKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Cyklonovinky 2021

MTBS.cz je na prodej

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Hlubočepské plotny: držkopád na MTB

Hlubočepské plotny: držkopád na MTB

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Úzká řídítka, véčkové brzdy, tenisky, cyklistické kraťasy a bavlněné tričko. Hurá vzhůru dolů!  
Mistrovství světa v zimním triatlonu: zklamání z pátých míst

Mistrovství světa v zimním triatlonu: zklamání z pátých míst

Mistrovství světa v zimním triatlonu hostila Andorra. Pro 5. místo mezi ženami dojela se zlomeným malíčkem Aneta Grabmüllerová. Na stejný výsledek dosáhl v kategorii mužů Marek Rauchfuss.
MTBS.cz je na prodej

MTBS.cz je na prodej

Důležitý český cyklistický web MTBS.cz je od loňska na prodej. Pro případné kupce je ovšem požadovaných 7 milionů korun příliš.
Praha ruší rekreační vlaky

Praha ruší rekreační vlaky

Všechny sezonní, rekreační a výletní vlaky, které dosud vyjížděly z Prahy, se bez náhrady ruší. Toto opatření organizace ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) platí do odvolání.   
Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky

Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky

Každou chvíli skončí dlouhá zima, roztaje sníh, cesty trochu oschnou a cyklisté vyrazí na své oblíbené trasy. Zdá se, že brzy přestanou platit i omezení kvůli koronavirové epidemii. Cykloturisté, bikeři i sportovní rodinky s dětmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 1.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 30.5.
3D Challenge - duatlon Doubravka Běh, kolo - štafety 5.6.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27