Spějeme k ježdění pro radost

Spějeme k ježdění pro radost
Cykločtení. Zima 2012.
Autor snímku Cykloknihy
SDÍLEJ:

Každoročním inventářem veletrhů Sport Life se stalo plzeňské nakladatelství Cykloknihy. Letos oslaví na brněnském výstavišti jeho spolumajitel a šéfredaktor Jiří Říha čtvrtstoletí svého publikování pro cykloturistickou veřejnost.

Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Sport Life.

Sport Life 2007 na Horydoly

Bouldering v Brně

Jak využít veletrh

Horydoly na Sport Life

V souvislosti s pětadvacetiletou publikační činností jsme se Jiřího Říhy z nakladatelství Cykloknihy zeptali na pár věcí, které nás zajímaly. V odpovědích shrnul svoji celoživotní cyklistickou dráhu.

Jestli chcete vědět víc, není nic jednoduššícho, než zajít na brněnský veletrh Sport Life a zastavit se u jeho výstavního stánku.

Jak jste s cyklistikou začínal?

Kromě běžného ježdění na kole od dětství jsme s kamarády později vyráželi stále dál od domova. Sice ještě bez nějakých konkrétnějších cílů, ale už s vzrušujícím pocitem poznávání dálek. Na prahu dospělosti jsem potkal člověka, který výrazně ovlivnil můj další život, nejen ten cykloturistický. Jmenoval se Jan Kraus a měl přezdívku Šiwo. Vedl u nás v Plzni cykloturistický oddíl mládeže, který byl v podstatě založen na principech skautingu, v tehdejší době zakázaného. Do tohoto oddílu jsem v roce 1975 vstoupil, později jeho vedení přebral a pak ho vedl dalších dvacet let.

Jaké cyklistické tiskoviny jste vydával za socialismu?

V tehdejší době jsem byl členem ústřední komise cykloturistiky Svazu turistiky, což je dnešní Klub českých turistů. Vydával jsem doslova na koleně zpravodaj Cykloturista, který byl spíš takovým samizdatem. Rozmnožoval se pomocí přísně evidovaných cyklostylových blan. Začínal v roce 1983 na počtu 150 kusů rozesílaných mezi známé a těsně před Listopadem už byl náklad desetinásobný 1500 kusů. V příštím roce uplyne od těchto začátků 25 let.

Proč jste se vrhnul právě na novinářskou a vydavatelskou dráhu?

Při všech těchto činnostech jsem pochopitelně normálně chodil do zaměstnání. Dělal jsem technika ve výpočetním středisku dráhy. Když po revoluci velké sálové počítače nahradila jiná výpočetní technika, tak České dráhy celý náš podnik rozpustily. Řešil jsem co dál a s manželkou a ještě s kamarádem Ivanem Vančatou nás napadlo zkusit se živit vydáváním cykloturistického časopisu. Vůbec jsme netušili, do čeho jdeme, jestli nás to uživí. Ukázalo se, že ano a vytrvali jsme ve vydávání Cykloturistiky osm let.

Z Cykloturistiky jste udělali nejúspěšnější cyklistický časopis. Máte na to nějaký recept?

Nevím, jestli byla Cykloturistika přímo nejúspěšnějším cyklistickým časopisem, ale rozhodně se nemusíme ani v dnešní době za její tehdejší úroveň stydět. Recept je asi následovný: obklopit se schopnými lidmi, nadchnout je pro věc a pak už jen pracovat tak, až někdy padáte na hubu.

Proč jste ho prodali?

Právě proto, že už jsme nemohli dál. Dostali jsme Cykloturistiku v minimálním personálním obsazení až na řádný měsíčník o 64 až 100 stránkách. V roce 2002 přišly do Plzně povodně a vypláchly nám náš archiv. Přišli jsme o spoustu písemností, fotek, diáků, časopisů, vzácných knih. Najednou toho bylo nějak moc. Potřebovali jsme oddechový čas.

Jste spokojen s jeho dalším vývojem? Je to přece jen vaše dítě, které jste poslal do světa, aby žilo samostatně bez vás.

Na tuto otázku bych, s dovolením, nechtěl odpovídat.

V jakých nákladech se pohybují knihy o cyklistice v Česku? Předpokládám, že to nebudou desetitisíce, protože nejsme zemí, která šílí po idolech jako třeba Pantani na silnici nebo Pezzová v terénu.

Náklady knih s cyklistickou a cykloturistickou tematikou se v Česku pohybují v současné době do pěti tisíc kusů. I to už je pěkný náklad a když ho prodáte, můžete být na výsost spokojeni. Dost titulů ale tohoto nákladu nedosahuje a pohybuje se někde mezi dvěma až třema tisíci. Jsou ale tituly, které dotiskujeme nebo vydáváme opakovaně. Příkladem je autor Honza Vlasák, jemuž v těchto dnech vydáváme už třetí vydání Ze života cyklotrempa.

Kdo cyklistické knihy kupuje? Jsou to šílenci, kteří z kola neslezou, jak je rok dlouhý, nebo obyčejní lidé, kteří se svezou párkrát v létě k rybníku a okolo chalupy?

Kdo všechno si naše knihy koupí, přesně nevíme. Podle našich poznatků jsou to spíš ryzí cykloturisté. Mohou mezi nimi být – a určitě jsou – i šílenci v dobrém slova smyslu, kteří celý rok neslezou z kola. Ale pro bajkery, kteří se nechají vyvézt lanovkou na kopec, tam vypnou mozek a řítí se po sjezdovce dolů, naše knihy nejspíš nejsou.

Jak vidíte podnikání ve vydavatelské branži?

Podnikání v této branži je u nás jedna velká džungle. Nejslabším článkem je distribuce. Stalo se nám vícekrát, že některý z distributorů odebral knihy, prodal je, ale peníze jsme nikdy neviděli. V jednom takovém případě jsme nebyli postiženi sami. Dotyčný velkovydavatel a distributor PhDr. Ivo Železný zanechal mezi 54 nakladateli celkovou sekeru přes osm miliónů korun. Vyhlásil na sebe konkurz, před nímž ale vše šikovně vyřešil. V našem podnikatelském prostředí je bohužel nepostižitelný.

Jak jsme na tom proti cizině?

Oproti cizině máme daleko výpravnější knihy, ty cyklocestopisné určitě. Kolikrát se stalo, že nám byla k vydání nabídnuta zahraniční kniha nějakého cestovatele, ve které nebyla ani jediná fotka! U nás něco nepředstavitelného. Zahraniční knihy mají ve většině případů měkkou brožovanou vazbu, české jsou pěkně vázané v pevné vazbě.

Kam směřuje cyklistika?

Cyklistika po všech těch dopingových skandálech profíků jednoznačně spěje k ježdění pro radost. To může mít třeba podobu cyklomaratonů, kde je ochotno potrápit své tělo až tři tisíce lidí najednou, nebo může jít o vyloženě rekreační ježdění s přáteli, s rodinou, s dětmi. Vždycky, když v létě zastavíme s kamarády u nějaké hospůdky a zasedneme do předzahrádky, říkáme: "A teď začíná ta pravá cykloturistika."

Co by udělalo tuzemským cyklistům největší radost?

Nevím přesně, co by udělalo radost všem tuzemským cyklistům, ale mně osobně by radost rozhodně neudělaly další kilometry současných pseudocyklotras, na jejichž vyznačování se v dnešní době vyhazují zcela nesmyslně obrovské peníze. Rád jezdím po vedlejších silničkách, sem tam zajedu do terénu a stačí mi pořádná mapa. Nemusím mít před každým silničním ukazatelem ještě žlutou cykloznačku s totožným cílem. Stačila by mi snad jen větší ohleduplnost řidičů k nám cyklistům.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Cyklistická helma Crussis

TEST Cyklistická helma Crussis

Helma Crussis patří do střední cenové kategorie přileb na cyklistiku, koloběžky a in-line bruslení. Jezdíme v ní už skoro dva roky a jsme spokojeni. Za tisíc korun to byla dobrá koupě.... celý článek

Triatlon v Sokolově vyhráli junioři Grebík a Svobodová

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

OPRAVY LESNÍCH CEST Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ROKYTKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

BERGELL Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.
Krušnoman Most, Matylda Terénní triatlon 21.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Mezi Polevskými obry - cyklomaraton Polevsko Horská kola 27.7.
Xterra Hradec Králové Plavání, MTB, kros 28.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48