TEST Turistický Author Traction

TEST Turistický Author Traction
Author Traction 2005. Horské kolo střední třídy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Většina lidí chce jezdit na solidním bicyklu. Je otázkou, co si pod ním kdo představuje, ale horské kolo Author Traction do této katagorie určitě patří.

Jak na to

Kde se jezdilo

Author Traction 2004 má najeto zhruba tisíc kilometrů, Traction 2005 zatím 500 kilometrů.

Z toho asi čtvrtina byla v terénu, čtvrtina po městě v Praze (kvalita zdejšího ježdění odpovídá lehčímu terénu) a polovina po silničkách v Čechách.

Terény vyšly půl na půl do okolí Prahy (hlína, kamení) a Ralska (hlína, písek). Jezdilo se na suchém podkladu i v hlubokém blátě.

Již nejméně tři roky patří tento model největší české značky mezi stálice. Hodně lidí na něm jezdí, hodně si ho schválí a doporučují dalším zájemcům o sportovně-turistické ježdění v terénu.

Modelová řada roku 2005 je právě k dostání za velmi solidní cenu.

Příjemná podzimní cena

Redakce Horydoly proto koupila loňský a letošní model a podrobila je uživatelskému testování.

Dobré je, že cena z původních osmnácti tisíc korun spadla vždycky během podzimu na čtrnáct tisíc korun. To už jsou peníze, které je ochoten dát za kolo kdekdo.

Podívejme se tedy modelu v loňském i letošním provedení na zoubek. Author Traction velmi doporučujeme cykloturistům se sportovními ambicemi.

Jestli tedy rádi jezdíte v lehkém i těžkém terénu, ale spíše než sportovní výkon vás zajímá požitek z krajiny, jde to kolo pro vás.

Přesná velikost

Předem uvádíme, že je nutné koupit tractiona přesně na velikost jezdce. Stačí o palec větší rám a budete se na něm cítit hodně nepohodlně se zbytečně předpaženýma rukama.

O kousek menší kolo se zase chová jako spratek, motá se cyklistovi pod nohama, při výjezdech se rychle staví na zadní a majitel musí dávat zatracený pozor, aby ho zkrotil.

Správná velikost je však velmi pohodlná, výborně řiditelná a v terénu veskrze příjemná. Jen trochu té snahy postavit se na zadní v ní zůstává. Prudká akcelerace do kopce je tedy jediný okamžik, na který si musí novopečený majitel zvyknout.

Od letošního roku je kolo vybaveno několika komponenty, které výrazně zlepšují komfort na silnici i v terénu.

Vypínací vidle

Největší výhodou oproti konkurenci je odpružená přední vidlice. Paradoxně její nejlepší vlastností je možnost ji vypnout. Jedním stiskem tlačítka na horní části vidlice se předek kola přestane houpat a do kopce po asfaltu se v mžiku jede o poznání lépe. Olejová náplň vidlice funguje bezchybně a lze ji seřídit podle váhy cyklisty a razanci jízdy.

Pneumatiky

Loňský model byl osazen pneumatikami vhodnými snad jen na vyjížďky po sídlišti. V hlubokém terénu klouzaly a nedržely v zatáčkách. To se letos změnilo. Kromě mazlavého hlubokého bláta a ledu se nové pneumatiky chytají na jakémkoliv terénu včetně písku a sněhu.

Řídítka

Author dobře vyřešil řídítka včetně páčkového řazení, brzd a rohů. Dají se velmi dobře držet v cyklistických rukavičkách, při tom citlivě vedou přední kolo a v případě nutnosti se v nich neotlačí ani holé ruce.

Sedlo

Za zmínku stojí nové sedlo. Zatímco v roce 2004 bylo pohodlné, letos je ještě k tomu sportovně laděné. Znamená to, že pomocí sedla se dá kolo dobře vést při prudkých sjezdech, ale zároveň na něm lze prosedět sto kilometrů při terénním výletu.

Rám

Rám s ostrým slopingem poskytuje kolu výborné jízdní vlastnosti, ale zároveň trochu omezuje použití kola v cykloturistice. Skloněná horní rámová trubka totiž neumožňuje hodit kolo na rameno a vyjít s ním třeba pár schodů. Cyklista ho musí vláčet v rukou.

Author Traction. Horské kolo střední třídy.

Plusy

* Dobře ovladatelné a lehké kolo.

* Výborná akcelerace.

* Značkové součástky od pohonu po představec.

* Sportovně laděné, ale pohodlné sedlo (od 2005).

* Řídítka počítají s použitím v rukaviček (od 2005).

* Kovové pedály, na které jdou dobře umístit klipsny.

* Pneumatiky pro středně těžký terén (od 2005).

* Vypínací olejová vidlice (od 2005).

* Design v duchu doby.

Minusy

* Horní rámová trubka neumožňuje vzít kolo na rameno.

* Bicykl se mírně staví na zadní.

Horydoly.czČtěte také TEST: Author Traction - cykloturista do těžkého terénu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Bicykl se staví na zadní
Pár upřesnění: 1) Článek o hudebních nástrojích nebyl test, ale pouhý přehled trhu. 2) Test pančované whisky proběhl na Vysoké škole chemickotechnologické a zúčastnili se ho soudní znalci České obchodní inspekce a barmani z nejlepších pražských podniků. Já jsem byl u toho, referoval jsem o tom, ale neměl jsem jakýkoliv vliv na výsledky testu už proto, že jsem žádnou whisky neochutnal. 3) Nikdy jsem v MF DNES věci osobně netestoval. To nikdy nedělal nikdo z mých podřízených ani kolegů a dosud to nedělají. Vždy test probíhá v akreditované zkušebně a pokud je to možné, tak poznatky techniků doplňuje skupina odborníků a případně skupina lidí, kteří používají podobné výrobky ze stejné třídy (tedy věrně simulují uživatele). Způsob testování je vždy podrobně popsán. 4) Zmiňovaný test kol tehdejší nižší střední třídy byl dělám také tak. Citace pocházejí většinou od pana Taicha, o kterém těžko můžete říci, že kolům nerozumějí. Velmi dobře si vzpomínám na to, jak se na návštěvu v MF DNES objednali majitelé Authora a když přišli, tak svoji obhajobu stavěli na tom, že jejich kolo není neubrzditelná sbíječka. Odešli s nepořízenou, protože jsme všechno měli podložené a zdokumentované. 5) Co shledáváte za rozpor v tom, že píšu před pár lety o nepříliš povedeném modelu od Authoru a letos o velmi dobrém modelu od stejného výrobce? Někdy se prostě zadaří a jindy méně.
Reaguj
Re: Bicykl se staví na zadní
Mám před sebou MF DNES z 18. ZÁŘÍ 1996 –TEST DNES STRANA II ,který jsem si prostě musel schovat.Nadpis :Kvalitu horského kola určuje rám. Podepsán JAKUB TUREK. Rozhodl jsem se z něho ocitovat několik perel. Připomínám, že pan JAKUB TUREK v té době „testoval“ pro MF DNES například žesťové hudební nástroje a též se v testu projevil jako odborník na pančování Whisky. Tehdy pan JAKUB TUREK opěvoval jiné značky, než Authora. Zde opis:„ Na Authoru jsme dokonce měli dojem, že se kolo snaží zatočit jinam než my“.........“Neubrzditelné sbíječky připomínaly Hot Rock, Author a Fort, „ shodli se mechanici i jezdci při jízdě po ztvrdlém blátě rozšlapaném od koní. Naopak na Scottu a Marinu hledali odpružené vidlice, jejich jízda byla totiž klidná jako na odpružených speciálech, kola neodskakovala , takže ruce je bolely daleko méně, než kolegy na kolech s příliš tuhým rámem.... (pozn. Všechna tehdy testovaná kola měla vidlice pevné) .......“jeho jezdec nemusel řadit velkou silou, neboť páčky řazení ovládal silou pouhých pěti kilogramů“...!!!...Po terénních jízdách měl Rock Machine i nejúčinnější brzdy a nejméně si při nich opotřeboval brzdové špalíky........Zkušebna navíc zjistila , že brzdnou dráhu lze zkrátit u všech kol až o čtvrtinu seřízením brzd. Měřila je totiž nejprve zablácená a neseřízená, jak je dostala po terénních jízdách a teprve potom je uvedla do správného stavu.“P.S. nějak mi uniklo, proč si „normálně vzrostí lidé“ kupují 15“ rám a pak vytahují sedlovku do nebes? ...a bicykl se staví na zadní.....
Reaguj
Kolo?!
Mno .. jak to tak ctu .. tak jsem si radsi priplatil o neco vic .. a koupil Kanala ... jsem s nim nadmiru spokojen. Vim, je to kolo jine cenove relace .. ale nemusim se zaobirat tim, jestli si muzu zamknout nohu v bahne nebo na silnici .. kdyz je zamcena, je proste zamcena. Cele kolo si muzu hodit na rameno, neni na tom vahove spatne. A jizdni vlastnosti? S tim kolem proste musi clovek srust ... ja jsem nadsenej!!! Cele!!! :)
  • Autor Jens
  • Datum a čas 17.1.2006 00:52
Reaguj
Re: :o)))
Já jsem HD v bookmarkách ze sekce Hory do sekce Zábava přeřadil už před půl rokem;-)
  • Autor Joe
  • Datum a čas 5.12.2005 10:54
Reaguj
Nahodou je to pekne
Tento server nie je cyklisticky server. Mne sa ten clanok nahodou zda celkom vtipny, informativny sice moc nie je, ale citatelia tohto servra asi vacsinou nie su cyklisti, takze nevadi. Je jasne, ze pre bike-foristov je to velka sranda :-). Takze berte to s usmevom, patrim tiez medzi vas.
  • Autor martt
  • Datum a čas 3.12.2005 17:54
Reaguj
přísloví
tak tady by se na autora clanku hodilo prislovi: Sevce, drz se sveho kopyta!!! jinymi slovy nepis o necem, cemu fakt nerozumis (soude podle tveho clanku) a nebo to je proste lacina reklama...
Reaguj
:o)))
Díky Kubo, takhle dobře jsem se už dlouho nepobavil! Fakt! A to jsem jenom obyčejnej cykloturista. Když jsem si pak pročet diskusi k tomuto článku na Bike-Foru, tak jsem se málem smíchy po.... . Přeřadim si Horydoly z rubriky "Cyklo" do "Zábava". Čau Pepik.
  • Autor PepikW
  • Datum a čas 3.12.2005 13:24
Reaguj
Vidle
Aby vidlice za něco stála, tak musím mít možnost seřízení pružení a rychlosti vracení. Myslím, že tento skvost od RST tím nedisponuje nebo se snad pletu? Recenze byla asi myšlená dobře, ale takto to vyznívá jak pro děti ve školce....:-/
Reaguj
Re: Re: Pánové,
Doplnění:Author u samotného rámu, verze 2005, uvádí slitinu 6061 (=Al/Si/Mg). U celého kola pak finální úpravu Hydroform.Už jsem pochopil, jak je to s tou vidlicí: oproti obdobně "kvalitnímu" konkurenčnímu pružení je tu výhoda, že jej lze zablokovat;-)
  • Autor Joe
  • Datum a čas 2.12.2005 16:43
Reaguj
hehe
Takle sem se dlouho nezasmal ! biku čest !
  • Autor Pi†e|
  • Datum a čas 2.12.2005 15:34
Reaguj
Celkem 39 příspěvků v diskuzi


UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees

UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees

David Valero Serrano from Spain and Anna Weinbeer from Switzerland win the Naturland Andorra, the UCI Marathon Cup’s third round – a circuit which athletes had to complete three times! The... celý článek

Cyklonovinky 2026

Vltavská cyklistická cesta

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Čeští triatlonisté závodili v Číně a v Caorle

Čeští triatlonisté závodili v Číně a v Caorle

České reprezentanty v triatlonu čekal další nabitý mezinárodní víkend. Zatímco Alžběta Hrušková a Heidi Juránková nastoupily do závodu světového poháru v čínském Chengdu, David Korous a Jakub Mařík bojovali na Evropském poháru v italském Caorle.
Triatlonista Korous se uvařil v teplé vodě a poté absolvoval pochod mrtvol

Triatlonista Korous se uvařil v teplé vodě a poté absolvoval pochod mrtvol

Čeští triatlonisté absolvovali další závody na mezinárodní scéně. Heidi Juránková se představila v elitním seriálu World Triathlon Championship Series v japonské Yokohamě, zatímco český reprezentant David Korous startoval na Asijském poháru ve
An All-Italina Men’s Podium at Capoliveri’s

An All-Italina Men’s Podium at Capoliveri’s

The 2026 HERO UCI Cross-country Marathon World Cup’s second round saw Jakob Dorigoni from South Tyrol win in a tight, final sprint after a head-to-head breakaway with Stefano Goria, who crossed the
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

LIPOVÁ-LÁZNĚ Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Náchodská vrchovina. Členitá zvlněná krajina podhorského rázu protkaná pavučinou lesních cest a stezek, zurčících potůčků stékajících do hlubokých zářezů údolí Metuje působí na bikerovo oko magickým dojmem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Veletrh vědy Praha, Letňany 4.-6.6. 4.6.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton MTB a gravel 6.6.
Caminos - cestovatelský festival Karlovy Vary, svatý Linhart 6.6.
Velo Test Fest Bukovka 13.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 13.6.
Pohár Plzeňského kraje XCO Litohlavy Horská kola 13.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 13.-14.6. Horská kola 13.6.
Südtirol Dolomites Marathon Itálie, Selva Val Gardena Horská kola 13.6.
Muzejní noc Praha   14.6.
Blinduro Fest Červená Voda Horská kola 14.6.

Diskuse

Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 5.6.2026 13:40, 10 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Šlojíř, 5.6.2026 12:27, 10 příspěvků
ještě trhy! Lukas B., 5.6.2026 8:43, 1 příspěvek
hanobení rasy podle Střelce? Piký, 4.6.2026 21:51, 10 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 4.6.2026 21:45, 10 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Jiří Nováček, 4.6.2026 16:25, 10 příspěvků
Jiný pohled Lukas B., 4.6.2026 10:08, 10 příspěvků
Jiný pohled Kuba Turek, 4.6.2026 9:06, 10 příspěvků
hanobení rasy Kuba Turek, 4.6.2026 8:58, 10 příspěvků
Jiný pohled Šlojíř, 4.6.2026 8:48, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14