Tetřívek: připravujeme zvěřinu

Tetřívek: připravujeme zvěřinu
Připravujeme zvěřinu.
Autor snímku Práce, Praha 1979
SDÍLEJ:

RECEPT Vzhledem k tomu, že příprava zvěřiny se v naší kuchyni stále ještě opomíjí, chtěli bychom přispět k častějšímu zařazování tohoto masa do jídelníčku. 

Tetřívek: připravujeme zvěřinu
Tetřívek, samec a samice.
Autor snímku Edward Lear

Pečený tetřívek

1 tetřívek
200 g slaniny
100 g másla
4 celé pepře
30 g cibule
sůl

Odleželého, oškubaného, vykuchaného a omytého tetřívka osolíme. Do břišní dutiny vložíme vnitřnosti společně s částí nakrájené slaniny, proužky cibule, několika zrnky pepře a kouskem másla.

Tetřívka obalíme plátky slaniny, ovážeme nití nebo slabým, motouzem a pečeme na másle doměkka. Podle potřeby podléváme vývarem.

Recept napsal Zdeněk Prošek v kuchařce Připravujeme zvěřinu. Vyšla v nakladatelství Práce, Praha 1979.

Tetřívek.

Tetřívek obecný / Lyrurus tetrix

Tetřívek je středně velký druh hrabavý pták příbuzný bažantům.

Má rozměry slepice. Sames měří 49-58 cm, samice 40-45 cm. Samec má černou barvu s nafialovělým leskem a bílými místy na křídlech. Nápadný je červený hřebínek nad okem a výrazný ocas. Samice je nenápadně šedohnědá s černým proužkováním.

Je to velice hojný druh, který je rozšířený od západní Evropy přes Evropu a Asii až k Ochotskému moři.

V Česku téměř vymizel kvůli klimatickým změnám a především zmizela jeho oblíbená místa - chladné a opuštěné roviny, s močály a nízkým porostem, slatiny, rozlehlé paseky a vřesoviště. Hlavními oblastmi výskytu jsou v současné době Krušné hory (200 samců), Jizerské hory (35 samců) a Krkonoše (75 samců), malá populace žije na Šumavě, v Doupovských horách, Slavkovském lese, Novohradských horách, Oderských vrších, Králickém Sněžníku a Jeseníkách.

Shrnující čísla uvádí publikace Karel Šťastný, Vladimír Bejček, Karel Hudec: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice. Praha, Aventinum 2006.

"Podle ornitologa Jiřího Flouska je kohoutků dle posledního sčítání z roku 2020 v Krkonoších už jen 62 a v Jizerských horách 27," upřesňuje Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku. "V roce 2005 bylo v Krkonoších 128 kohoutků."

Tetřívek je v Česku silně ohrožený a zvláště chráněný druh. Přesto jeho počty strmě klesají:

1973-1977 2500-4500 samců
1985-1989 1100–2200 samců
2001-2003 800–1000 samců
2015-2018 400–500 samců

Od března do května probíhá společný tok na otevřených prostranstvích, kde s roztaženým ocasem a spuštěnými křídly pobíhají samci, vyskakují do výšky a bojují mezi sebou. Nejúspěšnější se následně páří s většinou samic v okolí.

Hnízdo je na zemi, skryté pod vegetací, snůška čítá 9 až 10 vajec, na vejcích sedí samice necelý měsíc. Rodina zůstává pohromadě do září.

Tetřívek.

Horydoly.cz Tetřívek na Horydoly

Podáte prst... a pryč je celá ruka

Bojte se  nás, oškliví lyžaři a snowboarďáci!

Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají

 

Horydoly.cz DALŠÍ RECEPTY: Uvařte tradiční polévku oukropgrünberské tvarohové knedlíky nebo pečený bramborový knedlík Getzn. Upečte sypané housky. Vychutnejte drsné westernové recepty, dejte nutrii na pekáč nebo upečte kančí kýtu se šípkovou omáčkou nebo tetřívka. Zkuste italské špenátové noky strangolapreti, francouzské fondue, mexickou krůtu v čokoládové omáčce pavo, rakouské makové Mohnzelten, islandskou ovčí hlavu anebo americké české koláče. Venku si můžete lehce uvařit těstoviny s tuňákem. Na Velikonoce se připravuje několik druhů velikonočního pečiva.

Horydoly.cz VÁNOCE: Vyzkoušejte staročeskou černou omáčku ze švestek. Upečte medové perníčky nebo využijte druhý recept na perníčky a upleťte vánočku, případně zkuste trdelník. Připravte kapra na na roštu nebo kapra na modro. Přečtěte také, jak správně připravit svařené víno, vyberte víno na sváteční tabuli a vychutnejte trutnovské zimní nápoje. Nechejte se inspirovat českými tradičními pokrmy. Připomeňte si francouzskou vánoční roládu a německou adventní štolu.

Horydoly.cz Turistické stravování

TURISTICKÁ STRAVA Lehké, malé a energetické jídlo

DISKUSE O JÍDLE NA CESTÁCH Jak se najíst?

KDYŽ JE VENKU TEPLO Jídlo na horké cestování

KDYŽ JE VENKU ZIMA Termosky nejsou jenom na kávu

CO A JAK VAŘÍM JÁ Cestovatelský jídelníček

CYKLOTURISTIKA Co je na kole důležité? Jíst a pít!

ZDRAVÁ STRAVA Jakou svačinu připravit na horách?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

a co na to myslivecká kuchařka?

Boží ilustrace se svícnem a sklem

Reaguj
a co na to myslivecká kuchařka?

internetový portál myslivecká kuchařka nabízí dokonce 9 receptů

https://www.mysliveckakucharka.cz/zverina-uzitkove-zvere/tetrev/tetrivek/

 

nutno ovšem férově dodat, že kuchař-zvěřinář-začátečník nemusí hned pytlačit tetřívky za Pešákovnou, nechávat si je za mrzký peníz zasílat mražené z anglicky, německy či seversky mluvících internetových řeznictví, nebo dokonce u turistických loveckých kanceláří kupovat zájezd někam do Laponska, Běloruska či Zauralí, vhodný počinek kulinářských pokusů s recepty na divokou drůbež je drůbež domácí, chovaná na dvorku, nejlépe najděte si svého sedláka (ne farmáře! jen toho ne!) a receptu na tetřívka podrobte třeba perličku nebo i obyčejného vysloužilého kohouta.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 7.4.2022 10:23
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni

Vážená Petro, ponecháme stranou Vaše emocionální výlevy ohledně Skiáka, ale mýlíte se v základním faktu: pan Skiák nikdy nenapsal na Horydoly.cz žádný článek.

Reaguj
co na to Magdalena Dobromila? a Sandtnerka?

Dušený tetřev.

Dobře oškubaného, vykuchaného a vypraného tetřeva uvnitř nasol, prsa a stehna protáhni nakrájenou, v tlučeném pepři, dymiánu a soli obalenou slaninou, vyhýbající smíšeninou tetřeva povrchu posyp a nech ho tak přes noc ležet; druhý den zvař dva žejdlíky octa se dvěmi nakrájenými cibulemi, bobkovým listem, celým pepřem a novým kořením, a nech to vychladnout, pak tím tetřeva polej a nech jej v tom láku několik dni ležet;.musíš ho ale každý den obrátit na jinou stranu; potom ho vyndej, zašpejluj a vlož ho na rendlík, jehož dno máslem vymazáno a čerstvými cibulovými koláčky pokladeno jest, přidej k němu jednu nakrájenou mrkev, jednu petružel, přilej trochu toho moku, v němž ležel, pak asi půl žejdlíka polívky, a nemáš-li ji, tedy vody, přikrej ho poklicí a nech ho nejméně tři hodiny dusit; když začíná měknout, přilej k němu žejdlík vína, přidej trochu nakrájené citronové kůry, vyválej kus másla s moukou a udělej z toho kuličky, ty pak vházej do omáčky, a když tato zhoustne, proceď ji a dej do ni dva loty kaprlí; potom 157 tetřeva nakrájej, urovnej na mísu a polej ho tou omáčkou.

 

Dušený tetřívek:

Tetřívek jest mnohem chutnější nežli tetřev a je-li mladý, můžeme jej i upéci jako bažanta. Staršího očištěného musíme naložiti do mořidla jako tetřeva, ale jen na 4 dny a pak jej takto upravíme: tetřívka z mořidla vyndáme a protáhneme ho na nudličky nakrájenou slaninou. Na pekáči na zbytku nakrájené a rozehřáté slaniny a másle si usmažíme procezenou zeleninu a cibuli z naloženého tetřívka, kterého tam přidáme, zalijeme trochu mořidlem a dusíme v troubě do měkka. Měkkého tetřívka nakrájíme, šťávu zaprášíme moukou, zalijeme polévkou, přidáme do ní do žluta upražený cukr, malinovou zavařeninu, načež omáčku povaříme, procedíme a přidáme červené vino. Trochu omáčky nalijeme na rozkrájeného tetřívka, ostatní dáme do omáčníku.
Při pečení podléváme tetřívka ohřátým mořidlem.

Rozpočet: 1 tetřívek – 6 dkg slaniny – 6 dkg másla – 3 dkg malinové zavařeniny – 2 dkg mouky – 1 dkg cukru – 2 lžičky červeného vína. — Mořidlo: ⅛ I vody – ½ l červ. vína – 1/3 I octa – 5 dkg cibule – sůl – 2 cm² citr. kůry – mrkev – celer – petržel – 2 jalovce – 4 zrnka pepře – 2 nové koření – 1 bobkový list – proutek tymiánu.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 7.4.2022 08:52
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni

Skjiáku, ty zoufalče, co sem pořád cpeš ty patnáct let staré články? Protože jsi to psal ty? :-))) Takových frajerů, co si sednou doma k počítači a mrskaj všechny kolem sebe jsem viděla už v životě desítky.Ale jakmile má dojít k osobní konfrontaci, tak se tak zmenší, stanou se z nich srabi, že nedokáží strachy pořekročit práh dveří. Opravdu to je ubohost, co tu předvádíš.

 • Autor Petra
 • Datum a čas 5.4.2022 12:28
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni
 • Autor Skiák
 • Datum a čas 4.4.2022 21:35
Reaguj
Debata pokračuje jinde

Ale jdi ty jeden Horydoly. Má adrese přichází odkudkoliv.:-) Proč bych lhala? Mám nick Petra. Stejně jako má nick Skiák nebo Horydoly,nebo i jiní a těch tu je drtivá většina. Slušný člověk si mně musí pomyslet to, že odsuzuji zoufalce, kteří jedí přísně chráněného Tetřívka obecného. Nebo i ty, kteří zveřejní recept na jeho přípravu. Myslíte si snad, že v republice existuje člověk, který by jel někam do Skandinávie si na něj zastřílet, aby si ho pak dal na slanině?

 • Autor Petra
 • Datum a čas 4.4.2022 13:48
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni

Kdopak asi je ten Skiák, že neomylně ihned hrábnul po deset let starém článku z pera Turka? :-))) 

 • Autor Petra
 • Datum a čas 4.4.2022 13:33
Reaguj
Debata pokračuje jinde
Pokud opravdu nejste Petra Šťastná, omluváme se jí. Jste tedy jen Petra z Krkonoš, odkud přichází Vaše IP adresa? Jste někdo jiný než Petra a tedy lžete? Ještě ke všemu sprostě nadáváte ostatním diskutujícím. Co si o Vás musí slušný člověk pomyslet?
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze pořádá den otevřených dveří. Brány Lobkovického paláce na Malé Straně se otevřou v úterý 28. června. V rámci Dne otevřených dveří budou mít návštěvníci příležitost nahlédnout do... celý článek

V Rozkoši se utopil potápěč

Rybičky plavou v Botiči

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 27.11.-23.12. 28.6. 14:00
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48