Tetřívek: připravujeme zvěřinu

Tetřívek: připravujeme zvěřinu
Připravujeme zvěřinu.
Autor snímku Práce, Praha 1979
SDÍLEJ:

RECEPT Vzhledem k tomu, že příprava zvěřiny se v naší kuchyni stále ještě opomíjí, chtěli bychom přispět k častějšímu zařazování tohoto masa do jídelníčku. 

Tetřívek: připravujeme zvěřinu
Tetřívek, samec a samice.
Autor snímku Edward Lear

Pečený tetřívek

1 tetřívek
200 g slaniny
100 g másla
4 celé pepře
30 g cibule
sůl

Odleželého, oškubaného, vykuchaného a omytého tetřívka osolíme. Do břišní dutiny vložíme vnitřnosti společně s částí nakrájené slaniny, proužky cibule, několika zrnky pepře a kouskem másla.

Tetřívka obalíme plátky slaniny, ovážeme nití nebo slabým, motouzem a pečeme na másle doměkka. Podle potřeby podléváme vývarem.

Recept napsal Zdeněk Prošek v kuchařce Připravujeme zvěřinu. Vyšla v nakladatelství Práce, Praha 1979.

Tetřívek.

Tetřívek obecný / Lyrurus tetrix

Tetřívek je středně velký druh hrabavý pták příbuzný bažantům.

Má rozměry slepice. Sames měří 49-58 cm, samice 40-45 cm. Samec má černou barvu s nafialovělým leskem a bílými místy na křídlech. Nápadný je červený hřebínek nad okem a výrazný ocas. Samice je nenápadně šedohnědá s černým proužkováním.

Je to velice hojný druh, který je rozšířený od západní Evropy přes Evropu a Asii až k Ochotskému moři.

V Česku téměř vymizel kvůli klimatickým změnám a především zmizela jeho oblíbená místa - chladné a opuštěné roviny, s močály a nízkým porostem, slatiny, rozlehlé paseky a vřesoviště. Hlavními oblastmi výskytu jsou v současné době Krušné hory (200 samců), Jizerské hory (35 samců) a Krkonoše (75 samců), malá populace žije na Šumavě, v Doupovských horách, Slavkovském lese, Novohradských horách, Oderských vrších, Králickém Sněžníku a Jeseníkách.

Shrnující čísla uvádí publikace Karel Šťastný, Vladimír Bejček, Karel Hudec: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice. Praha, Aventinum 2006.

"Podle ornitologa Jiřího Flouska je kohoutků dle posledního sčítání z roku 2020 v Krkonoších už jen 62 a v Jizerských horách 27," upřesňuje Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku. "V roce 2005 bylo v Krkonoších 128 kohoutků."

Tetřívek je v Česku silně ohrožený a zvláště chráněný druh. Přesto jeho počty strmě klesají:

1973-1977 2500-4500 samců
1985-1989 1100–2200 samců
2001-2003 800–1000 samců
2015-2018 400–500 samců

Od března do května probíhá společný tok na otevřených prostranstvích, kde s roztaženým ocasem a spuštěnými křídly pobíhají samci, vyskakují do výšky a bojují mezi sebou. Nejúspěšnější se následně páří s většinou samic v okolí.

Hnízdo je na zemi, skryté pod vegetací, snůška čítá 9 až 10 vajec, na vejcích sedí samice necelý měsíc. Rodina zůstává pohromadě do září.

Tetřívek.

Horydoly.cz Tetřívek na Horydoly

Podáte prst... a pryč je celá ruka

Bojte se  nás, oškliví lyžaři a snowboarďáci!

Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají

 

Horydoly.cz DALŠÍ RECEPTY: Uvařte tradiční polévku oukropgrünberské tvarohové knedlíky nebo pečený bramborový knedlík Getzn. Upečte sypané housky. Vychutnejte drsné westernové recepty, dejte nutrii na pekáč nebo upečte kančí kýtu se šípkovou omáčkou nebo tetřívka. Zkuste italské špenátové noky strangolapreti, francouzské fondue, mexickou krůtu v čokoládové omáčce pavo, rakouské makové Mohnzelten, islandskou ovčí hlavu anebo americké české koláče. Venku si můžete lehce uvařit těstoviny s tuňákem. Na Velikonoce se připravuje několik druhů velikonočního pečiva.

Horydoly.cz VÁNOCE: Vyzkoušejte staročeskou černou omáčku ze švestek. Upečte medové perníčky nebo využijte druhý recept na perníčky a upleťte vánočku, případně zkuste trdelník. Připravte kapra na na roštu nebo kapra na modro. Přečtěte také, jak správně připravit svařené víno, vyberte víno na sváteční tabuli a vychutnejte trutnovské zimní nápoje. Nechejte se inspirovat českými tradičními pokrmy. Připomeňte si francouzskou vánoční roládu a německou adventní štolu.

Horydoly.cz Turistické stravování

TURISTICKÁ STRAVA Lehké, malé a energetické jídlo

DISKUSE O JÍDLE NA CESTÁCH Jak se najíst?

KDYŽ JE VENKU TEPLO Jídlo na horké cestování

KDYŽ JE VENKU ZIMA Termosky nejsou jenom na kávu

CO A JAK VAŘÍM JÁ Cestovatelský jídelníček

CYKLOTURISTIKA Co je na kole důležité? Jíst a pít!

ZDRAVÁ STRAVA Jakou svačinu připravit na horách?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

a co na to myslivecká kuchařka?

Boží ilustrace se svícnem a sklem

Reaguj
a co na to myslivecká kuchařka?

internetový portál myslivecká kuchařka nabízí dokonce 9 receptů

https://www.mysliveckakucharka.cz/zverina-uzitkove-zvere/tetrev/tetrivek/

 

nutno ovšem férově dodat, že kuchař-zvěřinář-začátečník nemusí hned pytlačit tetřívky za Pešákovnou, nechávat si je za mrzký peníz zasílat mražené z anglicky, německy či seversky mluvících internetových řeznictví, nebo dokonce u turistických loveckých kanceláří kupovat zájezd někam do Laponska, Běloruska či Zauralí, vhodný počinek kulinářských pokusů s recepty na divokou drůbež je drůbež domácí, chovaná na dvorku, nejlépe najděte si svého sedláka (ne farmáře! jen toho ne!) a receptu na tetřívka podrobte třeba perličku nebo i obyčejného vysloužilého kohouta.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 7.4.2022 10:23
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni

Vážená Petro, ponecháme stranou Vaše emocionální výlevy ohledně Skiáka, ale mýlíte se v základním faktu: pan Skiák nikdy nenapsal na Horydoly.cz žádný článek.

Reaguj
co na to Magdalena Dobromila? a Sandtnerka?

Dušený tetřev.

Dobře oškubaného, vykuchaného a vypraného tetřeva uvnitř nasol, prsa a stehna protáhni nakrájenou, v tlučeném pepři, dymiánu a soli obalenou slaninou, vyhýbající smíšeninou tetřeva povrchu posyp a nech ho tak přes noc ležet; druhý den zvař dva žejdlíky octa se dvěmi nakrájenými cibulemi, bobkovým listem, celým pepřem a novým kořením, a nech to vychladnout, pak tím tetřeva polej a nech jej v tom láku několik dni ležet;.musíš ho ale každý den obrátit na jinou stranu; potom ho vyndej, zašpejluj a vlož ho na rendlík, jehož dno máslem vymazáno a čerstvými cibulovými koláčky pokladeno jest, přidej k němu jednu nakrájenou mrkev, jednu petružel, přilej trochu toho moku, v němž ležel, pak asi půl žejdlíka polívky, a nemáš-li ji, tedy vody, přikrej ho poklicí a nech ho nejméně tři hodiny dusit; když začíná měknout, přilej k němu žejdlík vína, přidej trochu nakrájené citronové kůry, vyválej kus másla s moukou a udělej z toho kuličky, ty pak vházej do omáčky, a když tato zhoustne, proceď ji a dej do ni dva loty kaprlí; potom 157 tetřeva nakrájej, urovnej na mísu a polej ho tou omáčkou.

 

Dušený tetřívek:

Tetřívek jest mnohem chutnější nežli tetřev a je-li mladý, můžeme jej i upéci jako bažanta. Staršího očištěného musíme naložiti do mořidla jako tetřeva, ale jen na 4 dny a pak jej takto upravíme: tetřívka z mořidla vyndáme a protáhneme ho na nudličky nakrájenou slaninou. Na pekáči na zbytku nakrájené a rozehřáté slaniny a másle si usmažíme procezenou zeleninu a cibuli z naloženého tetřívka, kterého tam přidáme, zalijeme trochu mořidlem a dusíme v troubě do měkka. Měkkého tetřívka nakrájíme, šťávu zaprášíme moukou, zalijeme polévkou, přidáme do ní do žluta upražený cukr, malinovou zavařeninu, načež omáčku povaříme, procedíme a přidáme červené vino. Trochu omáčky nalijeme na rozkrájeného tetřívka, ostatní dáme do omáčníku.
Při pečení podléváme tetřívka ohřátým mořidlem.

Rozpočet: 1 tetřívek – 6 dkg slaniny – 6 dkg másla – 3 dkg malinové zavařeniny – 2 dkg mouky – 1 dkg cukru – 2 lžičky červeného vína. — Mořidlo: ⅛ I vody – ½ l červ. vína – 1/3 I octa – 5 dkg cibule – sůl – 2 cm² citr. kůry – mrkev – celer – petržel – 2 jalovce – 4 zrnka pepře – 2 nové koření – 1 bobkový list – proutek tymiánu.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 7.4.2022 08:52
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni

Skjiáku, ty zoufalče, co sem pořád cpeš ty patnáct let staré články? Protože jsi to psal ty? :-))) Takových frajerů, co si sednou doma k počítači a mrskaj všechny kolem sebe jsem viděla už v životě desítky.Ale jakmile má dojít k osobní konfrontaci, tak se tak zmenší, stanou se z nich srabi, že nedokáží strachy pořekročit práh dveří. Opravdu to je ubohost, co tu předvádíš.

 • Autor Petra
 • Datum a čas 5.4.2022 12:28
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni
 • Autor Skiák
 • Datum a čas 4.4.2022 21:35
Reaguj
Debata pokračuje jinde

Ale jdi ty jeden Horydoly. Má adrese přichází odkudkoliv.:-) Proč bych lhala? Mám nick Petra. Stejně jako má nick Skiák nebo Horydoly,nebo i jiní a těch tu je drtivá většina. Slušný člověk si mně musí pomyslet to, že odsuzuji zoufalce, kteří jedí přísně chráněného Tetřívka obecného. Nebo i ty, kteří zveřejní recept na jeho přípravu. Myslíte si snad, že v republice existuje člověk, který by jel někam do Skandinávie si na něj zastřílet, aby si ho pak dal na slanině?

 • Autor Petra
 • Datum a čas 4.4.2022 13:48
Reaguj
Petra Šťastná v Labáku vloni

Kdopak asi je ten Skiák, že neomylně ihned hrábnul po deset let starém článku z pera Turka? :-))) 

 • Autor Petra
 • Datum a čas 4.4.2022 13:33
Reaguj
Debata pokračuje jinde
Pokud opravdu nejste Petra Šťastná, omluváme se jí. Jste tedy jen Petra z Krkonoš, odkud přichází Vaše IP adresa? Jste někdo jiný než Petra a tedy lžete? Ještě ke všemu sprostě nadáváte ostatním diskutujícím. Co si o Vás musí slušný člověk pomyslet?
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


Flybe je už podruhé v insolvenci

Flybe je už podruhé v insolvenci

Britská letecká společnost Flybe skončila v insolvenci. Zrušila všechny mezinárodní lety a silně omezila vnitrostátní lety. Aerolinky se specializovaly na kratší lety s menšími letadly v rámci Velké Británie.... celý článek

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

3 kasina na celém světě, která potřebujete znát

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Maďarské dálniční známky 2023

Maďarské dálniční známky 2023

Na cestu do Chorvatska se někteří Češi a mnoho Moravanů vydávají přes Maďarsko. Potřebují k tomu dálniční známky. Hodí se i návštěvníkům Budapešti a hostům proslulých maďarských termálních lázní.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
Pour feliciter 2023

Pour feliciter 2023

Dobrý rok 2023 přeje všem čtenářům, spolupracovníkům, inzerentům a kolegům vydavatel tohoto portálu UpDown Media.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Dartagnanovo zimní táboření Krušné hory, Běhánky 27.-29.1. 27.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Zimní táboření Prašivá 7.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 28.-29.1. 28.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 28.-29.1. Zimní horský maraton 28.1.
Slalom žen - světový pohár Špindlerův Mlýn 28.-29.1. 28.1.
Vánoční výstava Sokolov, zámek 23.11.-29.1. 29.1.
Americký severozápad - diashow Hradec Králové, Adalbertinum 19.-21.4. Přednáší Martin Loew 30.1. 18:00

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Horydoly, 29.1.2023 22:06, 2 příspěvky
Skialp Kuba Turek, 29.1.2023 22:03, 15 příspěvků
Oblečení na zimní koloběž... Bretislav, 29.1.2023 18:56, 1 příspěvek
Člověk nesmí být zhýčkaný... Honza, 29.1.2023 15:11, 13 příspěvků
Skialp Honza, 29.1.2023 14:56, 15 příspěvků
INU Honza, 29.1.2023 14:48, 2 příspěvky
Půjčovna sportovních vozí... Karolína Vorlíčková, 29.1.2023 14:33, 10 příspěvků
Kolobezkou po Praze Bretislav, 29.1.2023 11:14, 1 příspěvek
Skialp Kuba Turek, 28.1.2023 23:42, 15 příspěvků
Skialp Šlojíř, 28.1.2023 22:35, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42