Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat
Notebook na dovolenou? Raději ne.
Autor snímku ASPEN.pr
SDÍLEJ:

Babí léto je doba dovolených pro tři velké skupiny cestovatelů. Pěší turisté míří do evropských hor kvůli stabilnímu počasí, senioři na mořské pláže kvůli klidu a nižším cenám, a milovníci exotiky do Karibiku nebo na ostrovy poblíž rovníku. Nikdo si nechce nechat kazit čas na odpočinek, ale mnozí to nevědomky dělají.

Berou pracovní telefony, odpovídají na e-maily, řeší na dálku problémy v zaměstnání, nebo organizují život doma. Odpočinek se pak mění na nervózní únavu.

Pokud chcete během dovolené načerpat novou energii, vyvarujte se zvláště následujícím čtyřem bodům. "Předem podrobně popište, co je potřeba udělat, upřesněte všechny detaily, přidejte k nim termíny," doporučuje služba ověřených specialistů Qjob.cz.

1. Pracovní pošta

S sebou na dovolenou neberte pracovní telefon ani notebook. Pokud si bez nich neobejdete v soukromých záležitostech, používejte je s rozmyslem. "Vyvarujte se vyřizování pracovních e-mailů, i když vás to bude lákat. Před odjezdem na dovolenou zadejte do poštovního klienta oznámení, že jste mimo kancelář a uveďte kontaktní údaje a jméno osoby, na kterou se mohou zákazníci či kolegové v naléhavých případech obrátit. Aby vás to nelákalo, je dobré na laptopu zavřít aplikaci poštovního klienta, u mobilního telefonu pak vypnout nejen náhledy příchozích e-mailů, ale i všechna oznámení," doporučuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.

Pracovní pošta vás může stíhat nejen ze zaměstnání, ale také z mnoha dalších stran. Myslete na to před dovolenou, abyste mohli na čas zahodit za hlavu řemeslníky ve vašem domě či bytě, řešení lékařské péče, finanční operace, jednání s úřady, schůzky s přáteli, organizace dalších volnočasových aktivit a další zdánlivě neodkladné záležitosti k řešení. Nabídku administrativních služeb zveřejňuje Qjob.cz.    

Uvědomte si, že pracovní pošta už dávno není jen e-mail. Omezte nebo rovnou vypněte všechny systémy na posílání zpráv a konverzací (např. Facebook, Messenger, Skype, WhatsApp, upozorňování na zprávy a novinky z prohlížečů).

Mobilní telefon.

2. Pracovní telefonáty

Řada lidí pokračuje na dovolené v podobném režimu jako v zaměstnání. Neumí zkrátka odpočívat. Své jednání zdůvodňují, že chtějí být neustále v obraze a snaží se vyvarovat případných překvapení po návratu do zaměstnání. Někteří jsou přesvědčeni, že je nelze nahradit.

Na dovolenou odjíždějí se zapnutým firemním smartphonem a berou každý pracovní hovor. "Eliminujte tento negativní návyk a nekažte si chvíle volna. Uvolnění od celoroční přemíry komunikace není hřích, ale pravidlo zdravého rozumu," doporučuje Michal Černý ze společnosti Audiopro. "Na dovolené pracujete pouze na svém odpočinku. V opačném případě po návratu do práce budete brzy unavení a také váš pracovní výkon bude slabší."

Pokud je to jen trochu možné, odstřihněte se také od řešení rodinných problémů. Ty konec konců zatěžují myšlení nejvíce. Školní výsledky vašich dětí se mohou zlepšit po vašem návratu domů, maminka bez vás pár dní vydrží, vztahy nebo dokonce peníze v rodině nevyřešíte po telefonu za jeden večer, a tak je v klidu odložte na později. Doučování, školení a kurzy zprostředkuje Qjob.cz.

3. Špatně delegované pracovní povinnosti

Jestliže mají zaměstnanci tendenci na dovolené pracovat, poukazuje to na slabiny v organizaci firmy nebo v delegování pracovních povinností. "Před odjezdem na dovolenou si jasně určete s kolegy i nadřízeným, kdo bude zastávat vaši práci a převezme za ni odpovědnost. Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost dobře zorganizovaného týmu nijak ohrozit," říká Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Také doma nebo v soukromé práci je třeba zorganizovat za sebe náhradu. Pokud zrovna stavíte dům nebo opravujete byt, dejte o své dovolené vědět stavebnímu dozoru. Ten zařídí vše potřebné a dohlédne jak na stavbu samotnou, tak na stavaře a řemeslníky. Jejich služby lze objednat na Qjob.cz.

Pokud jste farmář, jistě si vezmete dovolenou až po žních a sklizni všech zemědělských produktů. Podzimní dovolenou poté můžete strávit klidněji, když pověříte někoho spolehlivého, aby vás zastoupil. Sami dobře víte, že zvířata je třeba krmit pořád, starost o sklizenou úrodu je prvořadá a o prodej se také musí někdo postarat.

Stejné je to se všemi řemeslníky, živnostníky, ale také s lidmi svobodných povolání, jako jsou právníci, umělci či novináři. Když vědí, že jim nic neuteče, mohou si užít dovolenou dosyta.

4. Nejasné termíny a místa dovolené

Odpočinek mohou zkomplikovat i nejisté nebo nepřesně formulované termíny pro čerpání vašeho volna. "Důležité je vědět, že pokud vám do 30. června zaměstnavatel neurčil termín a rozsah dovolené, máte právo si ji určit sami. Udělejte si jasno ve vašem diáři a dohodněte se s nadřízeným. Vyhnete se tak organizačním zádrhelům, například při výběru dovolené na poslední chvíli," říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz a dodává: "Nebude vám hrozit navíc ani termínový souběh pro čerpání volna s vašimi kolegy. Pokud dovolenou nevyčerpáte, nebudete ji muset ze zákona nastupovat. Vězte však, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru."

Nezapomeňte termíny dovolené a místo pobytu co nejdéle předem koordinovat s vašimi blízkými a hlavně s lidmi, se kterými dovolenou chcete prožít. Na bláznivé horory s balením na poslední chvíli, přebookováním letenek na letišti, sháněním bydlení o půlnoci kdesi v zapadlé vesnici u moře a vzájemným hledáním i ztrácením jednotlivých dovolenkářů během dopravy se dlouze vzpomíná ještě po letech, ale reálná situace byla téměř zoufalá. Virtuálního asistenta můžete zaúkolovat na Qjob.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lyžování brutálně zdražuje. Zaplatíte skiareálům?

Lyžování brutálně zdražuje. Zaplatíte skiareálům?

Lyžování nekřesťansky podražilo. V Česku hlásí skiareály zdražení permanentek o pětinu a ubytování nejméně o desetinu. V Rakousku ohlásila velká lyžařská střediska zvýšení cen denních skipasů přes 60 eur.... celý článek

Central Bohemia versus Bohemia Centralis

Ferratysti na Facebooku, dejte si pozor!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

CzechTourism se přestěhoval do Štěpánské

CzechTourism se přestěhoval do Štěpánské

Česká centrála cestovního ruchu se přestěhovala do budovy na adrese Štěpánská 15 z prestižní Vinohradské ulice.
Praha má novou vizuální identitu

Praha má novou vizuální identitu

Prague City Tourism představil nové logo a na něj navázaný vizuální styl určený pro turistiku. Tuzemští i zahraniční návštěvníci se s ním budou setkávat již teď, ale jeho začlenění do nejdůležitějších činností turistické
Batist Medical si pronajal kancelář v Missouri Park

Batist Medical si pronajal kancelář v Missouri Park

Český výrobce zdravotnických pomůcek Batist Medical slavnostně otevřel nové kancelářské prostory v budově Missouri Park v pražském Karlíně. Pronajal si 1000 metrů čtverečních od společnosti CA Immo.
Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Jak si nezkazit podzimní dovolenou - 4x co nedělat

Babí léto je doba dovolených pro tři velké skupiny cestovatelů. Pěší turisté míří do evropských hor kvůli stabilnímu počasí, senioři na mořské pláže kvůli klidu a nižším cenám, a milovníci exotiky do
Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal okamžitě vyřazuje z používání, prodej a výroby horolezeckou pomůcku Tract Up. Má sloužit jako upínacího zařízení na záchranné a nouzové operace na lyně ve výškách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Otevřené sklepy Hustopeče 6.-7.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Bastlfest Brno, Vida 20.-21.11. Festival kutilství 20.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 26.-28.11. 26.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.

Diskuse

Jak se ten svět mění RK, 27.10.2021 17:33, 7 příspěvků
Jak se ten svět mění Kuba Turek, 27.10.2021 11:35, 7 příspěvků
GR20 Petr, 27.10.2021 8:04, 8 příspěvků
Pěkně napsáno Petr, 27.10.2021 7:41, 1 příspěvek
Jak se ten svět mění. RK, 26.10.2021 22:45, 7 příspěvků
GR20 Michael Beranek, 26.10.2021 21:43, 8 příspěvků
GR20 Kuba Turek, 26.10.2021 15:54, 8 příspěvků
GR20 Šlojíř, 26.10.2021 8:53, 8 příspěvků
GR20 Horydoly, 25.10.2021 11:07, 8 příspěvků
GR20 Petr, 24.10.2021 22:43, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36
Mnichovo Hradiště - diashow Horydoly , 27.10.2021 13:56
Železnice Horydoly , 26.10.2021 15:57
Doporučení na výlet v Alpách Kuba Turek, 26.10.2021 1:12
Doporuceni na vylet v Alpach Horydoly , 26.10.2021 1:09
Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20