Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?
Průtržné membrány se používají především v průmyslu.
Autor snímku Freepik.com
SDÍLEJ:

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh nabízí řadu zařízení chránících instalace před nekontrolovaným výbuchem - dýchací ventily, bezpečnostní panely nebo jen bezpečnostní disky. Neexistuje jasná odpověď na to, které z nich jsou nejúčinnější, vše závisí na typu instalace, na kterou by měla být ochrana nainstalována. V tomto materiálu se zaměřujeme na účinnost průtržných membrán.

Co je to průtržná membrána

Jednoduše řečeno, průtržná membrána je bezpečnostní zařízení k ochraně proti nárůstu tlaku ve všech typech instalací pracujících s kapalinami nebo plyny. V průmyslu odolném proti výbuchu najdete také pojmy jako pojistná membrana, bezpečnostní membrána, odtrhovací deska, bezpečnostní hlava nebo tlaková vložka. Jedná se o jednorázové zařízení, to znamená, že když je membrána rozbitá, musí být vyměněna za novou.

Průtržná membrana se skládá ze dvou prvků - štítku s údaji a hlavní části. Je to hlavní část membrány, která je v určitých bodech řezána laserem, aby se umožnilo úplné otevření, když je tlak nežádoucí. Každá membrána je vybrána jednotlivě na základě konkrétních parametrů procesu. Nastavení membrány lze číst z typového štítku, který také obsahuje informace o tom, jak by měla být namontována.

Použití průtržných membrán

Průtržné membrány mohou mít několik konfigurací. Vše závisí na typu instalace a očekáváních podnikatelů. První možností je použít membránu jako samostatné zařízení jako alternativu k pojistnému ventilu. Druhým řešením je instalace membrány pod pojistný ventil. Tento způsob instalace se obvykle používá u agresivních a korozivních médií k ochraně samotného ventilu. Toto uspořádání umožňuje použití samotných ventilů z mírně levnějšího materiálu.

Další možností je umístit membránu za pojistný ventil jako další bezpečnostní prvek. Stále častějším řešením je použití dvou trhacích membrán současně. Díky tomu má uživatel po zvýšení tlaku možnost přepnout systém na neporušenou desku a vyměnit rozbitou membránu bez přerušení technologického procesu. Bezpečnostní průtržné membrány se používají v mnoha průmyslových odvětvích, vč. chemický, průmyslový, petrochemický, vojenský, zbrojní, plynový, energetický, potravinářský a mnoho dalších.

Výhody používání prasklých disků

Častou pochybností proti použití průtržných membrán je nutnost jejich výměny po jejich aktivaci. Pokud však vezmeme v úvahu mnoho výhod jejich použití, tento argument velmi rychle zanikne.

Nejlepší alternativou k pojistným ventilům jsou především průtržné membrány. Jsou mnohem levnější jak pro nákup, tak pro provoz. Je to viditelné zejména v případě agresivních médií, kde je nutné použít tlakovou ochranu při nestandardním provedení materiálu. Membrány lze navíc použít při nízkém a vysokém tlaku, který je nad rámec bezpečnostních ventilů. Jsou také k dispozici v široké škále velikostí, od DN25 do DN 900. Je třeba poznamenat, že bezpečnostní ventily obvykle nepřesahují DN 300. Také velký výběr materiálů, z nichž lze membránu vyrobit, je staví vysoko seznam účinné ochrany proti výbuchu. Jako další argument lze uvést okamžité, úplné otevření nebo dokonalou těsnost systému.

Stručně řečeno, díky širokému použití v mnoha průmyslových odvětvích a relativně nízkým nákladům jsou průtržné membrány ideálním řešením, když je nutné chránit všechna zařízení před nekontrolovaným nárůstem tlaku. 

dýchací ventil - Valwo

Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Zásuvky, vypínače, krabice, konektory, rámečky... Vše co potřebuje elektrikář, dodává velký polský e-shop Kontakt-Simon. ... celý článek

Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Calzedonia Intimissimi otevírá největší plochu v Outlet Arena Moravia

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.
Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Drastické hubnutí může způsobit zdravotní problémy a není dlouhodobě udržitelné. Existují ale způsoby, jak zhubnout zdravě a trvale.
Nejlepší rukavice pro profesionální práci

Nejlepší rukavice pro profesionální práci

Jarní práce čekají nejen zahrádkáře a domácí kutily, ale také na vyznavače outdoorových aktivit. Bikeři zprovozňují své traily, vodáci opravují díry v lodích, lyžaři čistí divoká prkna před uloženém do sklepa, horolezci
Jak na interiér plný přírody a zvířat, který bude působit za všech okolností maximálně přirozeně

Jak na interiér plný přírody a zvířat, který bude působit za všech okolností maximálně přirozeně

Milovníci zážitků, v nichž hraje hlavní roli příroda a cestování, si většinou nemohou pomoci ani ve svém soukromí. Rádi se zkrátka obklopujeme tím, co milujeme – a v současnosti velmi oblíbený přírodní styl
Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Zásuvky, vypínače, krabice, konektory, rámečky... Vše co potřebuje elektrikář, dodává velký polský e-shop Kontakt-Simon. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.

Diskuse

Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06