Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?
Průtržné membrány se používají především v průmyslu.
Autor snímku Freepik.com
SDÍLEJ:

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh nabízí řadu zařízení chránících instalace před nekontrolovaným výbuchem - dýchací ventily, bezpečnostní panely nebo jen bezpečnostní disky. Neexistuje jasná odpověď na to, které z nich jsou nejúčinnější, vše závisí na typu instalace, na kterou by měla být ochrana nainstalována. V tomto materiálu se zaměřujeme na účinnost průtržných membrán.

Co je to průtržná membrána

Jednoduše řečeno, průtržná membrána je bezpečnostní zařízení k ochraně proti nárůstu tlaku ve všech typech instalací pracujících s kapalinami nebo plyny. V průmyslu odolném proti výbuchu najdete také pojmy jako pojistná membrana, bezpečnostní membrána, odtrhovací deska, bezpečnostní hlava nebo tlaková vložka. Jedná se o jednorázové zařízení, to znamená, že když je membrána rozbitá, musí být vyměněna za novou.

Průtržná membrana se skládá ze dvou prvků - štítku s údaji a hlavní části. Je to hlavní část membrány, která je v určitých bodech řezána laserem, aby se umožnilo úplné otevření, když je tlak nežádoucí. Každá membrána je vybrána jednotlivě na základě konkrétních parametrů procesu. Nastavení membrány lze číst z typového štítku, který také obsahuje informace o tom, jak by měla být namontována.

Použití průtržných membrán

Průtržné membrány mohou mít několik konfigurací. Vše závisí na typu instalace a očekáváních podnikatelů. První možností je použít membránu jako samostatné zařízení jako alternativu k pojistnému ventilu. Druhým řešením je instalace membrány pod pojistný ventil. Tento způsob instalace se obvykle používá u agresivních a korozivních médií k ochraně samotného ventilu. Toto uspořádání umožňuje použití samotných ventilů z mírně levnějšího materiálu.

Další možností je umístit membránu za pojistný ventil jako další bezpečnostní prvek. Stále častějším řešením je použití dvou trhacích membrán současně. Díky tomu má uživatel po zvýšení tlaku možnost přepnout systém na neporušenou desku a vyměnit rozbitou membránu bez přerušení technologického procesu. Bezpečnostní průtržné membrány se používají v mnoha průmyslových odvětvích, vč. chemický, průmyslový, petrochemický, vojenský, zbrojní, plynový, energetický, potravinářský a mnoho dalších.

Výhody používání prasklých disků

Častou pochybností proti použití průtržných membrán je nutnost jejich výměny po jejich aktivaci. Pokud však vezmeme v úvahu mnoho výhod jejich použití, tento argument velmi rychle zanikne.

Nejlepší alternativou k pojistným ventilům jsou především průtržné membrány. Jsou mnohem levnější jak pro nákup, tak pro provoz. Je to viditelné zejména v případě agresivních médií, kde je nutné použít tlakovou ochranu při nestandardním provedení materiálu. Membrány lze navíc použít při nízkém a vysokém tlaku, který je nad rámec bezpečnostních ventilů. Jsou také k dispozici v široké škále velikostí, od DN25 do DN 900. Je třeba poznamenat, že bezpečnostní ventily obvykle nepřesahují DN 300. Také velký výběr materiálů, z nichž lze membránu vyrobit, je staví vysoko seznam účinné ochrany proti výbuchu. Jako další argument lze uvést okamžité, úplné otevření nebo dokonalou těsnost systému.

Stručně řečeno, díky širokému použití v mnoha průmyslových odvětvích a relativně nízkým nákladům jsou průtržné membrány ideálním řešením, když je nutné chránit všechna zařízení před nekontrolovaným nárůstem tlaku. 

dýchací ventil - Valwo

Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh... celý článek

Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Praktické zero waste vychytávky na pití i svačiny s sebou na cesty

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

Veletrhy Holiday World v Praze a GO/Regiontour v Brně byly přesunuty na říjen a listopad. Jisté ovšem není nic, protože všechno závisí na tom, zda Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády zvládne pandemii koronaviru.
Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh
Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

Počínaje základy za zmínku stojí, že na začátku historie golfu jeho předchůdci odpalovali kameny pastýřskými holemi. Naštěstí se od té doby hodně změnilo. První hole, které byly vyrobeny ve 13.
Praktické zero waste vychytávky na pití i svačiny s sebou na cesty

Praktické zero waste vychytávky na pití i svačiny s sebou na cesty

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Termosky, hrnky na kávu, boxy na svačinu, plnitelné kapsičky či cestovní příbory vám jistě zpříjemní vaše výlety nejen na horách. Na čerstvém vzduchu chutná nejlépe, a kromě správného složení

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 19.-20.5. 19.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.

Diskuse

lithium od Babiše Kuba Turek, 26.2.2021 0:01, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 23:56, 9 příspěvků
kosmetika Ola Piclová, 25.2.2021 23:55, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 22:39, 9 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 25.2.2021 22:17, 9 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Pišišvor, 25.2.2021 21:21, 2 příspěvky
to snad ne Petr, 25.2.2021 20:15, 9 příspěvků
Elektrokoloběžka Karel, 25.2.2021 14:37, 13 příspěvků
Pozor Michal, 25.2.2021 13:13, 8 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 25.2.2021 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50