Technická vychytávka: kladkostroj

Technická vychytávka: kladkostroj
Kladkostroje Liftket.
Autor snímku Mixánek
SDÍLEJ:

Kladka je jeden z nejjednodušších a nejstarších strojů, které lidstvo vymyslelo. Používá se tisíce let a i dnes patří mezi základní vybavení dílen, továren, dolů, přístavů, divadel, ale třeba také záchranářských týmů, horolezců nebo posiloven.   

Každá kladka je sestrojena ze základních součástí -  otočné kolo, hřídel a médium (obvykle řetěz nebo lano). V outdoorové praxi obvykle kolo nahrazuje méně účinná, ale jednodušší karabina. Podle použití se dělí na: 

* vodící - udržuje médium v potřebném směru
* napínací - udržuje médium v potřebném tahu
* pracovní - zvedá nebo spouští břemeno

Pevná kladka má osu uloženou pevně k nosné konstrukci. Volná kladka má osu uloženou ve volném prvku (kladnice) a díky tomu se pohybuje vůči konstrukci. Na kladnici je obvykle umístěno nosné zařízení (hák apod.) 

Pracovní kladky představují z hlediska mechaniky jednoduché stroje založené na principu páky. Ekvivalentem pevné kladky je rovnoramenná dvojzvratná páka. 

VIDEO Improvizovaná kladka v horolezectví v přírodě

Řetězové kladkostroje

Kladkostroj řetězový se hodí zejména do provozů, kde se neustále přemísťují těžké předměty. Zejména tovární výrobky, součásti strojů, suroviny a podobně.

Pro menší a méně frekventované dílny či tovární dvory je vhodný ruční řetězový kladkostroj. Využívá se také tam, kde na první pohled není vidět - například na pódiích letních festivalů či v divadelních portálech. 

Pro častou a rychlou práci s velmi těžkými břemeny je třeba elektrický řetězový kladkostroj. Jeho doménou jsou průmyslové a skladové haly, překladiště, nádraží, letiště a přístavy, kde se zboží překládá z lodí, vlaků, letadel a nákladních aut. V outdoorových aktivitách slouží například při podzimním vyzvedávání jachet a motorových člunů z vody na břeh a na jaře naopak spouštění lodí na hladinu.   

Pro menší dílny je typický řetězový kladkostroj 250 kg. Velké kladkostroje tohoto typu unesou až 25 tun. 

Ačkoliv je kladkostroj založený na velmi jednoduchém principu, záleží na zdánlivých drobnostech, které nakonec mají velký vliv na výkon stroje, komfort obsluhy a bezpečnost provozu. "Naše kladkostroje mají celou řadu patentů, z nichž nejdůležitějším je patentovaná kluzná spojka, která zajišťuje maximální bezpečnost," uvádí největší evropský výrobce řetězových kladkostrojů Liftket. "Tajemstvím je dutá hřídel a ojedinělá konstrukce motor – spojka – brzda - břemeno. Mezi břemenem a brzdou existuje mechanicky pevné spojení. Břemeno nemůže samovolně sjet/spadnout ani v případě, kdyby spojka byla opotřebená nebo poškozená."

VIDEO Profesionální řetězová kladka

Lanové kladkostroje

Lana místo řetězů se využívají v zásadě ve dvou situacích. Buď je třeba pohybovat velmi rychle břemenem na kladce, nebo se konstruují složité kladkové systémy ke snížení potřebných sil a rozložení zatížení na jednotlivé prvky strojů.

Prvním příkladem jsou licí a kalící jeřáby, což jsou velmi specializovaná zařízení do železářských továren. Druhým příkladem jsou pohyblivé jeřáby a na nich založené speciální stroje. Na jedné straně jsou to obrovská korečková "chodící" rypadla v uhelných dolech a na druhé straně kolové jeřáby postavené na platformách nákladních aut.

Lužická Nisa / Lausitzer Neisse / Nysa Lužycka.

Kladkostroj a jeho kladky

Princip kladkostroje neboli kombinace volné a pevné kladky znásobuje sílu, kterou dokážeme vyvinout, abychom přemístili břemeno odněkud někam. Nejčastěji potřebujeme zdvihnout tak těžké břemeno, kterým bychom bez kladky ani nepohnuli, natož abychom ho zvedli. Zdánlivým paradoxem je, že celková práce, kterou při tom vykonáme, bude nakonec o něco větší, protože část se jí ztratí v tření řetězu či lana i kladky samotné.

Čím více kladek se v kladkostroji sestrojí, tím bude potřeba menší síla na zvedání břemen. Zároveň narostou ztráty způsobené třením.

Pro zajímavost: Úplně jednoduchý kladkostroj sestavený pomocí horolezeckého lana a karabin, končí u třetí nebo čtvrté kladky. Pokud by se použilo více kladek, například při záchraně člověka spadlého do ledovcové trhliny, nebo horolezce uvízlého na skalní stěně, tření by bylo větší než síla, kterou by záchranáři dokázali vyvinout. Jednoduše řečeno: další přidaná kladka se už nevyplatí.

V průmyslových provozech, kde kladky, řetězy a lana mají co nejmenší tření a naopak motory jsou výkonné, omezení počtu kladek není tak drastické. Přesto existuje hranice, za kterou konstruktéři nejdou.

Kladky.

Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte podle vzorce F = G:2n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet volných kladek. Tento výpočet se připisuje Archimédovi, který prý s jeho pomocí sám přitáhl naloženou válečnou loď do přístavu. Mělo to být Archimédovým kladkostrojem, kde je pohyblivý konec lana nad volnou kladkou zavěšen na třmen další volné kladky. K základnímu vzorci je samozřejmě nutné připočítat tření.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Plánujete kempování? Pořiďte si odolnou army výstroj, může se vám hodit

Plánujete kempování? Pořiďte si odolnou army výstroj, může se vám hodit

Dobrá příprava je pro kempování v přírodě naprostým základem. Abyste si užili chvilky v přírodě na maximum, stačí, když bude vaše výbava kvalitní a odolná. To se týká nejen oblečení a obuvi, ale i dalších
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

"Věřím ve Vinicia, má všechno k úspěchu. Hodně spolu komunikujeme. Vím, že může jít ještě dál," přemýšlel Karim Benzema před třemi lety. A měl pravdu. 23letý Brazilec stoupá na vrchol španělského klubu
Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

V dnešní digitální éře zábava daleko přesahuje pouhé sledování filmů nebo poslech hudby online. Značná část digitální zábavy se odehrává v online kasinech a při sportovním sázení.
Top prvky na nových herních kasinech pro rok 2024

Top prvky na nových herních kasinech pro rok 2024

Prostřednictví herních portálu je možné najít tisíce her a zabavit se nejen kasinovými turnaji, ale také různými virtuálními softwary a jinými herními vymoženostmi.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Závod Míru Krnov 30.5.-2.6. Silniční cyklistika 30.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 19.4.-2.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 7.6.
Setkání rotujících setrvačníků Bubovice, Solvayovy lomy 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.

Diskuse

cfqrvlco cost of azithromycin 250 mg in india, 29.5.2024 17:52, 118 pří...
ynbpuymq azithromycin purchase canada, 29.5.2024 17:40, 118 příspěvků
z Ještědu Pišišvor, 29.5.2024 16:55, 3 příspěvky
INU Honza, 29.5.2024 9:55, 1 příspěvek
INU Honza, 27.5.2024 22:18, 1 příspěvek
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 21:57, 8 příspěvků
nechme ho být Magda, 27.5.2024 21:04, 8 příspěvků
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 16:10, 8 příspěvků
nechme ho být Horymír, 27.5.2024 13:15, 8 příspěvků
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 12:15, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37