Holeček-Doudlebský: Třetina je za námi

Holeček-Doudlebský: Třetina je za námi
SDÍLEJ:

Mára Holeček v noci sestříhal krátký film z horolezeckého výstupu na vrchol Kapura v Pákistánu. V poledne ho ukázal novinářům. My jsme ho viděli, ale vám ho ukázat nemůžeme. Honza Doudlebský s Márou Holečkem ho nedají z ruky. Přinášíme však jiné lahůdky - názory horolezecké dvojice na použité vybavení, pár fotek a videozáznam z tiskové konference.

"Salam Alejkum, posílám Vám mírumilovnou,ale přesto bombu z pakistánského Karakoramu. Naše první výprava ze série Triple North Walls skonči. Za tři perný dny 13. do 15. července jsme spolu s Honzou dokončili prvovýstup na Kapuru v údolí Charakusa," rozeslal Mára Holeček e-mail do všech redakcí lezeckých časopisů a serverů.

VIDEO

Stáhněte KAPURA - záznam z tiskové konference (WMV, 272 MB, 35:04 min)

Podívejte na YouTube (horší kvalita):

FOTOGALERIE

Prvovýstup Wild Wings, Kapura

Holeček-Doudlebský v Praze

"Sečteno a potrženo: cesta nese název Wild Wings, je dlouhá 1300 m, vylezená alpským stylem a vede severozápadním zářezem na západní vrchol (6200 m n.m). Obtížnost v ledu WI 5+, v mixech M7 a celkový sklon 70°."

Vzkaz pro české komouše

V letošním plánu Triple North Walls je vylezení tří panenských stěn v Pákistánu, Afghánistánu a Nepálu. První třetinu tedy má dvojice Holeček-Doudlebský za sebou.

Hlavní scéna filmu o prvovýstupu Wild Wings na Kupuru se odehrává na vrcholu. Oba horolezci v ní předávají vzkaz Komunistické straně Čech a Moravy: "Pičo! Pičo! Pičo!"

Půl miliónu na tři lezecké výlety

Expedice byla vybavená sponzory. Přirozeně. Mára Holeček ovšem nemá zábrany říci, že jejich výrobky nemusejí být nutně nejlepší na světě. Přesto je oceňuje a zároveň srovnává s nedávnou minulostí.

"Na celou třídílnou expedici Triple North Walls je potřeba čtvrt miliónu korun v hotových penězích," odhaduje Holeček. "Dalších dvě stě tisíc je hodnota vybavení."

Holeček i Doudlebský vyznávají na oblečení přírodní materiály. "Je to ověřené už od Amundsenovy polární výpravy," míní Holeček. "Amundsen používal kožešinové a kožené oblečení, kdežto jeho neúspěšný rival plátěné." Amundsen, který využil dlouholetých zkušeností místních lidí, přežil, kdežto všichni Scottovi muži zemřeli.

Oblečení a obutí míří zpět k přírodním materiálům

Horolezecká dvoučlenná expedice vybírala svrchní oblečení z kolekce Klättermusen. "Je spousta značek a oděvů, které mají stejné vlastnosti, ale já jsem byl spokojený. Fungovalo a navíc se jenom málo odíralo."

Spodní prádlo bylo vlněné od Devoldu. "Zase se vracíme k přírodě. Umělá hmota na funkčním oblečení má své limity," komentuje Mára Holeček.

Další návrat k přírodě se odehrává v obuvi. "Dřív se takové stěny jako naše lezly zásadně v plastových botech. Dneska se přechází na pohodlnější, lehčí a prodyšnější kůži."

Lehký spacák jako do Českého ráje

To samé se týká spacích pytlů. "Péřové spacáky jsme měli značky Sir Joseph od Josky Rakoncaje," říká Mára Doudlebský. "Umělá vlákna jsou moc těžká a nedají se sbalit do malého objemu."

"Vážily každý osm set gramů a v Českém ráji si je berou lidé s sebou na kolo," dodává Honza Doudlebský. "Stejně během těch pár dní ve stěně zvlhnou a je v nich zima tak jako tak."

Teflonová lana zůstala suchá

Kde je v moderních materiálech hodně znát pokrok, jsou podle Holečka lana. V Pákistánu používali dvojitá lana od Tendonu. "Lana s teflonovou úpravou se nenamočí za žádných okolností. My jsme po nich slaňovali vodopádem a přesto zůstala suchá."

"Naši dědové na tom byli daleko hůř. Lezli na konopných lanech a ta se promočila a zmrzla téměř okamžitě." K tomu Holeček dodává, že generace jejich otců vylezla před třiceti lety ve vysokých horách tak těžké výstupy, že až teprve v posledních letech jsou jejich obtížnosti o kousíček překonávány.

"Celkem jsme v batozích měli každý pět až šest kilogramů vybavení. Jídla při tom ubývalo a spacák se nasákával vodou," míní Honza Doudlebský. "Proto byl batoh pořád stejně těžký." Do této váhy horolezci nepočítají oblečení a lezecké vybavení. "To máme stále na sobě."

Satelitní předpověď počasí jsme nezjišťovali

Stěna Kapura nastavila horolezcům během prvovýstupu solidní tvář. Těch několik dní sice často sněžilo, ale ne tak moc, aby nemohli lézt a poté sestupovat. "Satelitní telefon na předpověď počasí zásadně nepoužívám. Víc věřím svému citu, co si mohu dovolit," upřesňuje Mára Holeček.

Podle Holečka je totiž satelit dobrý na globální předpověď počasí, ale nezachytí místní podmínky. "Na to dojeli Slováci vedle nás. Jako na smilování čekali na delší období dobrého počasí a ono nepřišlo."

Síla je jenom na první pokus

Holeček s Doudlebským raději došli pod stěnu, zřídili si tam předsunutý tábor a čekali na zlepšení počasí. "Je jasné, že v takovém nepohodlí člověk vyrazí hned, jako je to jenom trochu možné. A to nám pomohlo ve zdolání Kapuru."

"Prvovýstupy alpským stylem na vysoké kopce lze dělat jenom na první pokus. Na víc nejsou síly." Počasí při tom hraje velkou roli. "V horách je to padesát na padesát, jestli nás pustí. Vypozoroval jsem, že obvykle to tak mám i na svých výpravách. Blbý je, když jsem v období 100:0."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

LEDOVCE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Himálaje AKTUÁLNĚ 2022

Sněhem pocukrovaná cesta Nollen na Mnicha

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou
Českými mistry v boulderingu jsou Stráník a Jurčenková

Českými mistry v boulderingu jsou Stráník a Jurčenková

Martin Stráník a Arina Jurčenko vyhráli Mistrovství České republiky v boulderingu. Závod se konal ve Slaném na Masarykově náměstí.
Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Největší český zprostředkovatel členství v rakouském Alpském spolku změnil sekci. Cestovní kancelář Alpy začíná prodávat průkazky Alpenverein včetně pojištění od sekce Austria. Dosud to byla sekce Innsbruck a před tím sekce Linz. 
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

GERLACH Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

CLIMBING GUIDE Babí léto přeje horolezeckým túrám ve Vápecových Alpách. Zatímco na ledovcové hory už napadl sníh, vápenec je pořád suchý. Průzračné podzimní výhledy jsou bonus. Nabízíme pěkný trojkový Severozápadní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
Rábl Fest - outdoorový festival Rabštejn 14.-16.10. 14.10.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.

Diskuse

Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07