Holeček-Doudlebský: Třetina je za námi

Holeček-Doudlebský: Třetina je za námi
SDÍLEJ:

Mára Holeček v noci sestříhal krátký film z horolezeckého výstupu na vrchol Kapura v Pákistánu. V poledne ho ukázal novinářům. My jsme ho viděli, ale vám ho ukázat nemůžeme. Honza Doudlebský s Márou Holečkem ho nedají z ruky. Přinášíme však jiné lahůdky - názory horolezecké dvojice na použité vybavení, pár fotek a videozáznam z tiskové konference.

"Salam Alejkum, posílám Vám mírumilovnou,ale přesto bombu z pakistánského Karakoramu. Naše první výprava ze série Triple North Walls skonči. Za tři perný dny 13. do 15. července jsme spolu s Honzou dokončili prvovýstup na Kapuru v údolí Charakusa," rozeslal Mára Holeček e-mail do všech redakcí lezeckých časopisů a serverů.

VIDEO

Stáhněte KAPURA - záznam z tiskové konference (WMV, 272 MB, 35:04 min)

Podívejte na YouTube (horší kvalita):

FOTOGALERIE

Prvovýstup Wild Wings, Kapura

Holeček-Doudlebský v Praze

"Sečteno a potrženo: cesta nese název Wild Wings, je dlouhá 1300 m, vylezená alpským stylem a vede severozápadním zářezem na západní vrchol (6200 m n.m). Obtížnost v ledu WI 5+, v mixech M7 a celkový sklon 70°."

Vzkaz pro české komouše

V letošním plánu Triple North Walls je vylezení tří panenských stěn v Pákistánu, Afghánistánu a Nepálu. První třetinu tedy má dvojice Holeček-Doudlebský za sebou.

Hlavní scéna filmu o prvovýstupu Wild Wings na Kupuru se odehrává na vrcholu. Oba horolezci v ní předávají vzkaz Komunistické straně Čech a Moravy: "Pičo! Pičo! Pičo!"

Půl miliónu na tři lezecké výlety

Expedice byla vybavená sponzory. Přirozeně. Mára Holeček ovšem nemá zábrany říci, že jejich výrobky nemusejí být nutně nejlepší na světě. Přesto je oceňuje a zároveň srovnává s nedávnou minulostí.

"Na celou třídílnou expedici Triple North Walls je potřeba čtvrt miliónu korun v hotových penězích," odhaduje Holeček. "Dalších dvě stě tisíc je hodnota vybavení."

Holeček i Doudlebský vyznávají na oblečení přírodní materiály. "Je to ověřené už od Amundsenovy polární výpravy," míní Holeček. "Amundsen používal kožešinové a kožené oblečení, kdežto jeho neúspěšný rival plátěné." Amundsen, který využil dlouholetých zkušeností místních lidí, přežil, kdežto všichni Scottovi muži zemřeli.

Oblečení a obutí míří zpět k přírodním materiálům

Horolezecká dvoučlenná expedice vybírala svrchní oblečení z kolekce Klättermusen. "Je spousta značek a oděvů, které mají stejné vlastnosti, ale já jsem byl spokojený. Fungovalo a navíc se jenom málo odíralo."

Spodní prádlo bylo vlněné od Devoldu. "Zase se vracíme k přírodě. Umělá hmota na funkčním oblečení má své limity," komentuje Mára Holeček.

Další návrat k přírodě se odehrává v obuvi. "Dřív se takové stěny jako naše lezly zásadně v plastových botech. Dneska se přechází na pohodlnější, lehčí a prodyšnější kůži."

Lehký spacák jako do Českého ráje

To samé se týká spacích pytlů. "Péřové spacáky jsme měli značky Sir Joseph od Josky Rakoncaje," říká Mára Doudlebský. "Umělá vlákna jsou moc těžká a nedají se sbalit do malého objemu."

"Vážily každý osm set gramů a v Českém ráji si je berou lidé s sebou na kolo," dodává Honza Doudlebský. "Stejně během těch pár dní ve stěně zvlhnou a je v nich zima tak jako tak."

Teflonová lana zůstala suchá

Kde je v moderních materiálech hodně znát pokrok, jsou podle Holečka lana. V Pákistánu používali dvojitá lana od Tendonu. "Lana s teflonovou úpravou se nenamočí za žádných okolností. My jsme po nich slaňovali vodopádem a přesto zůstala suchá."

"Naši dědové na tom byli daleko hůř. Lezli na konopných lanech a ta se promočila a zmrzla téměř okamžitě." K tomu Holeček dodává, že generace jejich otců vylezla před třiceti lety ve vysokých horách tak těžké výstupy, že až teprve v posledních letech jsou jejich obtížnosti o kousíček překonávány.

"Celkem jsme v batozích měli každý pět až šest kilogramů vybavení. Jídla při tom ubývalo a spacák se nasákával vodou," míní Honza Doudlebský. "Proto byl batoh pořád stejně těžký." Do této váhy horolezci nepočítají oblečení a lezecké vybavení. "To máme stále na sobě."

Satelitní předpověď počasí jsme nezjišťovali

Stěna Kapura nastavila horolezcům během prvovýstupu solidní tvář. Těch několik dní sice často sněžilo, ale ne tak moc, aby nemohli lézt a poté sestupovat. "Satelitní telefon na předpověď počasí zásadně nepoužívám. Víc věřím svému citu, co si mohu dovolit," upřesňuje Mára Holeček.

Podle Holečka je totiž satelit dobrý na globální předpověď počasí, ale nezachytí místní podmínky. "Na to dojeli Slováci vedle nás. Jako na smilování čekali na delší období dobrého počasí a ono nepřišlo."

Síla je jenom na první pokus

Holeček s Doudlebským raději došli pod stěnu, zřídili si tam předsunutý tábor a čekali na zlepšení počasí. "Je jasné, že v takovém nepohodlí člověk vyrazí hned, jako je to jenom trochu možné. A to nám pomohlo ve zdolání Kapuru."

"Prvovýstupy alpským stylem na vysoké kopce lze dělat jenom na první pokus. Na víc nejsou síly." Počasí při tom hraje velkou roli. "V horách je to padesát na padesát, jestli nás pustí. Vypozoroval jsem, že obvykle to tak mám i na svých výpravách. Blbý je, když jsem v období 100:0."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

BIŠÍK Malé zprávy z Orlických hor a Podorlicka, z kraje mezi Krkonošemi a Jeseníky. Nad Adršpachem a u pramenů Metuje a Orlice.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

SKI GUIDE Prodloužený víkend, spousty sněhu, slunce a také rychlé zvraty májového počasí. Jdeme na klasický skialpový přechod ve Vysokých Tatrách - ani těžký ani lehký, ani dlouhý ani krátký. Užíváme si
Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

KLÁŠTORISKO Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

GRIMMING Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Olympijský šplh Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 29.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Vlhošť - začátek lezení
Kokořínsko Lezení je povoleno od 1.7. 1.7.
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08