Horolezecké helmy (ne)chrání

Horolezecké helmy (ne)chrání
SDÍLEJ:
Horolezecké helmy nejsou podle současných norem testovány na některé druhy nárazů. Normy nestanovují ochranu zátylku, spánků a čela. A přitom náraz o stěnu (kyvadlo), pád svahem (uklouznutí a kutálení), pád po zádech (vytržené jištění, pád před prvním jištěním) jsou velmi častým jevem.

Na následujících řádcích předkládám podrobný rozbor norem, která stanoví požadavky a zkušební metody pro přilby používané v horolezectví, EN12492 (evropská závazná norma) a UIAA106 (norma světové horolezecké organizace, která byla základem pro evropskou normu). Evropská norma platí i v České republice.

České normy jsou tajné

Veškeré EN, ČSN, ISO a další normy jsou v Česku zakázány jakkoliv publikovat, nesmí se dále šířit ani z nich citovat. Jakákoliv osoba si je může zakoupit (cca 280 Kč) nebo prezenčně půjčit (12 Kč/norma), a to pouze v Praze a pro svoje vlastní účely. Tímto uděluji kyselou prdel našim zákonodárcům i Českému normalizačnímu institutu za omezování informací o bezpečnosti pod rouškou autorských práv k normám.

Kameny i celé bloky ležící pod skálami nás nenechávají na pochybách, že občas něco padá. Nemusí se jednat o velehory, kde vidíme na každém kroku suťoviska a snad okolo každého spadlo už pěkných pár kousků, anebo je minimálně slyšel. I na skalkách v Česku se skály odlamují a platí zákon gravitace.

Příčiny a důsledky

Helma jako ochrana hlavy před padajícím předmětem je hlavním předpokladem k přežití při horolezectví. Pohlédneme-li do statistiky bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu o smrtelných úrazech, je zásah padajícím kamenem oproti pádům a lavinám naprosto minimální prvotní příčinou smrtelné nehody. Při podrobnějším procházení popisů nehody ve statistice a dalších článcích uveřejněných na internetu popisujících úrazy, se však dostáváme k důsledkům nehody.

Samotný pád člověka nezabije ani nezraní, devastující vliv na tělo mají nárazy nebo jejich série. Pro lepší ilustraci jsem vybral pár nehod:

Příčina: ...ve spodní části sestupu se s ním však utrhla ledová plotna a muž se zřítil. Důsledek: Při pádu utrpěl zranění nohou, hrudníku a hlavy, ne však ohrožující základní životní funkce. Pravděpodobně však zůstal jistou dobu v bezvědomí, neboť o dalším průběhu mnoho neví,...

Příčina: ...vahou postižených došlo k odtrhu vcelku nevelké nafoukané sněhové desky ... Ta strhla dva skialpinisty do kotle a následně do žlabu ...v okamžiku tragického pádu měli oba uložené přilby v batohu, a druhý z postižených, který podlehl svým zraněním až v nemocnici, zemřel zejména v důsledku těžkých zranění hlavy.

Příčina: ...pravděpodobně uklouzl, a následující, asi dvacetimetrový pád členitým, místy kolmým terénem, nepřežil zkušený třicetiletý horolezec z pražského oddílu ...měl lehké rukavice a na hlavě přilbu certifikovanou UIAA, která zůstala po pádu vcelku, byla však prasklá. Důsledek: Postižený utrpěl mnohačetná zranění, včetně krvácení do plic a vnitřní poranění hlavy s krvácením do mozku.

Důsledek: ...zemřela v pozdních večerních hodinách v popradské nemocnici na následky těžkého zranění hlavy. Příčina: To utrpěla, když odpoledne téhož dne při sestupu od Téryho chaty uklouzla na zledovatělé stezce...

Příčina: ...Měl jen sedák, lezl bez helmy. Nejdříve padal „kultivovaně“ po nohou, vytrhnul vklíněnec, škubnutí jej obrátilo hlavou dolů a spadl po hlavě až k nástupu cesty. Důsledek: Má tržnou ránu na hlavě, teče mu dost krve, nikdo neví, jestli se nestalo něco uvnitř hlavy.

Příčina: Příčinou dvanáctimetrového pádu měl být rozvázaný navazovací uzel u úvazku. Důsledek: Lezec zemřel po převozu do nemocnice v Neunkirchenu na následky zranění hlavy.

Příčina: ...nahoře, po vylezení cesty, asi dva metry nad posledním jištěním, uklouzl, zřejmě při hledání slaňáku. Pád jsem neviděl, ale zřejmě dostal kyvadlo. Důsledek: narazil hlavou přímo do skály ... Po 19 dnech na ARO je od pondělí již jen na JIPce. Dýchá sám, hýbe rukama i nohama (ale hemiparéza), čtvrtý den už mluví a dneska mě poprvé poznal.

Zdroje: Český horolezecký svaz, Lezec.cz, Horydoly.cz a další.

Co normy vlastně znamenají?

Normálním písmem jsou popsány požadavky normy, kurziva je kritizuje.

* Norma stanoví bezpečnostní požadavky a zkušební metody pro přilby používané při horolezectví.

Jestli je tomu opravdu tak, se přesvědčíme dále.

* Normativní odkazy: EN960 – makety hlavy, ISO4892-1,2 – vystavení plastů laboratorním zdrojům světla , ISO6487 – měření při nárazové zkoušce.

Norma na makety hlavy je velmi podrobná, ale normotvůrce se zabývá jen základním tvarem lidské hlavy, nikoliv tím, aby maketa měla vlasy, kuklu nebo čepici. Tím se snižuje relevantnost zkoušky účinnosti uchycení náhlavní vložky přilby, tedy jestli nám přilba za určité situace, kdy se o něco zachytí, může spadnou, nebo se sesunout z hlavy.

* Termíny a definice.

Zde jsou uvedeny pojmy, které běžně znáte jako je skořepina, podbradní pásek atd.

* Části přilby, které přicházejí do styku s pokožkou nesmí vyvolávat podráždění a nepříznivé účinky na zdraví. Přilba nesmí mít žádné výstupky, které by mohly být příčinou úrazu. Přilba musí mít seřiditelnou náhlavní vložku s podbradním páskem o šíři nejméně 15 mm při zatížení 250 N. Přilba musí být větratelná, větrací plochy nesmí být menší než 4 cm2.

Větratelnost přilby zvyšuje pohodlí, ale je limitována.

* Technické požadavky: Odolnost proti nárazu, schopnost tlumení nárazu, tlumení energie svislého nárazu při výšce pádu 2 metry a při nárazu polokulového rázníku (beranidlo) nesmí síla přenesená na maketu hlavy přesáhnout 10 kN (dle UIAA jen 8 kN), tlumení energie čelního, zadního a bočního nárazu při výšce pádu 0,5 metru a při nárazu plochého rázníku nesmí síla přenesená na maketu hlavy přesáhnout 10 kN (8 kN dle UIAA. Polokulový rázník má polokulovou nárazovou plochu o poloměru 5 cm. Volný pád polokulového se vede tak, aby beran dopadl přímo na vrchol přilby. Plochý rázník má nárazovou rovinnou plochu o průměru 13 cm. Volný pád je veden ve 30 stupních od horizontální roviny kvůli simulaci záklonu nebo úklonu hlavy o 60 stupňů. Každé z těchto beranidel má váhu 5 kg. Konstrukce přilby nesmí dovolit přímý dotyk mezi maketou a rázníkem. Zkouška se musí provést do dvou minut po vyndání helmy z klimatizační komory.

Rychlost pádu z výšku 0,5 m a 2,0 m dokládá tabulka. Délka pádu je v metrech, čas v sekundách tj. doba potřebná pro překonání dané vzdálenosti, rychlost v metrech za sekundu. Pro lepší přehlednost jsem rovnou uvedl přepočet na km/h, které padající předmět dosáhne těsně před dopadem. Rovnou dodávám, že u letících kamenů o váze 1,3 i 5 kg můžeme při následujících výpočtech rychlosti s klidem zapomenout na tření vzduchu. Je také nutno zdůraznit, že tyto různě těžké kameny zrychlují svůj pád stejně a tudíž dopadnou ve stejné chvíli!

Tabulka 1. – rychlost při dopadu tělesa z určité výšky a čas potřebný k vykonání cesty

výška /pro srovnání/

délka pádu v m

čas v s

rychlost tělesa při dopadu v m/s2

rychlost tělesa při dopadu v km/h

z postele

0,5

0,32

3,1315

11,27

z nočního stolku

0,75

0,39

3,8352

13,81

1,5

0,55

5,4238

19,53

z přízemí

2

0,64

6,2629

22,55

3

0,78

7,6705

27,61

z 1. patra

5

1,01

9,9025

35,65

cca od 1. nýtu na skále

6

1,11

10,8477

39,05

cca od 1. kruhu na písku

9

1,35

13,2856

47,83

12

1,56

15,3409

55,23

z vrcholu skal v řeži 2. masiv

18

1,92

18,7887

67,64

z vrcholu Hlubočepské plotny – železniční

24

2,21

21,6953

78,10

48

3,13

30,6819

110,45

z Nuselského mostu

55

3,35

32,8430

118,23

11 a 22 km/h se zdá více než málo. Aby se však normovaná zkouška dala porovnat i s různými reálnými situacemi, musíme vypočítat energii dopadu. Tady je již nutné počítat s váhou dopadajícího tělesa. Vypočtená energie je v Joulech (J).

Tabulka 2 - Vyvinutá energie při určité rychlosti dopadu (délky výšky pádu) různě těžkých těles

m/kg

(km/h)/(kg)

0,1

0,2

0,3

0,5

1,0

2,0

3,0

4,0

5,0

0,5

11,27

0,5

1,0

1,5

2,5

4,9

9,8

14,7

19,6

24,5

0,75

13,81

0,7

1,5

2,2

3,7

7,4

14,7

22,1

29,4

36,8

1,0

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ad. čtvrtá hvězdička
Co je opravdu v té normě? Měl jsem pocit, že se normalizuje "prostřelitelnost" kamenem.. Píšete cit: "..větrací plochy nesmí být menší než 4 cm2. Větratelnost přilby zvyšuje pohodlí, ale je limitována."
  • Autor Oveček
  • Datum a čas 24.5.2005 14:35
Reaguj
co nadelas...
Mne se zda,ze proste nektery veci se normama vyresit nedaji.Kdyz se clovek rozhodne,ze poleze po horach,tak se musi smirit s tim,ze tam je riziko urazu a ze mu sebelepsi vybaveni v urcitych situacich nepomuze.Samozrejme,ze u vyrobku slouzicich ke zvyseni bezpecnosti je treba hledat vylepseni,ale aby to neprerostlo urcitou mez a nechodili lidi do hor jako kosmonauti.
  • Autor Maty
  • Datum a čas 24.5.2005 13:19
Reaguj
Helmy
Doporučujem pozrieť ešte článok na lezec.cz. Zdá sa mi dlhší.
  • Autor Martin
  • Datum a čas 24.5.2005 12:34
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou
Českými mistry v boulderingu jsou Stráník a Jurčenková

Českými mistry v boulderingu jsou Stráník a Jurčenková

Martin Stráník a Arina Jurčenko vyhráli Mistrovství České republiky v boulderingu. Závod se konal ve Slaném na Masarykově náměstí.
Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Největší český zprostředkovatel členství v rakouském Alpském spolku změnil sekci. Cestovní kancelář Alpy začíná prodávat průkazky Alpenverein včetně pojištění od sekce Austria. Dosud to byla sekce Innsbruck a před tím sekce Linz. 
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

GERLACH Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

CLIMBING GUIDE Babí léto přeje horolezeckým túrám ve Vápecových Alpách. Zatímco na ledovcové hory už napadl sníh, vápenec je pořád suchý. Průzračné podzimní výhledy jsou bonus. Nabízíme pěkný trojkový Severozápadní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
Rábl Fest - outdoorový festival Rabštejn 14.-16.10. 14.10.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.

Diskuse

Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Free Porn Pictures and Be... billhi18 billhi18, 4.10.2022 23:24
Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13