Letos naposled ledy v Maltatalu

Letos naposled ledy v Maltatalu
Ubytovací statek Wegscheiderhof nad údolím Maltatal.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Ledolezecká sezona se pomalu blíží ke konci, podmínky pro lezení se dvěma cepíny jsou ale v Rakouském Maltatalu stále dobré. Podívejte se, jak to v dnešních dnech vypadá v jedné z předních evropských ledopádových oblastí.

Jak na to

Rezervujte si ubytování v Maltě:

Booking.com

Aktuální podmínky v ledovém ráji Maltatal: V úrovni vesnice Malta již není skoro žádný sníh. O moc více ho neleží ani pod nástupy do ledopádů výše v údolí na úrovni Gmünderhütte (1187 m n.m.).

S ledem je to lepší - je ho stále dost. Vzhledem k plusovým teplotám přes poledne ale moc neotálejte s návštěvou. Nezapomeňte si však přibalit několik párů rukavic.

Ledové podmínky pravidelně aktualizují weby Maltatal-alpin a Maltatal-granit.

Lehký, ale dlouhý

Ledopád Strannerbach je skvělá volba pro začátečníky, nebo na zahřátí. Jedná se o deset délek v lehčím ledu obtížnosti WI 2-3.

Strmé výšvihy střídají chodecké pasáže, a tak vždy, když začnou natékat předloktí, naskytne se příležitost k odpočinku. Po úvodních délkách vás cesta dovede k rozdvojce, kde si můžete vybrat kudy dál.

Pěkné jsou obě varianty, obě s podobným poměrem chození versu lezení, rozhodnout se tedy můžete podle množství ledoborců před vámi. Strannerbach je totiž jedním z nejoblíbenějších ledů v Maltatalu.

Pravá varianta je přece jenom o něco těžší a v závěru poskytuje dvě délky strmého ledu.

Místní klasika

O ledopádu Superfeucht se v anglickém průvodci dočtete: "The classic route in Maltatal."

Jedná se o relativně obtížný (WI 5-) třídélkový led schovaný v úzké soutěsce, takže se dá lézt dlouho do jara. Obvykle o dost déle než okolní ledy. Má pravou a levou variantu, které se dají ve spodní a horní části vzájemně kombinovat.

Pokud zvolíte levou variantu, čeká vás v první délce 25 metrů lezení v 80° ledu a štand s borháky, v druhé délce 45 metrů lezení nejprve podobné expozice a po té dolez položeným ledem na polici, kde je po levé straně další štand s borhákem.

Následuje klíčová délka s krátkým úsekem v kolmici, která dosahuje zmíněné obtížnosti WI 5-. Pravá varianta je o něco kratší a možná i lehčí. Její nástup je o něco výše, a tak natáhnete jenom dvě délky. Nástup je položený, poté následuje dvacetimetrový výšvih 80° ledem a nakonec stejný položený dolez na polici jako u první varianty.

Pozor, šedesátimetrové lano je zde nutností! U štandu s borháky vám z něj zbydou nějaké tři metry, akorát na vybudování jistícího stanoviště. Dolez je podobné obtížnosti i délky jako levý led.

Doprava

Během uplynulého víkendu jsme měli příležitost vyzkoušet dvě z možných variant cesty Praha - Maltatal. Po cestě do Alp jsme zvolili čistě dálniční trasu Praha – Rozvadov – Mnichov – Salzburg a na jih směr Villach až do vesnice Malta. Touto trasou je to 650 kilometrů a cesta zabere necelých šest hodin.

Pokud se vydáte po kratší cestě Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz- Salzburg a dále stejnou trasou, ušetříte 130 kilometrů. Dobu jízdy ale nezkrátíte.

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Poslední dva dny máte na prohlídku výstavy Vltava slavná & splavná. Je to velkolepá přehlídka historických obrazů, fotografií, uměleckých děl, technických modelů a předmětů denní potřeby. Koná se do 4. ledna v Jízdárně Pražského... celý článek

Bikero spadl do insolvence

Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Letošní prosinec přeje horolezectví, vodáctví a cyklistice. Na lyžování a bruslení si musíme počkat. Když nesněží, tak aspoň prší. Vyrazili jsme proto na Lužickou Nisu, které se plní koryto vodou, než opustí
Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

CLIMBING GUIDE V prosincovém marastu jsme vychytali jeden nádherný slunečný den. Prahu opouštíme ještě za tmy v mokré mlze, ze které vypadává drobný déšť. Vracíme se už také za tmy v dešti. Mezi
Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Moderní lyžařská bunda Columbia má nastavitelnou kapuci, do které se vejde helma. V podpaží funguje ventilace, zipy odolávají sněhu i větru. Prodloužený střih ukrývá sněhový pás. Oceníte ochranu brady, kapsu na skipas
Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Chorvatsko, země tisíce ostrovů a sluncem zalitých pobřeží, ukrývá v samotném srdci střední Dalmácie jedno z nejpůsobivějších míst pro dovolenou: Omišskou riviéru. Tato oblast není jen dalším krásným úsekem Jadranu. Je to jedinečné
Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Vzdělávací a komunitní akce Regionální velká výměna zkušeností je zaměřená na pracovníky s dětmi a mládeží, dobrovolníky i profesionály a také začínající nadšence z praxe. Krajské akce se odvozují z tradiční Celostátní velké výměny zkušeností a v lednu konečně dojde i na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 6.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. 9.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. Vedoucí dětských oddílů 9.1.
Winter Sky Race Ještěd 10.-11.1. 10.1.
Vánoce ve skanzenu Hlinsko 10.12.-10.1. 10.1.
Eisfestival - ledové lezení Rakousko, Matrei 10.-12.1. 10.1.
Králičák - skialpinismus Stříbrnice 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.

Diskuse

mine.exchange CarltonBak, 5.1.2026 1:03, 1 příspěvek
tripscan top DavidNut, 4.1.2026 23:36, 15 příspěvků
tripscan RonaldNah, 4.1.2026 23:26, 15 příspěvků
трипскан Robertdesty, 4.1.2026 19:44, 15 příspěvků
Steiner.Meer Nobody, 2.1.2026 10:44, 1 příspěvek
YouTube Horydoly Horydoly, 29.12.2025 11:13, 2 příspěvky
to jste si vymysleli kotrik, 28.12.2025 17:42, 2 příspěvky
hi Legrace, 22.12.2025 19:59, 1 příspěvek
Takhle je to poněkud přes... Horydoly, 21.12.2025 19:56, 6 příspěvků
Takhle je to poněkud přes... Vladimír Šimík, 21.12.2025 19:46, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59