Malá skalka u Kamenné

Malá skalka u Kamenné
SDÍLEJ:

Nabízíme další tip na lezení po neznámých skalách. Tentokrát se jedná o umělou skalní stěnu, která zbyla po stavbařích na Orlíku. Jedná se o patnáctimetrovou skálu v zářezu zrušené železniční tratě z Tochovic na Orlickou přehradu.

Vedlejší železniční trať z Tochovic přes Bohostice nad přehradu Orlík byla vybudována kvůli výstavbě Orlické přehrady v 50. letech minulého století. Byla v provozu až do 90. let.

Dnes z celé trati zbyly jen náspy a terénní zářezy, které zarůstají stromy a křovím. Ještě ale po vytrhaných kolejích vede průchodná cestička, která se dá projet na horském kole.

Opuštěná skalka u opuštěné trati

V zářezu železniční trati u vesnice Kamenná narazí náhodný turista na skalní stěnku z poměrně pevného materiálu. Není příliš strmá, většinou mírně položená, v nejvyšším místě dosahuje asi patnácti metrů.

Horolezci prokličkují na vrchol několika jednoduššími a dobře zajistitelnými směry (cca 3-5 UIAA). Zřejmě nejdou přelezeny rajbasové plotničky, které by bylo potřeba zajistit skobami nebo nýty. To čeká na nadšence, kteří milují neznámé skalky daleko od přelidněných lezeckých center.

Doprava

Do Kamenné je odevšad daleko! Autem můžeme přijet přes Příbram nebo Sedlčany, Milín, Pečice a Cetyni do Kamenné a zbytek dojít pěšky.

Na horském kole se dá vyjet od přehradní hráze Orlík serpentinami do areálu hotelu Solenice, projet jím a pokračovat lesní asfaltkou, na kterou se časem připojí zleva žlutá turistická značka. Vjedeme na regulérní silnici, dáme se po ní stále po značce doprava a ve sjezdu zase odbočíme doleva po polní cestě, která nás dovede na rozcestí se zelenou značkou nad Bohosticemi.

Jsme na bývalém železničním přejezdu. Vydáme se úzkou pěšinkou železničním zářezem. Po chvíli jedeme po násypu vysoko nad rybníkem vlevo až se dostaneme k dalšímu železničnímu přejezdu přes místní asfaltku, kde žlutá značka uhne doleva. Nám už zbývá jen pár set metrů do mírné levotočivé zatáčky. Poznáme ji podle zbytků železničních značek po stranách trati a hrubého štěrku, který se nám objeví pod koly.

Vltavská žula na Horydoly

Na Roviště vtrhlo jaro

Psí léta na Rovišti

Objevitelské zážitky u Pakosty

Čarovná hrana ve Velké

Povltavské rekreační lezení u Velké

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Poslední fotka na Bradavici, pak už jen smrt v Květnicovém žlabu

Poslední fotka na Bradavici, pak už jen smrt v Květnicovém žlabu

ČERNÁ VDOVA Podvečer dňa 6. júna prijala Horská záchranná služba od kolegov z poľského TOPR informáciu o nezvestnosti 22ročného Poliaka, ktorý sa mal pohybovať v oblasti Bradavice vo Vysokých Tatrách.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2026

Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Na Městské hoře v Berouně dnes žije už jen Kuba, poslední z legendárních medvědů z večerníčku Méďové. Příběh slavné trojice i tiché atmosféry místního medvědária dodnes přitahuje malé i velké návštěvníky.
Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

CLIMBING GUIDE Těžká čtyřka ze zlaté éry skal u Řeže je odkazem prvovýstupců Jiřího Pechouše a Ivana Rigela. Pražský horolezec Pechouš tady trénoval na extrémní lezení v severní stěně Eigeru a Rigel v tom asistoval,
Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Hledáte nejlepší SPF na obličej, který vaši pokožku spolehlivě ochrání před předčasným stárnutím, pigmentovými skvrnami a vráskami, ale zároveň na pleti nevytvoří mastný film? Časy, kdy byly krémy s ochranným faktorem husté,
6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně
Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Nová kolekce ZAJO přichází přesně v roce, kdy značka slaví 30 let své cesty v horách i ve městě. Tři dekády vývoje, zkušeností a neustálého hledání rovnováhy mezi funkčností, jednoduchostí a stylem se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Folklorní festival CIOFF Plzeň 10.-14.6. 10.6.
Setkání hornických měst a obcí Příbram 12.-14.6. 12.6.
Noční jízda na koloběžce Plzeň, Západočeské muzeum 12.6. 20:30
Velo Test Fest Bukovka 13.6.
Rozmarné slavnosti Ostravice Ostrava, Sýkorův most Vodácká akce 13.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 13.6.
Olomoucký půlmaraton Olomouc Běh 13.6.
Letní Blanice - splutí Husinec  ZRUŠENO! 13.6.
Pohár Plzeňského kraje XCO Litohlavy Horská kola 13.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 13.-14.6. Horská kola 13.6.

Diskuse

посетить веб-сайт onlinev... Larrydus, 12.6.2026 11:45, 8 příspěvků
Nebezpečné silnice Paulse, 11.6.2026 15:23, 2 příspěvky
Inu Honza, 11.6.2026 10:57, 2 příspěvky
INU Honza, 10.6.2026 12:27, 7 příspěvků
super starý fotky dumulen, 9.6.2026 17:37, 1 příspěvek
Být špičkovým horolezcem ... Michael Beranek, 8.6.2026 9:08, 12 příspěvků
Inu Honza, 8.6.2026 5:16, 12 příspěvků
O latine se bohuzel neda ... Michael Beranek, 6.6.2026 10:00, 7 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 5.6.2026 13:40, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Šlojíř, 5.6.2026 12:27, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30
Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55