Skvělé vápno Kampermauer

Skvělé vápno Kampermauer
SDÍLEJ:

Chcete si o víkendu zalézt na výborných skálách? Nabízíme tip na krásné lezení v rakouských Alpách. Skalní akrobacii pocvičíte na stěnách Kampermauer pouhých dvě stě kilometrů od českých hranic. Kampermauer tvoří mohutný vápencový masiv se vším, co tato hornina dokáže nabídnout.

Jak na to

Doprava

Do Rakouska jedeme přes Dolní Dvořiště. Pokračujeme na Linz [A7], ze směru na Salzburg [A1] odbočujeme na Windischgarsten [A9]. Budeme potřebovat rakouskou dálniční známku. Z Windischgarstenu se držíme směrem na Rosenau am Hengstpaß. Městečko projedeme a mineme sedlo Hengstpaß. Tady už začíná Národní park Kalkalpen, najdeme zde i turistické informační středisko. Dva kilometry za sedlem, po levé straně ční masiv Kampermauer. Pod ním je pro lezce připraveno štěrkové parkoviště.

Doporučené vybavení

2 poloviční 60 m lana (nebo dvojčata)

12 expresek

přilba

sluneční brýle

....a další běžné lezecké potřeby.

Horolezci najdou na Kempermauer vodou vyhlazené plotny i kapsy, kde je za co chytit. Vápenec je velmi kvalitní a pevný.

Větší část masivu se nachází v Národním parku Kalkalpen, dle toho je nutné se tam také chovat. Nocování na parkovišti bývá tolerováno, spacák pod převisem snad také nikoho neurazí, rozdělávání ohňů bychom ale měli vynechat.

Teplo na jihu

Lezecké cesty najdeme převážně v jižní části masivu. Kámen zde bývá příjemně prohřátý. Počítejte ale také s tím, že několik hodin strávených na prudkém slunci nemusí vždy končit jen záviděníhodnou bronzovou barvou pokožky.

Je dobré mít s sebou sluneční brýle a nechráněné části těla namazat opalovacím krémem. Kampermauer je oblíbená cvičná lezecká oblast, a proto je dobré nastupovat do vybraných cest raději hned zrána.

Na těch nejoblíbenějších se tu a tam tvoří fronty. Mezi ně patří hlavně Vegetarierkante V-, Hermeline VI- a Superdiagonale VI-. Ačkoli zde najdeme i lehčí cesty, úplní začátečníci by měli s návštěvou Kampermaueru raději ještě počkat.

Slaňujeme vzduchem

Oblast uspokojí i velmi náročné lezce. Skálu proplétají cesty v klasifikaci od IV po IX. Jejich počet dosahuje stovky. Délky cest jsou od několika málo desítek metrů po několikasetmetrové.

Výstupy jsou na mnoha místech exponované, a tak se domů vrátíte s nejedním zážitkem. Například komínová cesta Waschrumpl V nabízí nejen interesantní šprajceraj (jak uvádí domorodý průvodce), ale požitkem bude i 45 m dlouhé slanění v převisu, tedy zcela bez kontaktu se skálou.

Všechny cesty v Kampermauer jsou výborně odjištěné. Borháky jsou vrtané s maximálním odstupem pěti metrů, štandy bývají osazené třemi nýty. Zvýšenou pozornost vyžaduje slaňovaní z několikadélkových cest, protože stanoviště ve spádnici mají někdy šedesátimetrový odstup.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

průvodce
nemáte někdo něco v pdf ? možná tam skočím o svátky.díkes
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Světový pohár v maratonu horských kol startuje na Costa Blanca

Světový pohár v maratonu horských kol startuje na Costa Blanca

Už jen pár týdnů zbývá do prvního ročníku závodu horských kol Hero Costa Blanca, který bude zároveň startem Světového poháru Hero UCI Cross-Country Marathon 2026. Trasa je dlouhá 82 km a převýšení... celý článek

Srdce Evropy, světelná výstava v Praze

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vaječný koňak připravte doma

Vaječný koňak připravte doma

RECEPT Vaječný koňak je tradiční vánoční alkoholická pochoutka. Každá rodina, která si ho vyrábí, má poněkud jiný recept - někdo přidá více mléka, jiný má osvědčenu značku rumu, další přísahá na
Prague Volleyball Games jsou zpět! Prestižního mezinárodního turnaje mládeže se letos zúčastní 145 týmů

Prague Volleyball Games jsou zpět! Prestižního mezinárodního turnaje mládeže se letos zúčastní 145 týmů

Konec kalendářního roku už tradičně patří jednomu z největších mládežnických sportovních turnajů v Evropě. Zimní Prague Volleyball Games (PVG) se letos uskuteční už poosmé a zúčastní se jich 145 týmů z osmi zemí. Od
Franta Kutta byl správnej fík

Franta Kutta byl správnej fík

RETRO Horolezec a autor mnoha prvovýstupů Franta Kutta, ročník 1923, byl správnej fík. Lezl jako klasik a samozřejmě po sobě nenechal žádné borháky. 
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Poslední slanění je stará horolezecká tradice, kdy se oddíly a jejich přátelé setkávají naposledy před Vánocemi nebo před Silvestrem, hodnotí své výstupy v uplynulém roce a plánují nové akce. Svatý Jan pod Skálou
Kde se natáčela Pyšná princezna

Kde se natáčela Pyšná princezna

Nejslavnější česká filmová pohádka Pyšná princenzna se natáčela na nejkrásnějších zámcích. V černobílém provedení vidíme Třeboň, Český Krumlov, Telč a Hlubokou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
SBCRtalk x K2 - diashow Praha, Ski Bike Centrum Radotín Přednáší Zdeněk Hák 22.1. 19:00
Vodácký bál Plzeň, Pod Kopcem 23.1. 18:30
Alpin Ballooning Rakousko, Kaiserwinkl 18.-23.1. 23.1.
DownMall Praha, Arkády Sjezd na horských kolech 24.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 25.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 25.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 25.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.

Diskuse

Proč asi? Paulse, 22.1.2026 10:36, 1 příspěvek
smutná zajímavost P, 22.1.2026 10:17, 41 příspěvků
malá rekapitulace Tom, 22.1.2026 8:42, 41 příspěvků
malá rekapitulace Skiák, 21.1.2026 13:27, 41 příspěvků
malá rekapitulace Tom, 21.1.2026 13:11, 41 příspěvků
malá rekapitulace Skiák, 21.1.2026 12:05, 41 příspěvků
malá rekapitulace Tom, 21.1.2026 11:48, 41 příspěvků
malá rekapitulace Skiák, 21.1.2026 11:14, 41 příspěvků
malá rekapitulace Tom, 21.1.2026 7:31, 41 příspěvků
vyjádření vyšetřovatelů Kuba Turek, 21.1.2026 1:48, 41 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00