Slušní lidé nelezou po ledopádu

Slušní lidé nelezou po ledopádu
SDÍLEJ:
Tomáš Besta zakázal horolezcům, aby lezli po tradičním ledopádu na Klíči v jím spravovaných Lužických horách. Zeptali jsme se ho, na základě jakých podkladů rozhodl. Byli jsme překvapeni, že žádné neexistují.
Jak na to

Před dvěma týdny jsme mailem požádali šéfa CHKO Lužické hory Tomáše Bestu o podrobnosti k rozhodnutí, kterým potvrzuje zákaz lezení na Klíči. Žádnou odpověď jsme neobdrželi, a proto jsme mu dnes zatelefonovali. Jeho odpovědi jste si mohli přečíst výše.

From: Jakub Turek, Horydoly.cz [mailto:jakub.turek@horydoly.cz]
Sent: Tuesday, January 31, 2006 12:26 AM
To:
'luzhory@schkocr.cz' Cc: 'tomas.besta@schkocr.cz'
Subject: Pro pana Bestu: Dotaz k zákazu lezení na Klíči

Vážený pane, dnes jsme v internetovém deníku zaměřeném na outdoorové aktivity Horydoly.cz publikovali Vaše rozhodnutí o zákazu lezení na Klíči. Abychom mohli čtenáře lépe informovat o důvodech okamžitého zákazu, rádi bychom zveřejnili také podkladové materiály k tomuto rozhodnutí. V této souvislosti Vás proto prosím o kopii, anebo aspoň možnost nahlédnout do následujících dokumentů: 1) Odborný posudek k letnímu i zimnímu ohrožení obou zmíněných rostlin. 2) Záznamy o stížnostech veřejnosti na snížení estetických hodnot krajiny Lužických hor kvůli lezení po ledopádech na klíči. Předem děkuji za odpověď

Šéf chráněné krajinné oblasti Lužické hory Tomáš Besta vydal koncem ledna rozhodnutí, kterým Českému horolezeckému svazu připomněl zákaz lezení po ledopádech na hoře Klíč.

Do té doby bylo tamní lezení mnoho desítek let tolerováno.

Důvodem zákazu má být starost o osud rostlinek hvězdnice alpské a kapradinky skalní a také obavy o snížení estetické hodnoty ledopádů.

Požádali jsme tedy Tomáše Bestu o "předložení důkazů". V rozhovoru s ním se ukázalo, že ani jeden neexistuje.

Můžeme vidět záznamy o stížnostech občanů na snížené estetické působení ledopádů na Klíči, pokud tam lezou horolezci?

Já si žádné záznamy nevedu, to bych se z toho zbláznil.

Můžeme dostat kopii odborného posudku ohrožení obou jmenovaných rostlin lezením na ledopádech?

Na co posudek? Jaký posudek? Lezení na Klíči prostě není povolené.

Předpokládali jsme, že odborný posudek dokazuje ohrožení rostlin při lezení po ledu, který je zakrývá.

Rostliny jsou ohrožené už jenom tím, že je horolezci mohou poškodit. Cepíny a mačky zakopávají do spár ve skále.

Ještě se vrátím ke stížnostem na horší estetiku lezení. Kdo jsou stěžovatelé a na co si konkrétně stěžují?

Jsou to místní lidí, kteří tam jsou zvyklí chodit a vidí tam horolezce. Potom mi volají, kdy to zrušíme. Já si myslím, že jenom trochu slušný člověk by na Klíči nikdy nelezl.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

ekolog
Slušný člověk nedělá ekologa. Slušný člověk se snaží chovat slušně nejen k přírodě. Já jsem se zatím se slušným ekologem nesetkal :-(
 • Autor syslik
 • Datum a čas 7.4.2011 09:07
Reaguj
joooo
joooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo:)
Reaguj
Re: Provolání
Tak to jsi asi vyměklá panenka,když je ti zima na Klíči.Radši zůstaň doma ve vaně a neser se do lezců,kteří toho v zimě těžko něco zničej.To že sem tam uloměj nějakej ten rampouch,no a co?!!!!!!!Příští rok je tam novej a rostlinám nijak ublížit nemůžou.Chodim tam od mala a lezení na El Klíči je výzva pro každýho co si chce dokázat,že něco v něm je.Tak se radši příště ani nevyjedřuj a lakuj si doma nehty i stim velkým náčelníkem ochránců.Papa tvoje srdíčko.
Reaguj
sou to sráčové usmyslej zákaz a je to na nic se nikoho neptaj klíč je široko daleko nejlepší lezení a vždycky se tam lezlo a lízt bude a jak příde ochranář a bude mít keci at počítá s jistou nadílkou!!
 • Autor krota
 • Datum a čas 5.2.2010 08:24
Reaguj
Re: Re: To je moc
Milá kuno! Když toho tolik víš o ochraně přírody, a když máš navíc v hlavě ten mozek, jak říkáš, tož potom vysvětli natvrdlým "akademikům", jak asi to šplhání po ledu škodí matičce přírodě? Nestyď se a pouč hloupé a nevzdělané. ;-)Ps. Ale konkrétně prosím.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 6.1.2010 20:08
Reaguj
Co je to \"slušný člověk\"?
Slušný člověk neleze na ledopády? :-o Hmmm...A co ještě "slušný člověk" nedělá? Smí slušný člověk alespoň na ten led koukat? Či se vůbec pohybovat v "outdooru"? Neměl by "slušný člověk" nakonec raději trávit volný čas doma u telky a svůj zaprděný byteček opouštět jen na povolenku, aby se např. dostal na své pracoviště? :)Výrok že člověk šplhající po ledopádu "snižuje estetickou hodnotu toho ledopádu", je vskutku originální a měl by se zapsat zlatým písmem do historických análů a tesat do kamene. Neboť větší pitomost jsem neslyšel od státního úředníka už hodně dlouho... :-(A to jsem si myslel, že už je znám jako své boty, že mě u nich jen tak něco nepřekvapí... :-/Mám ale návrh. Moderní, pokrokový. Zakázat vstup do přírody všem lidem, samozřejmě s výjimkou vybrané vysoce postavené "elity". Protože jak tito novodobí státní "ekologové" a "rádobyochranáři" vědí už dávno, nejvíc přece hyzdí přírodu jistý hnusný netvor, živočišný druh starými vědátorskými cyniky zvaný "homo sapiens", poddruh "plebeius". Takže pryč s tím odporným škůdcem, pryč s obtížným hmyzem! Však svět je tu jen pro pány a ne i pro kmány! :)
Reaguj
Re: To je moc
moc je to, jak zde vy akademici blabolite a vite uplne kulove o ochrane prirody. Samozrejme... vzdyt vam nekdo saha na to co mate radi... Tekze je nejlepsi nahazet kupu hnoje, na nekoho kdo ma v hlave mozek.
 • Autor Kuna
 • Datum a čas 11.9.2007 21:18
Reaguj
Re: To je moc
moc je to, jak zde vy akademici blabolite a vite uplne kulove o ochrane prirody. Samozrejme... vzdyt vam nekdo saha na to co mate radi... Tekze je nejlepsi nahazet kupu hnoje, na nekoho kdo ma v hlave mozek.
 • Autor Kuna
 • Datum a čas 11.9.2007 21:17
Reaguj
Re: Re: Pokutu pro mistni :-)
Samozřejmě je to Vlajková věž...
Reaguj
Re: Pokutu pro mistni :-)
Sežeň si důvěrhodného odborníka na estetiku krajiny, druhého na obě zmíněné kytky (pokud by to byli soudní znalci, tím lépe) a nechej si u nich udělat odborný posudek na míru nebo moznost poškození. S tím zajdi na ČHS a chtěj po něm, aby s těmito podklady znovu požádal o výjimku. Pokud ji ČHS nedostane, můžeš napadnout rozhodnutí správního orgánu (SCHKO) u normálního soudu. Na to si ale raději najmi advokáta, protože stát většinou dělá chyby v procesních záležitostech, a tak by ani na projednávání věcné podstaty nemuselo dojít. Můžeš obejít i ČHS a rovnou požádat o výjimku pro svojí organizaci nebo dokonce pro všechny horolezce sám. Veřejný zájem musí ovšem převýšit zájem ochrany přírody. Zatím, pokud vím, tak se to povedlo jen jedné outdoorové agentuře na Vlakové věži na Suškách.
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

SONNBLICK Co je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Himálaje AKTUÁLNĚ 2021

Zprávy od horolezců 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Peguet, francouzská společnost z Haute-Savoie, vyzvala ke kontrole karabinek Maillon Rapide 8 mm. Mailonky byly prodávány nejen samostatně, ale také jako součást dalšího horolezeckého a jeskyňářského vybavení a také výzbroje na průmyslové lezení.
Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit
Belské skaly pre turistov i lezcov

Belské skaly pre turistov i lezcov

Oblasť Belských skál je prístupná z obce Belá. Donedávna ju poznali len skalolezci.Od roku 2015 sú sprístupnené i bežným turistom. Lokalitou vedie upravený turistický chodník s mostíkom cez potok v Belskej doline a s istiacimi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22
Střední Čechy: Muzea, gal... Horydoly , 3.5.2021 0:21