Spadla do ledovcové trhliny. Co následovalo?
Při vyprošťování spolulezkyně z ledovcové trhliny jsem "konečně" uplatnil dávné kokořínské nácviky kladkostrojů. Byla to ale fuška, abych nepopletl polohu tibloků. Do trhliny zahučela na ledovci Gepatschferner v Ötztalských Alpách.
Kladkostroj z tibloků nebo prusiků je potřeba předem pořádně vyzkoušet, protože jinak ho hned tak nevymyslíš. My jsme o principu přemýšleli půl hodiny na jedné kokořínské skále.
Podstatné je nechat sundat viselce, je-li při vědomí, před vytahováním batoh. Proto má mít na něm jistící smyčku připojenou karabinou k sedáku. Důvod je za prvé kvůli váze vytahovaného břemene a za druhé protože se batoh na zádech v trhlině lehce vzpříčí.
Poučovat nikoho nechci. Snad jen poznamenám, že si člověk po úspěšné akci uvědomí, jak je důležitá každá součást výbavy, kterou předtím léta zbytečně vláčel.
Buď vždy připraven!
Je fajn být maximálně opatrný, ale zároveň je třeba být připravený na všechno.
Hodilo se mi i pár zásad první pomoci, ačkoliv přeživší spadlá do trhliny neměla žádný fyzický úraz. Šokový faktor byl docela zajímavý.
Stalo se to na ledovci Gepatschferner v Ötztalských Alpách nad Kaunertalem. Stoupali jsme dopoledne, led byl tvrdý, ale hodně zbrázděný.
Trhliny jsme pečlivě obcházeli, zjevně úzké překračovali, dávali pozor na sněhové mosty. Navázaní jsme šli asi deset metrů od sebe, mezi námi byly tři uzly.
Vlastně to byla ideální situace
Místo, kde spolulezkyně zmizela, bylo pevné, šířka otevřené trhliny byla asi třicet centimetrů. Jenže se pod ní při odrazu utrhla zadní strana a ona do ní spadla.
Pád jsem dobře viděl, stihl se proti němu vzepřít, ale k žádnému velkému rázu nedošlo. V hloubce asi tří metrů se na chvilku zastavila o nahnětený sníh. Ten se sice vzápětí zřítil, ale to už jsem se stihl zajistit.
Jistící bod jsem udělal ledovcovým šroubem, sebe k lanu zajistil prusikem, připlazil se přes hranu zkontrolovat situaci, pod lano jsem tam strčil obal na mačky a zjistil, že sama nevyleze. Měla tam spoustu měkkého nasypaného sněhu.
Nechal jsem ji převěsit batoh karabinou jistící smyčky na oko lana, spustil k ní druhý konec lana a jednoduchým kladkostrojem z tibloků vytáhl.
Přečtěte si o podobné příhodě na Ortleru: Z ničeho nic do trhliny
Ledové pasti číhají i jinde: Sněhová trhlina ve Vysokých Tatrách
Doporučené vybavení
Existuje několik metod, jak vytáhnout člověka spadlého do ledovcové trhliny. Všechny vyžadují základní vybavení pro každého horolezce:
Cepín, mačky, nejméně 2 prusikovací smyčky, tibloky nebo jiné blokanty, 3 šroubovací karabiny, ledovcový šroub.
Na ledovcové túry se používá další běžná výstroj a výzbroj: přilba (pokud hrozí pád kamení nebo ledu), čelová lampa, lékárnička, jídlo a dostatek pití, ledovcové brýle, krém proti slunci, plastové nebo pevné kožené pohorky, návleky na boty, batoh, teplé a nepromokavé oblečení, rukavice, bivakovací pytel, mapa, busola (nebo GPS), mobil.
Zásadně se navazujeme pouze na sedací úvazky kvůli jednoduššímu zabrdění pádu!
Podívejte se na nácvik chytání pádu do trhliny: Ledopády v údolí Štolpich
Diskuse
Diskuze k článku
Horolezec zahynul po pádu v cestě Přes knihu
Dolní Steyr - příjemná řeka po kajakáře i kanoisty
Nejčtenější články
Jabloneček: zábavná vyjížďka na elektrokole
Feráta Hluboká nad Vltavou je přístupná z vody i autem
Pampová tráva 'Sunningdale Silver' - elegantná dominanta modernej záhrady
Jak vám chytrý telefon může zpříjemnit outdoorová dobrodružství
Jak se připravit na horskou turistiku v proměnlivém počasí
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Olympijský šplh | Praha, Tyršův dům | 27.6. | ||
| Festival Krumlov | Český Krumlov | 17.7.-8.8. | 17.7. | |
| Pes, pomocník stád - výstava | Praha, Národní zemědělské muzeum | 21.7.-10.1. | 21.7. | |
| Mělnický košt | Mělník, Regionální muzeum | 8.8. | ||
| Xterra | Prachatice, Křišťanovice | Terénní triatlon | 8.8. | |
| Prima cup - cyklomaraton | Karlovy Vary | Horská kola | 8.8. | |
| Pilsenman - kvadriatlon | Plzeň, Bolevecký rybník | Plavání, horské kolo, kajak, běh | 8.8. | |
| Vasaloppet - cyklomaraton | Švédsko, Mora | Horská kola | 8.8. | |
| Historický vojenský manévr | Německo, Bärnau, Historický park | 8.-9.8. | 8.8. | |
| Tatranský horolezecký týždeň | Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese | 10.-16.8. | 10.8. |
Diskuse
| Med Men News | Haroldrag, 3.8.2026 11:20, 47 příspěvků |
| Cheap Sildenafil 100mg | Shawnmab, 3.8.2026 11:17, 3 příspěvky |
| Výlet na Slapy | Kuba Turek, 2.8.2026 22:52, 4 příspěvky |
| Sbírka | petr, 31.7.2026 17:22, 4 příspěvky |
| Opravte, prosím, nadpis | Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 29.7.2026 17:13, 2 příspěvky |
| Opravte, prosím, nadpis | Jirka, 29.7.2026 15:51, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 29.7.2026 14:13, 1 příspěvek |
| Technická | Jirka, 28.7.2026 10:40, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 27.7.2026 19:38, 2 příspěvky |
| V které cestě se to stalo? | Honza, 27.7.2026 11:00, 4 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Půjčovna Aut Španělsko | uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24 |
| Kozí mejdan 2026 | Horydoly Open, 1.8.2026 1:38 |
| Re: Jak games | sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29 |
| Jak games | nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28 |
| Jižní Čechy zvou na nejle... | Horydoly , 29.7.2026 13:59 |
| Re: Nordic Scating brusle | jalann jalann, 28.7.2026 7:05 |
| Re: games | sokarovskiy sokarovskiy, 26.7.2026 23:29 |
| games | nesteroid nesteroid, 26.7.2026 23:28 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH