Úředníci zakázali velký kus Labáku

Úředníci zakázali velký kus Labáku
Kaňon Labe vysoko nad Děčínem.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:
Horolezectví v Labském údolí zakázali zelení úředníci jednou krátkou vyhláškou. Od 1. června udělají v Českém Švýcarsku horolezcům to samé, co před pár lety provedli vodákům a úplně to samé, co chystají na cyklisty. Zakazují jim plout, lézt a jezdit do přírody.
Úředníci zakázali velký kus Labáku
Sasko, přívoz v německé Schmilce.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Pravý břeh Labe pro horolezce

Na pravém břehu Labe stojí klenoty česko-německé lezecké historie. Pískovcové věže i stěny jsou tu pojmy, které nelze minout. Například Vojtěch, Strážce Dolního Žlebu, Trůn, Kamzičí hrot, Vojtěch, Skříň, Hřebenový kužel... Prvovýstupy tady vykonali například legendární bratři Weingartlové, Karel Krombholz, Rudolf Zabilka, Karel Bělina, Václav Širl, Paul Schöne, Otto Funke, Arthur Klemm...

Ze zákona o ochraně přírody a krajiny je v každé národní přírodní rezervaci striktně zakázáné horolezectví.

Vyhláška je v dnešní poště

Zákaz se tedy týká také Kaňonu Labe. Rezervace je zřízena pouze na pravém břehu. Po levém břehu totiž jezdí vlaky po mezinárodní velmi vytížené železniční trati.

Dnes se rozesílá Sbírka zákonů, ve které je vyhláška vytištěna a vstupuje tedy definitivně v platnost.

DOKUMENT
Stáhněte VYHLÁŠENÍ NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE KAŇON LABE(13 MB, PDF) 

DOKUMENT
Stáhněte JEDNÁNÍ MEZI HOROLEZCI A OCHRÁNCI (zápis Českého horolezeckého svazu) 

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe byla oficiálně vyhlášena kvůli přírodním hodnotám pravého břehu Labe, pískovcových skal a krajiny nad nimi. Nelze se však zbavit dojmu, že hlavním důvodem je pokus o zamezení výstavby nových přehrad na Labi, kterým betonářská lobby říká jezy. 

Kaňon Labe. Už jsme v rezervaci, nebo ještě můžeme chodit po lese?

Rezervace je součást boje o vybetonování Labe

Horolezci tedy příšli o stovky lezeckých směrů a desítky pískovcových věží kvůli politickému boji rozumně uvažujících úředníků, politiků a ochránců přírody proti betonářům, rejdařům a korupčníkům.

Zákaz lezení na pravém břehu Kaňonu Labe platí od 1. června letošního roku. Už teď na jeho zmírnění, nebo dokonce zrušení tlačí Český horolezecký svaz. Absurdnost zákona tkví v tom, že sice bez pardonu zakazuje horolezectví v národních přírodních rezervacích, ale vlivné organizace mohou vvyjednat s úřady následně výjimku na jeho porušování. 

Kaňon Labe, severní část.

Kaňon Labe, jižní část rezervace.

Zákaz platí, ale...

Problém pro horolezce je ovšem v tom, že na výjimku není žádný nárok a zcela záleží na vyjednavačském umění zástupce horolezců a zároveň na libovůli příslušných zelených úředníků. 

Horolezci se tedy dostali do role prosebníků a žebráků, kteří čekají, co jim vrchnost upustí od stolu. 

Připomeňme, že zákaz horolezectví v Kaňonu Labe je jen ukázkou, co zelení úředníci na milovníky a obdivovatele přírody chystají. Národní park České Švýcarsko se chystá na rozšíření do dalších skalních měst, které jsou dosud součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Připravuje se zřízení nového národního parku Křivoklátsko. Uvažuje se zcela vážně o zřízení národního parku Jeseníky. Shání se podpora na novou chráněnou krajinnou oblast Střední Poohří.

Národní parky mají přitom nařízenou stejnou úroveň ochrany jako národní přírodní rezervace.

Hřenská Kamenice.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Anonymního Rejpala
Aha, už rozumím, pokračování je zde:http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12896
 • Autor JiB
 • Datum a čas 9.8.2010 21:11
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Anonymního Rejpala
A co dál ...?
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 24.5.2010 12:22
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Anonymního Rejpala
23.5.10 - 08:52 v tomto příspěvku jste napsal, že vše co jste chtěl zdělit, jste zdělil a nehodláte plýtvat svojí silou a časem. Tak proč plýtváte silou a časem při dopisování s kdejakým anonymním rejpalem ? Do diskuse argument, čas ani sílu nemáte , ale na dohadování se o ničem máte energie a času dost. Tímto jen dokazujete, že jste obyčejný rejpal a provokatér.
 • Autor anonymní rejpal
 • Datum a čas 24.5.2010 12:04
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Anonymního Rejpala
Zajímavé a co tam pro mě ještě máte?
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 24.5.2010 11:04
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Anonymního Rejpala
Pane Babačo, máte pravdu. Jeden člověk v diskusích na tomto portálu opravdu píše je proto, aby to někomu nandal. Tento člověk neargumentuje, ale stará se KDO KOMU CO, KDY A JAK NANDAL. A tím člověkem jste Vy, pane Babačo Jiří ! Také máte pravdu, že se mě ulevilo. MOOOOOOOOOOOOOOC se mě ulevilo - a Vám přitížilo. Jsem už druhý kdo vás během krátké doby pěkně vyprudil. A Vás to podle podrážděných reakcí pěkně štve. Ale nevadí, dáte si nějakej měsíc pauzu a až Vás to přebolí, tak se zase do Turka a HD pěkně opřete. Pak se zase uleví Vám. Krásný a radostný den.
 • Autor anonymní rejpal
 • Datum a čas 24.5.2010 10:04
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Anonymního Rejpala
Velevážený Anonymní Rejpale, jestli náhodou není Váš problém v tom, že Vaše schopnost dívat se na svět není omezena jen na to kdo komu co, kdy a jak nandal? Ale s tím se musíte popasovat sám. Nicméně pokud se vám tímto ulevilo, tak si klidně poslužte co hrdlo ráčí ...
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 24.5.2010 08:58
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Pro největšího šťourala Jiřího Babaču
Opravdu pádný argument. Za vypisování smajlíků se tajemný Jiří Babačo neschováš. Jen to dokazuje, že tě zase po dlouhé době někdo pěkně dostal. To tě musí pěkně žrát - co ? Jooooooo, pravda bolí........
 • Autor anonymní rejpal
 • Datum a čas 24.5.2010 07:30
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Pro šťouraly a jiné provokatéry ...
...(;-)
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 23.5.2010 21:55
Reaguj
Re: Re: Re: Pro šťouraly a jiné provokatéry ...
No vždyť jsem to taky tak napsal. Vy nediskutujete. Pouze plivnete a tím to pro Vás končí. A ještě dodám, nejen že máte komplex z K. Turka, ale dalším komplexem jsou jména Vašich oponentů. Já se na rozdíl od Vás za svůj názor nestydím a uvádím i svůj email. Na to Vy nemáte odvahu. Označení Jiří Babača bez uvedení emailu je stejné jako každý druhý anonym.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 23.5.2010 21:38
Reaguj
Re: Re: Pro šťouraly a jiné provokatéry ...
Velevážený pane Petře Šimku(nebo jak se vlastně jmenujete), sice jsem víc jak měsíc na zdejší portál nenapsal ani řádek, ale to je vlastně úplně jedno, neboť s Vámi se patrně shodnu nanejvýš v tom, že nepatřím mezi bezhlavé členy fanklubu HD, natož KT. Ale to jen tak na okraj. Co se týče Vašich ctěných rad a doporučení, tak Vám sdělím pouze tolik, že o tom čemu se budu věnovat, rozhoduji jen a jen na základě svého úsudku a ne na základě zbožných přání různých dobrodějů a to bez ohledu na razantnost jejich doprovodných vmetků.
 • Autor Jiří Babača
 • Datum a čas 23.5.2010 20:52
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


Létáte s dronem? Nezapomeňte na registraci

Létáte s dronem? Nezapomeňte na registraci

Létání s drony pro zábavu je stále oblíbenější díky širokému výběru a klesajícím cenám. Jejich používání však s sebou přináší i různá rizika, jako jsou hrozící škody na majetku či újmy na zdraví, ale... celý článek

Jaká jsou skutečná data od Ministerstva pro místní rozvoj?

5 tyrolských ledovců otevírá náruč lyžařům

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Káva, jak se podává ve Vídni

Káva, jak se podává ve Vídni

Rakouské a speciálně vídeňské kavárny jsou fenoménem jak pro místní obyvatele, tak pro přespolní turisty. Jaké druhy kávy si můžete objednat u kavárníků?
RECEPT Sypané housky

RECEPT Sypané housky

Pečení housek je vyšší škola pekařského řemesla. Musejí být vláčné i křupavé, držet tradiční tvar, barvu a chuť. A měly by co nejdéle vydržet čerstvé.
Alenka v říši divů na letním táboře

Alenka v říši divů na letním táboře

Letní tábor Říše divů na motivy knihy Alenka v říši divů od Lewise Carrolla se konal v Zátoce Pláňat na břehu Němčické přehrady. Podívejte se na nadšené děti, originální kostýmy a zajímavou choreografii.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00
Gladiator Race Hradec Králové, Marokánka 28.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
Zde jsou lvi Osoblaha 30.9.-3.10. Dogtrekking 30.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Šutr - běh Zadov 2.10. 10:00

Diskuse

Běh na podzim Jana, 27.9.2021 10:43, 6 příspěvků
jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55