Lavina v Kotelní jámě

Lavina v Kotelní jámě
V Kotelském sedle v Krkonoších je opravdu ošklivě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Tohle píšu snad asi proto, abych si sám v sobě konečně utřídil vzpomínky, zážitky, pocity. Spíš víc pro sebe, ale možná to něco může říct i někomu jinému.

Jak na to

…Kdo by nechtěl, aby se o něm psalo v novinách…

Blesk 26. listopadu 2001: Dva šílenci utrhli lavinu

První pořádný lyžařský víkend zažili návštěvníci nejen Krkonoš, ale vleky se rozjely i v Orlických horách. Bohužel se již vyskytly i první těžké úrazy. Dva skialpinisté dokonce utrhli lavinu.

"Ano, dva muži se skialpinistickými lyžemi skočili do Kotelních jam. Utrhla se pod nimi lavina a jeden z nich skončil v nemocnici se zlomenou pánví," potvrdil nám včera člen Horské služby Jiří Šedivý. Podle něj Horská služba nemůže zakazovat přístup, pouze nedoporučit vstup do nebezpečných částí hor, ke kterým Kotelní jámy patří.

Bylo tam prý nafoukáno příliš čerstvého sněhu, který na ledovém podkladě neudržel váhu mužů. Jeden z riskujících lyžařů se naštěstí dostal z laviny nezraněn a mohl tak přivolat pomoc. Členové Horské služby museli však vyprostit z laviny druhého, těžce zraněného muže.

Odmala mě s bráchou tatínek učil nejen lyžovat, ale i chodit po horách, žít a spát v přírodě, umět se o sebe kdekoliv postarat. Několik let závodního lyžování mi dalo slušnou technickou průpravu v pohybu na zasněžených stráních.

Potom jsem se díky kamarádům na gymplu dostal k lezení, což v kraji Sušek, Skaláku, Jizerek není nic neobvyklého. Pak trochu větší kopce: letní Tatry, zimní Tatry, Kavkaz, Alpy. Žádné velké výkony. Lezení a chození pro radost a pro zážitky („Zážitky nemusej bejt kladný, hlavně když sou silný“- kamarád Milan). Každý má tu hranici jinou.

První sníh

Lyže jsme s sebou brali hodně často na Elbrus, do Tater, do Totes Gebirge a samozřejmě i do Krkonoš, mých zamilovaných. Jako děti jsme trávili mnoho dnů a týdnů na chalupě v Horní Rokytnici. Můžu říct, že tuhle část Krkonoš kolem Lysé hory, Kotle a Labáku znám jako své boty (a přesto…).

Ten rok jsme byli s kamarády hodně natěšení na první sníh. A přišel opravdu brzy. Už kolem 15. listopadu jsme vyrazili s Milanem, Sandrou a dobrmanem Kimem na lyžích na procházku z Míseček na Zlaťák a ke Kotli. Krásné počasí a krásný sníh.

Je ho ještě málo, ale co by člověk v půlce listopadu chtěl. Od Zlaťáku je vidět do Kotelních jam, že už i tam je docela vysněženo. „Už tomu moc nechybí“. U Růženčiny zahrádky se obracíme zpět, Kim si o ledovou krustu poranil nohu a Sandřiny šrouby v noze taky nějak tlačí.

Z Dvoraček na Kotel

Následující týden sněží. S vidinou pěkného lyžařského víkendu se sníh u domu odhazuje líp. V pátek 23. listopadu 2001 si voláme s Pavlem, že vezmu auto a pojedeme do Harrachova, dál se uvidí podle podmínek, prostě jako obvykle. Auto necháváme u Zátiší, stoupáme na pásech, bruslit se nám nechce. Sněží a dost fouká.

"Dojdeme na Ručičky a uvidíme". Nevidíme, ale jdeme na Dvoračky a "uvidíme". U hospody potkáváme místní horské služebníky, se kterými se Pavel zná. Říkáme, že se půjdem podívat do Kotle. Odpovídají, že možná přijdou za námi. Jak to asi mysleli?

Rozume, kde jsi?

Nahoru do sedla není skoro nic vidět a pořád chumelí. Obvyklé krásně hnusné počasí. Už stojíme na hraně, kterou spíš tušíme, než že bychom ji viděli, a těšíme se na první oblouky v čerstvém ufoukaném prašanu. Rozume, kde jsi byl? První oblouk, druhý, třetí, …parááda.

Dole chvíli rozvažujeme, jestli pojedeme spodem na Dvoračky, nebo to dáme ještě jednou. Lyže na batoh a stoupáme po malém hřebínku, který dělí Malou Kotelní jámu. Sníh pod nohama duní, možná jsme opavdu v transu. Rozume, kde jsi?

Tohle jsem nechtěl

Nahoře si ještě dotahuji vázání na krev. Při první jízdě mi v hlubokém sněhu zůstala lyže. Teď pojedeme vpravo od malého hřebínku, který v horní části rozděluje rokli. Stojím nahoře a sleduji Pavla. Prví oblouk, druhý, třetí, … Paráá… Rup!! Na ten zvuk už nikdy nezapomenu. Najednou je celá stráň pokrytá pavučinou trhlin, které se rychle rozšiřují. Stačím zařvat na Pavla. Ale už mě pavučiny dohonily, podtrhávají mi nohy a vezu se. Takhle jsem to ale nechtěl, takhle přeci ne…

Čtyřiceticentimetrové desky ufoukaného prašanu se vezou po vrstvě sněhu z minulého týdne. A balí mě s sebou. Ujet do strany, plavat, držet se na povrchu... blbost, dělá si to se mnou co chce. Po nějaké chvíli se pohyb zastaví. Jsem pod sněhem jako zalitý v betonu. Je tma. Kde je nahoře? Nevím. Nevím ani jak dlouho to trvá, ale lavina (tou dobou jsem si už skoro jistý, ze to je lavina) se dává znovu do pohybu. Chvíli letím vzduchem (aha, při levé straně je malý práh), tvrdý dopad, a jede se dál. Nakonec se vše zastavuje a utišuje.

Počůral jsem se

Sedím po pás ve sněhu a dívám se kolem a asi se i směju. Pavel je padesát metrů pode mnou. Jsme sto metrů nad cestou, která vede z Míseček dnem Kotelních jam na Dvoračky. Zkouším se vyhrabat, ale bolí mě zadek. Jako by mě někdo nakopal (potřeboval jsem to!).

Říkám si, to bude dobrý, za chvíli to přejde. Zjišťuju, že jsem se asi počůral, jestli ne něco horšího. Dost mě to vylekalo, ale nohama hýbat můžu, takže páteř bude v pořádku. Bolest nepřestává, spíš naopak. Při každém pokusu o pohyb jako by mě někdo trhal na dvě půlky. Říkám Pavlovi, který už přišel ke mně, že to asi po svých nepůjde. Pokouším se znovu i s Pavlovoou pomocí vysoukat ze sněhové díry, kterou jsem si kolem sebe odhrabal, ale nejde to. Řvu na sebe, na něj. Mám pocit, že jsem opravdu přetržený vejpůl.

Horská služba v akci

Pavel volá mobilem na Dvoračky. Něčím mě podkládá, já nadávám na bolest. Dává mi svoji bundu. Není moc zima, ale třesu se jako drahej pes. Každý záchvat třesu vyvolává bolest v oblasti pánve. Snažím se co nejvíc uvolnit, abych se netřásl. Moc se to nedaří, ale aspoň se mám čím zabývat. Přestalo sněžit a roztrhla se mlha, aspoň na chvíli. Dorazil k nám ze Dvoraček Pavlův známý horský služebník se sáňkami, a myslím že měl s sebou psa. Bernardýn s rumem to ale nebyl.

Zjistil, že na sáňkách to asi nepůjde. Vysílačkou volá na Horskou na Mísečky. Za jak dlouho přijeli, nevím, ztratil jsem přehled o čase. Pavel v laviništi zatím hledá moje lyže a hůlky. Kupodivu se mu to daří. V této chvíli mě moje nové Salomony moc nezajímají. Z doliny už se blíží horská služba se skútrem a s kanadami. Moc se jim nedaří, nového sněhu je opravdu dost, posledních sto metrů se k nám brodí pěšky a na lyžích.

Cpou do mě Tramal na uklidnění, a čeho se nejvíc bojím, tahají mě z díry. Asi křičím, ale mám to povoleno. Balí mě do vakuového pytle. Jsem tam utaženej a po prášcích je mi už docela dobře. Pavel s mýma lyžema odchází do Harrachova. Neznám jeho pocity v té chvíli. Verze události pro manželku prozatím je, že mám zlomenou nohu, i když oba víme, že to tak není.

Díky, doktoři v Jilemnici!

Kluci z horské se mnou mají docela těžkou práci. Nejsem peříčko a sníh se boří. Tady dole není ufoukáno. Ma Mísečky přijíždíme za tmy. Čeká tady už sanita a jede se do Jilemnice.

Diagnóza po rentgenu: roztržená stydká spona a zlomenina raménka stydké kosti a až na záda roztržené kalhoty. Prognóza : 1. operace, 3 měsíce na vozíku, 2. operace, 3 měsíce o berlích. Neznám větší machry, než jsou doktoři na chirurgii v Jilemnické nemocnici. Díky!!

Zimu si nevychutnám jako dříve

Nechci tady nic hodnotit. To si může každý sám říct, že jemu by se to přeci nemohlo stát. Po fyzické stránce jsem dávno v pořádku. Jen tu zimu si zatím nedokážu tak vychutnat, jako dřív. V Kotli jsem už sice zase lyžoval za jarního firnu, ale vím, že jsou místa a chvíle, které mě na horách s lyžemi neuvidí. Prostě jsem některé plány zatím opustil.

K napsání tohoto článku mě bezprostředně vedly pocity, které jsem měl, když jsem předevčírem 21. listopadu 2004 seděl obkročmo na zasněžené střeše našeho domu, montoval anténu a odspodu se mi připomnělo mokro a zima.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Hňupísci, děláte si z toho srandu s tím vašim adrenalinem, ale uvědomte si, že kvůli takovým hňupům jako vy, tam pak musej chlapi z horské a mnohdy riskují to, že se na ně utrhne nějaká další. Když si nevážíte svých životů, tak si važte alespoň jejich. Jsou to super chlapi a díky nim jsem v Rokytnici zažil těch nejlepších 6 týdnu praxe mezi nima.
Reaguj
Hustýýý
Jen tak DÁĽ...
 • Autor Golum
 • Datum a čas 11.12.2005 12:59
Reaguj
Re: adrenalin
nojo, riskovat v lavinových polích(a že jich v Krkonoších je, ó jé.. je taky dost vo hubu, což z článku jasně vyplývá.
 • Autor kmail
 • Datum a čas 14.2.2005 05:29
Reaguj
adrenalin
kotelní je dobrá, ty laviny patřej k věci, padaj i jinde
 • Autor pavel
 • Datum a čas 1.12.2004 21:19
Reaguj
JOJO auuuu... když sněží tak se nelyžuje
Je to smutná a krutá pravda -- nejhorší počasí na off piste lyžování je sněžení. Tedy hned po ještě drsnější variantě azura poté co sněžilo včera. Sníh na podzim je co se terénního lyžování akorát pro zlost. Je moc lákavej a ještě víc nebezpečnej. Američani mají pěkný lavinový pravidlo číslo jedna: Keep your brain in receive and transmit mode.
 • Autor Badial
 • Datum a čas 26.11.2004 23:29
Reaguj
Na celej stranke nic o tatrach, ale hlusit sa sem chodit budete...spravca stranky, to Ta necti!!!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 24.11.2004 14:26
Reaguj
Nevesele
Jo, tak to je nevesele cteni.:-( A nejhorsi je, ze se to muze stat kazdemu z nas. Co clovek nadela... Jen muze zkusit neriskovat vic, nez je treba. Ale! No, zname to vsichni.
 • Autor Troll
 • Datum a čas 24.11.2004 11:59
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Moravská Dyje a rakouská Thaya

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
13 let na kolech, 2 dcery narozené cestou - diashow Praha, Bio Oko Přednáší Céline a Xavier Pasche 7.2. 20:30
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.

Diskuse

Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19