Lavina v Kotelní jámě

Lavina v Kotelní jámě
V Kotelském sedle v Krkonoších je opravdu ošklivě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Tohle píšu snad asi proto, abych si sám v sobě konečně utřídil vzpomínky, zážitky, pocity. Spíš víc pro sebe, ale možná to něco může říct i někomu jinému.

Jak na to

…Kdo by nechtěl, aby se o něm psalo v novinách…

Blesk 26. listopadu 2001: Dva šílenci utrhli lavinu

První pořádný lyžařský víkend zažili návštěvníci nejen Krkonoš, ale vleky se rozjely i v Orlických horách. Bohužel se již vyskytly i první těžké úrazy. Dva skialpinisté dokonce utrhli lavinu.

"Ano, dva muži se skialpinistickými lyžemi skočili do Kotelních jam. Utrhla se pod nimi lavina a jeden z nich skončil v nemocnici se zlomenou pánví," potvrdil nám včera člen Horské služby Jiří Šedivý. Podle něj Horská služba nemůže zakazovat přístup, pouze nedoporučit vstup do nebezpečných částí hor, ke kterým Kotelní jámy patří.

Bylo tam prý nafoukáno příliš čerstvého sněhu, který na ledovém podkladě neudržel váhu mužů. Jeden z riskujících lyžařů se naštěstí dostal z laviny nezraněn a mohl tak přivolat pomoc. Členové Horské služby museli však vyprostit z laviny druhého, těžce zraněného muže.

Odmala mě s bráchou tatínek učil nejen lyžovat, ale i chodit po horách, žít a spát v přírodě, umět se o sebe kdekoliv postarat. Několik let závodního lyžování mi dalo slušnou technickou průpravu v pohybu na zasněžených stráních.

Potom jsem se díky kamarádům na gymplu dostal k lezení, což v kraji Sušek, Skaláku, Jizerek není nic neobvyklého. Pak trochu větší kopce: letní Tatry, zimní Tatry, Kavkaz, Alpy. Žádné velké výkony. Lezení a chození pro radost a pro zážitky („Zážitky nemusej bejt kladný, hlavně když sou silný“- kamarád Milan). Každý má tu hranici jinou.

První sníh

Lyže jsme s sebou brali hodně často na Elbrus, do Tater, do Totes Gebirge a samozřejmě i do Krkonoš, mých zamilovaných. Jako děti jsme trávili mnoho dnů a týdnů na chalupě v Horní Rokytnici. Můžu říct, že tuhle část Krkonoš kolem Lysé hory, Kotle a Labáku znám jako své boty (a přesto…).

Ten rok jsme byli s kamarády hodně natěšení na první sníh. A přišel opravdu brzy. Už kolem 15. listopadu jsme vyrazili s Milanem, Sandrou a dobrmanem Kimem na lyžích na procházku z Míseček na Zlaťák a ke Kotli. Krásné počasí a krásný sníh.

Je ho ještě málo, ale co by člověk v půlce listopadu chtěl. Od Zlaťáku je vidět do Kotelních jam, že už i tam je docela vysněženo. „Už tomu moc nechybí“. U Růženčiny zahrádky se obracíme zpět, Kim si o ledovou krustu poranil nohu a Sandřiny šrouby v noze taky nějak tlačí.

Z Dvoraček na Kotel

Následující týden sněží. S vidinou pěkného lyžařského víkendu se sníh u domu odhazuje líp. V pátek 23. listopadu 2001 si voláme s Pavlem, že vezmu auto a pojedeme do Harrachova, dál se uvidí podle podmínek, prostě jako obvykle. Auto necháváme u Zátiší, stoupáme na pásech, bruslit se nám nechce. Sněží a dost fouká.

"Dojdeme na Ručičky a uvidíme". Nevidíme, ale jdeme na Dvoračky a "uvidíme". U hospody potkáváme místní horské služebníky, se kterými se Pavel zná. Říkáme, že se půjdem podívat do Kotle. Odpovídají, že možná přijdou za námi. Jak to asi mysleli?

Rozume, kde jsi?

Nahoru do sedla není skoro nic vidět a pořád chumelí. Obvyklé krásně hnusné počasí. Už stojíme na hraně, kterou spíš tušíme, než že bychom ji viděli, a těšíme se na první oblouky v čerstvém ufoukaném prašanu. Rozume, kde jsi byl? První oblouk, druhý, třetí, …parááda.

Dole chvíli rozvažujeme, jestli pojedeme spodem na Dvoračky, nebo to dáme ještě jednou. Lyže na batoh a stoupáme po malém hřebínku, který dělí Malou Kotelní jámu. Sníh pod nohama duní, možná jsme opavdu v transu. Rozume, kde jsi?

Tohle jsem nechtěl

Nahoře si ještě dotahuji vázání na krev. Při první jízdě mi v hlubokém sněhu zůstala lyže. Teď pojedeme vpravo od malého hřebínku, který v horní části rozděluje rokli. Stojím nahoře a sleduji Pavla. Prví oblouk, druhý, třetí, … Paráá… Rup!! Na ten zvuk už nikdy nezapomenu. Najednou je celá stráň pokrytá pavučinou trhlin, které se rychle rozšiřují. Stačím zařvat na Pavla. Ale už mě pavučiny dohonily, podtrhávají mi nohy a vezu se. Takhle jsem to ale nechtěl, takhle přeci ne…

Čtyřiceticentimetrové desky ufoukaného prašanu se vezou po vrstvě sněhu z minulého týdne. A balí mě s sebou. Ujet do strany, plavat, držet se na povrchu... blbost, dělá si to se mnou co chce. Po nějaké chvíli se pohyb zastaví. Jsem pod sněhem jako zalitý v betonu. Je tma. Kde je nahoře? Nevím. Nevím ani jak dlouho to trvá, ale lavina (tou dobou jsem si už skoro jistý, ze to je lavina) se dává znovu do pohybu. Chvíli letím vzduchem (aha, při levé straně je malý práh), tvrdý dopad, a jede se dál. Nakonec se vše zastavuje a utišuje.

Počůral jsem se

Sedím po pás ve sněhu a dívám se kolem a asi se i směju. Pavel je padesát metrů pode mnou. Jsme sto metrů nad cestou, která vede z Míseček dnem Kotelních jam na Dvoračky. Zkouším se vyhrabat, ale bolí mě zadek. Jako by mě někdo nakopal (potřeboval jsem to!).

Říkám si, to bude dobrý, za chvíli to přejde. Zjišťuju, že jsem se asi počůral, jestli ne něco horšího. Dost mě to vylekalo, ale nohama hýbat můžu, takže páteř bude v pořádku. Bolest nepřestává, spíš naopak. Při každém pokusu o pohyb jako by mě někdo trhal na dvě půlky. Říkám Pavlovi, který už přišel ke mně, že to asi po svých nepůjde. Pokouším se znovu i s Pavlovoou pomocí vysoukat ze sněhové díry, kterou jsem si kolem sebe odhrabal, ale nejde to. Řvu na sebe, na něj. Mám pocit, že jsem opravdu přetržený vejpůl.

Horská služba v akci

Pavel volá mobilem na Dvoračky. Něčím mě podkládá, já nadávám na bolest. Dává mi svoji bundu. Není moc zima, ale třesu se jako drahej pes. Každý záchvat třesu vyvolává bolest v oblasti pánve. Snažím se co nejvíc uvolnit, abych se netřásl. Moc se to nedaří, ale aspoň se mám čím zabývat. Přestalo sněžit a roztrhla se mlha, aspoň na chvíli. Dorazil k nám ze Dvoraček Pavlův známý horský služebník se sáňkami, a myslím že měl s sebou psa. Bernardýn s rumem to ale nebyl.

Zjistil, že na sáňkách to asi nepůjde. Vysílačkou volá na Horskou na Mísečky. Za jak dlouho přijeli, nevím, ztratil jsem přehled o čase. Pavel v laviništi zatím hledá moje lyže a hůlky. Kupodivu se mu to daří. V této chvíli mě moje nové Salomony moc nezajímají. Z doliny už se blíží horská služba se skútrem a s kanadami. Moc se jim nedaří, nového sněhu je opravdu dost, posledních sto metrů se k nám brodí pěšky a na lyžích.

Cpou do mě Tramal na uklidnění, a čeho se nejvíc bojím, tahají mě z díry. Asi křičím, ale mám to povoleno. Balí mě do vakuového pytle. Jsem tam utaženej a po prášcích je mi už docela dobře. Pavel s mýma lyžema odchází do Harrachova. Neznám jeho pocity v té chvíli. Verze události pro manželku prozatím je, že mám zlomenou nohu, i když oba víme, že to tak není.

Díky, doktoři v Jilemnici!

Kluci z horské se mnou mají docela těžkou práci. Nejsem peříčko a sníh se boří. Tady dole není ufoukáno. Ma Mísečky přijíždíme za tmy. Čeká tady už sanita a jede se do Jilemnice.

Diagnóza po rentgenu: roztržená stydká spona a zlomenina raménka stydké kosti a až na záda roztržené kalhoty. Prognóza : 1. operace, 3 měsíce na vozíku, 2. operace, 3 měsíce o berlích. Neznám větší machry, než jsou doktoři na chirurgii v Jilemnické nemocnici. Díky!!

Zimu si nevychutnám jako dříve

Nechci tady nic hodnotit. To si může každý sám říct, že jemu by se to přeci nemohlo stát. Po fyzické stránce jsem dávno v pořádku. Jen tu zimu si zatím nedokážu tak vychutnat, jako dřív. V Kotli jsem už sice zase lyžoval za jarního firnu, ale vím, že jsou místa a chvíle, které mě na horách s lyžemi neuvidí. Prostě jsem některé plány zatím opustil.

K napsání tohoto článku mě bezprostředně vedly pocity, které jsem měl, když jsem předevčírem 21. listopadu 2004 seděl obkročmo na zasněžené střeše našeho domu, montoval anténu a odspodu se mi připomnělo mokro a zima.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Hňupísci, děláte si z toho srandu s tím vašim adrenalinem, ale uvědomte si, že kvůli takovým hňupům jako vy, tam pak musej chlapi z horské a mnohdy riskují to, že se na ně utrhne nějaká další. Když si nevážíte svých životů, tak si važte alespoň jejich. Jsou to super chlapi a díky nim jsem v Rokytnici zažil těch nejlepších 6 týdnu praxe mezi nima.
Reaguj
Hustýýý
Jen tak DÁĽ...
 • Autor Golum
 • Datum a čas 11.12.2005 12:59
Reaguj
Re: adrenalin
nojo, riskovat v lavinových polích(a že jich v Krkonoších je, ó jé.. je taky dost vo hubu, což z článku jasně vyplývá.
 • Autor kmail
 • Datum a čas 14.2.2005 05:29
Reaguj
adrenalin
kotelní je dobrá, ty laviny patřej k věci, padaj i jinde
 • Autor pavel
 • Datum a čas 1.12.2004 21:19
Reaguj
JOJO auuuu... když sněží tak se nelyžuje
Je to smutná a krutá pravda -- nejhorší počasí na off piste lyžování je sněžení. Tedy hned po ještě drsnější variantě azura poté co sněžilo včera. Sníh na podzim je co se terénního lyžování akorát pro zlost. Je moc lákavej a ještě víc nebezpečnej. Američani mají pěkný lavinový pravidlo číslo jedna: Keep your brain in receive and transmit mode.
 • Autor Badial
 • Datum a čas 26.11.2004 23:29
Reaguj
Na celej stranke nic o tatrach, ale hlusit sa sem chodit budete...spravca stranky, to Ta necti!!!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 24.11.2004 14:26
Reaguj
Nevesele
Jo, tak to je nevesele cteni.:-( A nejhorsi je, ze se to muze stat kazdemu z nas. Co clovek nadela... Jen muze zkusit neriskovat vic, nez je treba. Ale! No, zname to vsichni.
 • Autor Troll
 • Datum a čas 24.11.2004 11:59
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

ČERNÁ VDOVA V lavině na severovýchodě Kyrgyzstánu zahynuli tři čeští a jeden slovenský lyžař. Neštěstí se odehrálo v pohoří Aksu, které je součástí horského systému Ťan-šan.... celý článek

Připravuje Švýcarsko obyvatele na jadernou válku?

Zillertal: pivní lahůdky v zimě v létě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Pokud se dáte na sportovní sázení na běžecké závody, budete je určitě silně prožívat. Je ovšem jasné, že nejlepší je prožít závod přímo na trati v roli závodníka. Ne vždy se
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.
Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Je to opět tady, spolu s chladným obdobím přichází dovolené na horách! Lyžování a horská dobrodružství jsou plná vzrušení, radosti a nezapomenutelných okamžiků. A co by mohlo být lepším společníkem na těchto

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce ZRUŠENO 1.-3.3. Běžky 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Karlův běh Boží Dar ZMĚNA TERMÍNU! 2.-3.3. Běžky 2.3.
Biela stopa - běžky Kremnica, Skalka 2.-3.3. 48 km klasicky 2.3.
Lazy Tele Day Rakousko, Hochkar Telemarking 2.3.

Diskuse

Young, remorse, interact ... efevukegiler, 28.2.2024 7:04, 8 příspěvků
P shocked, nappies, gauge... ihufaiyqota, 28.2.2024 6:33, 8 příspěvků
Menstrual then, transbron... iqaviwigvu, 28.2.2024 6:25, 8 příspěvků
The echocardiogram; overn... ojatvifen, 28.2.2024 6:03, 8 příspěvků
Maisonneuve's cipro witho... kofizarerabur, 28.2.2024 5:49, 8 příspěvků
Widespread, sip disabilit... oqbedog, 28.2.2024 5:30, 8 příspěvků
m3ga.gl SidneyAnymn, 28.2.2024 5:23, 8 příspěvků
Снос дома и демонтаж стар... Boblef, 28.2.2024 5:16, 8 příspěvků
Kdo? Pavka, 26.2.2024 23:51, 2 příspěvky
Kdo? Skiák, 26.2.2024 22:59, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57