Odchyt skialpinistů na Šumavě

Odchyt skialpinistů na Šumavě
Vrchol Špičáku na Šumavě.
Autor snímku Tomáš Léba
SDÍLEJ:

Válku skialpinistům vyhlásili šumavští ochránci přírody. Následují tím příklad svých krokonošských kolegů, na které působí lyžařské stoupací pásy jako červený hadr na býka. Zatímco Krkonošští se už roky zaklínají umírajícími tetřívky, Šumavští využívají v argumentaci vymírající tetřevy.

Jak na to

Booking.com

Přečtěte si oficiální tiskovou zprávu Národního parku Šumava. 

Jako perličku je nutné dodat, že ji napsal tiskový mluvčí Jan Dvořák a zároveň ve zprávě sám sebe cituje. Zřejmě se rozhodl uvozovkami zvýšit údernost svého sdělení pro veřejnost.

Skvělé sněhové podmínky letošní zimy zaručují perfektní zážitky všem vyznavačům zimních sportů. Na Šumavě toho využívají jak běžkaři, sjezdoví lyžaři a také skialpinisté.

Až stovky skialpinistů týdně vyráží na hraniční část Šumavy do okolí Plechého, Třístoličníku a Plešného jezera. Mnozí ale nectí zákony a vstupují do klidových zón, kde jim hrozí nejen pokuta, ale také zranění.

"Naši strážci slouží v této oblasti každý den a to i ve večerních hodinách. A prakticky denně se setkávají se skialpinisty z Čech, Bavorska a také z Rakouska, kteří vstupují do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná. Jsou to takzvaná klidová území, kde se vyskytují vzácní živočichové, jenž potřebují ke svému životu mimo jiné klid, obzvláště v zimním období," říká mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

"Někteří do těchto míst vstoupí nevědomky, a když je na to upozorníme, většinou nás poslechnou a vrátí se na značenou stezku, po které pokračují dál. To je ta lepší varianta, kdy nemusíme ani dávat pokuty. Bohužel se ale stále častěji setkáváme s lyžaři, kteří na naše upozornění nedbají a kromě slovních výhružek a vulgarismů nás klidně i fyzicky napadnou," vysvětluje vedoucí strážní služby v oblasti Plešného jezera Luděk Švejda.

Právě na začátku února se odehrál jeden takový incident s rakouskými skialpinisty, kteří napadli strážce národního parku.

Horydoly.czNA SEVERU: Ochránci přírody loví skialpinisty Krkonoších

 

"My primárně nechceme rozdávat pokuty. Nejdříve se snažíme návštěvníkům vysvětlit problém a domluvit jim. Na druhou stranu ale můžeme vyměřit pokutu na místě ve výši až 10 tisíc korun, pokud věc předáme do správního řízení, může se pokuta vyšplhat až do výše 100 tisíc korun," vyjmenovává Luděk Švejda.

Hrozba pokuty přitom může být pro skialpinistu, který vstupuje do klidových zón, tím menším problémem. V některých případech mu totiž může jít i o život.

"Zrovna v oblasti hory Plechý se vytvořily nebezpečné převisy přes hranu skal nad Plešným jezerem a hrozí utrhnutím. Proto každý, kdo sejde ze značené trasy, ohrožuje minimálně sám sebe na zdraví nebo dokonce na životě," doplňuje tiskový mluvčí.

Klidové zóny v oblasti Plechého, Třístoličníku nebo Smrčiny jsou stanoveny z důvodu ochrany vzácných živočichů, například tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida a dalších. Všechna tato zvířata jsou totiž velmi citlivá na rušení zvláště v zimním období, kdy nemají k dispozici dostatek potravy. Proto co nejvíce šetří energií a každé jejich vyrušení může vést až k jejich úmrtí.

INFO: Národní park Šumava

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

schíza na šumavě

Servat se s Rakušákama v lese na lyžích to je teda výkon.

Reaguj
schíza na šumavě

Co se diví  - udělali skialp trasy, naučili lidi ťapat na lyžích, Hudy jim prodal vybavení za desetitisíce a teď se diví, že na nich lidi jezdí.

  • Autor prt
  • Datum a čas 13.2.2019 10:05
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Vojenský Winter Survival vyhráli hasiči

Vojenský Winter Survival vyhráli hasiči

Mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival se letos zúčastnila pouze tuzemská tříčlenná družstva vojáků, které na startovní listině doplnili hasiči a policisté. Přesvědčivě zvítězili hasiči z Moravskoslezského kraje.  ... celý článek

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Loučeň a Mcely: výlet od zámku k zámečku a zpět

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

BOSCH Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Teflon: výhody teflonových tkanin v průmyslových a technických aplikacích

Teflon: výhody teflonových tkanin v průmyslových a technických aplikacích

Teflonové tkaniny, označované také chemickým názvem polytetrafluorethylen (PTFE), jsou moderní materiál, který si díky svým vlastnostem získal pevné místo v mnoha průmyslových a technických oborech. V čem jsou jejich největší výhody a proč jsou
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Pred 153 rokmi, presne 15. januára, vystúpili Eduard Blásy z Veľkej s horskými vodcami Jakubom Luxom a Jakubom Gellhofom na Slavkovský štít. Bol to vôbec prvý známy a zadokumentovaný zimný výstup vo Vysokých Tatrách.
Tromsø: lov polární záře v Norsku

Tromsø: lov polární záře v Norsku

Najít, vidět, zažít a fotografovat či filmovat polární záře není lehké. Je nutné se vypravit na dalekou cestu k severu, řídit auto na ledovatých silnicích a mrznout v hlubokém sněhu během studené noci. Pokud

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 5.-8.2. Turismus a karavaning 5.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 6.-8.2. 6.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee  7.-8.2. 7.2.
Zimní Slapy
Slapy 7.-8.2. Mořské kajaky 7.2. 10:00
Přejezd Capartice - Gibacht Capartice Běžky 8.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
Keňa - diashow Žatec, Městské divadlo Přednáší manželé Motaní 9.2. 17:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 10.-12.2. Cestovní ruch 10.2.
Pól chůadu a Manaslu - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Ota Baláž, Petr Horký, Jan Trávníček 11.2. 19:00

Diskuse

трипскан вход Javierurith, 8.2.2026 16:44, 13 příspěvků
Málo vina kotrik, 6.2.2026 23:33, 12 příspěvků
Málo vina :)), 6.2.2026 21:36, 12 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 6.2.2026 21:33, 76 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Michael Beranek, 6.2.2026 19:29, 76 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 6.2.2026 13:00, 76 příspěvků
slinty o gotice Paulse, 5.2.2026 23:57, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 5.2.2026 13:59, 76 příspěvků
Máte s airbagem v lavině ... Michael Beranek, 4.2.2026 13:41, 76 příspěvků
Račice Bambule, 4.2.2026 11:39, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Přihlaste svou ulici, dvo... Horydoly , 7.2.2026 23:15
Galasova Cyklojízda Č.403... Horydoly , 4.2.2026 10:23
SVĚTOVÝ POHÁR V MARATONU ... Horydoly , 3.2.2026 17:59
Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56