Slovenské Rudohorie na běžkách

Slovenské Rudohorie na běžkách
Slovenské Rudohorie - svítá a stmívá se.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Hlavní hřeben Rudohoří ani zdaleka nedominuje tak jako například v Nízkých Tatrách nebo Malé Fatře. Není cosi více, než ostatní vrchy, ale je jedním z nich. Nevznáší se nad pohořím, ale proniká, prolíná jím většinou se nelišíc kromě své délky od ostatních bočních hřebenů a rozsoch. Není nad pohořím - je v něm.

Slovenské Rudohorie na běžkách
Klenovský Vepor. Dřevěný Jánošík na vrcholu.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Co čekat od Rudohoří?

Kdo ovlivněný klasickými hřebenovkami Nízkých Tater nebo Malé Fatry poprvé nastoupí na hřeben Slovenského Rudohoří, nevezmouce v úvahu celkový ráz pohoří a funkci hlavního hřebene v něm, bude možná trochu zklamaný. Místy malá relativní výška, dlouhé zalesněné úseky, blízkost lidských sídel, to vše jaksi odrazuje turisty zvyklé na mohutné vysokohorské hřebenovky.

Ale hřeben Slovenského Rudohoří má něco, co ony nemají. Porovnejme ho například s Nízkými Tatrami. Jejich hlavní hřeben úplně ovládá celé pohoří, táhne se v celém průběhu vysoko nad ním, a kdo po něm jednou přešel, může směle říci, že viděl celé Nízké Tatry. Ano, viděl je, ale jen shora, z ptačí perspektivy, vznášel se nad nimi. Ve Slovesném Rudohoří je to jinak.

Zdroj: Hochmuth Zdenko: Turistický sprievodca Slovenské rudohorie. Šport, Bratislava 1961-1962 (2 díly).

Doporučené vybavení

Batoh 60-70 l, turistické běžky, hůlky, kotníkové běžkařské boty, vosky, pohorky, nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty, čepice, funkční prádlo, fleecová bunda, rukavice, návleky na boty, náhradní oblečení, mapa, průvodce, busola. hodinky, (hodí se GPS), nůž, zapalovač, jídlo, pití v termosce, vařič, nádobí, lžíce, sekerka, stan, tlustá karimatka, spací pytel, krém na opalování, tmavé brýle, čelová lampa, lékárnička, mobil.

Na hřeben Slovenského Rudohoří je proto třeba si zvyknout, sžít se s ním. Není majestátní ani divoký, spíše intimní a lidsky blízký. Neplýtvá grandiózními scenériemi, nechává si je jen na několik vybraných míst, jako je Vepor, Volovec a Kloptaňa. Jinak většinou předkládá detaily, lesní zákoutí, čistinky, drobné záběry.

To napsal v turistickém průvodci z roku 1961 znalec slovenských hor Zdenko Hochmuth. Slovenské Rudohoří je zároveň nejdelším pohořím v zemi. Táhne se od Košic daleko na západ.

Běžkařova samota

V létě lze tu a tam potkat turistu, ale v zimě jsou běžkaři úplně sami. Občas snad narazí na polozavátou stopu po svých předchůdcích, vyjeté koleje po nákladním autě myslivců na lovu nebo lesáckého traktoru. Častěji však uvidí řetízky stop drobné zvěře, možná otisky medvědích tlap či dokonce osamělého vlka.

Ač hlavní hřeben Rudohoří často klesá až k obcím, není se kde ubytovat, a tak nezbývá zájemcům o jeho přechod spát ve vlastních stanech. Pro zkušeného turistu to ovšem není nic náročného, protože vršky jsou celou dobu ukryté v lese a tak příliš nehrozí nebezpečí typické pro velké slovenské hřebenovky: ztráta orientace a následný pád z prudkých svahů nebo sjezd s lavinou. Navíc lze v případě nouze rozdělat téměř všude oheň.

Na širokých zalesněných hřbetech se ovšem lehce ztrácí správná cesta, zvlášť když často vede neprosekaným houštím nebo přes čerstvé polomy.

Klenovský Vepor láká

Nejatraktivnější částí Rudohoří pro běžkaře je hřeben Klenovského Vepra, který se dá sice za dobrého počasí a bez těžkého batohu přejet za víkend, ale se vším vybavením na zimní táboření je to čtyřdenní túra. Jezdí se obvykle ze sedla Tlstý Javor, přes stolovou horu Klenovský Vepor (1344 m n.m.) do Podhory. Kdo má chuť a čas, může pokračovat přes Fabovu holu (1441), Stolicu (1480 m) a Kojšovskou holu (1240 m) až do Košic.

Slovenské Rudohorie, hlavní hřeben.

Pomalá doprava

Vlak do Liptovského Mikuláše doráží s hodinovým zpožděním, a tak se nám doba čekání na autobus zkracuje na minimum. Ptáme se místní ženy, odkud odjíždí spoj do Čierného Balogu. “Už odjel!” Nebyla to pravda. Po chvíli okounění na nástupišti totiž zjišťujeme, že autobus, před kterým jsme stáli, byl náš. Bohužel už je pryč.

Po tříhodinovém čekání odjíždíme dalším spojem do Balogu. Tam přípoj znovu nestíháme. “Jedete na Tlstý Javor?” ptáme se pro jistotu u autobusu stojícího zcela mimo nástupiště. “Nee!” zní sebejistá odpověď řidiče. Po jeho odjezdu zjišťujeme, že ano.

Další tři hodiny čekání trávíme u dvou čajů v místní restauraci. “Prosil bych grog,” domáhá se Máca a dostává odpověď: “Cukríky nemáme.”

Ešus v klíně

Konečně vystupujeme z autobusu na Tlstém Javoru. Svištíme nejprve po silnici a poté lesem po hřebeni. Smráká se a nikde žádná salaš. Noc na sněhu pod stanovou stříškou, bez baterky, teplé večeře a pití je vskutku úžasná. Více takových!

Ráno zapalujeme benzínový vařič. Den začíná rozlitím rozehřátého sněhu na jeden spacák. Poté odjíždíme směrem na Tri chotáre po červené značce. Ty samozřejmě míjíme o několik set metrů. Jsme o jedno údolí vedle, v Rakytově.

U silničky nacházíme boudičku, rozděláváme v ní oheň a pálíme, co se dá. Pánové jdou spát do seníku, jedna žena do stanu, ze kterého má ráno sprchový kout, a další dvě se dusí kouřem v chatce.

Slovenské Rudohorie. Výhledy z hřebenu, Rakytovská dolina, táboření na Tlstém Javoru.

Dřevěný Jánošík

Silnicí po stopách mrtvého kance nebo něčeho takového okolo mnoha seníků stoupáme k masivu Klenovského Veporu. Poslední bouda je vybavená kamny, ale na cestě jsme zatím jen hodinu. "Tady přespíme," ozývá se. “To je blbý, vždyť je ještě brzo,” zní odpověď. Tato nerozvážná věta nás dovádí na celodenní dřinu do kopce.

Silnice se totiž začíná měnit v potok a my kloužeme po zasněžených kamenech do prudkého kopce. Tam, kde se potok ztrácí v prameništi, pokračujeme už jen po vlčích stopách.

K večeru jsme znovu na hlavním hřebeni pod Veporem, asi tři kilometry od místa, kde jsme včera ráno zabloudili.

Kluci zbaběle ženou vpřed a nechávají ženy vzadu. Bára se několikrát sápe s běžkami na batohu na balvan v cestě, a vždy neslavně končí zase pod ním. Hoši čekají až na samotném vrcholu Klenovského Veporu u dřevěné Jánošíkovy sochy a diví se běsnícím obličejům. Je ovšem nutno dodat, že stany už stojí a vařiče funí dřevěné Jánošíkově soše přímo do rozkroku.

Pěší návrat do civilizace

Muži při sjezdu z Veporu opět frajeří, ale když je ženy s lyžemi v rukou míjejí, nemajíce diváky, sundavají je též a pokračují pěšky. Přes sedla Varta, Machniarka a Diel jedeme do Podhory pod Zbojskou. Odtud odjíždíme vlakem domů.

Horydoly.cz Slovenské hřebenovky na lyžích

I. Zimní romantika na východě
II. Slovenské Rudohorie
XII. Bukovské vrchy
III. Nizké Tatry - východ
IX. Nizké Tatry - centrální část
X. Nizké Tatry - západ
IV. Malá Fatra
XIV. Malá Fatra
XV. Malá Fatra
V. Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko
XIII. Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách
VI. Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko
VIII. Velká Fatra - Klačianský hřeben
XI. Velká Fatra - Krížňanský hřeben
VII. Vysoké Tatry

Navíc na Ukrajině: Zakarpatská Hoverla a v Polsku: Rawka v Bieszczadech


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Skialpinismus zůstává olympijským sportem

Skialpinismus zůstává olympijským sportem

Skialpinismus zůstává v programu olympijských her i ve Francii 2030. Premiéru měl letos v Itálii.... celý článek

Rent a Car with Driver in Morocco

Jaké firmy komunisté ukradli? Všechny!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nejlepší běžecké boty pro silnici, stezky a cvičení v posilovně

Nejlepší běžecké boty pro silnici, stezky a cvičení v posilovně

Vybrat ty nejlepší běžecké boty není jen o značce nebo barvě. Je to větší rozhodnutí, které závisí na tom, kde a jak budete běhat nebo cvičit a co od toho čekáte. Jedna bota,
Dánský kámen na Ještědském hřbetu

Dánský kámen na Ještědském hřbetu

CLIMBING GUIDE Dánské kameny / Dänstein je skupina skal na Ještědském hřbetu / Jeschkenkamm mezi Ještědem a Malým Ještědem.
Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře se stal perfektní prázdninovou destinací mezi světovými válkami. Po 2. světové válce byli vyhnáni zdejší Němci, ale už v 50. letech se sem vrátila armáda. Rekreovali se zde
Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Novozélanďan Mathew Gower vyhrál mistrovství světa nováčků v dřevorubeckém sportu dominantním výkonem. V pěti disciplínách dosáhl čtyř národních rekordů a jednoho osobního rekordu. Druhý skončil Australan Awatea Moore Barrett a třetí Belgičan Kamiel van
Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

CLIMBING GUIDE Ďáblův hřeben / Teufelsgrat vylezl Emmerich Papp před 122 lety. Od té doby patří mezi nejpopulárnější horolezecké cesty na známé skalní stěně Hohe Wand poblíž Vídně. Přesto jsme na této

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Můzy na vodě - hudba České Budějovice, Vltava 1.-6.7. 1.7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Karlovy Vary 3.-11.7. 3.7.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 4.-6.7. Horská kola 4.7.
Slovanské dny Německo, Bärnau, Historický park 4.-5.7. 4.7.
Maratona dles Dolomites - cyklomaraton Itálie, Alta Badia Silniční kola 5.7.
1000 miles Nová Sedlica Ultramaraton kola, koloběžky, běh 5.7.
Přejezd republiky Nové Město pod Smrkem 10.-12.7. Koloběžky 10.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 11.-12.7. 11.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 11.7.

Diskuse

india pharmacy Larrypeach, 2.7.2026 6:37, 6 příspěvků
reddit canadian pharmacy Oscarden, 2.7.2026 6:03, 23 příspěvků
Online medicine home deli... Larrypeach, 2.7.2026 5:57, 67 příspěvků
п»їlegitimate online phar... Larrypeach, 2.7.2026 5:49, 23 příspěvků
my mexican pharmacy Brycerom, 2.7.2026 5:48, 23 příspěvků
indian pharmacy online Larrypeach, 2.7.2026 5:23, 10 příspěvků
farmacia online usa KeithAwart, 2.7.2026 5:09, 55 příspěvků
farmacias mexicanas WilliamAnede, 2.7.2026 4:58, 10 příspěvků
phentermine in mexico pha... NormanTiect, 2.7.2026 4:57, 55 příspěvků
indianpharmacy com StephenLep, 2.7.2026 4:46, 55 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30