Téry Expres Vysoké Tatry

Téry Expres Vysoké Tatry
Téryho chata.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Když Maďar Téry Ödön (1856-1917) zakládal chatu v nejmalebnějším koutě Vysokých Tater u pěti Spišských ples, určitě tušil, že se stane centrem horolezeckého, lyžařského a turistického dění v Horních Uhrách. Vzdejme mu hold zimní túrou, která kombinuje všechny tři horské záliby.

Jak na to

Obtížnost

Celý Téry Expres lze v kvalitním sněhu a za dobrého počasí zvládnout v jednom dni. Základem je dobrá fyzička. Méně zdatní by měli začínat na Téryho chatě, protože túru mohou kdekoliv a kdykoliv přerušit a za pár desítek minut dojet na chatu. Horolezecká obtížnost výstupů je většinou I, na Lastovičí štrbinu II. Sjezdy jsou hodnoceny stupni SII až SIII, sklon mají do 40 stupňů, v horních částech někdy až 45 stupňů, nejsou příliš exponované.

Doporučené vybavení

Batoh 30 l, skialpové lyže, teleskopické hůlky, stoupací pásy, turistický cepín, mačky, nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty, čepice, funkční prádlo, fleecová bunda, rukavice (+ náhradní), mapa, průvodce, busola, hodinky, výškoměr, nůž, jídlo, pití, tmavé brýle, čelovka, lékárnička, mobil, lopata, lavinový vyhledávač, lavinová sonda, 15 m lano, 5 smyček na slanění, 2 skoby, HMS karabina.

Rezervujte si ubytování ve Vysokých Tatrách:

Booking.com

Zakreslíme-li si trasu do mapy, bude vypadat jako stonek papyrusu. Čeká nás dlouhá cesta k vysokohorské Téryho chatě a potom hvězdicovité výpady na všechna důležitá sedla v okolí.

Stoupání k chatě

Vyrážíme před svítáním z nádraží ve Starém Smokovci (1017 m n.m.). První noční vlak z Čech přijíždí do Popradu tak, aby cestující stihli první spoj tatranské železničky do Smokovce, a tak můžeme stát na lyžích něco po čtvrté hodině ranní. Stoupáme sjezdovkou nebo sáňkařskou dráhou na Hrebienok (1385). Přes den se dá únavné stoupání vyjet kolejovou lanovkou.

Pokračujeme lesem po turistické cestě okolo Velkého vodopádu na Zamkovského chatu (1475) a dál do Malé Studené doliny. Les přechází v kosodřevinu a i ta po nějaké době mizí. Před námi se staví svah do prudkého úhlu. Spodní a horší část se jmenuje Velký hang, po krátkém přerušení následuje až k Téryho chatě (2015) Malý hang. Tady už musíme mít zapnuté pípáky, protože zvláště z Velkého hangu občas vyjede lavina.

Priečné sedlo 200 m

Po snídani v chatě stoupáme dolinkou Pod Sedielkom přes Modré pleso (2157) na Priečné sedlo (2352). Za dobrého sněhu se dá vyjet na lyžích až nahoru. Většinou je potřeba posledních sto metrů vyšlapat po svých. Priečné sedlo je velmi lavinézní terén, protože v něm bývá nafoukáno mnoho krásně hebkého prašanu, který se ovšem dokáže v mžiku rozjet do údolí.

První metry z převeje skáčeme krátkými oblouky, sledujeme vlevo na skále řetězy frekventované feráty z Térynky na Zbojničku, a teprve až se svah rozšíří, můžeme si užít krájených středních oblouků. Sjezd dvousetmetrového převýšení byl dobrou rozcvičkou na to, co nás čeká.

Sedielko 150 m

Z Modrého plesa vyrážíme na široké sedlo nad námi zvané Sedielko (2322). Tady už potřebujeme mačky už od poloviny výstupu. Pozor na vrcholové převěje, které sice nebývají velké, ale odlamují se zcela neočekávaně.

Sjezd je velmi zábavný, protože na obloučky je dost místa a sklon svahu je akorát. Mísu Modrého plesa můžeme objíždět nejvyšší rychlostí.

Zadná Ľadová škára 300 m

Další stoupání na sedélko Zadná Ľadová štrbina (cca 2300) je nejlehčí a nejkratší z celé túry. Obvykle se dá zvládnout jen v botách bez maček. Zároveň je to jediné sedlo, odkud se nevrátíme stejným směrem, kudy jsme přišli.

Stojíme na hřebeni stoupajícím k Malému Ľadovému štítu. Pod námi se otevírá hluboká rokle. Je obrácená k severovýchodu, a proto naplněná prašanem. Pro jistotu ji jedeme po jednom. Lyžařský zážitek je to velkolepý, sklon strmý a šířka přesně na pomezí mezi příjemným sjezdem a adrenalinovým dobrodružstvím.

Ľadové sedlo 300 m

Udýchaní stojíme na zamrzlé hladině Horného Spišského plesa (2022). V dálce vidíme Ľadové sedlo (2341). Projdeme dolinou Pěti spišských ples a nastoupáme až pár desítek metrů pod sedlo. Ještě chvilku šlapeme s lyžemi na zádech a odložíme je až pod závěrečným skalním výšvihem.

Sjezd vede nejprve mezi skalními prahy a poté se rozšíří do dlouhé a neskutečně široké stráně. Ztrácíme pocit rychlosti, protože naše oči se mohou zachytit pouze stop, které jsme zanechali při výstupu. Teprve komprese pod nohami nám dává najevo, že jsme v morénách na dně doliny.

VIDEO Ľadové sedlo:

Baraní sedlo 400 m

Podle citu traverzujeme svahy doleva pod Baraními rohy, až se dostaneme pod mohutný kuloár spadající z Baraního sedla (2393). Nejméně do poloviny je možné ho vyjet na lyžích, zbytek záleží na našich schopnostech a kvalitě sněhu.

Na vrcholové převěji bývá dost místa pro pět až deset lyžařů. Výhledy odtud na sever k vápencovým Belianským Tatrám a do zastíněné Velké Zmrzlé doliny jsou fantastické. Stojíme na hranici světla stínu. Pojedeme na jih po slunečném sněhu.

Nejprve sjedeme sto metrů nepříjemně prudkého svahu, ale potom si zvykneme a svah se ještě k tomu rozšíří. Nic nám nebrání nasadit rytmus malých obloučků a pádit dolů ke známému Hornému Spišskému plesu.

Lastovičia štrbina 550 m

Poslední výstup dne je výživný. Máme co dělat, protože večer se blíží a my musíme lézt přes sérii jednoduchých ledopádů, kličkovat mezi travnatými skálami a na závěr nás čeká úzký postavený žlab. Těsně pod Lasovičí štrbinou (2568) se žlab dělí, obchází z obou stran populární skalní jehlu Loktibrada, která je dobře vidět od Téryho chaty v sedle mezi Malým a Velkým Pyšným štítem. Levou či pravou variantu si vybereme podle sněhových podmínek, protože obě jsou přibližně stejně těžké.

Sjezd začíná skákanými oblouky, když je méně sněhu, je potřeba některá místa dokonce i sešoupnout bokem. Potom točíme podél sjkal mírně doprava a dostaneme se na sněhovou pláň. Stále se držíme vpravo, zeshora se připojuje další výrazný žlab od Ovčiarské lávky a jsme ve velmi prudkém a nebezpečném místě. Prohlédli jsme si ho již při výstupu, a tak víme, že prudký a lavinézní svah končí skalním zlomem. Sjízdný směr vede úplně vpravo okolo dvou ledopádů. Někdy je nutné slaňovat.

Pod ledopády se dostáváme do sněhové muldy a údolím upalujeme k Téryho chatě. Máme v nohou 550 m nahoru a dolů.

Pořád dolů 1000 m

Sjezd z Téryho chaty bývá k večeru nepříjemný, protože oba Hangy přes den tají a odpoledne mrznou. Sníh proto mívá tvrdou krustu. V lese tato nepříjemnost končí a my se řítíme do smokoveckých hospod na večeři, nebo na električku domů.

Celkem jsme nastoupali a sjeli 2900 výškových metrů. Pokud jsme startovali z Téryho chaty, ušetřili jsme si kilometr a celkové převýšení bylo 1900 m.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

foto
a fotky z ladovej strbiny by sa nenasli?
 • Autor mib
 • Datum a čas 2.4.2004 09:30
Reaguj
Re: Nez se vystrikate
No vydiš že si na to vystříkání zareagoval :-) Já to trefil!!! Hurááá!!! Vivat !!! Hůůůůů !!!Mam pocit že z tebe mluví nějaká zhrzelá křivda kdesi daleko z minulosti, nebo proč se pořád opíráš do KT a jeho novinařiny? Freud by z tebe měl radost, hochu...
 • Autor pospecz
 • Datum a čas 29.3.2004 11:03
Reaguj
Re: Nez se vystrikate
Ty chlapi tam odviedli kus roboty.Autor článku dal mnohým dobrý a náročný tip na skialpový deň.Na skutočnosti na ktoré pokazuješ beriem ako málo podstatné čo sa týka spôsobu zdolávania jednotlivých úsekov.Kto akú techniku a výstroj použije je jeho vec.Ak použije mačky,šruby,fixi nema pípak ale šnúru je to jeho vec.Ak ovládaš problematiku pohybu v zimmných podmienkach ,vieš že musíš reagovať na momentálny stav a podľa toho voliť techniku a taktiku.Tu by som bral popis túry len ako informačný a ako námet.Neviem,ako by sa s popisom takýchto túr vyrovnal sprievodca typu Puškáš pre skialp.vo Vysokých Tatrách keby existoval.Vzhľadom na meniace sa podmienky asi formou odporúčania na možné situácie./M.Studená dol. je moja domáca parketa/ Daj písať a píš.
 • Autor pp
 • Datum a čas 27.3.2004 15:07
Reaguj
Nez se vystrikate
Nez se dostatecne vystrikate adrenalinem nebo necim jinym (motivace treba od pospecze) pripadne Vam neni na prvni pohled jasna jakasi arogantni, nadrzena, uchylna a sestinedelni kritika (dalsi synonyma a rozvoje jsou vitany) jako norskym skritkum, tak si zkuste "jemne" precist a porovnat vyse uvedeny "Tery expres..." napriklad s "Haute Route: podrobny itinerar" od Zbynka Engela (http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=1567) nebo s jiz zminovanym Pazoutovym vytvorem Haute Route http://hauteroute.horolezci.cz Ani Zbynek, ani Pazout asi nejsou profesionalni novinari (aspon se za ne nepokladaji ani na to asi nemaji patricne vzdelani) a presto to, co napsali je vyborne a inspirujici. Proc? Proc potom dle JT ti, co delaji ruzne horo-outdoor casopisy bez patricneho zurnalistickeho vzdelani jsou podle horydoly.cz uplne nuly? Staci nahlednout do starsich clanku na tomto serveru :-)))
 • Autor Ten kdo o tom neco vi...
 • Datum a čas 26.3.2004 00:04
Reaguj
Uroven diskutujicich
Precetl jsem si diskuzi a tomu fakt nerozumim.:-(Kuba Turek napise "neco" (neminim resit uroven clanku). Ale minimalne je to prima inspirace. A reakce?Prudic roku "ktery vi stejne kulovy" napise slint (jako pod skoro kazdym clankem) a ostatni jako by se mu snazili priblizit. Sakra, Kuba dela alespon neco, ale vetsina z vas dokaze tak akorat nesmyslne kritizovat a nic vic. Kdyz je kazdy tak chytry, proc JASNE nenapise s cim nesouhlasi? Fakta? Proc je neco spatne, aby ostatnim poradil?Btw, fakt bych autorum serveru doporucoval "toho, kdo nic nevi" dat na black-list a jeho (snadno identifikovatelne) prispevky proste mazat. Podle me si tohle individum jen leci nejaku komplex (souvisejici osobne s nekym z redakce) a zbytecne srazi uroven diskuze.:-(
 • Autor Troll
 • Datum a čas 23.3.2004 11:54
Reaguj
Re: Re: Zajimave...
Ten kdo o to něco ví je tak trochu nemocnej člověk, kterýho zřejmě vzrušuje si o sobě číst a okouzlovat se vlastní dokonalostí. Jenom si všimněte, kolik energie mu stojí za to k vyvolání takovéhle diskuze a kritice autora - ta zášť, to je motiv jako hrom!. Pak si čte příspěvky u compu a ani tady nechci rozmejšlet co při tom asi tak dělá. Ale pravou ruku má určitě na myši :-)))
 • Autor pospecz
 • Datum a čas 23.3.2004 11:37
Reaguj
Re: Re: Zajimave...
:-))) ze by rexa byl transvestita a zna na vlastni kuzi dusevni pohnuti v sestinedeli? Nebo byl jenom kastrovany byk? Nevidim nejmensi duvod, proc nekritizovat, kdyz nekdo na jednu stranu pise blaboly a nepresnosti (ktere si kazdy muze po navsteve popisovaneho mista sam overit), z nichz nejusmevnejsi je ten "adrenalin strika z usi" nebo "vyjet do sedla na lyzich", a na druhou stranu kritizuje vsechny horo, vodo a jine casopisy za neprofesionalitu jejich tvurcu "nepracuji v nich novinari", natozpak vydavane knihy - staci si procist recenze na horydoly.cz. Kdyz uz se pan Turek prezentuje jako uspesny novinar (s patricnym novinarskym vzdelavnim) s dlouhodobou praxi v deniku MF Dnes, poucnymi clanky v casopise Sirius a jinde, tak by si snad na spravnost alespon z hlediska jazyka ceskeho mohl dat pozor, nebo ne? Natozpak vecneho :-)))Az se na zaklade uvadenych nepresnosti nekdo zrakvi nebo se vystrika adrenalinem, tak rexa prohlasi, ze za to muze ten, kdo kritizoval nespravnost, ze? A at si nezapomene vzit do Tater 15 m dlouhe lano :-)
 • Autor Ten kdo o tom neco vi...
 • Datum a čas 23.3.2004 09:30
Reaguj
Re: Re: Zajimave...
Fotky pocházejí z konce letošního února.
Reaguj
Mimochodom! Téry bol lekár z Banskej Štiavnice!
 • Autor stevo
 • Datum a čas 23.3.2004 07:45
Reaguj
Re: Re: Re: Aby sme viac nerobili blbosti
Radšej niekoho uraziť, ako by sa mal ten Niekto v Tatrách prizabiť! Zvlášť po takomto návode, ako to spraviť!!! Horskáči by o tom mohli rozprávať!
 • Autor Stevo
 • Datum a čas 23.3.2004 07:37
Reaguj
Celkem 28 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Výlovy rybníků 2023 říjen - 1. část

Kokořínské roklinky posedmé

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Tyrolští sedláci shánějí svá stáda z hor do údolí. Konec sezóny vždy oslaví ve folklórním duchu tak zvaným Sháněním z pastvin. Přinášíme přehled nejdůležitějších slavností.
Klínovec - cykloturisté v trailcentru

Klínovec - cykloturisté v trailcentru

"Můžete jen na modrý, červený a černý trail!" prohlašuje mladík, který půjčuje horská kola na Klínovci. "Jak vidím, tak asi pojedete jen modrou." Není se mu co divit, když parkujeme plně
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody
Přijetí digitální třídy a budoucnost online kurzů: komplexní pohled na vzestup, dopad a budoucnost online kurzů

Přijetí digitální třídy a budoucnost online kurzů: komplexní pohled na vzestup, dopad a budoucnost online kurzů

Příchod digitální éry přinesl jednu zásadní proměnu – vzestup online vzdělávání. Klasické výukové prostředí, které bylo omezeno na čtyři stěny tradičních tříd, nyní překračuje fyzické bariéry a nabízí se jako dostupnější

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Kávový týden České Budějovice, Piaristické náměstí 1.-8.10. 1.10.
Designblok Praha 4.-8.10. 4.10.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
Stonehege - přednáška Olomiuc, Nová Akropolis 5.10. 19:00
POVL - horolezecký festival Kacanovy 6.-8.10. 6.10.
60 let Krkonošského národního parku - výstava Praha, H40 Gallery 15.9.-6.10. 6.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Brdy z nebe - diashow Čenkov, Dělnický dům Přednáší Jiří Jiroušek 6.10. 19:00
Vinobraní Valtice 6.-7.10 6.10.

Diskuse

Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 19:17, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Kuba Turek, 3.10.2023 16:53, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 15:22, 4 příspěvky
pytlíkovští mlynáři přitv... Lukas B., 3.10.2023 9:55, 11 příspěvků
INU Honza, 2.10.2023 20:12, 4 příspěvky
pokud někdo nemá zuby Lukas B., 2.10.2023 13:40, 2 příspěvky
Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

The North Face - výprodej Horydoly Open, 4.10.2023 11:16
Odstartoval Budějovický t... Horydoly Open, 4.10.2023 11:08
Všemi barvami podzimu zář... Horydoly Open, 4.10.2023 11:05
Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30