V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?
Ledovec Teischnitzkees.
Autor snímku Tirol Werbung
SDÍLEJ:

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako o život.

Obrovská masa ledu vymetla ledovec na severním úbočí Marmolady v Dolomitech.

Marmolada 3344 m.

Bivak Fourche v Masivu Mont Blanc se zřítil, protože pod ním roztál permafrost ve skalním hřebenu.

Mont Maudit.

Byla dočasně uzavřena chata Goûter během minulého léta, protože francouzskou normální cestu na Mont Blanc ohrožovaly kamenné laviny v Grand Couloir.

Refuge du Gouter. Mont Blanc.

Normální cesta Randkluft na Dachstein se stala lezitelnou jen pro zkušené alpinisty a obyčejní turisté na ní už nemají co pohledávat.

Dachstein, podzimní zaledněný výstup západním hřebenem od ledovce Gosau.

Chata Tuoi pod Piz Buin na Silvrettě byla navždy uzavřena kvůli očekávanému sesuvu skal.

Ochsental, Silvretta.

Sněhový svah Eisleitel na Normální cestě na Grosssglockner roztál a leze se po skále, kvůli čemuž berou horští vůdci jen dva klienty místo dřívějších tří. 

Sestup z vrcholu Grossglockner.

Na trase z Breslauer Hütte přes Mitterkarjoch na Wildspitze bylo nutno na místě bývalého firnového svahu vybudovat ferátu.

Dříve byla zimní výprava severní stěnou Eigeru výjimečným počinem, dnes to kvůli letním kamenným lavinám jinak nejde.

Eiger (3970 m). Severní stěna. Zleva přichází hřeben Mittellegi. Vzadu uprostřed Mönch a vpravo Jungfrau.

Pohoří Brenta v Dolomitech už nemá ani jeden ledovec.

Dolomiti di Brenta: Via delle Bocchette.

Alpy dramaticky mění horské trasy

Situace v horském sportu je dramatická. Všechny alpské chaty, které byly před 100 až 150 lety postaveny vedle ledovců, dnes ční vysoko nad hlubokými údolími. V nich se plazí zbytky dříve mohutných ledových proudů, anebo led úplně odtál.

Dobře je to vidět na dvou ikonických vrcholech, které jsou populární nejen mezi místními Rakušany, ale také pro Čechy.

 

 

Grossglockner (3798 m)

Ledovce tají a přístup k nejvyšší rakouské hoře je čím dál obtížnější. Ztěžují jej nebo úplně znemožňují suť, bahno a ledovcová jezera.

Ledovec Pasterze už dávno nedosahuje k bývalé usedlosti (dnešnímu hotelu) Glocknerhaus. Tam je jen několik skalních prahů, přes které přetéká voda. Led už mizí i pod vyhlídkou Franz-Josefs-Höhe. Malá lanovka, která vedla od parkoviště dolů k ledu, už dnes zdaleka nedosahuje dna údolí a k ledovci se musí scházet ještě hluboko dolů.   

Spodní část ledovce Pasterze je pokrytá sutí.

Výstup po ledovci Hofmannskees k chatě Erzherzog-Johann-Hütte, který býval nejjednodušší a nejoblíbenější normálkou na Grosssglockner, je tak rozbitý, že kvůli bezpečnosti byste ho už neměli brát v úvahu. O mnoho lepší to není ani z druhé strany po ledovci Ködnitzkees. Nejbezpečnější je teď poněkud delší výstup po trase prvovýstupu přes Salmhütte.

Glocknerkees.

Přístup pod Teufelshorn na západní hřeben Grossglockneru je velmi nebezpečný. Místo dřívějšího ledovce Teischnitzkees, který sahal až téměř na hřeben, jsou ve strmém úbočí jen koryta naplněná skalní sutí, kterou snáší tající voda.

Romariswandköpfe, Teischnitzkees, Grossglockner, Hohe Tauern.

Samotný Teischnitzkees a vedlejší Fruschnitzkees vytvářejí v létě obrovské a nepřehledné trhliny. Ani horní část obrovského ledovce Pasterzenboden není v kdo ví jak dobré kondici. Turistický nebo skialpinistický přechod mezi Stüdlhütte a Oberwalderhütte je proto ruskou ruletou, která nahradila dříve jednoduchou túru.

Romariswandköpfe, Teischnitzkees, Grossglockner, Hohe Tauern.

Ledovec Bockkarkees dříve sahal až k poslednímu tunelu na Gamsgrubenweg a sníh umožňoval bezpečnou pěší túru na Fuscherkarkopf nebo přístup na lyžích k chatě Oberwalderhütte. Teď je potřeba vystoupat velmi vysoko, nejistě a namáhavě sutí.

Na ledovci Pasterze pod Grossglocknerem.

Dachstein (2997 m)

Pod Dachsteinem byl zrušen sjezdový areál a demontována lanovka na ledovci Schladminger Gletscher. V provozu zůstává tréninková běžkařská stopa na témže ledovci, ale přes léto bude uzavřená. Při tom se Dachstein ještě před pár lety pyšnil skiareálem s celoročním provozem.

Bývalá normální cesta Randkluft od lanovky Hunerkogel změnila trasu. Ledovec Halstätter Gletscher už nesahá vysoko do severovýchodní stěny a navíc se tvoří obrovská příhorní trhlina, kterou lze jen těžko překonat. Nejdříve byla horolezcká cesta zadrátovaná ferátou, ale i ta se později stala nelezitelnou po většinu roku. Leze se tedy obvykle po ferátě od Dachsteinwartehütte pod východním hřebenem.

Dachstein. Příhorní trhlina v ledovci na Normální cestě.

Ledovec Gosaugletscher ustoupil vysoko nad chatu Adamekhütte. Turisté proto už nepotřebují lano a mačky k přechodu po Linzer Weg do vedlejšího pohoří Gosaukamm, přes sedlo Windlegerscharte na jižní stranu Dachsteinu ani k chatě Simonyhütte.

Dachstein ledovec.

Ustupující ledovce umožnily výstavbu mnoha ferát v severním hřebenu Dachstein, který se táhne až na Ochsenkogel.

Dachstein. Sestup ze Steinerscharte na ledovec Gosau.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

chata Gouter

5. srpna 2022, byly po velkém sesunu kamení Grand Culoarem chaty na 14 dní uzavřeny. Byl jsem tam pár dní po znovuotevření a byl tam úžasný klid.

https://www.chamoniarde.com/actualites/a-la-une/fermeture-refuges-du-gouter-de-tete-rousse-et-du-camp-de-base

 • Autor Prapor
 • Datum a čas 5.2.2024 21:39
Reaguj
Stanice Vostok

https://en.topwar.ru/235198-novyj-zimovochnyj-kompleks-stancii-vostok-v-antarktide-zapuschen-v-opytnuju-jekspluataciju.html

 • Autor Petr
 • Datum a čas 1.2.2024 12:33
Reaguj
Stanice Vostok

Nová stanice už je v provozu. Zkušební provoz byl zahájen v lednu 2024.

 

Stanice stojí na 3m vysokých stavitelných nohách, aby jí sníh a led tak lehce nepohltil. Ty 3m výšky jsou spočítané na +/- 30 let, taková má být životnost této stanice. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 1.2.2024 12:03
Reaguj
Stanice Vostok

V roce 1957 zřídili v Antarktidě sovětští vědci vědeckou stanici Vostok, která byla funkční skoro 40 let. Jistou dobu byla vy\ňata z provozu, protože byla zaváta. Dnes neni prakticky viditelná a momentálně je místem mezinárodní spolupráce – Rusové + Američané + Francouzové. Začala se budovat, s počátečními dost těžkými problémy nová stanice.

Původni stanice byla postavena v nadmořské výšce 3488 m/m, takže vědátoři dýchají vzduch stejný jako horolezci ve velehorách – trochu „řidší“. Pod touto stanicí se v hloubce asi 4000 metrů nachází sladkovodní jezero. Vostok byla / je / bude nejizolovanější stanice na antarkitckém kontinentu (od pobřeží ho dělí 1253 km), v zimě  se sem nedá dostat a tak jeho obyvatelé v zimě nemohou počítat s žádnou vnější pomocí.

Stanice je nejchladnějším místem zeměmkoule – v roce 1983 zde bylo naměřeno – 89° Celsia.

Reaguj
Co je pravda ???

Učitel se nespletl o o pár desetiletí, ale století. Každopádně tak jako tak, neměl pravdu. 

A co se Vostoku týče, tak ten se fakt nikam nepropadá (větší hloupost jsem dlouho nečetl), ten zapadává narůstající vrstvou sněhu a ledu. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 31.1.2024 07:02
Reaguj
Co je pravda ???

- Tvůj učitel se zmýlil jen o pár desetiletí. Fakticky měl pravdu.
- Vostok není v Evropě ani na severní polokouli ale v Antarktidě. Nepřibývá okolo ní sníh a led, ale budovy se propadají do věčného ledu a možná nakonec skončí v jezeře pod ním. Tak to je i v případě mnoha dalších podobných objektů v polárních oblastech. 

 • Autor PK
 • Datum a čas 30.1.2024 13:10
Reaguj
Co je pravda ???

Já vím že to nerozporujete, pouze jsem uvedl holý fakt, že se klima na planetě pravidelně mění. A to bez ohledu na vliv člověka. V 11 století lidé asi zalednění Gronska neměli čím zavinit. Továrny, auta a kontejnerové lodě, nikdo ještě neznal. 

To, zda na to má lidská činnost zásadní vliv a tyto změny urychluje, je otázka na kterou není odpověď. Ano, jsou vědci co tvrdí že ano, ale jsou i jiní vědci, kteří tvrdí že ne. A kdo má teda pravdu ??? 

V roce 1992 jsem měl na škole profesora, ekologického teroristu, co nám neustále tloukl do hlavy, že za 20 let, nebude v Evropě jediný ledovec. Ne že ubydou, ale že už vůbec nebudou !!! A běda tomu, kdo by tuto jeho krávovinu rozporoval !!!! Jak rád bych ho dnes potkal a konfrontoval ho s dnešním stavem ledovců. Kde je mu asi konec ??? 

Je zajímavé, že někde sněhová či ledová vrstva narůstá. Taková stanice Vostok (ta původní z padesátých let), je dnes 5-7m pod povrchem sněhu a ledu. Ta co se tam postavila v osmdesátkách, je už také celá pod ledem, že jí nekouká ani střecha. 

Celkem paradox, ne ? 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 30.1.2024 11:12
Reaguj
Co je pravda ???

Ono jak se říká na každém šprochu pravdy trochu, či všechno souvisí se vším. A tak každému je jasné, že nějaké změny jsou a do jaké míry jsou ovlivněny lidmi to bůhsuď. Ono to klima se nemusí měnit onou uhlíkovou stopou, ale tím, že se koncentruje na určitých místech, stejně jako jiná znečištění. A také mírou změn oné zeleně vůbec. A na tohle asi příroda reaguje. Proto mraz v USA a u nás jaro, pak na jaře třeba opačně.Že to hromadění a koncentrace kolem dálnic, leteckých linek a pod. je věc jasná a nějakej vliv má, stejně jako  ono masivní odlesnění či změny zemědělských monokultur. Dnes by asi nikdo nechtěl stát pul dne na nějaké přetížené pražské křžovatce a řídit tam provoz.Bez ohledu na nějaké ono EURO.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 29.1.2024 20:31
Reaguj
Co je pravda ???

Přijde mi poněkud vtipné, že i na webu, který je téměř apolitický, sumarizující článek o vybraných změnách na populárních horolezeckých cestách vyvolá diskusi o tom, co naši volení představitelé dělají v průmyslové a zemědělské agendě.

Reaguj
Co je pravda ???

na každou komplexní otázku existuj ejedna  jasná, jednoduchá, pochopitelná, jednoznačná a nesprávná odpověď. ono je to lepší rpzdělit na více otázek, tam to bude jednodušší:

1. ustupují-li ledovce? ustupují. docela jednoznačně to dokazuje psaná i vykopaná historie. tedy ehm, ony se tedy občas na pár stovek let navracejí, ale od konce posledního glaciálu ustupují.

2. podílí-li se na tom člověk a jím produkovaný sodovkový plyn? určitě ano. logická podotázka jak moc se podílí už jasnou odpověď nemá. odpovědi skutečných klimatologů se od sebejistých politických interpretací se svou pokorou před omezeností našeho vědění značně liší.

3. má ta šaškárna zvaná grýndýl (a flagelantské evropské pojetí boje s klimatickou změnou se jinak označit bohužel nedá) vůbec jaký smysl? a tam je odpověď zase jednoduchá. nemá.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.1.2024 11:46
Reaguj
Celkem 18 příspěvků v diskuzi


3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

ČERNÁ VDOVA V lavině na severovýchodě Kyrgyzstánu zahynuli tři čeští a jeden slovenský lyžař. Neštěstí se odehrálo v pohoří Aksu, které je součástí horského systému Ťan-šan.... celý článek

Připravuje Švýcarsko obyvatele na jadernou válku?

Zillertal: pivní lahůdky v zimě v létě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

AKTUALIZACE Povolení od císaře pána najde ve vídeňském archivu jihočeský stavitel. Praví se v něm, že je možné postavit jezy na Vltavě a Křemžském potoce pod Dívčím Kamenem a prorazit štolu ve skále. Řekne
Jak vybrat správné běžecké boty?

Jak vybrat správné běžecké boty?

RADY DO OBCHODU Chystáte se začít pravidelně běhat či vaše běžecké boty již mají to nejlepší za sebou? Pak si při výběru dejte patřičně záležet a nesáhněte po prvním páru, který se
Sociální sítě Horydoly. Kde nás sledujete?

Sociální sítě Horydoly. Kde nás sledujete?

7 hlavních sociálních sítí slouží čtenářům Horydoly. Využívejte, které se vám hodí.
Vosecká bouda v Krkonoších

Vosecká bouda v Krkonoších

Poslední klasická lyžařská bouda v Krkonoších stojí pod hraničním hřebenem úplně na západě hor.
Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Muzeum Škody v Mladé Boleslavi je místo, které by každý milovník automobilů měl navštívit alespoň jednou v životě. Nacházející se v srdci České republiky, nedaleko Prahy, slouží jako pomník jedné z nejstarších a nejvíce vážených

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Horolezecký večer - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Robo Gálfy a Mára Holeček 29.2. 19:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce ZRUŠENO 1.-3.3. Běžky 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Karlův běh Boží Dar ZMĚNA TERMÍNU! 2.-3.3. Běžky 2.3.
Biela stopa - běžky Kremnica, Skalka 2.-3.3. 48 km klasicky 2.3.

Diskuse

smxwg hlbcn rwgrc mostbet, 2.3.2024 2:56, 136 příspěvků
fxiaz lbher letjw mostbet, 2.3.2024 1:22, 136 příspěvků
The capital constitutiona... DennisDoock, 2.3.2024 1:13, 1 příspěvek
The most adroitly basic p... DennisDoock, 1.3.2024 23:18, 5 příspěvků
The finest clear products... cbd capsules, 1.3.2024 19:28, 3 příspěvky
gmerf chbvu yzfoz Bobbygooms, 1.3.2024 17:02, 136 příspěvků
ckmtsfjl rybelsus 3 mg tablet, 1.3.2024 15:20, 3 příspěvky
kboua fmwde kensx Bobbygooms, 1.3.2024 13:45, 136 příspěvků
sdfsd Anibell, 1.3.2024 13:00, 136 příspěvků
lziaupif semaglutide over the counter, 1.3.2024 12:41, 136 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57