Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje

Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje
V galerii Danubiana Bratislava.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Z výšky vypadá jako vrbový list v rybníce. Je to však poloostrov uprostřed mohutného toku Dunaje poblíže vodního díla Čunovo a na něm nejznámější galerie na Slovensku s názvem Danubia. Tedy přesněji řečeno Muzeum moderného umění - Danubiana Meulensteen Art Museum.

Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje
Vchod do galerie DanubianaBratislava.
Autor snímku Antonín Karoch

Z centra Bratislavy je do Čunova zhruba 20 kilometrů. Návštěvníci se sem dostanou nejen autem, ale každou hodinu z centra autobusem a o víkendech lodí.

V unikátní budově se střídají přehlídky děl světových umělců. Jsou tu prodejní galerie současného umění, prostor pro komorní výstavy, audiovizuální centrum a přednáškový sál. Najdete zde Art Shop a útulnou kavárnu.

Ve stálé expozici můžete vidět díla ze sbírky sběratele Gerarda H. Meulensteena a z vlastní sbírky muzea Danubiana. Známá jsou díla Sama Francise (představitel druhé vlny americké abstraktní malby), Christa a Jeanne Claudeových, Paula Jenkinse, Jill Moserové nebo Olivera Herringa.

Způsobil to van Gogh?

"Když jsem poloostrov poprvé viděl, hned jsem věděl, že pokud mám někde postavit galerii, tak to bude tady," říká jeden ze zakladatelů muzea Vincent Polakovič, mimochodem velký ctitel dalšího Vincenta, tentokrát však van Gogha. Před stavbou galerie do jejích základů vložil trochu hlíny z rodiště tohoto velikána světové malby.

"Když jsem mluvil s architektem, jak by měla stavba vypadat, napadla mne loď ve tvaru římské galéry, která jakoby uvázla na mělčině ve středu mohutného Dunaje. Není to navíc tak daleko od pravdy, protože před stavbou vodního díla tu mělčiny opravdu byly a v blízkém lese za vodou podle archeologů skutečně ležel římský vojenský tábor.

"My to chápeme tak, že naše pomyslná galéra přiváží po Dunaji kulturu," uvádí galerista Vincent Polakovič.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

V Popradu vlastnil velice zajímavou galerii s názvem Žltý dom, kterou pojmenoval po rodném domku van Gogha. Bohužel změny a nepřízeň lidí i úředníků v čerstvě samostatném Slovensku ho často dohnaly na kraj sil. Když už si myslel, že to nezvládne, zajel nabrat sílu do rodiště svého guru, do holandského města Nuenen. Při cestě zpět se po neuvěřitelných peripetiích seznámil s holandským obchodníkem a mecenášem umění Gerardem H. Meulensteenem z Eindhovenu. Ten následně financoval první část budov Muzea Danubiana a později na dvacet let zapůjčil Slovensku svoji uměleckou sbírku.

"V této budově, která funguje od září roku 2000, vždy každé úterý následujícího měsíce otvíráme novou výstavu. Snažíme se našemu publiku představit něco nového ze Slovenska, Čech, Maďarska, Rakouska i jinde ze světa umění. Kromě budov máme na poloostrově i park, ve kterém je v současné chvíli kolem 60 soch." Park má rozlohu 12 000 metrů čtverečních a je z něho nádherný pohled na hladinu vodního díla, zrcadlící se budovu muzea i blízké Bratislavy. Pohled na metropoli, jejíž silueta se odráží na hladině Dunaje, je nezapomenutelný, stejně jako 11 metrů vysoká skleněná mozaika, která znázorňuje Dunajské křídlo.

 

Stavba roku 2014

"Dost často se nás lidé ptali, proč nemáme také vystavenou stálou sbírku. Takže jsme si s druhým majitelem Gerardem Meulensteenem sedli a začali se touto myšlenkou v roce 2008 zabývat. Organizovali jsme workshopy s mladými architekty a od nich chtěli vědět, jak to udělat, abychom nenarušili ráz naší unikátní galerie, tedy naší galéry, kterou jsme chtěli zachovat jako dominantní.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

"Protože finanční náklady by byly opravdu vysoké, můj partner udělal velkolepé gesto s tím, že darujeme naše muzeum Slovensku," vzpomíná Vincent Polakovič. "Tehdy jsme se rozhodli společně se státem vytvořit neziskovou organizaci, která dodnes funguje a která si dala v prvé řadě za cíl dostavět pavilon pro stálou sbírku."

Po dokončení dostavby se muzeum stalo největším muzeem moderního umění na Slovensku. Začali v roce 1013 a stavbu dokončili v září o rok později. Stavbu slovenští architekti ocenili titulem Stavba roku 2014.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

Každý vystavující umělec nechá v Bratislavě své dílo

Měli nové prostory a přemýšleli o tom, jak je naplnit, a také jak zařídit, aby si tato neobvyklá galerie na sebe dokázala vydělat i v budoucnu. Na pomoc přišel opět Gerardem Meulensteen. Zapůjčil muzeu svoji uměleckou kolekci. "V současnosti máme zhruba ještě 17 let na to, abychom mohli využívat Meulensteenovu sbírku a přitom si budovat sbírku vlastní. Nyní, ovšem už jako Danubiana, nezisková organizace,“ dodává na závěr Vincent Polakovič. "Všechny výstavy, které dnes kontrahujeme, mají jednu podmínku. Každý umělec, který u nás bude vystavovat, věnuje muzeu jedno dílo. Zatím na to všichni přistoupili. Další podmínkou je, že se opravdu musíme snažit nabízet našim návštěvníkům to nejlepší, co právě svět, Evropa či Slovensko prezentují. Například v roce 2016 jsme tu měli nejúspěšnější výstavu v naší historii, a to díla Joana Miró a skupiny CoBrA. Představili jsme zde moderní evropskou avantgardu CoBrA, jako umělecké hnutí, a Joana Miró, jako umělce."

Miróovu výstavu zhlédlo 30 tisíc návštěvníků. Na druhém místě v pořadí návštěvnosti byla výstava architekta Jana Kaplického, kterou vidělo 17 tisíc lidí. 

INFO: Danubiana


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejkrásnější města Jižního Tyrolska

Nejkrásnější města Jižního Tyrolska

Severoitalskou provincii Jižní Tyrolsko / Südtirol nereprezentují jen dolomitské masívy a horské louky. Navštívit můžete malebná středověká městečka. Bolzano, Brixen, Bruneck, Sterzing či Merano - každé z nich má trochu jiný šmrnc.... celý článek

Kdo je český tramp?

Triglav - nejvýš ve Slovinsku

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky nabízejí turistům nejkrásnější hřebenovou túru v Česku. Při vší úctě k mohutné Šumavě i vysokým Krkonoším jsou jedinečné. Daleké rozhledy, impozantní hory, překrásné stezky pro pěší i široké cesty pro cyklisty. To vše
Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka neboli vodní nádrž Kožichovice je oblíbeným místem pro rybáře od jara do podzimu, pro bruslaře a otužilce v zimě, pro rekreaci přes léto.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

OPRAVA CYKLOSTEZKY Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 26 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 26 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24