Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje

Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje
V galerii Danubiana Bratislava.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Z výšky vypadá jako vrbový list v rybníce. Je to však poloostrov uprostřed mohutného toku Dunaje poblíže vodního díla Čunovo a na něm nejznámější galerie na Slovensku s názvem Danubia. Tedy přesněji řečeno Muzeum moderného umění - Danubiana Meulensteen Art Museum.

Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje
Vchod do galerie DanubianaBratislava.
Autor snímku Antonín Karoch

Z centra Bratislavy je do Čunova zhruba 20 kilometrů. Návštěvníci se sem dostanou nejen autem, ale každou hodinu z centra autobusem a o víkendech lodí.

V unikátní budově se střídají přehlídky děl světových umělců. Jsou tu prodejní galerie současného umění, prostor pro komorní výstavy, audiovizuální centrum a přednáškový sál. Najdete zde Art Shop a útulnou kavárnu.

Ve stálé expozici můžete vidět díla ze sbírky sběratele Gerarda H. Meulensteena a z vlastní sbírky muzea Danubiana. Známá jsou díla Sama Francise (představitel druhé vlny americké abstraktní malby), Christa a Jeanne Claudeových, Paula Jenkinse, Jill Moserové nebo Olivera Herringa.

Způsobil to van Gogh?

"Když jsem poloostrov poprvé viděl, hned jsem věděl, že pokud mám někde postavit galerii, tak to bude tady," říká jeden ze zakladatelů muzea Vincent Polakovič, mimochodem velký ctitel dalšího Vincenta, tentokrát však van Gogha. Před stavbou galerie do jejích základů vložil trochu hlíny z rodiště tohoto velikána světové malby.

"Když jsem mluvil s architektem, jak by měla stavba vypadat, napadla mne loď ve tvaru římské galéry, která jakoby uvázla na mělčině ve středu mohutného Dunaje. Není to navíc tak daleko od pravdy, protože před stavbou vodního díla tu mělčiny opravdu byly a v blízkém lese za vodou podle archeologů skutečně ležel římský vojenský tábor.

"My to chápeme tak, že naše pomyslná galéra přiváží po Dunaji kulturu," uvádí galerista Vincent Polakovič.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

V Popradu vlastnil velice zajímavou galerii s názvem Žltý dom, kterou pojmenoval po rodném domku van Gogha. Bohužel změny a nepřízeň lidí i úředníků v čerstvě samostatném Slovensku ho často dohnaly na kraj sil. Když už si myslel, že to nezvládne, zajel nabrat sílu do rodiště svého guru, do holandského města Nuenen. Při cestě zpět se po neuvěřitelných peripetiích seznámil s holandským obchodníkem a mecenášem umění Gerardem H. Meulensteenem z Eindhovenu. Ten následně financoval první část budov Muzea Danubiana a později na dvacet let zapůjčil Slovensku svoji uměleckou sbírku.

"V této budově, která funguje od září roku 2000, vždy každé úterý následujícího měsíce otvíráme novou výstavu. Snažíme se našemu publiku představit něco nového ze Slovenska, Čech, Maďarska, Rakouska i jinde ze světa umění. Kromě budov máme na poloostrově i park, ve kterém je v současné chvíli kolem 60 soch." Park má rozlohu 12 000 metrů čtverečních a je z něho nádherný pohled na hladinu vodního díla, zrcadlící se budovu muzea i blízké Bratislavy. Pohled na metropoli, jejíž silueta se odráží na hladině Dunaje, je nezapomenutelný, stejně jako 11 metrů vysoká skleněná mozaika, která znázorňuje Dunajské křídlo.

 

Stavba roku 2014

"Dost často se nás lidé ptali, proč nemáme také vystavenou stálou sbírku. Takže jsme si s druhým majitelem Gerardem Meulensteenem sedli a začali se touto myšlenkou v roce 2008 zabývat. Organizovali jsme workshopy s mladými architekty a od nich chtěli vědět, jak to udělat, abychom nenarušili ráz naší unikátní galerie, tedy naší galéry, kterou jsme chtěli zachovat jako dominantní.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

"Protože finanční náklady by byly opravdu vysoké, můj partner udělal velkolepé gesto s tím, že darujeme naše muzeum Slovensku," vzpomíná Vincent Polakovič. "Tehdy jsme se rozhodli společně se státem vytvořit neziskovou organizaci, která dodnes funguje a která si dala v prvé řadě za cíl dostavět pavilon pro stálou sbírku."

Po dokončení dostavby se muzeum stalo největším muzeem moderního umění na Slovensku. Začali v roce 1013 a stavbu dokončili v září o rok později. Stavbu slovenští architekti ocenili titulem Stavba roku 2014.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

Každý vystavující umělec nechá v Bratislavě své dílo

Měli nové prostory a přemýšleli o tom, jak je naplnit, a také jak zařídit, aby si tato neobvyklá galerie na sebe dokázala vydělat i v budoucnu. Na pomoc přišel opět Gerardem Meulensteen. Zapůjčil muzeu svoji uměleckou kolekci. "V současnosti máme zhruba ještě 17 let na to, abychom mohli využívat Meulensteenovu sbírku a přitom si budovat sbírku vlastní. Nyní, ovšem už jako Danubiana, nezisková organizace,“ dodává na závěr Vincent Polakovič. "Všechny výstavy, které dnes kontrahujeme, mají jednu podmínku. Každý umělec, který u nás bude vystavovat, věnuje muzeu jedno dílo. Zatím na to všichni přistoupili. Další podmínkou je, že se opravdu musíme snažit nabízet našim návštěvníkům to nejlepší, co právě svět, Evropa či Slovensko prezentují. Například v roce 2016 jsme tu měli nejúspěšnější výstavu v naší historii, a to díla Joana Miró a skupiny CoBrA. Představili jsme zde moderní evropskou avantgardu CoBrA, jako umělecké hnutí, a Joana Miró, jako umělce."

Miróovu výstavu zhlédlo 30 tisíc návštěvníků. Na druhém místě v pořadí návštěvnosti byla výstava architekta Jana Kaplického, kterou vidělo 17 tisíc lidí. 

INFO: Danubiana


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

VIA FERRATA GUIDE Na přechod hlavního hřebene Watzmannu je potřeba si vyhradit tři dny. Během prvního dne dorazíme na chatu Watzmannhaus, druhý den uděláme samotnou hřebenovku k chatě Wimbachgries a třetí den... celý článek

Emericyho nářek na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

MŠENO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Brdy AKTUÁLNĚ 2021

Brdy AKTUÁLNĚ 2021

TURISTICKÉ SLEVOVÉ KARTY Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
Zde jsou lvi Osoblaha 30.9.-3.10. Dogtrekking 30.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 7 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 12 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 12 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 12 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30