Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje

Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje
V galerii Danubiana Bratislava.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Z výšky vypadá jako vrbový list v rybníce. Je to však poloostrov uprostřed mohutného toku Dunaje poblíže vodního díla Čunovo a na něm nejznámější galerie na Slovensku s názvem Danubia. Tedy přesněji řečeno Muzeum moderného umění - Danubiana Meulensteen Art Museum.

Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje
Vchod do galerie DanubianaBratislava.
Autor snímku Antonín Karoch

Z centra Bratislavy je do Čunova zhruba 20 kilometrů. Návštěvníci se sem dostanou nejen autem, ale každou hodinu z centra autobusem a o víkendech lodí.

V unikátní budově se střídají přehlídky děl světových umělců. Jsou tu prodejní galerie současného umění, prostor pro komorní výstavy, audiovizuální centrum a přednáškový sál. Najdete zde Art Shop a útulnou kavárnu.

Ve stálé expozici můžete vidět díla ze sbírky sběratele Gerarda H. Meulensteena a z vlastní sbírky muzea Danubiana. Známá jsou díla Sama Francise (představitel druhé vlny americké abstraktní malby), Christa a Jeanne Claudeových, Paula Jenkinse, Jill Moserové nebo Olivera Herringa.

Způsobil to van Gogh?

"Když jsem poloostrov poprvé viděl, hned jsem věděl, že pokud mám někde postavit galerii, tak to bude tady," říká jeden ze zakladatelů muzea Vincent Polakovič, mimochodem velký ctitel dalšího Vincenta, tentokrát však van Gogha. Před stavbou galerie do jejích základů vložil trochu hlíny z rodiště tohoto velikána světové malby.

"Když jsem mluvil s architektem, jak by měla stavba vypadat, napadla mne loď ve tvaru římské galéry, která jakoby uvázla na mělčině ve středu mohutného Dunaje. Není to navíc tak daleko od pravdy, protože před stavbou vodního díla tu mělčiny opravdu byly a v blízkém lese za vodou podle archeologů skutečně ležel římský vojenský tábor.

"My to chápeme tak, že naše pomyslná galéra přiváží po Dunaji kulturu," uvádí galerista Vincent Polakovič.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

V Popradu vlastnil velice zajímavou galerii s názvem Žltý dom, kterou pojmenoval po rodném domku van Gogha. Bohužel změny a nepřízeň lidí i úředníků v čerstvě samostatném Slovensku ho často dohnaly na kraj sil. Když už si myslel, že to nezvládne, zajel nabrat sílu do rodiště svého guru, do holandského města Nuenen. Při cestě zpět se po neuvěřitelných peripetiích seznámil s holandským obchodníkem a mecenášem umění Gerardem H. Meulensteenem z Eindhovenu. Ten následně financoval první část budov Muzea Danubiana a později na dvacet let zapůjčil Slovensku svoji uměleckou sbírku.

"V této budově, která funguje od září roku 2000, vždy každé úterý následujícího měsíce otvíráme novou výstavu. Snažíme se našemu publiku představit něco nového ze Slovenska, Čech, Maďarska, Rakouska i jinde ze světa umění. Kromě budov máme na poloostrově i park, ve kterém je v současné chvíli kolem 60 soch." Park má rozlohu 12 000 metrů čtverečních a je z něho nádherný pohled na hladinu vodního díla, zrcadlící se budovu muzea i blízké Bratislavy. Pohled na metropoli, jejíž silueta se odráží na hladině Dunaje, je nezapomenutelný, stejně jako 11 metrů vysoká skleněná mozaika, která znázorňuje Dunajské křídlo.

 

Stavba roku 2014

"Dost často se nás lidé ptali, proč nemáme také vystavenou stálou sbírku. Takže jsme si s druhým majitelem Gerardem Meulensteenem sedli a začali se touto myšlenkou v roce 2008 zabývat. Organizovali jsme workshopy s mladými architekty a od nich chtěli vědět, jak to udělat, abychom nenarušili ráz naší unikátní galerie, tedy naší galéry, kterou jsme chtěli zachovat jako dominantní.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

"Protože finanční náklady by byly opravdu vysoké, můj partner udělal velkolepé gesto s tím, že darujeme naše muzeum Slovensku," vzpomíná Vincent Polakovič. "Tehdy jsme se rozhodli společně se státem vytvořit neziskovou organizaci, která dodnes funguje a která si dala v prvé řadě za cíl dostavět pavilon pro stálou sbírku."

Po dokončení dostavby se muzeum stalo největším muzeem moderního umění na Slovensku. Začali v roce 1013 a stavbu dokončili v září o rok později. Stavbu slovenští architekti ocenili titulem Stavba roku 2014.

Slovensko, Bratislava, Danubiana.

Každý vystavující umělec nechá v Bratislavě své dílo

Měli nové prostory a přemýšleli o tom, jak je naplnit, a také jak zařídit, aby si tato neobvyklá galerie na sebe dokázala vydělat i v budoucnu. Na pomoc přišel opět Gerardem Meulensteen. Zapůjčil muzeu svoji uměleckou kolekci. "V současnosti máme zhruba ještě 17 let na to, abychom mohli využívat Meulensteenovu sbírku a přitom si budovat sbírku vlastní. Nyní, ovšem už jako Danubiana, nezisková organizace,“ dodává na závěr Vincent Polakovič. "Všechny výstavy, které dnes kontrahujeme, mají jednu podmínku. Každý umělec, který u nás bude vystavovat, věnuje muzeu jedno dílo. Zatím na to všichni přistoupili. Další podmínkou je, že se opravdu musíme snažit nabízet našim návštěvníkům to nejlepší, co právě svět, Evropa či Slovensko prezentují. Například v roce 2016 jsme tu měli nejúspěšnější výstavu v naší historii, a to díla Joana Miró a skupiny CoBrA. Představili jsme zde moderní evropskou avantgardu CoBrA, jako umělecké hnutí, a Joana Miró, jako umělce."

Miróovu výstavu zhlédlo 30 tisíc návštěvníků. Na druhém místě v pořadí návštěvnosti byla výstava architekta Jana Kaplického, kterou vidělo 17 tisíc lidí. 

INFO: Danubiana


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

JABLONEČEK Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?... celý článek

Stezky portáše Maliny otevírá resort Valachy

Doubku u Emilovny se dobře daří

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

KŮŇ PŘEVALSKÉHO Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

MIDI Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současnosti dochází k přeměně průmyslových areálů. Než úplně zanikne výrobní zóna, je dobré přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu upozornit
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

NUTRIE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

Pokud rádi oblékáta sportovní vestu na outdoorové akce, Moira vyrábí tento kus oblečení v dobré kvalitě za slušnou cenu. Testujeme pánskou vestu MS/VE od podzimu a nemůžeme se jí nabažit.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Otevření turistických chodníků
Vysoké Tatry Zákaz vstupu 1.11.-15.6. 15.6.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.

Diskuse

Termíny? Prkoš, 14.6.2021 0:03, 1 příspěvek
Tak naštěstí jinde elektr... Andrea Černá - editorka, 7.6.2021 15:15, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Lukas B., 7.6.2021 14:12, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Jakub, 7.6.2021 8:32, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Lukas B., 7.6.2021 7:49, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Kuba Turek, 6.6.2021 22:01, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Jakub, 6.6.2021 20:38, 6 příspěvků
Chorvatsko Tina, 6.6.2021 13:02, 1 příspěvek
Noviny používají spojení ... Igor Paška, 5.6.2021 19:20, 30 příspěvků
Noviny používají spojení ... Igor Paška, 5.6.2021 18:49, 30 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31
zveme za Světovou cyklojí... Horydoly Open, 3.6.2021 1:28
Cestovní kanceláře: čtvrt... Horydoly Open, 1.6.2021 14:24
Jihočeská centrála cestov... Horydoly , 27.5.2021 20:00
Re: Lyže Sporten leanne pen56, 27.5.2021 13:26
IAM_HANNAH Horydoly , 26.5.2021 1:14