Jen ty, tvůj glide a tvůj supporter

Jen ty, tvůj glide a tvůj supporter
SDÍLEJ:
První ročník paraglidového X-Alps dal v roce 2003 adventure závodům zcela novou dimenzi. Tenkrát prohlásil bývalý profesionální závodník a vynálezce tohoto závodu: \"Jde o mnohem více, než jen překonat Alpy. Je to dobrodružství, expedice a současně tvrdý závod.\" Od té doby létají vybraní paraglidisté bez odpočinku přes celé Alpy od Dachsteinu k Mont Blanku. Trvá jim to jeden až dva týdny.
Jak na to Na reportáži ze startu X-Alps spolupracovala adrenalinová agentura One Big Park a zemská turistická agentura Salzburgerland.

Na letošní závod X-Alps se mohli zájemci přihlašovat už od poloviny července minulého roku.

Poslat přihlášku je to nejjednodušší

Vyplnit on-line přihlášku na webových stránkách byl nejjednodušší krok z celého podniku.

Poslední zářijový den uzavírají organizátoři administrativní předkolo a z přihlášených pečlivě vybírají tři desítky atletů, kteří zakusí jeden z nejnáročnějších vytrvalostních závodů na vlastní kůži.

Letos byli vybráni Lloyd Pennicuik (Austrálie), Helmut Eichholzer (Rakousko), Christian Amon (Rakousko), Thomas de Dorlodot (Belgie), Max Fanderl (Kanada), Jan Škrabálek (Česká republika), Jouni Makkonen (Finsko), Vincent Sprungli (Francie), Julien Wirtz (Francie), Michael Gebert (Německo), Aidan Toase (Velká Británie), Tom Payne (Velká Británie), Pal Takats (Maďarsko), Leone Antonio Pascale (Itálie), Andy Frötscher (Itálie), Kaoru Ogisawa (Japonsko), Masayuki Matsubara (Japonsko), Ronny Geijsen (Nizozemí), Filip Jagla (Polsko), Toma Coconea (Rumunsko), Jevgenij Griaznov (Rusko), Peter Vrabec (Slovensko), Primoz Susa (Slovinsko), Pierre Carter (Jihoafrická republika), Ramon Morillas (Španělsko), Alex Hofer (Švýcarsko), Martin Müller (Švýcarsko), Christian Maurer (Švýcarsko), Honza Rejmanek (USA), Raul Penso (Venezuela).

Kde právě jsou? Co dělají?

Na www.redbullxalps.com najdi záložku Live Tracking a podívej se, jak na tom závodníci právě jsou. Sleduj jejich výkony on-line!

Christian Mauer je zatím na prvním místě, uletěl už 292 kilometrů, právě (22.7., 13:50) přeletěl Passo Tonale a traverzuje v údolích nad Ponte di Legno.

Český paraglider Jan Škrabálek je okolo poloviny startovního pole. Uletěl 152 km. Má za sebou Dachstein, Watzmann a Grossglockner. Točí svůj padák nad Toblachem a míří přes údolí na Dolomity.

Přes celou Evropu

Trasa závodu zavede zvolené jedince na hřebeny Alp v Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku a Francii, aby na konci boje i svých sil spočinuli na monacké pláži u Středozemního moře.

Závod od nich nevyžaduje jen zocelené tělo hodné špičkových vytrvalců, ale také vysokou odolnost vůči spánkové deprivaci a zocelenou mysl, která bude neustále pracovat na nejlepší variantě taktické strategie.

Správně zvolené údolí nebo rychlý výstup na místo dalšího startu může mít obrovský vliv na celkové pořadí. Sportovci se v mnoha ohledech budou pohybovat na hranici svých možností, a to v okolí nejvyšších hor Evropy.

Tunely a vnější pomoc jsou zakázané

Po celou dobu závodu si účastníci musejí nést plné vybavení (křídlo s veškerými úvazy, záložní padák, helmu, signální raketu, kontrolní přístroje; tedy až 20 kg).

Na trase jim může být nápomocen jeden předem zvolený supporter, který jim pomáhá s proviantem, oblečením, předpovědí počasí a navigací.

Závodníci mohou překonávat vzdálenosti pouze pěšky nebo pomocí paraglidu. Cestu si mohou volit sami, musí však proletět nebo proběhnout všemi turnpointy. Je zakázáno používat tunely.

Jakmile dosáhne cíle první účastník, mají ostatní pouhých 48 hodin na dokončení závodu. Po uplynutí této lhůty je klání u konce a ten, kdo zůstal opodál, je nekompromisně diskvalifikován.

Základní data

Start: 19. červenec 2009 v Salcburku na Mozartově náměstí, Rakousko

Cíl: Monte Carlo, Monako

Čas závodu: zhruba 15 dnů

Délka závodu: 818 km přímou čarou

Průměrná doba spánku: tři hodiny denně

Účastníci: 30 závodníků z 23 zemí světa

Nejdelší trasa, kterou v minulém ročníku pěšky urazil jeden z účastníků za den, byla 100 km.

Nejdelší trasa, kterou v minulém ročníku jeden z účastníků celkově urazil pěšky, byla 1020 km za dva týdny.

Nejdelší trasa, kterou v minulém ročníku uletěl jeden z účastníků za den, byla 195 km.

Maximální nadmořská výška dosažená při minulém ročníku je 4270 m.

Minulý ročník dokončilo závod X-Alps pouhých pět ze 30 startujících.

Running man Toma Coconea

Všichni se shodují na tom, že vytáhlý Rumun Toma Coconea je jednou z nejvýraznějších osobností závodu. Je jedním ze dvou sportsmenů, kteří se zúčastnili všech ročníků transalpského klání. Má neuvěřitelnou výdrž.

To mi potvrzuje těsně před startem jeden z letců. Při pohledu na Rumuna spiklenecky šeptá: "Podívej se na toho chlapíka. Ten magor běhá dva týdny za sebou každý den dva maratóny s batohem na zádech. Tomu se nedá konkurovat."

V minulých ročnících dosahoval Toma výborných výsledků právě díky vynikající běžecké technice. Na tiskové konferenci Coconea jen tak mimochodem prohodil, že dost vypiloval i tu leteckou.

Překvapí? Coconea po rambovsku dodává: "Už dávno jsem se naučil ignorovat bolest a koncentrovat se na cíl. Strach a bolest mi nebudou stát v cestě!"

Horký favorit Christian Maurer

Skvělý pilot a dřívější vítěz světového poháru Christian Maurer ze Švýcarska je poprvé na X-Alps. Maurera odborníci i konkurenti považují za jednoho z nejtalentovanějších letců. Společně s Müllerem a Hoferem vytváří favorizovaný trojlístek švýcarských závodníků.

Důslednou přípravu věnoval především studiu terénu, počasí a taktice. Zatím si vede velmi dobře a nechává všechny daleko za sebou.

Mistr comebacků Honza Rejmánek

Tohle jméno vás na tiskovce zaujme na první pohled. Americká vlajka působí trochu matoucím dojmem, ale jak sám Honza plynulou češtinou potvrzuje, kořeny má tam u nás.

Od svých osmi let žije ve Spojených státech, má dokonce i českou manželku, s níž se seznámil na americké sjezdovce. A dodělává doktorát z meteorologie. Že by jeho velká deviza do soutěží takového druhu?

Určitě. Ne však největší. Kromě úctyhodných sportovních výkonů na něm soupeři oceňují (a zároveň se jí tak trochu i obávají) jeho úžasnou houževnatost, s níž se do všeho pouští.

Několik dní po startu v roce 2007 se Honza přiotrávil jídlem. Sendvičem s pravým českým lovečákem. Vnitřnosti se vzpínaly jako hroznýš královský při smrtelné křeči, maratónskými výkony sužované tělo nedokázalo přijímat tolik potřebné energetické zdroje.

Přesně v tuhle chvíli bychom to asi všichni zabalili. Ne tak Honza. Neuvěřitelná vůle ho postavila zpátky na nohy a kopala ho do zadnice tak dlouho, dokud to z absolutního losera nedotáhl do první desítky.

Honzovu osobnímu slibu, že už si bude dávat pozor na to, co si cpe do krku, lze, myslím, věřit. A tak se těšme na to, co nám náš Američan přichystá za překvapení. Lidi z branže považují Rejmánka za největší mimoevropskou naději. Tak uvidíme.

Místní matador Helmut Eichholzer

Jasný favorit všech místních je Rakušan Helmut Eichholzer. Je to loňský vítěz světového poháru v paraglidingu. Žije a trénuje v Salcbursku a má to tam rád. Salcbursko má rádo jeho.

Všichni mu tady familiérně říkají Heli a drží mu palce. Právě jeho nejvíce odměnili bouřlivým potleskem a obdivnými výkřiky při prvním vzdušném startu na Gaisbergu. Někteří tvrdí, že to natře i favorizovaným Švýcarům.

Ještě den před závodem se Heli na veřejnosti neukázal – léčil poslední zbytky choroby, aby nemusel chybět při nedělním zahájení. Nastoupil v plné kondici a dle svých slov zcela zdráv. Patrně nekecal, zatím se drží velmi dobře.

Roku 2005 měl čtvrtý nejlepší výsledek. Jeho devizou je velmi dobrá znalost rakouských Alp. Eichholzer je vynikající letec i běžec. V mládí se závodně věnoval zápasení. S prvními vzdušnými zkušenostmi ale přišlo okouzlení jemnější alternativou adrenalinového vyžití a u toho už zůstalo.

Svérázná postavička Kaoru Ogisawa

Jeden ze dvou japonských startujících se živí jako testovací pilot pro výrobce paraglidů Gin Gliders. Je to bezkonkurenčně nejstarší účastník závodu. Klasicky skromně vyhlížející Japonec, za jehož vlídnou tváří možná vytušíte vůli z ocele a vytrvalost z železobetonu.

Na tiskové konferenci vysvětluje novinářům: "Já vím, bude mi letos padesát. Ale podívejte se na to z druhé stránky – mám o patnáct let více zkušeností!"

S notnou dávkou východního porozumění naukám o subtilnějších složkách našeho bytí dodává: "Problémy nastávají, když si přejeme příliš mnoho." Možná proto ho zdejší milují téměř stejně mocně jako Heliho. Nikdo mu neřekne jinak než Ogi.

Není na X-Alps prvně. Dokončení ročníku 2007 považuje za svůj největší sportovní úspěch. Nejvíc ho tady baví, že na tak dlouhém závodě může každý udělat pár chyb, a přesto neztratit naději na vítězství. Mystik pod křídlem?


Zobrazit místo Tauern / Taury na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: ten nešťastnej titulek
narozdíl ovšem od úderného a diskutovaného "slovákům nevěřte" titulek nepřilákává, ale odpuzuje, považuji-li se za etalon čtenáře. takže špatně.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 23.7.2009 14:07
Reaguj
Re: ten nešťastnej titulek
Hehehe. Víš jaká byla geneze toho titulku? Původně ho napsal Küžán do textu jako jeden z mezititulků. Mě připadal dost akční, a tak jsem ho vzal a prsknul jako titulek (v případě tohoto článku jsme byl editorem).
Reaguj
ten nešťastnej titulek
způsobil, že jsem to rozklikl víceméně omylem. článek překvapivě zajímavej a poutavej. ale titulek je jak od negramota z píár oddělení překupníka autdůr hadrů. škoda.
  • Autor Lukas B
  • Datum a čas 23.7.2009 11:38
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Slovensko-český časopis Hikemates

Slovensko-český časopis Hikemates

Další outdoorový časopis, který tiskne slovensky i česky, přichází na trh. Hikemates ve svém čtvrtém čísle doplňuje rodnou slovenštinu o české články.... celý článek

Tipy na originální vánoční dárky pro turisty

Jak vybrat trekingové boty?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TEST Normální stan Coleman Nevada

TEST Normální stan Coleman Nevada

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Oblíbený stan Coleman Nevada se už dlouho nevyrábí, velké internetové obchodu ho doprodaly, ale v menších sportovních prodejnách je občas stále k dostání. Také na internetových burzách se občas
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

SOKOL SE VRÁTIL Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Barefoot obuv napodobuje chůzi naboso

Barefoot obuv napodobuje chůzi naboso

ROZHOVOR Největší tuzemský prodejce barefoot obuvi Naboso.cz letos otevřel novou prodejnu v Praze Vysočanech. Celkem ročně prodá šedesát tisíc párů těchto bot.
Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Švýcarská federace hledá nové zdroje energie. Koncern Alpiq Holding se sídlem v Lausanne chce společně s Axpo Holding se sídlem v kantonu Aargau, s mezinárodní společností BKE Energie se sídlem v Bernu a společností Energie, Wasser,
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Americký severozápad - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 1.12. 19:00
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.

Diskuse

tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38