Lausanne ustupuje ze slávy

Lausanne ustupuje ze slávy
SDÍLEJ:
Přestože budete mít pocit, že tohle město je centrem společenského a kulturního dění, troufám si tvrdit, že tomu tak není. Na budovách v Lausanne je jasně vidět, že tohle město je v úpadku.
Jak na to

Evropská města na Horydoly

Basilej (Švýcarsko)

Bern (Švýcarsko)

Brixen (Itálie)

Brusel (Belgie)

Edinburgh (Velká Británie)

Londýn East End (Velká Británie)

Londýn a fotbal (Velká Británie)

Londýn na kole (Velká Británie)

Lyon (Francie)

Manchester (Velká Británie)

Starý Smokovec (Slovensko)

Město vzniklo ve čtvrtém století jako římská osada. Dalším významným milníkem v dějinách Lausanne je rok 1540, kdy byla založena univerzita. Poslední důležitou událostí bylo založení Mezinárodního olympijského výboru.

Narkomané u katedrály

Při procházce po Lausanne na vás dýchne beznaděj. Město ustupuje z výsluní.

Obytné budovy nejsou nikterak extra udržovány. Proslulá místní katedrála má na plášti vidět záseky od zubu času. Její oprava je spíše záchovná, než dodávající lesku.

U katedrály pravděpodobně odpoledne a vždycky v podvečer potkáte místo turistů místní teenagery, jejichž ruce zdobí vpichy po "nitrožilní stravě."

Způsob jakým se Lausanne s drogovou problematikou vypořádává, je pro našince nezvyklý. Samospráva tyhle lidi nevytlačuje turisticky atraktivních míst, nýbrž na veřejné záchodky umísťuje boxy na použité jehly. Snaží se alespoň trochu omezit riziko pro okolí.

Tam raději nechoďte!

Když píšu na místní veřejné záchodky, sluší se dodat, že většina místních obyvatel by sem nešla za žádnou cenu. I turisty zrazují od návštěvy starého města se slovy, že zde vlastně není nic zajímavého a máte se jít podívat na náměstí St-Francois.

Což koneckonců udělejte, protože to není vůbec špatný nápad. Co ještě vidět? Zajděte do katedrály, sejděte po Escaliers du Marché z Place de la Palud zpátky na nábřeží. Tady stojí zámek Ouchy, který dnes slouží jako hotel. Na nábřeží se často pořádají koncerty pod širým nebem.

Hříchem by bylo vynechat Musée Olympique. V parku uvidíte, jak si momentálně stojí rekordy v jednotlivých disciplínách. U plápolajícího ohně na vás vykoukne bronzová socha se známou tváří. Několikanásobný olympijský vítěz Emil Zátopek je vymodelovaný známé fotky z Helsinek. Rýpal by mohl namítnout, že Český olympijský výbor ji musel darovat Mezinárodnímu olympijskému výboru, aby zde stála, ale i to je pocta.

Lausanne je město dvou tváří. U jezera je krásné a udržované. Pulzuje tu příjemný život. Nahoře v kopcích město žije taktéž, ovšem jeho současnost a především budoucnost je zastřená.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hostivařská přehrada za oblevy: brusle a koloběžka

Hostivařská přehrada za oblevy: brusle a koloběžka

KICK&SKATE "Jeď! Ať si ještě užiješ!" Nabádala mě moje paní k bruslařskému výletu na Hostivařskou přehradu. Odolával jsem dost dlouho, ale pozdě odpoledne to bylo k nevydržení a vyrazil jsem. Moje paní zůstala... celý článek

TEST Pohodlná bunda Columbia Arctic Crest Hybrid Full Zip

Hostivařská přehrada 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje v neděli 21. prosince 2025 odpoledne přesně v 16:03 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.
Kde se natáčela pohádka Jak si nevzít princeznu

Kde se natáčela pohádka Jak si nevzít princeznu

Výpravná pohádka Jak si nevzít princeznu se natáčela v exteriérech zámku Frýdlant, interiérech hradu Pernštejn a na zřícenině Zvířetice. Také ve Studeném průchodu na Drábských světničkách.
Bruslení v Jammertalu na kluzišti pod Nuselským mostem

Bruslení v Jammertalu na kluzišti pod Nuselským mostem

Sportovně-rekreační areál Jammertal vyrostl v údolí Botiče v parku Folimanka pod Nuselským mostem. Na místě letního skateparku je v zimě kluziště pro veřejnost.
Houby AKTUÁLNĚ 2025

Houby AKTUÁLNĚ 2025

JIZERSKÉ HORY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Praha: kluziště v Heroldových sadech letos poprvé

Praha: kluziště v Heroldových sadech letos poprvé

Obyvatelé Prahy letos mohou poprvé aktivně trávit volný čas v srdci Vršovic. Praha 10 otvírá veřejné kluziště v Heroldových sadech. Ledová plocha o rozměrech 20x22 metrů je otevřena od 17. prosince do 1.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Sto let českých Vánoc Loučeň, zámek 17.11.-17.1. Výstava 17.1.
Vandrfest Hrádek nad Nisou, Dům kultury 17.1. 14:00
Den otevřených dveří Praha, SPŠ zeměměřická 17.1. 09:00
Alpin Ballooning Rakousko, Kaiserwinkl 18.-23.1. 18.1.

Diskuse

Hezká vzpomínka Řež Kuba Turek, 16.1.2026 12:50, 3 příspěvky
Moc pěkně vyvydená akce Ondřej, 15.1.2026 13:14, 1 příspěvek
Zmizík bude PK, 14.1.2026 16:56, 1 příspěvek
??? Honza, 13.1.2026 15:27, 2 příspěvky
tedy chápu Lukas B., 13.1.2026 9:36, 2 příspěvky
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00